Филми за Траките

Румен Чорбаджийски
Регистриран: 07 май 2013, 18:06

Re: Ееех...тези наши "учени"!!!

Непрочетено мнение от Румен Чорбаджийски » 04 юни 2013, 12:37

Забележете размера на главата и големия врат на животното от диадемата.
===.jpg
Барса е с къс врат…
А пантерата е с голяма глава и здрав врат... и ушите са същите:
33.jpg
Образът на пантерата е най-близък до свещеното животно на диадемата.

alex
Регистриран: 02 май 2011, 22:02

Непрочетено мнение от alex » 04 юни 2013, 13:25

Въпросната пантера е с три крака с по три пръста, точно както е и на пръстена на Калоян:
post-2642-1265101930.jpg
post-2642-1265101930.jpg (9.38 KиБ) Видяна 1470 пъти
69.jpg
Тук се вижда че са само три пръста от един единствен заден крак...

alex

Непрочетено мнение от alex » 04 юни 2013, 16:49

Обикновено триподите които съм засичал на монети, имат по три пръста от някакво животно...
194059.jpg
194059.jpg (17.03 KиБ) Видяна 1427 пъти
97-80000211.jpg
97-80000211.jpg (37.15 KиБ) Видяна 1431 пъти
g4.jpg

Румен Чорбаджийски

Непрочетено мнение от Румен Чорбаджийски » 04 юни 2013, 17:06

Да… триподите и пръстена на Калоян. В тази връзка същата пантера виждаме и на тракийска колесница, открита от Д.Арге край с. Борисово, Елховско:
45.jpg
Мисля, че вече разбрахме кое е животното на диадемата. Всъщност за тази фигура от колесницата пише, че е на ягуар, но аз не съм съгласен, защото главата на ягуара е по-малка в сравнение с тази на пантерата. А от артефактите виждаме, че черепа на животното не е малък.

Така.

Сега към следващото… фигурата, наречена от проф. Диана Гергова - женския сатир или сатиреса.
Нека първо видим въпросната сатиреса:
58.jpg
Хм… чудо на чудесата – на женския сатир му излезли два рога.
Всъщност никъде няма изображение на сатир с рога… иначе само ушите му са дълги. И за разлика от фигурата на диадемата сатирът има човешко тяло и опашка. Ето оригинален гръцки сатир:
1.jpg
Чудя се при тези факти как може професорката да твърди във филма, че това на диадемата било сатиреса…
А ето и тялото на т.нар. сатиреса:
62.jpg
Виждаме, че тялото е като това на другите пантери от диадемата. В такъв случай за какъв сатир става въпрос!?!?

alex

Непрочетено мнение от alex » 04 юни 2013, 17:48

Това според мен са лъвове. На по-детайлни снимки се вижда разликата между тях.
623393-l.jpg
623393-l.PNG
Screenshot_1.png.jpg
Screenshot_1.png.jpg (14.67 KиБ) Видяна 1617 пъти
Screenshot_1.jpg.png
Screenshot_1.jpg.png (156.5 KиБ) Видяна 1619 пъти
На тази се вижда още по добре:
sve_dsc_0038.jpg
Вижда се че зад всяка Кибела или Сатирка се виждат по три лъва и три лъвици, като се редуват първо лъв след това лъвица.
---
И все пак това че лъвовете имат по три крака не те ли смущава?

Румен Чорбаджийски

Непрочетено мнение от Румен Чорбаджийски » 04 юни 2013, 18:06

Забелязах този елемент от животното, но не мога да се съглася, че това са лъвове поради простата причина, че това на врата им изглежда повече на конска грива, а не на лъвска. Лъвската обхваща цялата глава и целия врат. Докато на животните от диадемата не е така…
По скоро гривата от пантерата я свързвам с идеята за предаване на движение… при конския галоп гривата така се вее. Тоест става въпрос за някакво движение, което се предава чрез диадемата или в диадемата. А това движение може да се изведе само от Силата на Великата Майка. Това е така, защото става въпрос за духовно движение, а не за някакъв порив на вятъра. :)
И тук е мястото да кажа, че според мен това не е сатиреса, тоест жената на гръцкия сатир, а това е Великата Майка на траките Кибела. Двата рога на главата й подсказват за неделимата й връзка с върховния стар бог Бал.

