Тракийското светилище Татул

sum
Регистриран: 15 дек 2012, 13:10

Re: Тракийското светилище Татул

Непрочетено мнение от sum » 08 май 2009, 23:26

Изцепката не е моя и това беше сарказъм
Аз не съм имал предвид, че това са твои твърдения, Saint Denis. И двамата знаем, че от десетки години подобни твърдения се излагат от наши учени.

Разсъжденията ти много ми допадат и аз съм съгласен с тях, но тези твои думи ми направиха най-голямо впечатление
Може и да си фантазирам прекалено много, но ми се струва, че може би има лечение и чрез силата на мисълта, чрез любовта, чрез концентриране на енергия, чрез активиране на чакри и т.н.
Пробвала ли си някога да лекуваш умствено изостанал човек?
Аз съм се сблъсквал на няколко пъти с този здравословен проблем и мога да ти споделя, че всичко изброено от теб може само евентуално да облекчи общото състояние на болния, но краен оздравителен резултат няма да има.

Ако има лечител, който да е усвоил в себе си Силата на Великия Свидетел, то за такъв човек няма да има никакъв проблем да изкара злия дух от болния. Но ако лечителят не е развил Силата в себе си, тогава какво да направи? Как да накара въплътения дух да излезе от човека, за да му помогне?

Искаш ли да помислим по този въпрос и да видим до къде ще стигнем? :roll: :D
Р.Ч.

Миротворец
Регистриран: 16 фев 2009, 14:04
Контакти:

Непрочетено мнение от Миротворец » 09 май 2009, 08:09

Някои учени насаждат идеята, че траките са били неразвити диваци и кръвожадни същества, а от споделеното от мен се разбира, че те всъщност чрез жертвоприношението са лекували хората си.
Ами не, със споделеното от теб, ако наистина така си го видял, само потвърждаваш идеята на учените. А и как само описваш бавната смърт на животинчето.... Това е отвратително, sum,поне според моята представа. Какво значи да спасиш един човешки живот, погубвайки друг, та макар и на животно? Това означава, че лечителят не е дорасъл да лекува.
Но ако лечителят не е развил Силата в себе си, тогава какво да направи? Как да накара въплътения дух да излезе от човека, за да му помогне?
Просто няма да го направи, разбира се с риск да се изложи пред хората, които разчитат на лечителските му качества. Знаем, че съвършени лечители няма, а ако е имало, то той "е усвоил в себе си Силата на Великия Свидетел".
Българин (булгар) не е народност, а степен на посвещение, която дава способността посветеният да се самовъзражда от собствената си пепел – ФЕНИКС.

Saint Denis

Непрочетено мнение от Saint Denis » 09 май 2009, 09:31

sum, никога не съм пробвала да лекувам, само съм страдала от болестта и смъртта на близки. И в момента мой близък е болен, но живеем в свят, в който не бих се доверила и на лечители, а на медицината. Епохата ни е такава. И си достатъчно чувствителен, според мен, за да разбереш, че протестирам срещу отнемането на живот с цената да спасиш друг. Вероятно са такива правилата в природата, защото и по естествен път е така - един умира, друг се ражда. Но някак си умът ми не може да приеме тази човешка постъпка, а именно да убиваш съзнателно (очаквала съм повече от траките). Мисля, че тези кръвни ритуали са прецакали древните, а сега само гледаме руини. И ние сме към изчезване, при нас кръвта пък се лее в огромни количества, цели морета. Този свят определено не е съвършен, за съжаление точно това ми проблясна в момента. Иска ми се да живея заедно с тигър и да знам, че няма да ми посегне или на някое друго животинче, да не убивам с краката си животинки, защото не ги виждам, да няма това насилие, да няма това консумиране и т.н.

И все пак - как да сме сигурни, че с тях не са се свързвали тъмни сили? Пак казвам , да изискваш кръв, значи си кръвожаден. Погледни днес как живеят в Мексико, Перу, Африка, Индия, Китай, Тибет, Ирак, Афганистан и т.н. Дори и България. Нищо не е случайно, но едва ли в момента всички ние си каляваме душата чрез подобни изпитания, пържим се в ада, защото тук на тази планета има прекалено много насилия, за да живееш трябва да убиеш. Ние сме си в ада. Сълаявам за офтопика, но просто ме заболя от тази картина, която описваш. Скоро видях и отвратителни снимки на убити 40 кучета, а сред тях и бебета. Знаеш ли, в едно турско село още убиват кучета (млади), за да лекуват болни. Гледах веднъж репортаж и всички бяха толкова ... ненормални!Спокойно говореха за смъртта им, как ги убиват, какво правят, че не било нередно... А вярно ли е, че едно време (пак в древността, дори и сред траките) неизличимо болните са си отнемали живота и това не е било грях? Това някак си го разбирам, по-нормално ми се вижда, защото избора е твой.Ти решаваш какво да правиш, не намесваш други в живота си.

