Мадарският конник

за Познанието... Продължение на двете теми от форума на Спиралата.
иво

Re: Мадарският конник

Непрочетено мнение от иво » 19 фев 2009, 23:28

sum давай за снимките от Татул и Белинташ.
Аз си мисля , че това са жертвени огнища. Ама може и да не съм прав. :?

Какво са тези неща :?:

Свободния Дух
Регистриран: 17 дек 2008, 00:59

Непрочетено мнение от Свободния Дух » 20 фев 2009, 00:10

Специално първите две снимки, където се виждат повечко групирани кръгове, кой знае защо, много ми напомнят на залата на Междугалактическия Съвет (или Сенат ли беше :? ) от филмовата поредица „Star Wars” (“Междузвездни войни”) :o , където представителите на различните планетни системи стояха в някакви дископодобни структури, разположени амфитеатрално. Е, ясно че в случая ще минем без извънземни ;) , но все ми се струва, че тези местенца са удобни за седене и в такъв случай това може и да е някакъв вид открита зала-„звездоброй”. :lol:
Днес съм Тук, а утре Там - ex, че скитник съм голям.

men
Регистриран: 21 дек 2008, 12:38

Непрочетено мнение от men » 20 фев 2009, 09:21

Ето какво прочетох в "Атхарваведа"/Химн за Кала/:
"Във времето е впрегнат конят...."
В случая при Мадарския Конник нямаме впрегнат кон, но
затова пък Кибела-Силата на Господ държи здраво юздите
на Коня
.....!

time
Регистриран: 22 дек 2008, 19:48

Непрочетено мнение от time » 20 фев 2009, 21:41

Премъдрите са давали на хората знанието за еднаквостта, между индивидуалното самосъзнание на човек и първия Бог от Крешака. В случая, това е Шива. За тази цел те са използвали дървен предмет, който имал формата на… паница.., с издълбани по нея седем подобия на лъчи. Този дървен символ изобразявал пласта Шива.
След като практикуващият е бил в дълбока медитация със затворени очи, едва тогава Премъдрият е слагал ритуалния предмет върху главата му.
За това едно време Премъдрите винаги над летящ орел са рисували корона или кръг, за да подчертаят ВРЪЗКАТА на Силата /кундалини/ с пласта от Крешака /Шива/.

Разбираш ли вече, защо съм сигурен, че на Мадарския конник всъщност е записано изгубеното познание на Премъдрите?
Там са изобразени змията в движение, но тя е под контрола на Силата на Кибела /лъва/.
Над Кибела и летящият орел /вече ти е ясно какво означава/ е полукръга /символа за пласта от Крешака/.
Разбрахме и полукръга от Мадарския конник какво означава.
Остава „гатанката” от снимките на sum.
/Аз лично явно добре правя, че не пускам тото :D /

time
Регистриран: 22 дек 2008, 19:48

Непрочетено мнение от time » 21 фев 2009, 07:40

Ето какво светнах :idea: след като си поразмърдах мозъка. :D

Концентричните кръгове от снимките може да са означавали пластовете на съзнанието.
Вдлъбнатия – Шива, изпъкналия- Брахман ( като гръб на кустенурка), третия остава Вишну ( личат добре на първите снимки).

AiKi
Регистриран: 29 дек 2008, 03:34

Непрочетено мнение от AiKi » 21 фев 2009, 23:46

Включвам се малко късно с инфо от статия в "Списание 8". Статията е посветена на обезглавения от талибаните конник открит в Афганистан. За съжаление не са успели да посетят местностите Варна и Шумен...
Името Мадар произлиза от персийската дума за майка "модар". Така го наричат местните - майка. Обикновено това название се свързва с мъдрост. "По същия начин гробницата на основателя на персийската държава Кир се нарича "модар де Соломон" - майката на Соломон, т.е. става дума за някаква мъдрост. - обяснява доц. Панов. - Допускаме, че същата мъдрост е закодирана и в Мадарския конник, но тепърва трябва да разберем точно какво е посланието на тези, които са го сътворили."
Не схванах защо гробницата на Кир се именува "майката на Соломон". Не ми достига познание...

модар - мдр - МъДъР - МъДРост
мдр - МъДъРъ - МаДаРа - мъдроста
„Когато човек поиска да постигне нещо, то той винаги намира начин, в противен случай търси причина.”

sum
Регистриран: 15 дек 2012, 13:10

Непрочетено мнение от sum » 22 фев 2009, 23:11

доц. Панов. - Допускаме, че същата мъдрост е закодирана и в Мадарския конник, но тепърва трябва да разберем точно какво е посланието на тези, които са го сътворили.
Хубави думи!

Това, което виждате на снимките /от Татул и Белинташ/ са учебните места /чинове/ на древните хора! Както днешните деца използват чинове, за да се учат, така и хората от онова време са използвали „чинове”.
Върху каменните кръгове са сядали древните ученици и активно са практикували медитации. Когато телата им са се схващали от неподвижната поза, тогава спокойно са се облягали назад, за да си починат гърбовете им.
Тези учебни каменни "бази" са за начинаещи.
След години практикуване, когато ученикът вече е усвоил тънкостите на медитацията, тогава образно казано ученикът е сменял… „чиновете”. Другият „чин” представлява издялан кръг върху гола скала без облегалка за гърба. Това е новото място за практикуващия медитации и контролиращ вече силите в себе си. Днешните учени наричат тези древни „чинове” – „соларни кръгове”. Вижте на снимката такъв „чин” /Хлябово – Странджа/:
16.jpg
Образно казано - ако първият вид „чинове” са предназначени за хора от първи до осми клас, то този вид „чин” /на снимката/ е за ученик от девети клас нагоре.
Има и трети вид „чинове”… Но те са за висшисти.
„Чинът”, който е използвал древният посветен /висшиста/ за свои практики, е бил с формата на… полукръг!

