Сборяново и Свещарската гробница

Equilibrium

Re: Сборяново и Свещарската гробница

Непрочетено мнение от Equilibrium » 16 юни 2010, 14:36

иво написа: Аз ако съм на мястото на министъра на културата ще уволня всички археолози дето са работили в храма на Свещари. :ugeek: Как така ще ни лъжат вече 20 години…… :envy_green:
Много хора замениха принципите си, както и пренаписаха идеологията си, след като усетиха миризмата на лесна печалба. Властта опорочава и видоизменя хората. За жалост примери много. Включително и в сегашното "културно" министерство.

Иво, последното ти изречение ми напомни една крилата фраза на Радой Ралин, който преди време беше казал:
"Не се страхувам от министъра на културата, а от културата на министъра"

sum
Регистриран: 15 дек 2012, 13:10

Непрочетено мнение от sum » 16 юни 2010, 20:06

Искам да ви представя един уникален съд от културата на траките етруски, сниман отново в музея във Ватикана. Разгледайте го добре:
10.JPG
Какви ли са тия две плитки, които ясно се виждат зад главата... Може би това са змии!?..
Но друго е по-интересно.
Предполагам забелязахте, че Кибела е изобразена в храма си да стои на стол, държаща в дясната ръка венец. Столът е много интересен, защото ясно се вижда, че краката му образуват „Х”.
Над Великата Майка е класическият архитектурен елемент триъгълния фронтон, характерен за културата на траките.
Нека сега сравним изобразеното на вазата от етруските и вратата от "гробницата" в Свещари:
11.jpg
Разбирате ли вече какво точно означават Х-овете на каменната врата от Свещари?
Елементът „Х” подчертава „тук се намира /стои, почива, седи/ Великата богиня Майка Кибела”, а не Медузата Горгона!
Р.Ч.

Rimisark
Регистриран: 13 сеп 2009, 22:21

Непрочетено мнение от Rimisark » 16 юни 2010, 22:42

Днес хората само искат да са, да Уволняват, да зачеркват... Защо все се хващате с нашите Учени... Знаете ли Поговорката - Със Сухото поизгаря и Мокрото :) . Да, Радой Ралин е много Прав и с този пример се вижда :) Толкова ли за нищо не ставаме, ххайде по оптимистично... :)
Един колега от форума Казва - Имената Им го Показват...Коя ли ще да е била Великата Майка , в случая - КиБела... Едни други хора я наричат по друг начин... Други пък са Измислили Приказката за Св. София и нейните три Дъщери - като Умишлено или поради Незнание са Изстървали Брат им... Други пък разказват как Едно женско общество Разскъсало Орфей на парчета... Явно същия типаж го има и на още едно място - ето тук
http://www.spiralata.net/bb/viewtopic.p ... 91780d9cea
Е, коя е Била според Вас... Защо и Кой я е Увековечил така... И може би най - важното, Кой , и по какъв Начин я е Използвал...
Иначе излиза, че малко си противоречите - Казвате, че Няма Аз, а Има Само Съм... В същото време използвате - Ако Аз Съм министър... Едното просто Не Може без Другото - поне при Нас Българите е така :)
Поздрави и Останете със Здраве!
:Bulgaria: :IP

иво

Непрочетено мнение от иво » 16 юни 2010, 23:47

Rimisark написа
Защо все се хващате с нашите Учени
Защото лъжат.
Rimisark написа
Иначе излиза, че малко си противоречите - Казвате, че Няма Аз, а Има Само Съм... В същото време използвате - Ако Аз Съм министър...
Нещо много смесваш нещата…… Не бива така.
Поздрави и остани със здраве. :D :sunny:

men
Регистриран: 21 дек 2008, 12:38

Непрочетено мнение от men » 17 юни 2010, 09:44

Rimisark каза - "Иначе излиза, че малко си противоречите - Казвате........."

Rimisark, бих те попитал, кои сме ние и кой си ти, защо поставяш бариери? Давай аргументи по темата и прави сравнения и анализи съфорумецо, изразявай своето лично мнение по темата. Не се поставяй в позицията на страничен наблюдател и сеирджия.
Относно нашите учени в този форум има една тема "Ееех, тези наши учени!", давай там да си поговорим, защо имаме НИЕ такова отношение към нашите учени историци и ТИ ще ни кажеш поради какво да си променим НИЕ отношението към тях ....ако искаш де.
А сега давай тук по темата своето мнение и анализ относно символите изобразени в Свещарския храм, като един съфорумец с малко "аз".

