Оструша

sum
Регистриран: 15 дек 2012, 13:10

Re: Оструша

Непрочетено мнение от sum » 08 фев 2012, 17:54

Здрасти.
Съгласен съм с това изречение: „Така че датировка само по този елемент дотук е спорна според мен.“

Всъщност не бях много убеден, че елементът от рисунките визира полукръг. След поста ти се вгледах в нарисуваното от храма и проумях какво е това "U". Това е яйце!
23.jpg
Поразрових се и намерих снимка на един фриз от Палмира, на който много добре си личат яйцата:
24.jpg
Еврика! :D
Р.Ч.

alex
Регистриран: 02 май 2011, 22:02

Непрочетено мнение от alex » 08 фев 2012, 20:13

каменния блок както е в момента с камерата в него /"кухата постройка" / тежи около 60 тона.
предполага се че преди това може да е бил и 100 тона и нагоре,- имай го това напредвид като си правиш изчисленията....
Външните размери са(ако правилно съм разбрал):2,45х3,54х2,36=20,47 метра кубични http://www.muzei-kazanlak.org/ostrusha%20@.htm
Обемната плътност на гранита е 2590-2670 kg/м3 т.е. 2.59-2.67 т/м3
За да намерим теглото, умножаваме обем по плътност: 20.47*2.67=54,65 тона.
(ако променим размерите с +0,6 метра за стени, ако са дадени вътрешните размери, тонажа става 75т)
-------------
За какво му е обаче на някого, с такива неимоверни усилия да мести 60 тонен скален блок на 10 километра и да го постави по средата на полето?
Значи или целта си е заслужавала усилията, или начинът по който е преместен не е представлявал особена трудност за този, който го е направил.
Всеки храм си е самодостатъчен като причина за изграждане, катедралите защо ги строят по 10-20 години?А пък и тук вероятно не само се е отдавала почит, след като има и "легло" ..

По този начин по който казах, ми се струва лесно, ако искаш мога да пресметна колко коня ще трябват за да го преместят :)
------------
Румене, много приличат на диплениците на керамичния съд, които изобразяват портал. Тези закривени чертички покрай знака кръг с точка, ми напомнят на закривяване на пространството, или някакъв резултат от действието на портала. Имам една питанка, защо портала върху медния съд бе изобразен от три части. Дипленицата не означава ли точно това оплитане в едно.

Ха сега, яйце оО
Може да е и двете, портал с яйце, "живота е зароден от извън" оО

sum

Непрочетено мнение от sum » 08 фев 2012, 21:37

alex:
„Имам една питанка, защо портала върху медния съд бе изобразен от три части“

Не знам, alex.

Относно яйцата от предния ми пост мисля, че това е бил оригиналният вариант, който след време различни художници и скулптори са изобразявали като познатото ни вече "U". Разбира се много е трудно да се докаже това предположение…
Все пак гледайки снимките си попаднах на нещо, което си струва да се види. Вижте каква рисунка има запазена в храма:
55 - Копие.jpg
55.jpg
Това е Бог, който е повдигнал дясната си ръка към някакво… съзнание!!! От отворената уста на съзнанието става ясно, че те комуникират помежду си.
Но друго е по-интересно, защото в скута на Бога се вижда богиня с дълга коса.
Как мислите възможно ли е според вас това да са древните изображения на Бал и на неговата Сила КиБал?
Р.Ч.

alex
Регистриран: 02 май 2011, 22:02

Непрочетено мнение от alex » 08 фев 2012, 22:05

Аз си мислех че тези по тъмни места са маслени петна, защото са матови.Сега като каза че това е изображение, се сетих че има маслени бои. Не съм сигурен дали се слагат сега масла в боите но по имато ... та едно време явно са рисували с мазнини в боите.По ъглите е изобразена седемглавата змия, броя на яйцата в едно от изображенията е 32, някаква връзка ?
Впечатление ми прави че има шпакловка, според вас кога е започнало да се шпаклова ?Дайте да потърсим малко данни в нета :)

Поздрави

miroki
Регистриран: 31 авг 2010, 14:11

Непрочетено мнение от miroki » 08 фев 2012, 22:31

По ъглите на рисунките има още по-интересни (според мен) символи
тракийското цвете или 7 главата змия.
Особено добре си личи на синият фон.
пп. Поста ми се отнасяше за снимките на предната страница (не видях, че има още една страница), но виждам важи и за тези. :)

sum

Непрочетено мнение от sum » 08 фев 2012, 23:56

Да, седемглавата змия в синьо ясно се вижда.

Предлагам да видим още една интересна рисунка от храма.
43.jpg
43 - Копие (2).jpg
Както виждате тук Бога е представен с тяло на делва. Зад него с отворена уста се вижда змията. Тя също е изрисувана със син цвят. Обаче за мен интересното е, че Богът е хванал човекоподобно, което е изобразено с черен цвят. Под него се вижда котка.

Хайде сега някой да покаже подобни сцени от живота на траките /като сюжета на двете рисунки от храма/, за да се убедим, че това е тяхно дело. Визирам периода 3000 г.пр.н.е до 6 в.сл.Хр..
Р.Ч.

