http://www.diplomatic-bg.com/c2/content ... 93/47/1/0/
Браво за тези думи: „Траките са един от най-старите индоевропейски народи, чието начално формиране се датира в края на ІV – началото на ІІІ хил. пр. Хр."За да стане ясно защо говорим за Югоизточна Европа и Северозападна Мала Азия, ще очертая територията, която са обитавали траките във времето, когато най-често се поставя началото на функционирането на свещени територии със скалноизсечени и мегалитни паметници и на орфическата вяра. Траките са един от най-старите индоевропейски народи, чието начално формиране се датира в края на ІV – началото на ІІІ хил. пр. Хр. В средата на ІІ хил. пр. Хр. те са населявали обширната територия между двуречието Днепър – Днестър, южните склонове на Карпатите, двуречието Струма – Вардар, Североегейското крайбрежие с принадлежащите му острови Тасос, Самотраки, Наксос, Лемнос и Северозападна Мала Азия (Троада и Витиния). Културно-историческото наследство на този древен народ, „най-многоброен в света след индийския“, както пише Херодот (V в. пр. Хр.), се открива на територията на България, Турция, Гърция, Румъния, Молдова, Украйна, Русия, Сърбия, Македония. Тракийската култура е общо наследство на страните в Югоизточна Европа и е своеобразен мост между изтока и запада.
През ІІ хил. пр. Хр. на базата на предноазиатски, египетски и критски вярвания възниква учение, различно от олимпийската вяра. Още в древността то е назовано с името на Орфей – митологичния музикант и поет, учител по безсмъртие, „лечител на тялото и душата“. Това устно учение се разпространява от Крит на север в Беотия, Тесалия, Фокида (с Делфи), Източна Македония и Тракия с островите Самотраки, Наксос, Лемнос и Тасос.
Само до преди няколко години траките бяха „закотвени” в 5-4 в.пр.Хр., и не „мърдаха” оттам вече десетки години. Изведнъж 4-3 хилядолетие преди Хр.!?! Това се казва изненада…
Но ето с това не съм съгласен - „През ІІ хил. пр. Хр. на базата на предноазиатски, египетски и критски вярвания възниква учение, различно от олимпийската вяра. Още в древността то е назовано с името на Орфей”
Орфей е живял през 13 в.пр.н.е. Следователно учението „Орфизъм” трябва да е било почитано след неговото време, а не през 2-ро хил.пр.н.е.!.. Разликата е огромна… има-няма 700 години!
Следващото изречение на уважаваната от мен д-р Валерия Фол също не е издържано според мен – „Това устно учение се разпространява от Крит на север в Беотия, Тесалия, Фокида (с Делфи), Източна Македония и Тракия с островите Самотраки, Наксос, Лемнос и Тасос.”
Е как може да се разпространява от Крит „Орфизмът”, когато Орфей е роден и е живял в Родопите!?!