Храмът „Голямата Арсеналка”

sum
Регистриран: 15 дек 2012, 13:10

Храмът „Голямата Арсеналка”

Непрочетено мнение от sum » 17 мар 2011, 20:44

Да си призная така и не разбрах кой археолог е открил храма.
В интернет пише, че е открит през август 1995 година и заради това, че се намира в близост до филиал на военни заводи “Арсенал” – Казанлък, му е даден такова име.
Човекът-гид, който ни заведе до храма обясни, че в първото помещение е открит погребан кон, а около него имало някаква броня, разни дреболии от сребро и злато, и други някакви си неща. Попитах го къде се намират сега артефактите?
Отвърна ми, че не знае и не е негова работа да знае.
- А защо няма публикации за това какво е имало в храма, след като е отворен от археолозите?
Той нищо не каза. Просто си вдигна нагоре раменете и си сложи ръцете в джобовете. И аз си сложих моите. Стояхме един до друг и се гледахме тъпо, като две гугутки, които току що са кацнали върху гъсто населена от птици жица. Помислих си, че не трябва да задавам повече въпроси, свързани с невъзможни отговори…
И така, реших да не си губя повече времето и започнах да снимам.
Вижте как изглежда храмът отвън:
11.JPG
Входът е ориентиран на юг.
Предполагам ви е направило впечатление, че при този храм НЯМА НИКАКЪВ КОРИДОР! Тоест, тук през 5-4 в.пр.Хр. хората не са пристроили дромос от грубо издялани каменни блокове, каквито има при другите неолитни храмове.
Просто траките са направили някакъв ритуал с жертвен кон, положи го в преддверието и затрупали храма с пръст.
Това е.

Нека сега видим нещо любопитно, което лесно се забелязва на стената /черната стрелка/:
12.jpg
Върху каменния блок е направена изпъкнала част, която има формата на правоъгълник.
Да видим какво е изобразено от другата страна:
13.jpg
Отново същият елемент.
Чудя се защо предците ни са хвърляли труд и време да правят изпъкнали правоъгълници, който да вградят в стената, на една височина, близо до самия вход?
Интересно, нали? Още повече, че както знаете в храмове случайни елементи НЯМА!
Можем ли тогава да разберем сакралния смисъл, заложен във формата?
Аз мисля, че можем.
Спомнете си, че само преди няколко дни видяхме абсолютно същия елемент, изобразен на каменна стела от Разлог.
Сещате ли се…
Р.Ч.

Владимир

Re: Храмът „Голямата Арсеналка”

Непрочетено мнение от Владимир » 17 мар 2011, 22:16

Пишеш за стелата от Разлог, която показа професор Валерия Фол във филма за Хермес. На стелата елемнта до главата на мъжа-жрец и тия правоъгълници от стената на храма са еднакви
==....jpg

miroki
Регистриран: 31 авг 2010, 14:11

Непрочетено мнение от miroki » 17 мар 2011, 23:11

Мдааа.
А забелязахте ли, че на тази стела , (понеже се чудех, как така поне външната анатомия са заели, къде са му сложили фалоса отстрани??? и къде му е лявата ръка на човека). Лявата ръка е по тялото и стига до това място което нарекоха фалос. А то е нещо което му е в ръката.
и си личи ръката по тялото, като че леко вдълбана. И вероятно това не фалос.

иво

Непрочетено мнение от иво » 18 мар 2011, 09:54

Верно бе. Мирокито е прав за лявата ръка на човека. Той държи нещо в нея..... тъй де туй не му е чурката :D
Иначе нали Фол'ката даде датировка на стелата 2000 г.пр.Христо...... значи знака бая дърпа назад датирането на храма "Арсеналката" :idea: Ама и тя греши щото е обърката вълничките на стелата с неолитните знаци на великата Майка.
В темата за "Ехе тези наши учени" сме писали за стелата и Фол'ката
viewtopic.php?f=36&t=95&start=70

men
Регистриран: 21 дек 2008, 12:38

Непрочетено мнение от men » 18 мар 2011, 10:43

Да бе Мироки!
Наистина на човека от стелата това му е лявата ръка сгъната в лакътя, а в дланта държи нещо.
Анатомично няма как да е пишката му! :IP
Повече хора виждат по-добре!

