Храмът в Мезек

time
Регистриран: 22 дек 2008, 19:48

Re: Храмът в Мезек

Непрочетено мнение от time » 01 окт 2010, 16:55

Прави впечатление голямата прилика, да не кажа еднаквост, между символите, които се използват за Бал и Кибела- два триъгълника или Г и L ( което е обърнато Г).

miroki
Регистриран: 31 авг 2010, 14:11

Непрочетено мнение от miroki » 01 окт 2010, 17:00

Да точно това описахме и затова се наведохме н амисълта за това
НАмира се и на гърба н аедин съд, нещо като противоположности
Въпреки, че в случая неса така :)
нещо като живот и смърт
щастие и тъга
мъж жена
болен здрав
и т.н,
Уеб дизайн и изработка на сайт! http://www.sitemiroki.net
Всичко за ездата: http://www.nomadendurance.eu

time

Непрочетено мнение от time » 01 окт 2010, 17:04

Двата триъгълника трудно могат да се интерпретират по този начин. :)

sum

Непрочетено мнение от sum » 02 окт 2010, 12:37

Нека ви покажа какво има изложено в музея „Пергамон” в залата с Месопотамската култура.
Знаете, че след потопа на Черно море /5600 г.пр.н.е./ част от хората от Балканите отиват към Двуречието. Нека си припомним отново преселението на хората.
5600 пр.н.е..JPG
Виждате от картата, че освен до Месопотамия хората от Балканите са стигнали и до Египет… При това положение нормално е да се каже, че тогава предците ни са занесли своята култура и знания по тези земи, нали? Така че, за мен е напълно естествено, ако някъде срещна сходство между Балканската неолитна култура и по-късната Месопотамска да твърдя, че има приемственост между тях.
Вижте сега какво има изобразено на каменна плоча от Месопотамия:
DSC04399.JPG
В центъра на фигурите са двата триъгълника. В лявата част /най-отгоре/ е изобразена леопард в скок, а под него е неолитната Велика Майка с издължения врат!
Изображението на Майката доказва, че символът „два триъгълника” е от неолитно време!!!

Така че, когато срещнем в храмове /като тези в Свещари и Мезек/ символа с триъгълниците то няма как да не го свържем с неолитната епоха /7000-5000 г.пр.н.е./.

иво

Непрочетено мнение от иво » 02 окт 2010, 14:15

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Малеййййййй :facepalm: :facepalm: :facepalm:
Под Майката фигурата ми мяза на птица.... Нали има снимки на Кибела с птица на дясната ръка :idea: :idea:

miroki

Непрочетено мнение от miroki » 02 окт 2010, 19:43

time написа:Двата триъгълника трудно могат да се интерпретират по този начин. :)
Ти говореше за L и Г и аз за тях ти писах това. Изхождайки от това, че са на 2 те противоположни страни на един съд :)
нямах птрдвид триъгълниците.
А това в дясно от тези триъгълници ми прилича на костенурка.
А на тази карта е би било хубаво посоката на разселване да е най-голяма на север и запад (северозапад) поради голямата територия, която е залята там. (там морето и сега е плитко, както и Азовско ) До колкото имам спомен с около 200 метра се е вдигнало.Там е заляло територия по-голяма от България. Тя се вижда на тази карта по-светлосиньото_
Изображение

sum

Непрочетено мнение от sum » 02 окт 2010, 20:54

44.jpg
При сравнение между двете карти точно това се вижда, че по-голямата част от хората са се изтеглили на север, северозапад и запад.
…Но си мисля друго - все пак картата, която представих, е направена от западни учени, а не от руски или гръцки. Така че, едва ли ще грешат, че част от същия народ тогава е достигнал до Месопотамия и Египет.
Точно тази връзка за мен е много интересна, защото първите податки за цивилизация при Месопотамците е около 3000 г.пр.н.е.. От потопа на Балканите /5600 г.пр.н.е./ до развитите градове в Шумер и Акад има голям времеви период. Това са над 2500 години… Затова просто е изумително, че символът „два триъгълника” се е запазил при тях.

Нека покажа един интересен глинен съд от неолита, който се намира в археологическия музей във Велико Търново. Ето го:
DSC04246.JPG
Според мен вече и дума не може да става, че "двата триъгълника" са някакъв случаен елемент…

В същия музей снимах друг интересен глинен съд, от същата епоха.
Вижте каква еднаквост има между издълбаните елементи от леглото в Мезек и фигурата от съда:
22.jpg

sum

Непрочетено мнение от sum » 02 окт 2010, 23:06

…И все пак да покажа, че под единия триъгълник е изобразен символът „L”.
Мисля този факт е достатъчен, за да можем да твърдим, че „L”-а визира неолитната Кибела!
DSC04246.JPG

miroki

Непрочетено мнение от miroki » 02 окт 2010, 23:28

Ех.. нямах предвид да руша теорията.
Просто ми се искаше да е подчертано, че са тука и Ръмъния най многото изселници, (а значем чия страна е Румъния). С по дебели черти , смятай не специалист би сложил по-дебела черта. и нямаше да слага 2 чери на запад , а поне една на Азовско море , това ми направи впечатление, иначе има и основание и на юг да се ходи , защото и на юг има плитчини , около Истанбул. Където е югозападната черта на изселници.
Има материал , навсякъде , обаче търсещите са малко, по финансови причнини. Е уж се намират пари тук там , но ...
Има материал, но няма желаещи да четат, на съответният език. и за сркомни пари. Нищо че повечето ентусиасти са съгласни само на разходи.

time

Непрочетено мнение от time » 03 окт 2010, 14:34

Ето какво има и на другата страна на съда:
IMG_0555 1.jpg
Под двата триъгълника има нещо, което много прилича на две глави на змия.
Това май беше символ на Кибела.

Отговори