Кръгът по принцип в онова далечно време е бил символ за Крешака. Когато ученикът е сядал в своя кръг да практикува /от девети клас нагоре/ върхът на неговата практика било в медитация да слее трите форми на съзнания /от себе си/ с трите пласта от Крешака. Така е ставал едно цяло с него!
А полукръгът означава, че Атманът на практикуващия вече е „излязъл” извън Крешака и се слива… с океана на Съзнанието!

На Мадарския конник има изобразени два полукръга. Единият е над орела, а другият се намира между лъва и въпросителния знак. Аз съм удебелил полукръга и вие можете лесно да го видите на първата рисунка.
…И така стигнахме до изсечената фигура /първата въпросителна на снимката долу вдясно/. Каква е била фигурата и какво е било посланието оставено ни от древните посветени?
Убеден съм, че на мястото на въпросителния знак е имало изобразен медитиращ човек! Правата линия под него води до полукръга. Казано по-просто - ТОВА Е ПЪТЯТ НА УЧЕНИКА!

Честно да ви кажа полукръгът /вдясно от лъва/ на Мадарския конник в началото ме обърка, защото по принцип с него се е отбелязвало практиките за напреднали. Мислех си, че под фигурата на медитиращия човек трябва да има кръг… Но нямаше… Затова и предположих, че над орела трябва да има кръг. Но определено се зарадвах, когато видях, че всъщност над орела има полукръг...
Правата линия, която води до първия полукръг означава пътя на ученика и развитието на неговото Съзнание. А вторият полукръг над орела пояснява практиката за излизане на Атман извън Крешака!.. /чрез Силата на змията или по друг начин казано – активирането на кундалини/

…Но, за жалост, медитиращият човек е изкъртен от композицията на Мадарския конник… Така посланието и заложеният смисъл на древните посветени в тази велика творба стават още по-трудни за разбиране… /докато не се захванах…/
Последна промяна от Anonymous на 11 мар 2009, 22:00, променено общо 1 път.
Р.Ч.

иво

Непрочетено мнение от иво » 23 фев 2009, 13:16

Аха... значи има медитиращ ученик ,под него права линия /неговия път/ която води до полукръга. Аз разбирам това послание така: това е пътят и до тук ще те отведе. :idea:
След това започва учебния процес -събуждане на кундалинито и така до орела. :D
Ами то като гледам от змията до орела пак се получава полукръг..... :roll:
Значи първо му се казва на ученика какво ще постигне /първия полукръг/ а след това започва да практикува /докато стигне втория полукръг/. :idea:
Нещо като нашите университети. Първо те учат за инженер а после практиката те прави истински инженер. Много интересно наистина...... :D

Свободния Дух
Регистриран: 17 дек 2008, 00:59

Непрочетено мнение от Свободния Дух » 23 фев 2009, 16:08

Оказва се, че съм бил сравнително близо в предположението си за предназначението на т.н. „соларни кръгове”. 8-) Поне тези с „облегалките” изглеждат сравнително удобни. За останалите явно бая „тренировки” ще си трябват. :lol:
Но един елемент от последната снимка предоставена ни от sum предизвика любопитството ми – ясно се вижда, че в големия кръг има вписан друг по-малък. :o Както sum поясни в последния си пост „Кръгът по принцип в онова далечно време е бил символ за Крешака”, а така получаващата се вписана структура силно ми напомня Крешака от знака използван от Премъдрите за Океана на Съзнанието, наличен тук:viewtopic.php?f=3&t=34&start=30 Вярно е, че на тази снимка си личат ясно само два кръга, но отстрани има някакви линии, които биха могли да бъдат част от повреден през времето друг кръг и тогава на практика се получава пълното изображение на Крешака погледнат „отгоре”. :roll: Мисля си, че си струва да обсъдим заедно подобна хипотеза, а пък ако някой разполага с или намери още подобни снимки с вписани „соларни” кръгове, ще улесни евентуалното й доказване. :D
Днес съм Тук, а утре Там - ex, че скитник съм голям.

ntsk

Непрочетено мнение от ntsk » 23 фев 2009, 17:44

Sum, разбирам прекрасно споделеното от теб и това за т.нар. "соларни кръгове", че всъщност са "чинове", ми се струва напълно логично.
Чак сега си обясних за себе си някои въпроси, които си задавах. На няколко места из България съм виждал подобни "чинове", вече ми е ясно за какво иде реч :D .
Колкото до твоето обяснение за полукръга, напълно споделям мнението на Иво - затова са и два броя тези полукръгове 8-) .
Свободен Дух, честно да ти призная и на мен ми мина подобна асоциация през главата.
Ето още една рисунка на sum, на която са видни кръговете на Крешака, гледани отгоре /фиг.2/:
14.jpg
14.jpg (12.01 KиБ) Видяна 5157 пъти
А като цяло новото, което научих за "чиновете", кръговете, полукръговете и свързването им с практиката на ученика за сливането с Крешака и по-нататък излизането от него, е просто "убийствено"!!!

Това с "правата линия" и "пътя на ученика" много ми напомня на 9-те стъпки - Знание, Път, Опитност, Познание и т.н. :D

Отговори