Темата за "телата" изграждащи човека

Темата за "телата" изграждащи човека ▪▪▪ Самосъзнанието ▪▪▪ Чакрите ▪▪▪ Йога и др.
bin
Регистриран: 04 сеп 2009, 14:55

Re: Темата за "телата" изграждащи човека

Непрочетено мнение от bin » 05 фев 2010, 11:33

Свободния Дух насочи вниманието ми към връзката между холограмата и Вселената:
„Физикът от Лондонския университет Дейвид Бом, например, смята че откритието на Аспект дава основание да се смята, че обективната реалност не съществува, че въпреки солидния си вид, Вселената е от огромна холограма...”

Ntsk също допуска принципа на холограмата при работа на мозъка:
„Ако мозъкът работи на принципа на холограмата, то тогава същото можем да кажем и за самскарната решетка!”

Ето какво казва и sum:
“Тази фаза на прана е Записващия. Тя съдържа в себе си всички причини и следствия за вечни времена, предците и наследниците на нашия свят. Всяка точка в пространството, от нея енергийните лъчи се разпространяват във всички посоки. По този начин океанът от Прана се намира в непрекъснато движение.”
“Картината се обработва в мозъка ми на принципа на холограмата. Чрез съзнанието трябва само да дам указателния лъч на холограмата и картината блясва пред очите ми. Всяко мое действие добро или лошо, както и самите думи започват да изпълват мозъка и съзнанието ми.”
“Значи закодираните картини идват върху нас от три нива. Това са психичната картинна галерия, менталната /мисловната/ и праничната картинна галерия.”

Но каквото е долу, това е и горе.
Не е ли самия Крешак една огромна холографска система?!?
Ето и основните части на тази система:
1.Лазер - източник на светлина(монохромна, насочена и с голям интензитет)
Пласта на Космическата Любов(Вишну) - майката-пчела
2. Обект
Пласта на Космическото Самосъзнание(Шива) - всички информационни структури
3. Система от огледала
Висшия Космическия Разум(ПараБрахман) – пчелната пита
4.Система от лещи
Космическия Разум(Брахман) – с трите центъра Манас, Ахамкара и Будхи
5. Филм
Материалната Вселена

Интересна аналогия нали! ;)

Свободния Дух
Регистриран: 17 дек 2008, 00:59

Непрочетено мнение от Свободния Дух » 05 фев 2010, 18:48

Впечатляваща аналогия, bin, особено за хора с техническо мислене! :[)]I:

men
Регистриран: 21 дек 2008, 12:38

Непрочетено мнение от men » 09 фев 2010, 17:06

Бин написа:
.....
5. Филм
Материалната Вселена
Наричат киното "Великата илюзия", което е самата истина!
Във ШВЕТАШВАТАРА УПАНИШАД е написано:
Четвърта част
9.....светът и Аза са оформени от майа/илюзия/.
10.Тогава трябва да се знае, че пракрити/природата/
е майа/илюзия/.....

Така, че хората писали Ведите и Упанишадите много отдавна са знаели,
че Материалната Вселена е просто ..... един филм. Една Велика илюзия!
Последна промяна от men на 09 фев 2010, 17:17, променено общо 2 пъти.

ntsk

Непрочетено мнение от ntsk » 09 фев 2010, 17:09

Много интересно сравнение на Крешака с огромна холографска система. Поздравления, bin!

Мисля да продължа нататък, припомняйки един химн от Ригведа /повече за Ведите е писал sum в секцията „Библиотека” на форума/. Реших да го постна отново, понеже има връзка с това, което вече споменах за „пъпа” в една друга тема: http://forum.tisitova.com/viewtopic.php ... 803f0de4e2

РИГВЕДА – X.82.
/Химн за Вишвакарман/

1. Бащата на окото /слънцето/ с мъдър ум,
създал света като от жертвено масло.
Когато краищата на света не са били унищожавани,
тогава Небето и Земята са се раздалечили.
2. Вишвакарман е много мъдър и много силен.
Той е този, който формира и дава рита и има
върховна форма.
Вишвакарман дава смяната на въплъщенията,
той дава върховната форма.
3. Той е нашият баща, който формира и познава всички светове,
единствен той дава имената на боговете.
Той е този, при когото се събират съществата,
за да питат.
4. На него се стремят да жертват богатството.
Събраните в хор за химни древни мъдреци,
Където светлото пространство се покои в тъмнината,
Където са създадени съществата.
5. Отвъд боговете, отвъд тази земя,
отвъд боговете и асурите /демоните/
коя е първата утроба, дадена на водите,
в която всички богове са видяли?
6. Коя е първата утроба, дадена на водите,
в която всичките богове са отишли?
В пъпа на нероденото е мястото,
Където битуват всички същества.
7. Не може да се съзре този, който е сътворил всичко това,
тъй като невежият е винаги между нас,
вмъкнал се в одежди /на жрец/ - мънкащ,
ненаситно гъгнещ и бродещ.

