Кибела от Кабиле

sum

Кибела от Кабиле

Непрочетено мнение от sum » 24 юли 2012, 20:57

Здравейте.
Повод да отворя тема за Кибела от одриската столица Кабиле е едно мое скорошно посещение на скалното светилище. От година на година образът на Кибела и лъва стават все по-трудно различими и това предполага в близко бъдеще изображението нацяло да бъде унищожено. Поради тази причина считам, че е важно да публикувам снимки от архива си и да представя моето обяснение към тях.

Преди да представя становището си предлагам да се запознаем с няколко интересни материала, които дават много добра представа за светилището, което за нашите предци играело роля на слънчева обсерватория.

http://rock-cut.thracians.org/bg/s_m_cabyle.php

А от снимката от следващия материал можем да видим директорът на ямболската обсерватория Юлия Върбанова до скалната рисунка.
http://beinsadouno.org/userfiles/JZ/2009.2-17.pdf

Нямам представа кой е авторът на линиите, които виждаме да подчертават тялото на лъва и главата на Кибела. Смея обаче да твърдя, че това е ужасна стъкмистика, която няма нищо общо с оригиналния замисъл.

sum

Re: Кибела от Кабиле

Непрочетено мнение от sum » 26 юли 2012, 19:11

Искам да обърна внимание върху написаното от професор Велизар Велков: "...това е най-древното светилище – скала с релефно изображение на Великата майка на боговете (Кибела), по късно Артемида върху лъв.

Професорът твърди, че на Зайчи връх се намира най-древното светилище на Кибела. От линковете разбираме, че според изчисленията на астрономите процепите в скалите, които били изсечени от предците ни, са правени около 2000 г.пр.н.е.!
Само този факт веднага унищожава твърденията на много учени, че Кибела била малоазийска богиня. Точно обратното е – Кибела е Великата Майка на траките. Когато през 11 в.пр.Хр. част от бригите /фригите/ отиват от Балканите в Мала Азия и основават своето царство Фригия, тогава същите пренасят със себе си култа към Кибела. Много сме писали за това във форума и няма да задълбавам в тази посока, но искам да отбележа, че нашите учени имат сериозен проблем за решаване, защото тялото на Кибела на скалата на Зайчи връх е с… триъгълна форма!
А триъгълната форма на тялото на Майката автоматично означава, че сюжета на скалата е от неолитно време!!!
Всъщност все пак нека видим Кибела и лъва… Но освен тези персонажи ясно се открояват двуглава змия и човешка фигура.
3.JPG
3 - Копие.JPG
Лъвът е захапал змията за врата, която с отворена си уста сякаш иска да ухапе човека. Над лъва е Кибела с триъгълното тяло.

Тези хора, които са ходили на Зайчи връх сигурно са обърнали внимание, че скалата със рисунката е ориентирана не на изток към изгрева на Слънцето, а на североизток. Точно срещу Кибела има изсечен скален масив, който е ориентиран в същата посока.
Защо обръщам такова внимание на посоките?
Защото според мен през времето на неолита /7000 – 5000 г.пр.н.е./ това е първоначалното скално изсичане. Ето снимка, на която показвам североизточната посока и „мушката“ в скалата:
4.jpg
С кръг заградих сюжета с Кибела. А със стрелката показвам къде има издълбано място за сядане. А ето какво точно е изобразено до седалката:
5.jpg
Това е неолитното изображение на Кибела!
Виждаме, че Майката така е разположена, че сочи към скалата, където е другото изображение на Кибела с лъва, двуглавата змия и човека.

От неолитната епоха до 2000 г.пр.н.е. това е било. След това са изсечени посоките, показващи равноденствията, описани от нашите учени.

