Храмът в Мезек

time
Регистриран: 22 дек 2008, 19:48

Re: Храмът в Мезек

Непрочетено мнение от time » 11 сеп 2010, 11:47

Дълбочината му е много малка – 14см, а има и капак.
Прилича по-скоро на каменно корито, не на урна. :D

miroki
Регистриран: 31 авг 2010, 14:11

Непрочетено мнение от miroki » 11 сеп 2010, 12:06

До този момент не видях смислено обяснение за какво е каменното легло?
в крайна сметка то е в центъра , и не съм чувал за трупополагане или трупоизгаряне върху легло.
То отваря ли се има ли отвор от заде поне.
Пише че е от 2 блока единият леглото , другият прилепен до него, но на снимката се вижда че блока пред леглото е от 3 части, т.е. не е един блок.

пп. На мен ми прилича на удобно диванче, и ако добаваим благоухания в двете ванички(урни) или опиати нещата стават по-смислени. И ако има и мекички възглавници на височина на каменният ръб става идеално за посядане. И може би са отмествали капаците зада започне уханието, но трябва все пак да има следи от нещо в тях? Може и да не са останали , но тогава и за пепелта важи същото.
Уеб дизайн и изработка на сайт! http://www.sitemiroki.net
Всичко за ездата: http://www.nomadendurance.eu

