Yiddish Dance: Bulgar?!

Интересни свидетелства запазени във времето.
Saint Denis

Yiddish Dance: Bulgar?!

Непрочетено мнение от Saint Denis » 24 мар 2009, 19:20

Попаднах на нещо, което ме потресе - Yiddish Dance: Bulgar, т.е. еврейски танц:Булгар, който бил много популярен сред американските евреи в Ню Йорк! А сега де - http://www.youtube.com/watch?v=tz6zpwYK3So

Освен да ги научим да пеят и народна музика, да играят ръченица и да се наричат направо българи :lol:

ntsk

Re: Yiddish Dance: Bulgar?!

Непрочетено мнение от ntsk » 24 мар 2009, 19:59

Ама това си е бъларското право хоро... :shock: :shock: :shock:
Бреееййй, брей...
Явно никак не случайно евреите са го нарекли "Булгар" :D

Saint Denis

Непрочетено мнение от Saint Denis » 24 мар 2009, 21:04

Ами всъщност прочетох цялото инфо и един мой добър приятел, който също е доста "отворен" на тема История на България ми напомни хубаво, че в Украйна живеят българи,а всъщност тази група е от Украйна, които в миналото са се смесили с евреите. Но е добре, че са го кръстили "Булгар", а не нещо еврейско :lol:

saradiva

Непрочетено мнение от saradiva » 24 мар 2009, 21:18

А бе да ви кажа - хич не ми хареса - нито как играят, нито пък музиката...
Всъщност аз, ако трябва да танцувам на тази свирня българско хоро - направо ще се скапя от тъпост :(

Това най-вероятно е измислено от български евреи, изселили се в Америка, на които много им се играят българските хора, които са танцували на младини, когато са били в Родината си България. Ама как да кажат горките, че им се играе българско хоро, като нали уж са евреи?! В еврейската общност в Америка българи не приемат! Само евреи - които ядат еврейско, пеят по еврейски и танцуват по еврейски...
И българите сред тях му намерили лесното - хоп - еврейско хоро "Булгар"... ;) !
Хитро!
И илюстративно - кръвта вода не става!
Щото точно това е важното - кръвта!!!
И всички изречени от човека думи, които противоречат на паметта на кръвта му, нанасят не една болка!
Те нараняват корена, объркват самоличността, и изтръгват усещането за "съм"...

Всъщност точно тези три елемента у всеки от нас предизвикват жаждата за завръщане в Родината, когато я напуснем - състояние, наречено "носталгия"... Не случайно в повечето езици думата/изразът за носталгия е омоним/ен с тази/този за сърдечна болка, за тъга: άλγος болка/тъга, Heimweh (болка по дома), el mal de corazón (сърдечна болка)...
----------------------
А бе тъжно ми стана за тези хорица - представям си как им се играе хубаво българско хоро, на хубава пъстро-сочна музика - с гайда, тъпан, гъдулка, кавал и кларинет. Да се лее, да се лее, да се развихри кръвта, захранена и опиянена от Родния ген - онзи, дето е на хиляди години - като танците и музиката, като песните и шевиците - БЪЛГАРСКИТЕ!... :idea:

Нещо ме бъгна това видео... :|

иво

Непрочетено мнение от иво » 24 мар 2009, 23:20

Мен пък ме накефи танца. Мелодията беше типично еврейска но затова пък стъпката си беше аканъ марка „булгарикус”. :D Ама забелязахте ли как по едно време танцьорите го обърнаха на „дунавско хоро”? ;) :D
Не съм срец ама на това ми заприлича тяхната ситна стъпка. :D
saradiva нали това били украйнски българи /така писа Saint Denis/. :!: Значи не са типични български евреи изселили се в Америка. Наште евреи едва ли ще бъркат правото хоро с дунавското хоро. :D

saradiva

Непрочетено мнение от saradiva » 25 мар 2009, 00:05

Иво, наистина не си спец! ;)
Никъде в танца от видеото няма стъпки на "Дунавско хоро". После - стъпките на "Дунавското хоро" не са ситни. И още - в танца "Булгар", след правото българско хоро, започнаха стъпки с преплетен ход в страни - характерни за руските танци, между другото и за гръцкото "Сиртаки". В бързо темпо същите са характерни за молдовските, влашките и за някои български северняшки /но дунавското не е сред тях/. След това - танцуването по двойки във видеото е характерно за руските и типично за еврейските танци /ако въобще това са танци, и ако въобще има руски танци! 8-) /
А бе изобщо така танцуват хора без Родина или отделени завинаги от нея!... Но пък танцът е "Булгар" и това е чудесно!

Постът на Сейнт Денис го прочетох след като постнах моя. И се зарадвах, че се оказах права - наистина танцуват българи! А дали са украински, молдовски, банатски или еврейски - все тая!
ВАЖНА Е КРЪВТА, ИВО!
Тя говори и тя танцува! :idea:
Останалото е обработка /сценична и етническа/.

