Петра

alex
Регистриран: 02 май 2011, 22:02

Re: Петра

Непрочетено мнение от alex » 29 яну 2012, 14:00

Ако обърна внимание строителната площадка която показах, метода на строене лъсва там.
По цялата височина се отнема равномерно което налага множество работни площадки по височина.
Това са жлебове в които влизат талпи които да придържат скелето за работниците. На линка който даде Херма се вижда и на шапката на храма че има такива жлебове, по същата причина.
Офтопик:
Благодаря, чудех се как да ги слагам където поискам ::hat::

sum

Непрочетено мнение от sum » 29 яну 2012, 15:06

Да, това са издълбани жлебове, в които се закамяват греди. Снимал съм такива на „Кози камък“.
43 - Копие.jpg
Herma, много благодаря за снимките… Мислех си, че на оригиналните колони вместо шишарки би могло да има изобразени змийски глави, но се оказа, че няма такова нещо.

sum

Непрочетено мнение от sum » 29 яну 2012, 15:29

Вижте сега още едно интересно съвпадение.
Със жълто заградих един много интересен елемент.
44.jpg
Любопитното в случая е, че имам снимка на същия елемент от музея в Несебър.
несебър.jpg
Май много взеха да стават съвпаденията…

иво

Непрочетено мнение от иво » 29 яну 2012, 16:39

Даааа..... Кибела със шапката, триъгълни фронтони.., полукръгове, птици, Сибили, шишарки....символите m и ʘ :roll: :roll: Неолитния символ „два триъгълника“.... странни капители, а сега и този елемент..
Май ужасно множко взеха да стават съвпаденията. :P

Триъгълниците показват неолитно време и никой не може ни мръдна от там..... :D а и шапката на Кибела е с триъгълна.. ::thinking:: или май повече клони към конусовидна форма.

alex

Непрочетено мнение от alex » 29 яну 2012, 17:39

Забрави двуглавата змия!
Ето пак снимката:
222.jpg
Мисля че би било логично изображенията да са огледални, както са огледални долните коне със Силни мъже. Но забележете че извития символ над тях не е огледален, което подсказва че е Символ! А не просто някаква си украса. Забележете и че направлението на главите на змиите съвпада с направлението от главите на змиите в неолитния съд който бях поставил по-назад в темата.

herma
Регистриран: 19 ное 2009, 00:14

Непрочетено мнение от herma » 29 яну 2012, 19:19

alex написа: Мисля че би било логично изображенията да са огледални, както са огледални долните коне със Силни мъже. Но забележете че извития символ над тях не е огледален, което подсказва че е Символ! А не просто някаква си украса.
Не смятам, че конете (защо ли мисля, че са лъвове :?: ) са украса - напротив, според мен тези изображения показват какво се случва на човек след излизане от храма и може би не случайно ездачите са без лица.

alex

Непрочетено мнение от alex » 29 яну 2012, 20:34

В сравнение с човека, доста голям лъв ще да е. Пък и вдигнатия крак ?

sum

Непрочетено мнение от sum » 29 яну 2012, 20:37

След много прегледани снимки мисля, че пред храма животните са коне.

Открих друго интересно – това е седемглавата змия. Изобразена е точно над Кибела!
222.jpg
Знаех си, че на Ал-Казнех има изображение на змия, но не очаквах точно това. Ако си спомняте същата седемглава змия можем да видим на Свещари -

viewtopic.php?f=30&t=326&start=130

Когато търсех линка за седемглавата змия забелязах, че свещарските моми /Сибилите/ имат същата конусовидна шапка, каквато виждахме на Кибела от Петра. Невероятно…
28.jpg
Писах, че нямам снимка на Кибела с такава шапка, но се оказа, че Сибилите от Свещари носят такива. Не е за вярване.
Обаче забелязахте ли формата на капитела?
Това е същият капител с акантови листа, но още по-интересното е, че другите колони в храма са от т.нар. дорийски стил. А това означава, че в храма Свещари има два типа капители:
27.jpg
В храма до Свещари откриваме същите елементи каквито виждаме на Петра - птиците, капителите, конусовидните шапки, символа на Кибела /m/.
Нека видим как древните майстори са вкарали и неолитния триъгълен символ при птицата:
20.jpg
Просто изумително…

alex

Непрочетено мнение от alex » 29 яну 2012, 20:42

::a-a-a:: изумително!
Как си обясняваш двата стила колони ??

sum

Непрочетено мнение от sum » 29 яну 2012, 20:48

В храмовете в Петра виждаме основно два типа капители.
Оказа се, че при храма Свещари също е така. А това само коствено потвърждава, че при строеж на храм на Кибела могат да се използват и двата типа капители. Явно става въпрос за закономерност.

Отговори