---

В материалния свят всичко живо, което е родено от утроба, е имало пъпна връв, която е прекъсната след раждането. Принципът е същият и в космическите измерения. Всяко следващо ниво има такава „пъпна връв”, свързваща го с предходното, от което е „родено”.
Както вече казахме, при разширяване на индивидуалното съзнание, се получава уеднаквяване на вибрациите му с тези на океана, в който „плува”. Възприятието е като „потапяне” напред във „водно” пространство. Тогава човек осъзнава движението на всички светове около центъра, от който са възникнали. Следва преминаване на съзнанието през този център. Усещането е като придвижване с огромна скорост през някакъв тунел и излизане от другия край. Този тунел всъщност може да се разглежда като своеобразна „пъпна връв”. В действителност това, което става при разширяването, е обратното на познатото ни раждане. Така, както съзнанието е въплътено в тялото на бебето, което при раждането излиза от утробата на майка си, същото е и сега, само че в обратен ред. В първия случай съзнанието е ограничило себе си до възприятието на материалното тяло, докато при втория случай вече имаме разширяване и преминаване на възприятията на съзнанието на по-висше ниво. Усещането пак може да се нарече „раждане”, само че в друго „тяло”, вече във висшите измерения. Това са т.нар. портали към висшите светове и както знаем, нашето слънце е също такъв портал към по-висшите светове на Вират.
(Читателите могат да си припомнят многолога от Спиралата по първата книга „Ти си Това”, където sum обяснява, че Слънцето всъщност е портал. Аз лично никъде преди това не бях срещал подобно твърдение. Ето линк: http://forum.tisitova.com/viewtopic.php ... 3f2f837f58 )

---

Всичко описано дотук е свързано с действителността на Космическия Разум – Брахман.
Той присъства в човека, представен в неговия индивидуален ум. В действителност умът ни е напълно идентичен със същността на този Космически Разум.
Ето защо нашият индивидуален ум може да получи „достъп” до своята естествена природа /среда/ – имагинерното време, но все пак остава вътре в неговото пространство!
Това е природата на ума – Времето на вечния миг Сега, в който всичко възниква, съществува и се разрушава в един момент. Умът е това Време и той не може да излезе от Себе си! /„Ти си Това 2 – Разбирането”/

Според това до колко сме опознали и овладели силата в ума, такива и пластове достигаме. Най-високата степен е да станем едно с „източника” /Създателя/ на тези светове. Всички те /световете/ не са отделени, а съществуват Заедно /като кутия в кутията/ в океана на Брахман! Те са проявените аспекти на Едното, което стои под привидното множество от форми.
Нашето съзнание може да се разшири дотолкова, че да се слее и така да осъзнае това Едно. Така, познавайки собствената си природа /на съзнанието като ум/, казваме – Аз съм Брахман!

И все пак не трябва да забравяме, че това е само единият шестоъгълник от цялата мрежа от шестоъгълници /пчелната пита/, формираща средният от трите пласта на Крешака /пластът, който наричаме Парабрахман/. В човека присъстват и други две форми на проявено съзнание - Любовта и Самосъзнанието. Те съответстват на другите два пласта от Крешака.

Може ли да се излезе от пространството на Висшия Космически Разум и кой може да има възприятие извън него?

Тук е мястото да припомня за другата сила, намираща се в човека. Наречена е кундалини и дотук умишлено не я споменавах. Румен пише за нея в „Ти си Това”, като споделя, че именно тази сила може да изведе съзнанието отвъд време-пространството.

Не веднъж във форума сме обсъждали, че Умът не може да разбере себе си. Но Атман може да разбере Ума, защото действителността му е отвъд неговата. Ето защо само Атман може да излезе от Ума, да го познае и разбере.
Съзнанието, постигнало своята индивидуалност на Атман, може да излезе извън тялото и да се движи свободно в трите основни пласта на Крешака, както и в пространството на целия океан на Непроявеното Съзнание! Това представлява контролирания процес на излизане извън тялото, на съзнанието вече като атман!

