Религията на българите и произходът на тяхното име

Позната и непозната...
sum
Регистриран: 15 дек 2012, 13:10

Re: Религията на българите и произходът на тяхното име

Непрочетено мнение от sum » 12 мар 2013, 17:30

Предлагам да видим как траките етруски са изобразявали върховния Бог Бал:
22.jpg
23.jpg
23.jpg (40.64 KиБ) Видяна 3942 пъти
24.jpg
Р.Ч.

Dani
Регистриран: 20 апр 2011, 23:08

Непрочетено мнение от Dani » 12 мар 2013, 23:11

Привет на всички ! :)
Гледам снимките,които sum е публикувал с изображението на Бал и ме гложди нещо.Защо обликът на Бал толкова много напомня на този на така неречения "дявол"?Едва ли е случайно! ::thinking::
ДаниАН

alex
Регистриран: 02 май 2011, 22:02

Непрочетено мнение от alex » 12 мар 2013, 23:19

Много монети на Бал от различни градове:
http://manfacedbulls.wordpress.com/agyrion/
that the reverse inscription ΠAΛAΓKAIOΣ names the local river god
Dani отговорих на въпроса ти в друга тема....
viewtopic.php?f=12&t=1401&start=10
Постовете за разшифроването на надписа от с.Кйолмен
Последна промяна от alex на 19 апр 2013, 17:24, променено общо 1 път.

alex

Непрочетено мнение от alex » 19 апр 2013, 17:17

Една монета от племето Дерони:
http://thracian-art.artstudies.bg/?p=item&id=194
201108129289053.jpg
Четири неща трябва да се разтълкуват в тази монета:
1. Петте крака на бика...?!
2. 12-те точки в земята, под краката на бика. Където обикновено седи името на земята която се населява...
3. Опашката завършва с четири края...
4. Жезъла в ръцете на човека.

sum

Непрочетено мнение от sum » 16 май 2013, 09:59

Наскоро ходихме до историческия музей в Елхово. В него има изложена една уникална за мен статуетка. Веднага познах какво е предназначението й, защото съм показвал много подобни фигури в тази тема. Нека първо си ги припомним:
10.jpg
Както знаете моето обяснение за тази фигура е, че това е т.нар. дух в човек и нашето езическо /народно/ знание е свързано с него.
Вижте сега какъв артефакт има в музея в Елхово:
IMG_04.JPG
Тази фигура е висока около 7-8 см.. За този артефакт учените са сложили надпис „Херма – краче на малка трикрака масичка“.
Каква ще да е тази масичка, висока само няколко сантиметра и за какво ще се използва не ми стана ясно, но да не задълбавам…

Интересното за мен в тази фигура също са двете ушички на шапчицата… някак много отива да са стилизирани изображения на рогца. Все пак знаем къде се намират човешките уши и за това мисля, че тези на фигурката друго показват.
Предлагам още една снимка:
11.jpg
Както се казва - малко по-малко нещата си идват на мястото...
Поздрави.
Р.Ч.

alex

Непрочетено мнение от alex » 16 май 2013, 20:12

Несъмнено това е изобразено върху монетите и другите места които си показал!

Невероятно е чак ... ::okey::

Забележи че е на три стъпки дори ... :facepalm:
---
Стилизираните рога, може и да са уши от кожа на лъв, каквато се вижда че доста често носят владетелите по монетите.
---
А това триъгълното какво точно представлява ?

sum

Непрочетено мнение от sum » 16 май 2013, 21:34

Стилизираните рога, може и да са уши от кожа на лъв

Възможно е... това също е вариант.
А това триъгълното какво точно представлява ?
Не знам. На оригинала този триъгълник трудно се виждаше. Може би защото статуетката бе зад стъклена витрина.
Ще мислим...
Р.Ч.

sum

Непрочетено мнение от sum » 03 юли 2013, 09:20

Снимах уникална бронзова плоча от колекцията на В.Божков, изложена в НИМ София. Датировката е 2-3 век. Ето я:
5.jpg
На табелката за женската фигура пише, че е на Атина. Аз пък се зачудих защо това да е тя, при положение, че има птица на главата. Не знам Атина да е изобразявана с птица, но от друга страна Кибела винаги е изобразявана с такава. А и тези рогца много ми напомнят на Майката от златната диадема, открита от Диана Гергова в археологическия резерват Сборяново:
download/file.php?id=4436&mode=view
Изумителна прилика, нали?

Но не заради птицата и рогцата показвам тази уникална плоча, а заради нашия бог Бал, който е изобразен до вълчицата под майката:
6.jpg
Както вече знаем този образ на бик с човешка глава трудно можем да объркаме...
Да си припомним стария образ на Бал:
download/file.php?id=3884&mode=view
download/file.php?id=3768&mode=view
download/file.php?id=3823&mode=view
Р.Ч.

men
Регистриран: 21 дек 2008, 12:38

Непрочетено мнение от men » 13 авг 2013, 17:02

Две твърде интересни карти на Дакия и Мизия и на Тракия от Йоан Янссениус от 1649г. съхранявани днес в Амстердам. Видно от линка те са качени в раздел "Антични карти на Гърция".http://www.bergbook.com/htdocs/Cache525.htm
17734-01.jpg
18885-01.jpg
Според мен картите са копирани от много по стари карти от първите векове на новата ера видно от очертанията на бреговата ивица, имената на провинции, градове, народи, топоними, хидроними и т.н.
Името Българи, присъства в Мизия наред с имената на други тракийски племена обединени под общото название Гети /с доста големи букви/. Според картата, българите са част от семейството на Гетите, а името им подсказва че са пазителите на знанието за Бал.
Гледайки картата търсих да намеря и т.н. Седем славянски племена в Мизия, но ..... не ги открих!
Според официалната наука славяните и българите почти по едно и също време "нахлуват" на Балканите през 6-7 век.
От друга страна на картатата са описани подробно отделните тракийски племена и обединението им под общи имена например - Одриси и Гети, а старото име на града при Тракийския Боспор е все още водещо - Бизантиум.

Какви са вашите идеи, кои векове визират тези карти?

alex

Непрочетено мнение от alex » 14 авг 2013, 16:30

Една от най обсъжданите и неудобни карти. Картата на Равенски космограф - 6 век. - направена повече от 100 години преди официалната 681. Територия която отдавна е позната под показаните названия (ясно се виждат наименованията Тракия и Българи) Картата е датирана и като по късна, но това е очевидно скалъпено. Картата е значително по стара от това което е посочено и от самата картография личи, но колко по стара е, един Бог знае. Тя е с много малки разлики от познанията по времето на Херодот. В тази датировка картографията е доста по развита. Със сигурност е правена от значително по-стари карти. Прави впечатление и друго. Тук велика България не е отбелязана. А тя продължава да съществува и след 681. На картата е посочено и Боспорското царство което спира да съществува 370 г. от новата ера. Картата е определено по-стара от заявената датировка.
46495_216749228478481_1867292036_n.jpg
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =1&theater

Отговори