sum
Регистриран: 15 дек 2012, 13:10

Непрочетено мнение от sum » 11 сеп 2010, 13:18

Не, miroki, каменното легло не е в центъра. То е прилепено към стената на кръглото помещение. Колкото до трите блока пред леглото – историкът от музея обясни, че това било дело или на военните, или на иманярите /все пак „гробницата” дълги години е била без решетка/, които разцепили блока на три части, за да търсят под леглото… я имане, я вход към друго помещение. Така че през 1931 г., Филов описва един монолитен блок пред леглото и аз нямам никакво основание да не му вярвам.

~~~~~~~~~~~~

Иво, идеята на едно място в урната да има сложени прах от покойник и дарове е интересна, но въобще не пасва за този храм, поради една проста причина. Капакът!
Спомни си какво пише Филов за десния капак, че дебелината му е 24 см.. Я вземи една рулетка и виж колко са 24 см…. Все пак за по-голяма яснота реших да покажа на снимка какво представлява „урната” заедно с капака. За тази до дясната част на леглото Филов пише, че е висока 37 см.. Ето я:
1.jpg
Я сега виж как изглежда същата с капака си:
2.jpg
Къде си виждал урна с такъв капак, Иво?.. Та да се премести този капак трябват поне четирима силни мъже.
Как си я представяш тази работа… слагат праха на починалия, заедно със свежи цветя и плодове. След време цветята увяхват, плодовете гният и трябва да се сменят. Идва жената на покойника, за да ги смени и… ядец, защото 300-та кила каменен капак едва ли ще са по силите на една вдовица, за да го вдигне и смени изгнилите даровете с нови, нали?

Така че, смисълът да има такъв тежък капак е само един. Каквото е сложено вътре ДА НЕ СЕ ОТВАРЯ!!!
Следователно това не е урна!!!
Р.Ч.

иво

Непрочетено мнение от иво » 11 сеп 2010, 15:14

:shock: :shock: :shock: ::thinking:: Да бе...... къде ми беше акъла :IL

miroki

Непрочетено мнение от miroki » 11 сеп 2010, 18:37

Нямах предвид центъра на помещението. А, че е на средата погледнато срещу вратата както е написано. (т.е. Акцентирасе върху него. То е основното в помещението, останалото са спомагателни "фигури"),
Където е нормалото място на едно "диванче"
Дори и в къщи не си го слагам в центъра на стаята , а на средата на стената. (разбира се в наше време срещу телевизора -нещото за гледане , а по тяхно срещу вратата.

Та дори и за погребение да е правен, там трявба да е най-важният , а не отстрани в урните ако са такива.
Но само ми кажете как си представяте да се погребе човек на това легло-диван?Да ви прилича на сакрофаг? На мен не!
Дори и капак няма. Да не говорим че е плитко не повече от 10 см.
По-вероятно е да са екзекутирали някой там отколкото да са погребали някой. на мен ми се струва вероятно да е и лекарски кабинет и да са правили дори някакви операции/манипулации. До довечера и друга хипотеза може да ми се роди в главата. :)
Остава да почнем да ги отмятаме и решим коя по става :)
иво написа::shock: :shock: :shock: ::thinking:: Да бе...... къде ми беше акъла :IL
На мен ако е имало прах вътре с накити ми се струва удачен тежкият капак за да не се отваря как да е и ограби , а ако искат да слагат неща може и върху капака, но не смятам, че изобщо са ходили поклонници. Това не е според мен място за чести ходения , а само при специални случаи или никога повече дори Някои се зазиждат именно с такава цел.
Но се придържам засега към хипотезата, че не е за погребение храмът, а погребенията са или от после или са внесени тленните останки на някой известен знатен , както правят и в по-ново време с мощите по църквите.
за да увеличат силата на храма.

sum

Непрочетено мнение от sum » 12 сеп 2010, 11:51

Miroki написа:
…не смятам, че изобщо са ходили поклонници. Това не е според мен място за чести ходения , а само при специални случаи
Мисля, че не си прав. Я виж колко са изтъркани праговете. Ето на снимка първия праг:
1.jpg
Ето го и втория:
2.jpg
А сега виж и третия:
3.jpg
Само да вметна, че второто ми ходене в храма беше специално за праговете. За да покажа колко много е изтъркан третия праг взех един сезал и накарах музейния работник от Свиленград да го опъне, а аз снимах. Я виж за какво става въпрос:
4.jpg
Третият праг е изтъркан близо 10 см.! Факт!
Имаш ли представа колко много трябва да е вървяно по този праг, за да се изтърка толкова?.. Ще ти дам пример – част от центъра на Ямбол е застлан с каменни плочи, положени около 1960 година. Плочите, въпреки че са подложени на сняг и пек, както и на целодневно ходене по тях, за 50 години са изтъркани има няма 1-2 мм..
Така че само третият праг разпердушинчва теорията на Б.Филов на пух и прах, че това е гробница, строена през 4.в.пр.Хр.!
Р.Ч.

miroki

Непрочетено мнение от miroki » 12 сеп 2010, 12:09

Явно не обяснявам добре за което да ме извините.
Ако са погребали накой там, като се съмнявам да е направено на това легло. Колко пъти би ходила даречем вдовицата или дъщерята на смъртника , дори и да е цар няма да ходят всеки ден, а само при повод. поради което смятам че не са ходили като на гробище за помен. И това с праговете го показва, там е ходено много.
Горното изложих само ката вариант за доказване необходимостта от тежък капак , ако ще влизат "опечалени" да не ги нарека пак поклоници.
за да не се открадне нещо от тези урни , но обясних че тази теория не я подкрепям.
За сега най много ми се струва разуммно да е център за някаква енергия , или лечение или транс, има кости като мощи. или след спиране дейсвтие на този медитивен център да са го направили зала за погребение , на накой по-знатен.

Някаква светлина може да се хвърли ако се знае как изглежда от горе храма символи и т.н.

пп.В прочем на старите снимки праговете не изглеждат толкова много изтъркани.специално гледах тази с положената врата до отвора. може и да е така заради лошите снимки. Дано за 80 години запяне не сме ги изтърка ли ние. Нашият блок е на 30 години и първите стъпала до асансьра са изтъркани над 3-4 см , въпреки че е мозайко бетон и ползваме асансьор. Камъка се търка по-бързо. Имаме каменни стълби на гарата в един вход за служители(върви се по-малко) и там са заминали около 3-4 см. А входа на гарата няма да ти казвам колко е станал. Ако намерим по добри снимки от отнова време ще е по-достоверно. Но 10 см наистина са много те да не са влачили трупове там?

Владимир

Непрочетено мнение от Владимир » 12 сеп 2010, 12:59

Miroki:
Дано за 80 години запяне не сме ги изтъркали ние.
Невъзможно е това, защото в такъв случай нямаше да са изтъркани само праговете а щяха да бъдат изтъркани и плочите от коридора и плочите от двете предверия. Като се ходи по едното се ходи и по другото.

miroki

Непрочетено мнение от miroki » 12 сеп 2010, 13:13

Владимир написа:
Miroki:
Дано за 80 години запяне не сме ги изтъркали ние.
Невъзможно е това, защото в такъв случай нямаше да са изтъркани само праговете а щяха да бъдат изтъркани и плочите от коридора и плочите от двете предверия. Като се ходи по едното се ходи и по другото.
То ходенето по коридора е валидно и при двете хипотези . Това и аз го видях , и го оправдавам само с втория под който е направен допълнително. Добре е да се види дали и долният слой е изтъркан.
Но праговете се търкат наистина много.
Като давах пример за стълбищата искам да подчертая, че само първото стъпало се изтърква , най-много до 3 тото стъпало , другите стъпала са си наред.
Аз също съм за вариянта ,че са изтъркани в миналото , но си споделям подозренията за да ги отхвърлим заедно.

sum

Непрочетено мнение от sum » 13 сеп 2010, 00:10

Няма как да се види оригиналния под, защото ако например тръгна да копая под плочите, веднага ще ме арестуват. :D

Предлагам да видим какво пише Б.Филов за кръглото помещение:
На няколко места по стените на гробницата, на височина на човешки бой бяха намерени забити големи железни гвоздеи, които са служили за окачване на някакви предмети.

Трети път специално ходих до Мезек, за да снимам въпросните „големи железни гвоздеи”, но за съжаление се оказа, че някой ги е счупил. Въпросните гвоздеи се намират вляво и дясно от вратата. Вижте на двете снимки какво е останало от тях: /заграденото в кръговете/
1.jpg
2.jpg
На втората снимка с червена стрелка показвам още един гвоздей, който не е описан от Филов. Зачудих се какво ли ще търси там… и разбрах. Оградата! Нали си спомняте, че, когато отварят храма на леглото е имало счупена на две желязна ограда?.. Филов за нея пише, че „тя е била просто сложена по края на леглото”, защото на леглото „не личат никакви дупки, в които оградата да е била здраво прикрепена”.
Но професорът греши, защото оградата не е била прикрепена към леглото, а малко над него. Всъщност, вижте точно къде:
3.jpg
Значението на „оградата” се оказа лесно за разгадаване, защото железния прът е играел роля на релса, на която имало завеса. Някой човек /може би жреца/ в определен момент е дърпал завесата точно пред леглото.
Филов пише в книгата си, че ограда е дълга 2,11 метра. Имах в себе си рулетка и с един авер премерихме разстоянието - 2,22 метра.
4.jpg
След като снимах размера тогава просто закачихме рулетката за гвоздея и оставихме гравитацията да си свърши работата… Ето го резултатът:
5.jpg
Рулетката показва точно къде е била завесата... на около 10 см. от леглото.
Предполагам, че вече загадката, свързана със желязната решетка, е решена.
Р.Ч.

Отговори