Така че професор Велков е прав за образа на Кибела - "...това е най-древното светилище…“. Само дето не е разграничил епохите и не е показал двуглавата змия в устата на лъва, и човека.
Последна промяна от sum на 29 юли 2012, 11:16, променено общо 2 пъти.

sum

Непрочетено мнение от sum » 26 юли 2012, 19:22

Ето по-добра снимка на лъва как държи в устата си двуглавата змия, която е зинала паст към човека:
7.jpg
33.jpg
33.jpg (59.28 KиБ) Видяна 5307 пъти

sum

Непрочетено мнение от sum » 27 юли 2012, 10:47

А сега две снимки, на които все още се различава Кибела. Майката е изобразена с триъгълно тяло. Тази форма е характерна само за неолитната епоха:
.jpg
от Кабиле.jpg

sum

Непрочетено мнение от sum » 29 юли 2012, 12:17

На следващата снимка със жълтите стрелки показвам основните посоки, които са маркирани чрез издълбаните процепи в скалите. По тези посоки нашите астрономи са засекли равноденствието на Слънцето в края на месец март и т.н..
Вдясно с червения цвят съм маркирал един олтар с триъгълна форма. Той се намира на около два метра от скалната рисунка с Кибела /заграденото в кръг/.
1.jpg
Този триъгълен олтар „гледа“ на изток към ето този камък. С жълтата стрелка показвам камъка на изток, а със синята североизток, където е Кибела с лъва и змията:
2.JPG
А сега най-важното.
На следващата снимка с черната стрелка показвам Кибела, а с бялата камъка, към който „гледа“ триъгълният олтар. Забележете обаче какво има в заграденото в кръга:
3.jpg
Точно там, върху това подобие на куб, отгоре, е изобразен върховният… Бал!
Ето го:
4.jpg
5.jpg
Искам да обърна внимание на още нещо. Изображенията на двете фигури на Кибела и човека са вдълбани, докато фигурите на Бал, лъва и двуглавата змия са изпъкнали.
Предполагам вече се ориентирате…

Поздрави на археолозите.

Владимир

Непрочетено мнение от Владимир » 30 юли 2012, 11:12

Аз не мога да си представя от снимките светилището и реших при първа възможност да отида и да го разгледам. Лично за мен много е интересно.
Sum има ли друго което е добре да знам като отида на върха? Там да правя ли нещо специално или да го ударя на туризъм.

sum

Непрочетено мнение от sum » 30 юли 2012, 16:48

Владо, ако отиваш на светилището заради духовните си потребности има нещо, което е добре да направиш. Преди да стигнеш до върха вляво от пътеката ще видиш ето този скален къс, който е оформен като човешка глава:
2.jpg
3.jpg
Винаги съм се чудел на хората, които минават покрай Главата как така нямат очи да я видят. Та тя е близо 3 метра. Огромна е. Ако забелязваш формата й е триъгълна. Както и да е…
Преди да стигнеш до светилището отбий се от пътеката и седни върху Главата. След това отправи мислено въпроса, който те вълнува. Постой така около 5-6 минути и тогава поеми към светилището.
Главата все още е активно съзнание и твоят въпрос ще бъде чут… Ако си искрен и достоен, горе на светилището в медитация ще ти бъде отговорено.
Това засега стига.

soti
Регистриран: 23 ное 2011, 19:10

Непрочетено мнение от soti » 11 сеп 2013, 21:02

А този триъгълен олтар за какво служи.Питам, защото ми се стори, че в една медитация видях такъв олтар и първоначално си мислех, че е от Бегликташ.Картината не беше много качествена и не съм сигурен какво точно видях.

Поздрави.

ivpakin
Регистриран: 11 мар 2010, 22:39

Непрочетено мнение от ivpakin » 26 мар 2015, 20:46

Посрещане изгрева на 22.03
Прикачени файлове
IMG_20150322_062557_1.jpg
IMG_20150322_062538_1.jpg
IMG_20150322_062507_1.jpg
IMG_20150322_062312_1.jpg
Иван/Ямбол... :Bulgaria:

optimeon
Регистриран: 07 мар 2018, 17:10

Непрочетено мнение от optimeon » 08 мар 2018, 12:59

soti написа:
11 сеп 2013, 21:02
А този триъгълен олтар за какво служи.Питам, защото ми се стори, че в една медитация видях такъв олтар и първоначално си мислех, че е от Бегликташ.Картината не беше много качествена и не съм сигурен какво точно видях.

Поздрави.
Може ли да споделиш малко повече за съня?

Отговори