И сега идва въпросът – как се постига Атман?

ntsk

Непрочетено мнение от ntsk » 11 фев 2010, 16:38

Нека да караме едно по едно и така ще стигнем до атмана.

Опознавайки силата в ума, разбираме че чрез нея може да се въздейства, както върху самата материя /обектите около нас/, така и върху съзнанието като ум на другите хора. Това касае контрола върху праната, т.е. татвите, и тяхното изражение в основните елементи във вселената и съответните им центрове в човешкото тяло /първите пет чакри в гръбнака/. Работата е с енергията при различните състояния /вибрации/ на вълните - татви. Но както знаем, мисловната сила винаги работи „ръка за ръка” със словото /т.е. – звука/. Затова нека поясним:
„Ти си това 2 – Разбирането”:
„... - Мисълта твори и създава на едно ниво, словото твори и създава на друго ниво. Когато се обединят мисълта и словото, тогава тази новородена сила придобива невероятна мощ и няма нищо, което да я спре тук и сега.
Твоят ум създава мисли от своя център наречен Манас - а той е в теб. Брахман се проявява в теб чрез словото, той е центърът на звука в Космичен аспект, но ако не присъстваше в теб, ти никога не би произвела дума или звук... Затова мисълта твори и създава действителност от едно ниво и това е само част от твоя ум. Словото твори и създава действителност от друго ниво – това също е част от твоя ум. И двете сили /мисълта и словото/ са самостоятелни структури и двете сили активират случките в живота ти с различна скорост във времето. Но когато се обединят в едно, тогава се ражда така нареченото "мантра-съзнание", а чрез това "мантра-съзнание" можеш да правиш всичко в този живот и да движиш хода на събитията в своя свят, както ти си решиш... Всъщност, това е учението за мантра. Силата на "мантра-съзнанието" се образува от мисълта и словото. Когато се роди "мантра-съзнанието" в теб, тогава се ражда и силата на мантра в теб...
Ето защо сидхите и другите психични дарби отнасяме към силата в ума /нейното психично изражение/ и съчетаването с определен звук /мантруване/ , при което се въздейства върху енергиите, т.е. татвите, както в нас , така и извън нас.
Но има и още една „подробност”:
„Ти си това 2 – Разбирането” - „Любовта обобщава силата на петте татви и петте елемента.”
Дотук разбрахме за силата в ума и за „акта” на сътворяване чрез едновременната дейност на мисълта и словото.

-----

Къде в цялата работа остана Силата кундалини? За нея трябва да знаем, че тя е различна от силата в ума и служи за друго! Тя е нашият „асансьор” между всички нива! В книгата „Ти си Това” е описано, че кундалини е силата, която ще ни отведе отвъд време-пространството. Също така от книгата научаваме, че „нашите материални тела са прекрасен трамплин за този скок...”.
Така, че тя е силата, която може да „изстреля” съзнанието ни /умът!/ в океана на Съзнанието и всички негови пластове!
„Ти си това”:
„Редът на съзиданието е следният: интелекта, после Аз-а /егото/, от егото произлиза мисълта, от мисълта сетивото, а от него - елементите. В човешкото тяло съзнанието е съсредоточено най-вече в главния мозък, но обхваща цялото материално тяло. Седалището на ума е между веждите, а петте центъра на елементите, са разположени от гърлото до края на гръбначния стълб. Именно оттук, от муладхара /1-ва чакра/, след като се “събуди” Кундалини, започва нейното издигане нагоре по сушумна, слива се с елементите, а оттам и с ума. След това, на Великата богиня Шакти не и остава нищо друго и се разтваря в Чистото съзнание наречено Шива /7-ма чакра/.”
Интересно е да проследим събитията, описани в книгата „Ти си това”, когато авторът решава да провери лично каква е действителността отвъд време-пространството.
Когато човек постигне състоянието унмеса /петото състояние на съзнанието/, той осъзнава своята еднаквост с Бога-Създателя на всички познати форми, който наричаме Брахман - „Но разбира се, моето вътрешно Аз е точно копие на това божество наричано Брахман. Аз-ът ми би трябвало да знае толкова, колкото и божеството Брахман.”