Дори мисля, че на фигурата има изрисувани стилизирани крила…
89.jpg
Ако е така то вече фигурата е ясна, защото това всъщност е женски сфинкс!

Ще потърся в сред моите снимки. Имам някакъв блед спомен, че някъде съм снимал или гледал подобна сцена, но къде беше... имам предвид сфинкса и пантерите.

П.П. но е възможно да си прав - това да са лъвове и лъвици... просто тази конска грива ме притеснява. Защото не мога да допусна автора на творбата да не знае как изглежда лъвска грива.

alex

Непрочетено мнение от alex » 04 юни 2013, 18:39

Ако е за придаване на духовно движение това ще рече че половинада от животните са духовно подвижни другите са духовно статични ли ? ::thinking::

Ако цялото изразява духовна сцена, защото все пак сцената би трябвало да е от духовен характер, не виждам смисъл в това лъва хем да е духовно подвижен хем да е седнал. Надявам се че разбра какво имам предвид :)

Другото което се чудя е защо Кибела всъщност са 2 Кибели ::thinking::

Но и според мен това е Кибела, най-малкото защото под тракийското М имаме 6 точици.

Румен Чорбаджийски

Непрочетено мнение от Румен Чорбаджийски » 04 юни 2013, 19:06

Последния вариант, за които се сещам, е въпросното животно от диадемата да е гепард. Гепарда има малка грива, подобно като тази на коня и добре се вижда, когато е настръхнал…
76.jpg
От друга страна знаем, че гепарда е най-бързото животно на Земята. Може поради тази причина нашите предци да са го почитали за свещено и за това да е изобразено до Кибела.

Всъщност какво ще кажете за комбинацията за животните от диадемата – лъвица и гепард или пантера и гепард?
Коя от двете комбинации може да е изобразена?

Или може би това на диадемата са си просто гепарди... Което, колкото и невероятно да е май ще се окаже правилният отговор.
67.jpg
Как мислите?

alex

Непрочетено мнение от alex » 04 юни 2013, 20:57

Ако те притеснява гривата, все пак по нашите земи не се мяркат много често лъвове! Човека който е правил диадемата и със снимка не е разполагал. Най-вероятно е гледал мозайка или някоя ваза, а на тях не е много по-добре изобразено :idea:

Румен Чорбаджийски

Непрочетено мнение от Румен Чорбаджийски » 04 юни 2013, 21:46

И таз добра – значи на майстора толкова му е акъла, така ли?
Не мисля, че нещата са толкова прости. Лъвове и лъвици са изобразявани много преди времето на Орфей… Достатъчно е само да видиш двата лъва на входа на хетската столица и ще разбереш за какво ти говоря. А диадемата е жречески предмет и при тези символи няма случаен образ. Всичко се изпипва до последната и на пръв поглед незабележима подробност.

Иначе си спомних къде съм снимал жрицата на Кибела - Сибила с крила, държаща гепард за опашката. В музея „Пергамон“:
4.jpg
Виж колко ясно е нарисувана гривата с червен цвят… това НЕ Е лъв!!! А и този дълъг врат...

Разтършувах се за други артефакти и попаднах на още такива от етруска изложба, снимана отново в същия музей:
eтруски.jpg
1.jpg
Това няма как да са лъвици с тези издължени вратове. А и черепите са много малки, за да бъдат на лъвове. И още по-впечатляващи са двете цветя до животните... напомнят на нашите от диадемата как са хванати за опашките им.

Обаче на ето този етруски артефакт се зарадвах най-много, защото виждаме композицията от гепард и сфинкс на едно място:
ватикана 7-6в.пр.хр..jpg
Артефактът е изложен във Ватикана в залата на траките етруски. При тази ситуация мисля, че проф. Гергова има сериозен проблем, защото е датиран от нейните колеги 7-6 в.пр.Хр.. А на този глинен съд виждаме същата композиция каквато имаме и на диадемата от могилата, нали?
И ако запитаме професорката защо е датирала уникалната златна диадема от гетската могила през периода 4-3 в.пр.Хр. едва ли ще може да даде някакъв адекватен отговор.

Ето на това му казвам стъкмистика и скопяване на нашата история.

Отговори