Кибела - Хипотези

за Познанието... Продължение на двете теми от форума на Спиралата.
novex
Регистриран: 10 авг 2009, 21:54

Re: КИБЕЛА - ХИПОТЕЗИ

Непрочетено мнение от novex » 30 авг 2010, 14:11

Ето какво намерих в един блог, вече цитиран в секцията "Българите са Траки" във форума, какво се казва за Кибела.
Първо трябва да бъде обяснено как се изгражда речник на “мъртъв” език. Понякога разполагаме с точен превод на тракийска дума. Хезихий споделя, че тракийската дума за зелка е зелкия, а според Страбон матоас означава мътещ, мътен. От древни надписи могат да се извлекат и други думи без да е даден превод за тях. Едно тракийско посвещение към богинята-майка съдържа фразата МАТAР КУБИЛЕЯ. Знае се, че Кубилея е едно от имената на богинята Кибела, а матар (еквивалент на старобългарската матерь) отговаря на майка.

Етнонимите също дават ценна информация. Споменатите от Плиний морисени живеят до Черно море и от това може да се направи заключение, че тракийската дума за море е море.
линк http://sparotok.blog.bg/politika/2009/1 ... k-i.450850

Хрумна ми още нещо, в този ред на мисли. Думата "материя" според речниците произлиза от думата майка, "matere" която на латинската е "materia" означаваща "субстанция от която нещата са направини", това на практика означава, че Силата е от която нещата са направини.

Поздрави
Таньо ||| Преживяванията разкриват действителността |||

men
Регистриран: 21 дек 2008, 12:38

Непрочетено мнение от men » 31 авг 2010, 15:33

Едно тракийско посвещение към богинята-майка съдържа фразата МАТAР КУБИЛЕЯ. Знае се, че Кубилея е едно от имената на богинята Кибела, а матар (еквивалент на старобългарската матерь) отговаря на майка.
Ето фотос на надписа с това тракийско посвещение.
003.JPG

novex

Непрочетено мнение от novex » 14 сеп 2010, 14:18

Sum написа: Според мен във фигурките е заложеното следното знание:
Мъжката глава е символ за Господ, а вратът се явява тунел, през който минава неговата Сила. След като Силата премине тя се трансформира във форма - в случая формата е женско тяло.
Така че, в изображението на Великата Богиня Майка се крие този смисъл –Аз съм Силата на Господ, която е сътворила и сътворява всичко!

Прикачвам един файл с хипотезата ми за формирането на знакът Y. Тя е много простичка, просто Y e обърнат фалически символ, а фоласът както знаем е Шива, значи Y e Шакти.
Поздрави
~~~~~~
Как да не се кефи на симетрията човек! :IP
Прикачени файлове
silata3.jpg
silata3.jpg (42.51 KиБ) Видяна 4538 пъти

ntsk

Непрочетено мнение от ntsk » 16 сеп 2010, 09:58

В тази връзка, novex, виж какви знаци открих на светилището до с. Ангел войвода.
Обърнат "Y" и полукръг:
DSC03086.JPG
DSC03087.JPG
А знака най-отдолу, където съм писал "очи???", ми напомня на знака за безкрайност.
При това едното прилича на отворено, а другото затворено... хммм :roll:

novex

Непрочетено мнение от novex » 17 сеп 2010, 15:11

В шумерската митология Ки е богинята на Земята а Ан е нейният съпруг. Интересен е мита, защото Ан /бога на небето/ се ражда от въздуха /етера/. в Шумерската космология, отначало има "първичен океан" от който произлиза всичко. От него се ражда космическата планина която се състои от небето Ан и Земята Ки.

ntsk, Това е интересно на камакъка. За очите не сам сигурен, възможно ли е просто да виждаме очи, а то всъщност да е просто образувания. Нямам си на идея. На мен целият камък ми се вижда на фалос.

Поздрави

иво

Непрочетено мнение от иво » 17 сеп 2010, 18:09

Бас бая са си очи :!: а обърнатия ипсилон се вижда лесно. Много яко фото....... :D

men
Регистриран: 21 дек 2008, 12:38

Re: Кибела - Хипотези

Непрочетено мнение от men » 16 яну 2012, 13:58

Беше ми интересно защо неолитния символ на Великата Майка е изобразен с кръг, хоризонтална черта и триъгълник. Явно съм поставил този въпрос да отлежава в ума ми и ето каква идея ме озари.
Въпросното неолитно изображение на Великата Майка Кибела /Танит/ е дело на хора, живели по западното крайбрежие на голям воден басейн и това идеално съвпада с нашето Черноморско крайбрежие. Древните са знаели че Силата на Господ /Кибела/ идва на Земята през Слънцето, наблюдавали са изгрева на Слънцето и неговото отражение във водата и така символно са изобразили Великата Богиня Майка Кибела/Танит/ като кръг, хоризонтална черта и триъгълник:

Кръгът – това е Слънцето
Хоризонталната черта – това е хоризонта откъдето изгрява Слънцето
Триъгълникът - това е отражението на Слънцето във водата при неговия изгрев

Това е само едно предположение… :sunny:
Прикачени файлове
slance_1.jpg

dion
Регистриран: 06 сеп 2010, 19:20

Непрочетено мнение от dion » 16 яну 2012, 14:23

men,идеята е супер ::up:: :)
Живей свободен, за да умреш свободен

miroki
Регистриран: 31 авг 2010, 14:11

Непрочетено мнение от miroki » 16 яну 2012, 21:28

Колко удивително съвпада с рисунката на човече.
::yes::

galia
Регистриран: 26 юли 2010, 20:36

Непрочетено мнение от galia » 16 яну 2012, 21:56

Страхотно, men! :applause: Много си наблюдателен. А нищо чудно това да се окаже действително така... :sunny:

Отговори