И така в петото състояние на разширено съзнание /след като сме изчистили самскарите и направим определена практика/ можем да потопим ума в първата чакра в гръбначния стълб, при което той се слива със силата кундалини – динамичният аспект на Самосъзнанието в нас, и я активира. Така при своя възход, тя ще ни изпрати, през точката бинду, в измеренията отвъд време-пространството на Брахман. Т.е. извън шестоъгълника.
Това е следващото състояние на съзнанието - шестото, при което възприемаме действителността отвъд Цялото, което е Парабрахман /от цялото като извадиш цяло, пак цяло остава/. Тогава виждаме полето от шестоъгълници. Намирайки се на това ниво, можем да предадем своите дарове /любовта, която се излива от сърдечната област/ на „майката пчела” – Вишну, който представлява следващия пласт от Крешака. Т.е. при това състояние на съзнанието се намираме в "полето R", но в тази негова част, която е извън време-пространството. Тогава преминавайки през „излъчвателя” /който също е център/, се озоваваме в статичното пространство на Самосъзнанието /Шива/. А това именно е седмото висше състояние, при което кундалини слива съзнанието ни със своя статичен аспект - Шива и така ставаме ЕДНО с пласта на Самосъзнанието.

ntsk

Непрочетено мнение от ntsk » 11 фев 2010, 16:40

Излиза, че при същинското излизане от тялото, трябва да се активира силата кундалини. Така се активира Самосъзнанието в човек /друга от трите форми на проявено съзнание в нас, различна от Ума; третата, която остава, е Любовта/.
Но практиката е опасна, ако човек не е готов за тази действителност. Затова първо трябва да опознае силата в себе си. А за да стане това, е нужно самскарите да са премоделирани или унищожени. Чак тогава можем безопасно да използваме тази сила. Тогава ще сме способни да дадем и своите дарове на „майката пчела”!
Така, че напредваме ли в чистенето на самскарите, постепенно всичко си идва на мястото и нещата се случват по своя естествен път.

Вече всеки може да си направи изводите относно „излизането” от тялото и пътуването с така наречените „тела” на човека. Например това, което небезизвестният писател Р.Монро описва, е движение с менталното тяло, което всъщност представлява разширяване на съзнанието, при което мисълта става Аз и тя може да се движи, но вътре в рамките на Космическия Разум Брахман /вътре само в единия шестоъгълник/! Докато Кундалини може да ни изпрати извън време-пространството, във Висшите светове в целия Крешак!!! А дори и извън него...
Ето, сами виждате колко е голяма разликата!
Но кой ти говори за тези неща... Просто не всеки има достъп до знанието за тях. А е много лесно човек да се обърка при някоя своя преживялка, когато преди това няма правилната информация и оттам насока.

Другото важно за силата кундалини е, че именно чрез нея е възможно да се слеят в ЕДНО ЦЯЛО трите форми на проявено съзнание в човек и така да се постигне Атман! А това е възможно само чрез материалното ни тяло.
Както sum пише - Атман /Неродения/ се ражда извън Крешака, но вътре в океана на Непроявения Бог.

Ето в тази тема подробно е описано всичко, което трябва да се знае за издигането на кундалини, а също и всичко относно постигането на Атман и истинската свобода:
viewtopic.php?f=3&t=190

-----

Остана само, на база описаното дотук, да довърша въпроса със "седемте тела" според будизма, Ошо-визма и т.н.

GOESTOINFINITY
Регистриран: 09 ное 2009, 18:37

Непрочетено мнение от GOESTOINFINITY » 12 фев 2010, 00:03

Подписът ми.

lony
Регистриран: 21 дек 2008, 12:13

Непрочетено мнение от lony » 12 фев 2010, 11:04

Ntsk, четейки темата си давам сметка, че когато се говори за излизане от тялото, пътуване извън тялото и летене, става въпрос за разширяване на съзнанието и пътуване с мисълта.
Реално от тялото не се излиза, само усещането е такова. Напущането става след издигане на змийската сила /кундалини/, но след като изчистим самскарите можем да го постигнем. Правилно ли съм разбрала?

ntsk

Непрочетено мнение от ntsk » 12 фев 2010, 13:30

Да, lony, правилно си разбрала. При описания от теб случай /при пътуване с мисълта/, се използва само едната форма на съзнание - умът.
Докато с кундалини е добре да се работи, като му дойде времето. Нека първо човек да опознае силата в ума и след като изчисти/премоделира самскарите, тогава да се захваща с другата сила - кундалини и начините за издигането й.
Всъщност цялата последователност, която човек трябва да знае, е описана от sum в текста „Писанието”, в секцията Многолог. Останалото е практика и преживяване.

