Абсолюта и индивидуалността

за Познанието... Продължение на двете теми от форума на Спиралата.
abc

Re: ТЕ

Непрочетено мнение от abc » 14 дек 2013, 12:29

Не само, че ще можеш да си вържеш обувките, ами ще намериш такава радост в това, че ще си кажеш: Леле, сякаш за пръв път си връзвам обувките истински. И това се отнася не само за връзване на обувките, ами абсолютно всичко останало, до най-малката миниатюрна подробност :sunny:

Свободния Дух
Регистриран: 17 дек 2008, 00:59

Непрочетено мнение от Свободния Дух » 14 дек 2013, 13:25

abc написа:Непроявеното е едно единствено неделимо.
Непроявеното е безформено, но е съставено от субстанция (позната ни с наименованието татви), а щом има субстанция, то от нея може да бъде обособена част (по един или друг начин).
abc написа:То няма форма (ограничение).
Действително водата във водния басейн няма постоянна форма, но все пак сушата до която тя достига създава някакво ограничение.
abc написа:Това си ти. Ти нямаш форма, име или каквото и да е ограничение.
Аз съм капката отделила се от Океана, имам форма и индивидуалност благодарение на Името.
abc написа:Ограниченията се отнасят само за проявените неща.
За Атман формата не е ограничение, а възможност.
abc написа:Това е напълно нормално, но докато не познаеш себе си като едното единствено безформено безименно непроявено, търсенето няма да приключи и няма да намериш пълен покой.
На безименната капка не й остава нищо друго, освен да се слее с общата водна маса.
Днес съм Тук, а утре Там - ex, че скитник съм голям.

abc

Непрочетено мнение от abc » 14 дек 2013, 14:33

Капката е винаги едно с общата маса. Невежество се спуска и капката сънува, че е САМО отделна, и трябва да се слее. Следват безброй усилия за единение, чийто единствен смисъл е откровението, че усилията са безмислени, тъй като капката и океана никога не са били отделни. Индивидуалността е ясна като бял ден на всички - будни и заспали. Но ясна ли е липсата на индивидуалност? Крачката, която трябва да се направи, е не напред към ОЩЕ индивидуалност, а назад към нейната липса. Но индивидуалността не може никога да направи тази крачка, защото тя има един единствен възможен ход - напред към повече индивидуалност. Абсолютната реализация се случва спонтанно не като РЕЗУЛТАТ от индивидуалността и нейните усилия, а ВЪПРЕКИ нея. Всяка реализация обвързана с форма и име е мимолетна и не води до окончателен край на търсенето.

alex
Регистриран: 02 май 2011, 22:02

Непрочетено мнение от alex » 14 дек 2013, 16:34

Ако задържите на тази тема бих искал да цитирам едно изречение от Ти си Това 3, съответно да го обсъдим.
Но ще стане след 3 дни ... :D

Някой ще ми направи ли услугата да потърси, едно изречение пада се на лява страница долу последните 5-6 реда, няколко страници преди шри янтра.

Доколкото разбрах от това изречение, може да възприемаш пространството на някой Бог само ако си индивидуалност спрямо него?!

Весели празници :sunny:

alex
Регистриран: 02 май 2011, 22:02

Непрочетено мнение от alex » 14 дек 2013, 19:28

Последни новини относно холографската вселена:
http://www.nature.com/news/simulations- ... am-1.14328

росмари
Регистриран: 28 фев 2011, 17:06

Непрочетено мнение от росмари » 14 дек 2013, 20:35

abc ми прилича на илюзионист в парка, който подвиква на всеки задал се по алеята:-ВИЖТЕ! ВИЖТЕ! ТУК НЯМА ИЛЮЗИЯ!ВИЖТЕ!

Зяпачи се намират, намират се и такива, които искат да посочат слабото място в трика, но най често предизвиква тъжни усмивки. *no*

abc

Непрочетено мнение от abc » 14 дек 2013, 21:10

netineti, това е чудесна история. И аз имам подобни, но в крайна сметка всички преживявания минават и заминават. Въпросът е кое е това, което никога не се променя и е неизменно винаги, навсякъде. Тук дори методът нети нети е безполезен.

росмари, мога да бъда каквото пожелаеш :inlove:

Dimitar
Регистриран: 24 дек 2008, 01:59

Re: Абсолюта и индивидуалността

Непрочетено мнение от Dimitar » 14 дек 2013, 22:16

abc, ето ти едно предизвикателство - бъди Атман и излез извън Океана.
Тук има няколко хора които могат да те придружат. Ако не си илюзионист, те ще го потвърдят.
Готов ли си да провериш на практика до къде води твоята теория.

abc

Непрочетено мнение от abc » 15 дек 2013, 02:05

Истинският Атман е един единствен. Атман не се движи и е в съвършен покой. Атман е навсякъде едновременно - вътре и извън океана. Атман е безкраен, неделим и няма "друг", който може да го придружи където и да е. Атман е отвъд практиките и теориите, отвъд действието и мисълта.

Истинският единствен неделим Атман заспива и сънува, че е отделно "атманче" всред "множество от атманчета", пътуващи през "различни реалности". Атман спи и играе ролята на "атманче", самоубеждавайки се, че сънят е реалност. Заспивайки, Атман прави върховния експеримент, преструвайки се на обратното на себе си. Покоят сънува, че се движи. Неделимият сънува, че е отделен. Безименният сънува, че има име. Едната единствена неделима реалност сънува, че е разделена (вътре/извън).

Кой си ти? Отломка в безкрайността или самата безкрайност? Свободен роб или самата свобода?

Dimitar
Регистриран: 24 дек 2008, 01:59

Непрочетено мнение от Dimitar » 15 дек 2013, 03:25

Много далеч си от действителността, а с теория тя не се опознава.

Невежеството и високото самочувствие карат човек да изглежда жалък.

Отговори