Сборяново и Свещарската гробница

ntsk

Re: Сборяново и Свещарската гробница

Непрочетено мнение от ntsk » 13 юни 2010, 13:18

:shock:
Работата с тази "гробница" май ще излезе много дебела...
Вече съм сигурен, че обектът е много повече от гробница.

Sum, браво за снимките! Някои хора ще се изядат от яд. :lol: :D :lol:
Питам се, какво ли още си подготвил?

sum
Регистриран: 15 дек 2012, 13:10

Непрочетено мнение от sum » 13 юни 2010, 21:40

Само интересни неща… :D

Нека видим жената /зад Кибела/ какво държи в дясната си ръка.
11.jpg
Сандъчето на втората снимка е от културата на Етруските. Изложено е в музея във Ватикана.
Както сами виждате едно и също е. Но етруски през 3 в.пр.Хр. на Балканите няма!

А сега да обърнем внимание на двата каменни саркофага, в които археолозите намерили телата на тракийския владетел и на жена му.
12.jpg
Вижте стрелките, че сочат към един много интересен елемент.
Но още по-интересното е, че абсолютно същият елемент е изобразен на трон, на който седи Великата богиня с две бебета в ръцете си. Тронът с Майката е от пеласгийския град Пергамон.
13.jpg
Изумително, нали?

А сега да видим как гърците са откраднали идеята на пеласгите.
На следващата снимка е богинята Деметра, позната още като Гея. Вижте къде седи и какво държи в ръцете си:
14.jpg
Май коментарите са излишни...
Р.Ч.

иво

Непрочетено мнение от иво » 14 юни 2010, 10:02

Ооооооо :o значи това е Деметра дето винаги е бъркана с нашата Кибела. Аха.... :idea: Да кажа , че Деметра има дъщеря която се казва Персефона. Това е онази същата дето държи птица на дясната си ръка..... А вече ни стана ясно, че богиня с птица на дясната ръка е друго старо изображение на Кибела.
viewtopic.php?f=3&t=71&start=130

Работата е ясна. Гърчулята са откраднали пеласгийската визия на Кибела и са я прекръстили на Деметра , а още по-стария й облик на жена с птица на дясната ръка са я сложили при измислената й дъщеря Персефона. ;)] Ей страшни крадци и хич срама нямат..... ::down::

men
Регистриран: 21 дек 2008, 12:38

Непрочетено мнение от men » 14 юни 2010, 15:21

Браво Съм, много важни снимки си направил! :[)]I:
Досега никъде не съм срещал нашите учени да обръщат внимание на детайлите от Свещарската гробница, за които ти говориш и онагледяваш с фотоси. Има върху какво да се замислим ние читателите на тази тема …… На пръв поглед вторични детайли от Свещарската гробница присъстват в културата на уж други народи отстоящи от гетите в Дунавската равнина на огромни разстояния … етруските са на Апенините, пелазгите в Пергамон са в Мала Азия и пелазгите в Атика са в най южните части на Балканския полуостров. И днес със съвременните средства на придвижване разстоянията са големи, а какво да говорим за древността.
Логично е един учен на който това му е работата да обърне внимание на еднаквостта на декоративния елемент от ложето в Свещарската гробница и трона на Кибела от Пергамон. Но навярно за нашите учени това са „случайни” прилики…тъй де за мисълта на каменоделците няма граници… :crazy_pilot:
За първи път виждам стенописа от Свещарската гробница отблизо и съм изумен от приликите на стойката на коня с тази на Мадарския конник.
От този стенопис става ясно, че златния венец се дава на тракийския владетел от Великата Богиня Майка Кибела, а не се печели за борба, хвърляне на диск и бягане на дълги разстояния на Олимпийски игри. Златният венец, като своеобразна корона на тракийския цар-жрец е божествен атрибут и връзка с бога и висшите светове. Нали помните в по-ново време израза „Канос у Биги” или „Княз от Бога”. Но тъй като при елините боговете са много и явно са се скарали кой да раздава венците на простосмъртните, проблема е решен справедливо и са раздавани лаврови венци за проявена физическа сила по време на масови зрелищни игри наречени Олимпийски.
Другият уж „случаен” елемент от стенописа в Свещари е „къщичката” на подноса държан от жрицата стояща до Великата Богиня Майка. Тази „къщичка” изписана на това сакрално място няма как да е „случаен” символ. Такава къщичка е показана като етруско наследство във Ватиканския музей, но такава къщичка има и във Врачанския музей, като част от находките открити при Градешница и датирани 5000 г.пр.н.е.!
1.jpg
1.jpg (51.06 KиБ) Видяна 6209 пъти
Ха сега … ето един голям проблем за нашите учени! Как така „къщичката” на етруските и „къщичката” от Градешница се оказа нарисувана като важен символ в гробницата от Свещари датирана както винаги 3-4 век пр.н.е.??????????????????????
За нашите учени май това пак, ще да е „случайност”! Но май много станаха случайностите! :shock: :IL
Лично аз не мисля така, за мен тези „случайни” и „второстепенни” елементи говорят за ПРИЕМСТВЕНОСТ във времето между хората живели 5 хил.г.пр.н.е. и тези живели 5 век пр.н.е. тук на Балканския полуостров, тези елементи говорят за връзката и общия корен между пелазги, траки и етруски и за разселванията във времето на високо развитото автохтонно население от Балканите!