иво

Непрочетено мнение от иво » 18 мар 2011, 11:03

Мисля че ръката е изпъната и не е свита при лакътя. Линиите са прави
ruka.jpg
Ама мен ми е много интересен този полукръг дето е издълбан от коляно до доляно. какво ли ще значи :?: ::thinking::
Последна промяна от иво на 18 мар 2011, 11:05, променено общо 1 път.

miroki

Непрочетено мнение от miroki » 18 мар 2011, 11:05

Изпревари ме :)
Прикачени файлове
stela2jpg.jpg

Честит Българин
Регистриран: 18 окт 2010, 19:04

Непрочетено мнение от Честит Българин » 18 мар 2011, 11:21

Чудесни сте!!!!! :[)]I:
Давайте, давайте!!
Очаквам като сюнгер да поема обилната инфо, която давате!!!!!
До тук и за стелата и за другите факти,разбира се не от ВалФол, сте много наблюдателни и продуктивни!!!!

Успех!!!! ::hat::

Честит Българин

sum
Регистриран: 15 дек 2012, 13:10

Непрочетено мнение от sum » 18 мар 2011, 17:13

Според мен ако открием при друга стена подобна обработка на камък с изпъкнала фигура, тогава лесно бихме могли да съотнесем намереното към храма „Голямата Арсеналка”, защото подобен елемент е много рядко срещан.
Аз имам няколко заснети такива камъка, намиращи се в оградната стена на Демир баба теке /близо до Свещари/.
Всъщност да поясня, че на същото място /Демир баба теке/ археолозите са открили останки от тракийско светилище, което е датирано отново през 4 в.пр.Хр.. Въобще с този 4 в.пр.Хр… *no*
Точно на това място са и камъните с Бал и Кибела с триъгълните шапки:
viewtopic.php?f=30&t=326&start=80

Ето я същата стена, само че от другата страна на древния храм. Стрелките сочат към два камъка, които са с изпъкнала част.
15.jpg
Както виждате стената е без хоросан и камъните не са никак малки. Дали са пренареждани или това е оригиналната стена ми е трудно да кажа.
Когато бях там попитах пазача от къде са тези странни камъни в стената? /става въпрос и за каменните блокове с изображенията на Бал и на Кибела от другата страна на стената/
Той ми отвърна, че били донесени от Ерусалим. При този отговор забравих да си затворя устата… Брей /рекох си/, значи траките-гети като са се грабнали та отишли до Ерусалим, че като натоварили каруците си с камъни, че като ги пренесли до Свещари, че като започнали да стоят тракийски храм с ерусалимски камъни… брей…
Попитах го гетите ли са строили стената. Той ми отвърна, НЕ. Гетите през 16 в.пр.Хр. били направили само някакъв олтар, на който са колили млади момчета и чрез тях гадаели бъдещето. Става въпрос за ето този олтар:
16.jpg
- Значи гетите са колели момчета тук, за да гадаят бъдещето…
- Да.
- И излиза, че някакви други траки през 4 в.пр.Хр. са строили храма…
- Да. Ама те били диваци. Истинския храм бил построен през 16 век от турския светец Демир баба. Затова това тук е турска светиня.
Попитах го щом е турска светиня какво прави тракийски каменен ковчег на входната врата към турския храм?
- Еми нямало какво да го правят ковчега и затова го турили над вратата.

…Накрая го попитах защо говори глупости за траките-гети.
Отговори ми, че така му били наредили да казва на туристите.
Р.Ч.

miroki

Непрочетено мнение от miroki » 18 мар 2011, 21:16

Изобщо не се изненадвам, навсякъде е наредено какво да се говори. Ако се попадне на специалист обаче трудно може да се измъкне нещо.
Жалко, но имам едно вътрешно усещане, че им е близо :)

Отговори