GOESTOINFINITY, респектът в случая трябва да бъде отправен към Брахман. Останалото е постижимо за всеки един човек. ;) :D

-----

Мисля вече да приключвам с темата за телата. И така... какви са тези седем тела, за които се говори в купищата книги?
Ще използвам цитати от книгата „Трансформация на седемте тела” на Ошо. Авторът описва седем тела в човека, които са свързани със сънищата /още оттук можем да се досетим за какво ще става въпрос по-нататък/:
Ние имаме седем тела: физическо, етерно, астрално, ментално, духовно, космическо и нирванично. Всяко тяло има свой тип сънища.” ..... .....
„В шестото, космическото тяло, няма огледала. Присъства космическото. Личността изчезва. Няма я, няма сънуващ. Но сънищата могат да съществуват и без сънуващ. А когато има сън и няма сънуващ, този сън изглежда истинска реалност...
...Но умът, който отсъства, все пак съществува на някакво ниво. Унищоженият ум още съществува, но не като индивидуалност, а като космическо цяло. Вас ви няма, но има Брахма. Ето защо казват, че целият свят е сънят на Брахма. Целият този свят е сън, майя. Не сън на някакъв индивид, а сън на цялото. Вас ви няма, но цялото сънува.” ..... .....
„В шестото тяло единственото напрежение е усещането за индивидуалност, противопоставящо се на усещането на океана - състояние без граници, чувство за безначалност и безкрайност, усещане не "за мен", а "за нас". И това "ние" включва всичко. Не само хората, не само органичните вещества, а всичко, което е. "Ние" означава самото битие. И тъй, напрежението в шестото тяло е "аз"-ът. Как да изгубим "аз"-а, как да изгубим егото?”
Изразът „нас/ние” в текста за шестото тяло, говори, че Ошо дори не го е постигнал това състояние, а само разсъждава на базата на други писания /което изобщо не ме учудва – ей на това се казва „гЮрувщина”!/. В това състояние има „Аз съм Брахман”, Аз-а е този, който гледа през очите на Брахман. Аз съм във всичко, всички форми, Аз съм Едното под множеството от форми! Това е сливане с Брахман, Създателя!
„И тъй, от шестото към седмото няма дори и не-метод. Всичко ще бъде пречка, а не помощ. От космическото към небитието води само ставащото: безпричинно, неподготвено, нечакано. Случва се внезапно. Помнете само едно: не се залепвайте за шестото тяло. Привързаността към шестото ще ви попречи да преминете в седмото. Няма позитивен път за преход към седмото тяло, но е възможна негативна пречка. Можете да се привържете към Брахма, към космоса. Да кажете: "Аз стигнах!" Тези, които казват, че са стигнали, не могат да преминат в седмото измерение. Тези, които казват:"Аз постигнах!" остават в шестото. Тези, които са написали Ведите, са останали в шестото. Само Буда е преминал след шестото, защото казал: "Не знам". Отказвал да дава отговори на висши въпроси. Казва: "Никой не знае. Никой не е опознал". Не разбрали Буда. Тези, които го слушали, казвали: "Но нашите учители знаят. Те твърдят, че има Брахма." А Буда им говорел за седмото тяло. Нито един учител не може да каже, че е опознал седмото тяло. Защото щом каже това, губи връзка с него. Опознавайки го, не можеш да го разкажеш. До шестото тяло е възможно символично описание, но за седмото няма символи. То е само пустота.” ..... .....
„Даже космическото не е пълнота, защото отвъд неговите предели е несъществуването. Дори Бог не е цялото, Бог е само част от Брахма. Бог не е самият Брахман. Брахман означава сливането на цялата светлина и тъмнина, сливане на живота и смъртта, сливане на съществуването и несъществуването. Бог не е смърт, Бог е само живот. Бог не е несъществуване, Бог е само съществуване, Бог не е тъмнина, Бог е само светлина. Той е само част от цялото, не и самото цяло. Да опознаеш цялото, означава да станеш нищо. Само нищото може да познае цялото. Всеобщото е нищо и нищото е единствената всеобщност за седмото тяло.”
Ами нормално – за ума е невъзможно да познае цялото, което е Парабрахман и което е отвъд него самия, защото той, умът, просто ще спре да съществува. Умът, колкото и да се разширява в себе си, не може да излезе от себе си - как тогава да види „пчелната пита”? Ами не може, защото там възприема само Нищото!
Но пък Атман може!..

Отговори