Поздрави и остани със здраве. :IP

п.п.Rimisark каза -"Коя ли ще да е била Великата Майка , в случая - КиБела..."
Rimisark, виж темата "Кибела - хипотези", според мен не би трябвало да се смесват религиозните разбирания през различните епохи, а когато говорим за Великата богиня Майка Кибела, нека оставим на страна Св.София, Орфей и Богородица...

sum
Регистриран: 15 дек 2012, 13:10

Непрочетено мнение от sum » 18 юни 2010, 12:13

Нека видим и сравним намерената в Украйна златна апликация на скитите и жената-кибела от Свещари. Златната апликация се намира в Ермитажа.
6.jpg
Виждате, че роклите на двете жени са еднакви.
На златната апликация ясно се различава, че извитите краища на роклята са змии. С бялата стрелка подчертавам, че скитите вместо змии са изобразявали извитите краища точно така, както е при жените от Свещари. Така че вече може със сигурност да кажем, че извитите краища на роклите на Свещарските моми всъщност са стилизирани змии.
С черната стрелка посочвам характерната за Кибела цилиндрична шапка. На следващите снимки съм извел Кибела с шапката й от Бактрия, Анатолия, Рим и Панагюрското златно съкровище.
7.jpg
Така. Искам да обърна внимание на друг много важен елемент.
Нашите учени твърдят, че 10-те жени от Свещари са кариатиди /женски скулптурни фигури (статуи), които служат вместо стълб за подпора и като украса на сграда/. Нека да видим как гръцките майстори са изобразили кариатидите на Акропола в Атина.
8.jpg
Защо не виждам змиите, които оформят краищата на роклята? Също ги няма и цилиндричните шапки. Гърците твърдят, че кариатидите били жрици на Артемида. Но защо липсват кариатидите при храма на Артемида в Ефес? Нали през 8 в.пр.Хр. там е построен първия й храм, който е два пъти по-голям от този в Атина? Уж кариатидите са нейни жрици, а никакви ги няма в храма й!? Как става тази работа някой може ли да обясни…

За сметка на това вижте как римляните са запазили древното изображение на Кибела:
9.jpg
Невероятен факт, от който става ясно, че Великата богиня може да се копира. Разбирате ли вече какво имаме в Свещари. Там нямаме кариатиди, а имаме 10 Кибели!!!
Р.Ч.

иво

Непрочетено мнение от иво » 18 юни 2010, 16:24

Малеееее…. :facepalm: Ей сега вече ще има уволнени археолози. :lol: Тази скитска апликация си е жива бомба в гащите. :D
Rimisark айде сега коментирай снимките и отделно твърденията на нашите учени за Свещари и пак попитай защо сме се захващали с тях. Разбра ли защо :arrow: защото ни лъжат като дръти цигани и снимките го доказват.

Sum за Кибела и нейното копиране е просто умопомрачително.. :shock: Така вече става ясно, че в храма няма жрици дето служат на Майката.. :roll: а има Кибела която се копира 10 пъти :facepalm: Никой досега не е обяснявал такова нещо... :ku-ku:

men
Регистриран: 21 дек 2008, 12:38

Непрочетено мнение от men » 18 юни 2010, 16:32

SUM написа: "Нека видим и сравним намерената в Украйна златна апликация на скитите и жената-кибела от Свещари. Златната апликация се намира в Ермитажа."
Браво SUM!!! :[)]I:
Направо съм потресен от приликите между скитската златна апликация и релефните изображения на Великата Богиня Майка Кибела по стените на храма в Свещари! :facepalm:

Jonathan
Регистриран: 02 мар 2009, 00:24

Непрочетено мнение от Jonathan » 18 юни 2010, 16:57

Е-е-е, sum, това с копирането на Кибела наистина е удивително :!: :idea: :!:
Не мога да разбера обаче същността на тази символика - че Великата Майка Кибела може да се копира, при това 10 пъти :!: :?: :shock:
Какво трябва да означава това :?: ::thinking::

Отговори