lony
Регистриран: 21 дек 2008, 12:13

Непрочетено мнение от lony » 09 май 2009, 10:05

Здравейте!
Бих искала да се включа по темата с моите разсъждения :?
Каменните гробове на Татул са изсечени 2700 г.пр.н.е, когато замърсяването в океана на съзнанието вече е било факт. Познанието е било загубено в някаква степен, сетивата са били закърнели до някъде също.
Лечителите от 2700 г.пр.н.е на Татул са намерили като възможен вариант за лечение използването на животно, което да привлече духа обладал даден човек. Вероятно не са притежавали в себе си Силата на Великия Свидетел, за да използват по-хуманен начин за лечение.
Тук се сещам за един момент от евангелията за живота на Исус. Дали тази случка се е състояла или е достоверно предадена не зная. Просто направих асоциация. :arrow: /Марк 5 глава/ Исус изгонва нечисти духове от човек и те му се примолват да влезнат в стадо свине. Така човекът е излекуван от лудостта си.
Значи ли, че и Исус е използвал сходен метод за изчистване на човек, използвайки тялото на животни?!
Също много пъти съм си мислила как човек с т.нар. психическо разстройство или слабоумен може да постигне изчистване напр. на самскарите си и т.н. Тези духове, които пребивават в него, вървят ли с него във всяко следващо прераждане, докато не бъдат прогонени от човека?
И ако случайно е така, нехуманно ли е да се използва животно, за да се "залови" духа?!
В момента смятам, че не е нечовешко, нехуманно или както може да бъде наречен този акт. За да достигнем да се прераждаме в човешко тяло сме преминали и през животински образи. Но едва когато се родим в тяло на човек имаме в себе си представени трите форми на съзнание. Нали хората имат решетка в сърдечната област, а животните и растенията нямат такава. Едва ли едно животно ще запечата момента на убиването.
Като цяло обобщението ми е, че ако не беше загубено познанието, нямаше замърсяване едва ли щеше да се прибягва до алтернативни варианти.
п.с. В заключение ще кажа, че може би ритуалите по отнемане на живота на животното за дадена цел /не само лекуване и не само от траките/ са носели в себе си определена сила и смисъл, а не са били просто за зрелище.

ntsk

Непрочетено мнение от ntsk » 09 май 2009, 11:23

Съжалявам ако ви прозвучи гадно, но ще го кажа..
Ето затова се множи страхът по Земята. Защото хората са все по-привързани към материалното, смятат че тялото им е аз и така истинската им същност не може да се откопчи от сферата на крайното. Така те се движат от крайното в крайното и преминават от смърт към смърт. Тогава страхът става господар, а умът е залепен за самскарите и навън не преживява нищо по-различно от тях.

Какво значи смърт? Който вярва, че тялото му е аз, той вярва и в смъртта! В действителност смърт не съществува!
Всичко е съзнание, сменя се само формата...
Какво правят хората сега? Вайкат се пред едно тлено тяло... и се страхуват за себе си, че и те ще умрат някога...

Колкото до написаното от sum - според мен не потвърждава идеята на учените. Защото според учените, траките жертвопринасят в името на някакви си измислени богове. А всъщност виждаме каква е истинската причина и тя е напълно обмислена и е вложено определено знание. Друг е въпроса какво е било разбирането им за смъртта по онова време.

Според мен, при всички положения, колкото и голяма част да са били изгубили от познанието, то траките все още са имали много по-ясно разбиране за смъртта от хората в днешно време!!!

В никакъв случай не защитавам акта убийство, но просто се опитвам да ви дам един различен ъгъл на виждане върху действителността.
Ето какво пише в Катха упанишада:
18. Не се ражда и не умира познаващият [атма]. Не произлиза от никого и не става никой. Нероден, постоянен, вечен, древен, той не умира, когато загива тялото.
19. Когато убиващият мисли, че убива, когато убитият се смята за убит, и двамата се лъжат — той не убива и не умира. (ІІ част)
----------
10. Това, което е тук, това е и там; което е там, е също така и тук. Този, който вярва, че има различие, върви от смърт към смърт.
11. Мисълта, която може да спре това е: няма никакво различие. Този, който вярва, че има различие, минава от смърт в смърт.
12. Духът [пуруша] с размер на палец е в средата на тялото — господар на това което е било и ще бъде; той не се отвръща от себе си. Това е така.
13. Духът с размер на палец е като светлина без пушек, господар на това което е било и ще бъде; той е днес, той е и утре. Това е така.
14. Както водата, която тече по планинските урви, се изгубва, така и този, който вижда нещата различни, се губи, тичайки след тях.
15. Като чиста вода, излята в чиста вода — така, о, Гаутама, е азът [атма] на знаещият мъдрец. (IV част)
----------
14. Когато превъзмогне всички желания, пребиваващи в сърцето, смъртният става безсмъртен и постига Брахма.
15. Когато се развържат всички възли, свързващи сърцето му тук, тогава смъртният става безсмъртен — такова е поучението.(VІ част)

Jonathan
Регистриран: 02 мар 2009, 00:24

Непрочетено мнение от Jonathan » 09 май 2009, 12:34

Миротворец и Денис казвате:
"Какво значи да спасиш един човешки живот, погубвайки друг, та макар и на животно?"
и
"Но някак си умът ми не може да приеме тази човешка постъпка, а именно да убиваш съзнателно (очаквала съм повече от траките)."