Преди време имах чудесната възможност да разговарям с Катя Барулова - диригент и преподавател в Котленското фолклорно училище. Тя каза следното:
"Най-ме е яд като ми кажат: Брей ама тези американки /германки или други/ пеят досущ като българки!!!
Отговарям им: Не уважаеми, дами и господа, те не пеят досущ като българки!!! 8-) Досущ като българки могат пеят САМО БЪЛГАРКИТЕ!!! :idea: :idea: :idea:

Така е и за танците!
Само дебилните безродници, родени в България не тактуват с крак, и даже не потрепват, когато зазвучи онази ми ти гайдарска ръченица от Тракия или от Добруджа, или четворното хоро от Шоплъка, или пък северняшките бързи хора. И най-вече - Дунавското хоро /ИВо!/ ...

Та нещо много ме разчувства този клип, Сейнт Денис - повече отколкото си дадох сметка в първия момент...

Миротворец
Регистриран: 16 фев 2009, 14:04
Контакти:

Непрочетено мнение от Миротворец » 25 мар 2009, 08:51

Даже не издържах да го догледам този клип до края му. Това е една отвратителна манипулация, в която еврейщината се представя като нещо българско. Нито музиката, нито танците имат някакво отношение към това, което е заложено в моята кръв на българин!
Дунавското хоро-няма друго такова по света! Това е и причината то да не може да се изпълнява от никоя друга нация, без да изпаднат в твърде смешно положение, защото то е въпрос на Дух, а той задължително трябва да е български!

п.п.Благодарско на Saint Denis, защото такива неща трябва да се знаят, те са част от планът на някои еврейски прослойки за осъществяването на план "Еврия"!
Българин (булгар) не е народност, а степен на посвещение, която дава способността посветеният да се самовъзражда от собствената си пепел – ФЕНИКС.

Jonathan
Регистриран: 02 мар 2009, 00:24

Непрочетено мнение от Jonathan » 25 мар 2009, 09:26

saradiva написа:...
И илюстративно - кръвта вода не става!
Щото точно това е важното - кръвта!!!
И всички изречени от човека думи, които противоречат на паметта на кръвта му, нанасят не една болка!
Те нараняват корена, объркват самоличността, и изтръгват усещането за "съм"...
----------------------
А бе тъжно ми стана за тези хорица - представям си как им се играе хубаво българско хоро, на хубава пъстро-сочна музика - с гайда, тъпан, гъдулка, кавал и кларинет. Да се лее, да се лее, да се развихри кръвта, захранена и опиянена от Родния ген - онзи, дето е на хиляди години - като танците и музиката, като песните и шевиците - БЪЛГАРСКИТЕ!... :idea:
Много яко си го казала, saradiva! Толкова "надъхващо"... много ми хареса!!! :D
Може би танцьорите ако ти бяха прочели поста, нямаше да си позволят такива импровизации. Или пък най-малкото щеше да си проличи кой от тях има нещо българско в кръвта... :oops:

Saint Denis

Непрочетено мнение от Saint Denis » 25 мар 2009, 10:56

Хехехе, колко сте изписали - поздрави за знанията ти, Сарадива!

Обаче на мен нещо не ми се вярва тези да са български евреи и веднага започнах да търся в нета - оказа, че мадамата, която е създала тази група се занимава с танци главно еврейски, тъй като вече били забравени и искала да ги възроди.Търсила много източници за евреийски танци, главно източноевропейските и т.н. Та, този танц, според тях си е еврейски, ама Булгар се казва.Направих си труда да изгледам и другите им представления - ми те досущ като "Булгар" започват и оттам ги смесват, дори имаше един , който преминава в ирландски :lol: . После потърсих идруги - много е права Сарадива, те заимстват от гръцкото Сиртаки, руските танци, българското хоро и пр. Потърсих и танци на арабски евреи, както и музика, но там не открих следа от хоро.Обаче попаднах на музика от кавказки евреи (горски евреи) - лелееее :lol: , чисто циганско-турска музика ... Както и да е, ясно е, че танците им са заимствани от други народи по обясними причини. Традиционната източноевропейска музика на евреите се нарича Клезмер, изпълнявана предимно на сватби, но ето и какво намерих: Клезмер - вид музикално мислене

„Според някои клезмер е музикален жанр, други като мен, го смятат за вид музикално мислене. Тази музика е била винаги жива и се е развивала. Изпълнителите на клезмер всякога са използвали джаз, маршове, турска музика. Обикаляли са света и така са смесвали клезмера с ритми, типични за различните райони, където са били. Така правим и ние от "Клезморим", смесваме различни стилове и ритми.“

Явно така и са смесвали танците, но това горното оспорва въобще, че Клезмер е еврейска музика, а смесица от различни култури, изпълнявана от евреи.

А за това какво ще кажете (музиката) - http://www.youtube.com/watch?v=cYff2Ci6 ... re=related
Последна промяна от Saint Denis на 25 мар 2009, 15:08, променено общо 3 пъти.

men
Регистриран: 21 дек 2008, 12:38

Непрочетено мнение от men » 25 мар 2009, 14:42

Saint Denis,
цялата работа идва от там,
че според някой, щом си юдеин, значи си евреин!
Юдаизъм може да изповядва всеки
и циганин, и руснак, и българин, и французин
но това не ги прави евреи.
В България също се опитват да натрапят догмата,
че българин не може да е мюсюлманин!
Ако един българин в България е мюсюлманин,
то той задължително трябва да е ........!!! Според някой хора...!

Отговори