Поздрави! :IP

sum

Непрочетено мнение от sum » 14 юни 2010, 19:30

Здрасти, men.
Чакай да ти покажа още една „случайност”.
Преди време разглеждах снимки на Петра, които ми пратиха мои приятели. Знаеш, че точно там са живели едомците, които през 1200 г.пр.н.е. изгубили войната с еврейския цар Йосия.
Нека припомня какво са снимали приятелите в каньона.
114.jpg
Чудя се какво правят тракийските знаци в Петра?!
…Пак е случайност, нали?

Сега нека видим, че в храма до Старосел е изобразен абсолютно същия знак като този в Свещари. Но още по-интересното е, че той е издълбан и в скала до Плиска.
и плиска.jpg
Преди време в темата „Кражбата” представих различни фотоси, на които може да се види характерния за траките знак:
http://forum.tisitova.com/viewtopic.php ... &start=170

Сигурно всичко е една голяма случайност…
Р.Ч.

Rimisark
Регистриран: 13 сеп 2009, 22:21

Непрочетено мнение от Rimisark » 14 юни 2010, 20:39

Браво Сум - добри попадения... и Сравненията са на Място :) . Аз за това не вярвам на Омир и Херодот - не може да кръстиш Един Огромен и Знаещ Народ с едно име, освен от Незнание или... Митологията е голяма работа, нали :)
Поздрави и Останете със Здраве!
:Bulgaria: :IP

Rimisark
Регистриран: 13 сеп 2009, 22:21

Непрочетено мнение от Rimisark » 14 юни 2010, 23:19

Ето още един поглед на Свещари http://knigibg.com/book_inside.php?book_id=8216
:Bulgaria:

ntsk

Непрочетено мнение от ntsk » 15 юни 2010, 13:45

Sum, като видях отново снимката от Петра, една фигура върху дясната колона ми направи силно впечатление.
Ето по-точно какво имам предвид:
114.1.JPG
Този елемент, макар и много слабо запазен, много ми напомня на гирляндите с цветето и бичите глави, намиращи се точно над входа на Свещарската гробница. Видни са на снимка 12, която представяш на първа страница от темата.
Това е снимката, стрелките са добавени от мен за по-голяма яснота:
12.1.JPG
Възможно е на колоната от Петра да е имало същата окраса или отделни елементи подобни на нея.
Още повече, че тракийското m е видно от ясно по-ясно, а също и елемента кръг с точка.
Както вече отбелязаха съфорумците, подобни неща няма как да са случайни, ама изобщо!

sum

Непрочетено мнение от sum » 15 юни 2010, 19:57

Много правилно наблюдение, ntsk. Само да допълня, че гирляндата всъщност представлява змия и на снимките ясно се вижда, че главата й липсва. Това е една от многото причини нашите учени да стигнат до трудоемкото умозаключение, че това не е храм на Великата Майка, а е гробница на „тракийски владетел”.
Само че имат проблем. В Свещари има каменна врата, на която ясно се вижда Кибела, от която излизат две змии. Също може да се каже, че това е змия с двете глави.
11.jpg
Сега нека сравним как шумерите са изобразявали Инана /Ашера/ и Великата Майка на о. Крит /1600 г.пр.н.е/.
12.jpg
12.jpg (58.27 KиБ) Видяна 6026 пъти
Защо ли две толкова различни на пръв поглед богини държат по една змия в ръцете си?.. Тази пък от о.Крит и лъв си сложила върху главата… Брех.
Но, за да няма съмнения относно Кибела и змиите нека видим друго нейно изображение:
13 кибела.GIF
13 кибела.GIF (100.72 KиБ) Видяна 6026 пъти
Ха… Какви са тези две змии?.. Или може би това е една змия с две глави?..
Все пак за да сме още повече сигурни, че в древността змията е била атрибут на Великата Майка нека видим Танит от о. Ибиса:
14 Tanit от Ибиса.jpg
14 Tanit от Ибиса.jpg (23.72 KиБ) Видяна 6026 пъти
Виждате ли какво има изобразено точно над челото й? Змия!

Така.
Хайде сега да обърнем внимание какво пишат нашите учени за изображението над вратата:
" Непосредствено пред гробното леглото на владетеля, почти по средата на камерата, е имало врата, т. нар. едикула - символичната врата, през която той е трябвало да премине в другия си живот. Никой не е имал право да я приближава, за да не безпокои вечния сън на владетеля. Затова на фронтона е изваяна главата на Медуза Горгона.

Разбрахте ли вече, че над вратата не е изобразена Великата Майка, а една от трите гръцки медузи Горгони!?
Как не ви е срам госпожи и господа учени?..

Ето ви една Горгона и Великата богиня Танит от о.Ибиса.
15.jpg
Хайде да открием 10-те разлики…
Р.Ч.

иво

Непрочетено мнение от иво » 16 юни 2010, 10:57

Значи змията си е част от символите на Великата майка..... :idea: А така става ясно защо нейния жезъл представлява змия с две глави.. Sum писа за кадуцея и представи снимки на жезъла на Майката
http://forum.tisitova.com/viewtopic.php ... c&start=60

При това положение мисля че е престъпно да се твърди че над каменната врата на фронтона е изваяна медуза горгона. Аз ако съм на мястото на министъра на културата ще уволня всички археолози дето са работили в храма на Свещари. :ugeek: Как така ще ни лъжат вече 20 години…… :envy_green:

Отговори