Неолитни жилища - Стара Загора

Ordos_BG
Регистриран: 22 авг 2009, 09:38

Неолитни жилища - Стара Загора

Непрочетено мнение от Ordos_BG » 29 фев 2012, 21:43

Музеят „Неолитни жилища“ в Стара Загора всъщност е една от изнесените експозиции на Регионалния исторически музей в града. Това е така, защото представя автентичните археологически останки на две от най-запазените и с най-богат инвентар и покъщнина неолитни жилища в Европа. Консервационната сграда около тях, превърната в музей, е изградена през 1979 г. Те са запазени във вида, в който са опожарени преди 8000 години .
Тук можете да научите повече за бита от новокаменната епоха. Запазен е пълния инвентар на жилищата - пещи за изпичане на хляб, ръчни мелници за стриване на зърно, керамични съдове и др. Според описанието на историческия музей в Стара Загора жилищата са от VI хилядолетие пр.н.е. Имате уникалната възможност за непосредствен допир до бита и културата на най-ранното поселение в чертите на съвременна Стара Загора.
По време на разкопките на селищната могила са открити 1826 експоната. В експозицията са представени 333 експоната от целия Старозагорски регион. Сред по-интересните съдове са: Керамичен съд - лале, рисуван с бяла боя (Ранен неолит - VI хил.пр.Хр.); Керамична тарамбука с графитна украса (Ранен халколит - V хил. пр. Хр.); Мраморна антропоморфна фигурка (Ранен неолит - VI хил. пр. Хр.); Керамичен антропоморфен съд (Късен неолит - VI хил. пр. Хр.); Мраморна антропоморфна фигурка (Късен халколит - V хил. пр. Хр.); Керамичен антропоморфен съд с моделирани две човешки тела - мъжко и женско (Късен халколит - 5 хил. пр. Хр.)
В музея е изложена и постоянна експозиция „Праисторическото изкуство в Старозагорско“. Тя се намира в сутерена на сградата и разкрива невероятните постижения на древната цивилизация, развивала се по нашите земи през неолита и халколита – VІ-V хил пр. Хр. Впечатляват антропоморфните и зооморфните фигурки от най-древната човешка история, златен накит от V хил. пр. Хр. – най-старото злато заедно с това от Варненския халколитен некропол, един от първите музикални инструменти в човешката история (тарамбука) – V хил. пр. Хр., изяществото и съвършенството на работените на ръка глинени съдове.

Ето и линкове от снимков материал:
http://www.slideshare.net/zdravka/stara ... -treasures
http://bg-bg.facebook.com/media/set/?se ... 780&type=3
бикът от Пловдивските тепета

Dimitar
Регистриран: 24 дек 2008, 01:59

Re: Неолитни жилища - Стара Загора

Непрочетено мнение от Dimitar » 29 фев 2012, 22:20

Много интересна експозиция.
Тези двете ми направиха най-силно впечатление. Съдържат интересни елементи обсъдени вече и в други теми.
Прикачени файлове
CeramicVesselWithIncisedOrnaments.jpg
CeramicVesselWithIncisedOrnaments.jpg (86.76 KиБ) Видяна 2587 пъти
CeramicTableWithAnthropomorphicEyes.jpg
CeramicTableWithAnthropomorphicEyes.jpg (143.83 KиБ) Видяна 2582 пъти

иво

Непрочетено мнение от иво » 01 мар 2012, 07:12

Музея е много як. Май преди две години ходих да го разглеждам и още от вратата ме предупредиха че снимането е забранено.. и както си бях влязал с кротка стъпка автоматично излязох и им теглих една яка.............. :oops: След туй се върнах и написах в книгата им за похвали едно гневно възмущение от забраната да се снима. Дори с един момък археолог до входа на вратата бая приказки си разменихме и го наврях няма да ви казвам къде :lol: Наврях го защото му казах в закона какво пише кога е забранено да се снимат артефакти. Оня момък клепа срещу мен, пули е.. държа си ръцете между краката от срам и туй то. Язък им за хубавия музей.

Ordos_BG
Регистриран: 22 авг 2009, 09:38

Непрочетено мнение от Ordos_BG » 01 мар 2012, 11:29

Ето и филмов материал(посещение на ПП "Атака" с Волен Сидеров) и как нашите папагалите са си заучили урока, потвърждават думите на Иво:
http://www.ataka.tv/видео/музей-неолитн ... -c617.html

Ето и нещо по-интересно... кръг с точка и Т за които се е разеснявало тук във форума.
А представянето на артефактите и хората населявали мястото е просто обидно. :neznam: :Bulgaria:
Прикачени файлове
Screen Shot 2012-03-01 at 09.15.58.png
Screen Shot 2012-03-01 at 09.15.58.png (137.31 KиБ) Видяна 2520 пъти
бикът от Пловдивските тепета

alex
Регистриран: 02 май 2011, 22:02

Непрочетено мнение от alex » 02 мар 2012, 10:21

На мен това ми направи впечатление:
.jpg
.jpg (40.7 KиБ) Видяна 2438 пъти

От медния неолитен съд стана ясно че тялото с ромбове в него означава че е мъж. Тук виждаме два триъгълника като по малкия трябва да е означение на мъжкото. Но то е вписан в друг триъгълник. Което мисля че е странно.

От друга страна по големия триъгълник няма символите кръг с точка, следователно може да носи съвсем друг смисъл.

И нещо от което ми стана смешно:
...jpg
...jpg (25.99 KиБ) Видяна 2427 пъти
Явно е имало архитекти не само в неолита но и сред редиците на археолозите :D

Отговори