иво

Непрочетено мнение от иво » 09 фев 2012, 10:49

:shock: Малееее........Туй ако е елинско или елинистическо изкуство аз значи съм таратор. :lol: Ай да ми покажат колегите археолози такъв таван в Елада с такива рисунъци . Ще ми покажат на връбница срещу сряда *hihi* Иначе ще се счупят от писане да обясняват кога е строен и кога е ограбен комплекса и кво има заровено в трапа.. а няма да си размърдат мозъците да помислят върху картините. Ама за да бъде шашмата пълна те само лансират тази картина от Оструша –
ostrusha.jpg
ostrusha.jpg (94.32 KиБ) Видяна 2921 пъти
Любо Цонев има статия за тази жена и я нарича „тракийската Мона Лиза“ - http://oshte-info.de-zorata.de/oshte.in ... 103/09.htm
От статията на Любо подчертаното трябва обезателно да се прочете: „Таванът е изпълнен със стенописи – портрети, сцени с хора и животни, растителни и геометрични орнаменти. Китов не съобщава размерите на стенописите, но предполагам, че поне портретите са в почти естествена големина. Тук за пръв път в Тракия е използвана рядко срещаната техника стенописите да се инкрустират със злато!

Много важно изречение,защото тази техника със златото я срещаме още при артефактите от варненския некропол. :idea: Там са открити няколко съда със златно покритие и не виждам защо Любо Цонев не пише за тях и не търси аналогия с рисунките в Оструша.
Не търси щото трябва да прати рисунките от Оструша при неолита...... ;)] А той не може да пише против официозите. Ама аз мога.. и да им кажа, че през неолита има открити предмети със златно покритие на няколко места на нашта територия . Такива има в Русе, Кривина, Хотница и Старозагорско.... Тъй че на „тракийската Мона Лиза“ не е прецедент златното покритие. Щом има на съдове златно покритие защо да няма такова и на картини :?: :?:
Нещо колегите се правят на ударени с мокър парцал и съзнателно не искат да мислят за златното покритие в посока Оструша-артефакти-Варненски некропол. Ама много важно...... :cry:

Sum да ти кажа за първи път виждам че на Оструша освен нашата Мона Лиза има и други запазени картини. Ама чак сега разбирам защо досега не са видели бял свят......защото хич не се връзват с елинското изкуство.
Горките наши археолози.. мъчно ми е за тях. Теориите и глупостите дето са писали за храмовете ни все повече се пукат като сапунен мехур *svirkam si*

sum

Непрочетено мнение от sum » 09 фев 2012, 14:17

Това за златното покритие е много добро попадение. ::up::
Чакай да видиш следващите рисунки от храма в Оструша и пак ще си говорим за елинско изкуство...

Нищо лично срещу нашите учени, но не мога да се начудя какъв елинистически сюжет виждат в тази картина:
33.jpg
33 - Копие (2).jpg
Това е казан с демони. /казанът е жълтата линия/
Горе вляво има конска глава с торба на устата, а под нея човекоподобна фигура с калпак. В средата на казана с черен цвят е изобразен много зъл демон, с изплезен език. И трите фигури гледат към светла фигура на мъж, с катерица на главата си.
От казана от един отвор /долу вдясно/ излизат още два демона. Единият е хванал някакво животно за опашката, а другият се гледа с още един демон /вдясно/.

Е какво елинско виждате в тази картина?
Защо досега няма публикации както за нея, така и за предхоодните две?
Р.Ч.

men
Регистриран: 21 дек 2008, 12:38

Непрочетено мнение от men » 09 фев 2012, 16:23

Еее ама SUM ... този казан е пълен с елини не виждаш ли...
Това е важен момент от елинската митология, по елинско на път и през път такива рисунки!
:uaaaha: :uaaaha: :uaaaha:

Имам усещането, че вдясно от монолитния 60 тонен храм на Баал, кръглото помещение е имало кошеровидна форма и може би е бил храм на Кибела. Всъщност това лесно може да се установи на място, като се види дали запазените два реда камъни са скосени под наклон. Ако е така се получава нещо уникално не срещано другаде, един до друг правоъгълен храм на Баал и до него кръгъл на Кибела...
Помните ли двата кръгли храма свързани с коридор от Северна България?
:IP

иво

Непрочетено мнение от иво » 09 фев 2012, 17:54

Ауууу.. ми това на рисунката са гръцки дяволи бре :lol: особено тоя черния със зурлата направо е еталон за оригинален елински демон *wacko* :IL 4-ти век преди Христа а.....археолозите хептен я закъсаха........
Men помним за двата кръгли храма в северна България. И си прав че това кръглото до храма са основите на кошаровиден купол.
_w_19cfc83bfa4d4eea8cd1e3af88f2813e.jpeg
_w_19cfc83bfa4d4eea8cd1e3af88f2813e.jpeg (161.61 KиБ) Видяна 2562 пъти

Отговори