Има една такава приказка, предполагам ще се посмеете - "Га яди кифтетата ни рива... сига ривеш..."
Разбира се не искам да обиждам никого, не това е целта ми ;)

Искам да кажа, че това, с което се храним и то е убито съзнателно... Само че едни го правят за да не умрат от глад (т.е. за да си спасят своето тяло за живот), а други го правят не с мисълта да спасят тялото си от гладна смърт, а от чревоугодничество. Т.е. да си пълнят редовно стомаха, защото това им създава наслада (дето се вика колкото повече толкова повече...).
Редът в природата е такъв, че камъкът жертва тялото си за растението, растението за животното, а всички за човека. Човека трябва да жертва ограниченията на своето тяло, за да разбере Бога, който е във всички предходни и който е той самия!

НТСК, мисля че те разбирам и на мен не ми звучи гадно. Хората обикновено казват - трябва да вкусим смъртта, за да разберем какво е живота. Според мен това важи по-скоро, когато искаме да разберем какво е живота на тялото.

Затова аз мисля точно обратното - трябва да вкусим истинския Живот, за да разберем какво е смъртта - а именно съвършена илюзия!

sum
Регистриран: 15 дек 2012, 13:10

Непрочетено мнение от sum » 09 май 2009, 12:51

Lony, я си спомни какво става със свинете след като Исус изгонва злите духове от човек?

Миротворец, добре че подхвана темата… Трябваше да поясня, че когато жреците подготвят кучето за „работа”, те предварително /чрез ритуал/ извеждат неговото съзнание извън тялото му. Това, което поддържа в този момент живота му е ПРАНА. Така че в крайна сметка няма нищо лошо в този ритуал – първо, защото съзнанието на кучето по този начин прескача много прераждания и може да еволюира в много по-висша форма, и второ - тялото му става капан за злия дух.

Искам да обърна внимание и на друго много важно нещо – това, че знаеш, че няма смърт, не означава да създаваш смърт!

Понеже стана въпрос за това какво знание са имали траките за живота и смъртта.., я си спомнете как са реагирали те, когато се е раждал и умирал човек. Защо траките са ПЛАЧЕЛИ, когато се е раждало бебе и са се радвали, когато човек е умирал?
Ненормални ли са били според вас?
Или може би ненормалните сме ние?
Къде е истината?
Р.Ч.

lony
Регистриран: 21 дек 2008, 12:13

Непрочетено мнение от lony » 09 май 2009, 15:38

sum написа:Lony, я си спомни какво става със свинете след като Исус изгонва злите духове от човек?
Явно има разлика. Свинете скачат в морето.

иво

Непрочетено мнение от иво » 09 май 2009, 20:12

Но крайния резултат от двата случая е еднакъв. :D Има излекувани хора. Има и умрели животни с гадни духове в тях. Разликата е ,че едните са удавени а другите са изгорени.
Важното е хората да са свободни и да имат отново шанс.......... :D

Saint Denis

Непрочетено мнение от Saint Denis » 09 май 2009, 22:08

За пореден път се убеждавам, че езотериката може да извая такова его, че планината да се смали. Шокирана съм как се говори за смъртта, за Бог, за Ч о В е К и т.н. Докато не осъзнаем, че всичко е едно, ще си причиняваме още хиляди извратении. Защо на нас човеците всичко ни е позволено? Вярно е, че траките са плачели при новородено и са се радвали при смърт, но е и вярно, че са отнемали живот при неизличимо болни и са се самоубивали. Хората са свободни ... вярно, всичко що е свързано с хората е най-важно.На другото майната му. Няма смисъл.Нека живеем в пустиня, нека няма вода, нека няма животни, но да бъдем НИЕ. Без всяка една мушичка ние се обезличаваме. Само Бог решава кого да прибере в Царството и кой да се роди тук. Всичко друго е против воля Му.Не вярвам, че тялото не играе никаква роля, защото няма нещо в този свят, което да е безсмислено, няма! Няма нещо, което да не съществува.Всичко Е. И всичко има значение. Дори и когато мухата минава покрай ухото ти. Не мислите ли, че сме в много по-различна епоха от тази на траките и сега смъртта да не е чак такава радост, защото не е ясно какво ще срещнеш по пътя? Не мислите ли, че много хора умират внезапно (катастрофи, стрелби и т.н.) и душата им се лута между два свята, незнайки какво се е случило с тях? Просто не приемам отнемането на живот, така го чувствам.

Отговори