Кибела - Хипотези

за Познанието... Продължение на двете теми от форума на Спиралата.
ntsk

Re: КИБЕЛА - ХИПОТЕЗИ

Непрочетено мнение от ntsk » 11 дек 2009, 15:21

Реших малко да посъживя темата за Кибела, като ви споделя на каква информация попаднах преди време.
Рових се из интернет и изведнъж попаднах на следния сайт: http://www.omda.bg/indexb.htm
Тогава ми направи впечатление една по-специална /поне за мен/ статия в него, озаглавена "Езерният град", в която се разказваше за останки от храм на Кибела, както и древно селище в областта на храма. Ето линк, статията е от 25 страници, които се разглеждат една след друга от жълтите стрелки /обърнете внимание и на линковете на някои от страниците/:
http://www.omda.bg/bulg/hystory/selishte1.htm

Та... какво се оказа... На север от нос Шабла, на самия бряг на Дуранкулашкото езеро, са открити останки от храм и древно селище. Автентичното име на древното селище не е известно, но учените датират неговото съществуване от 5400 до 4100 г.пр.н.е. Тоест говорим за селище на близо 8000 години! /и това според учените, което значи, че може да е и по-древно/. Същите твърдят за него, че е най-старото в континентална Европа! /"странно" защо, но не бях чувал преди за това селище.../ Пише, че ръководител на археологическите изследвания на обекта, е бил Тодор Димов.
Ето снимка на храма на Кибела, до нея се вижда и картата с местоположението:
zz_selishte1.jpg
Реших да ви представя някои от снимките от статията, на които се виждат част от находките на археолозите, а самата статия ще ви оставя да си я четете сами /напомням, че всички тълкувания са според Тодор Димов/.
Публикувам снимките, като коментара е направо към тях:
zz_gerdanite1.jpg
Огърлица от златни и халцеденови маниста от гроб № 211 от некропола в Дуранкулак (втората половина на V хил. пр. Хр.) - късна каменномедна епоха, култура Варна.
zz_gerdanite1.jpg (17.62 KиБ) Видяна 5540 пъти
zz_grob_626.jpg
За тези статуетки пише следното: Четирите "идола" са от гроб на жена. Вероятно жрица, тъй като има множество украшения. Те са керамични. Намерените в некрополи са правени за самото погребение. Има непечени екземпляри. Но са намирани и вън от гробовете.
За мен лично е ясно, че това е Богинята Майка. Според учОните това трябвало да е някаква „прото” Кибела. /нали Кибела не можело да е толкова древна.../
70zz_chetvarta_boginya_sednala.jpg
Още една интересна според мен статуетка от статията. Според Тодор Димов: "седяща глинена женска статуетка от околностите на село Черна, Добричко (началото на V хил. пр. Хр.) - култура Хаманджия ІІІ."
z_kolan_1.jpg
Това е уникален колан, направен от жителите на древното селище. За мен това е уникална изработка!
z_kolan_1.jpg (32.39 KиБ) Видяна 5559 пъти
zzz_diapozitiv3.jpg
А това откритие е още по-уникално. Аз поне досега не съм чувал за подобно нещо - мъж погребан заедно с глава на бик. Древните обитатели на това място са се прекланяли както на Великата Майка, Силата във Вселената, така и на бика. Или поне бика, като някакъв символ, е бил много важен за тях! По-нататък ще представя и други снимки, показващи именно това по-специално значение, което древните са предавали на бичата глава.
zzz_diapozitiv3.jpg (40.01 KиБ) Видяна 5728 пъти

иво

Непрочетено мнение от иво » 11 дек 2009, 22:40

БРАВО NTSK!
Гробовете от снимките са просто невероятни и уникални……. На всичкото отгоре видях в единия гроб издялан българския знак Y :shock: :shock: Какво прави този знак в гроб който е на 5000 години преди Христа? :o :o :o Как няма да затръбят наште учени за това откритие досега??? Вижте на снимката изсечения гроб в скалата и самия знак, който е вътре във втората камера.
.jpg
.jpg (89.78 KиБ) Видяна 5499 пъти
Y.jpg
Y.jpg (102.97 KиБ) Видяна 5496 пъти
Какво ще кажете........... :idea: Има ли още човек който да твърди ,че този знак Y не е свързан с Кибела :?:

ntsk

Непрочетено мнение от ntsk » 11 дек 2009, 23:26

Да, Иво! Наистина са много интересни тези каменни гробове. Нормално е да изникне въпросът - за какво ли са правени по този начин? Аз поне за първи път виждам подобно нещо, даже все още не съм напълно сигурен дали са точно гробове.

А колкото до знака Y, наистина е изумително какво прави там на стената на един от тези "гробове"! Тези хора от дълбока древност са почитали Богинята Майка /Силата/ и са я изобразявали като жена. В същото време виждаме и този знак - Y, а и също рогата на бика /нали видяхме двете глави на бикове, с които е погребан знатен човек/. Тези рога много напомнят точно на "Y". Явно този знак, както и култа им към Силата, изобразявана като жена, са били от изключително значение за тези хора.
И затова според мен напълно основателно е знакът "Y" да се свърже с Кибела!

Това са линкове с още снимки от тези странни каменни гробове:
http://www.omda.bg/bulg/hystory/durankulak1.html
http://www.omda.bg/bulg/hystory/durankulak24.html

Ще публикувам в темата още няколко от тях, които ми направиха впечатление:
grobc.jpg
grobc.jpg (100.06 KиБ) Видяна 5495 пъти
grobm1.jpg
Това е поглед от вътрешната камера. Да се чуди човек защо са оставили такъв продълговат процеп на тавана на гроба...
grobm1.jpg (32.46 KиБ) Видяна 5490 пъти
P1010059.jpg
Интересна е тази "площадка", изсечена в скалата. На сайта предполагат, че е жертвеник, но аз не съм напълно убеден в това.
P1010059.jpg (99.21 KиБ) Видяна 5499 пъти

sum
Регистриран: 15 дек 2012, 13:10

Непрочетено мнение от sum » 12 дек 2009, 10:43

Изумително!!!

Аз не мога да се съглася с археолога Тодор Димов, че храма на Кибела и гробовете са използвани от хората в периода 5400 до 4100 г.пр.н.е., защото само на някакви си 30-40 километра от там се намира Варненския некропол, където в гробовете е открито най-старото обработено злато в света. Датировката на най-старата златна гривна в света е на 6000-5500 г.пр.н.е.! Факт!
Абсурдно е според мен в един и същи район едните хора да са обработвали злато, а другите да са пекли глинени фигурки и да са се хранели със степни магарета, без да приемат поне малка част от знанията и културата на своите съседи.

Четирите керамични идола на Великата Богиня Майка, които са намерени в гроба на жената /снимката, представена от ntsk в горния пост/ всъщност ни казват друго, и то е, че този начин на изобразяване на Силата ни връща назад във времето през неолитната епоха. Според учените това е от 7000 до 6000 г.пр.н.е., а според мен неолита трябва да обхваща времето от 8000 до 6000 г.пр.н.е.. /Ама много важно… :cry: /

…Хрумна ми една идея… Ще ви представя факти, чрез които ще се убедите, че Великата Богиня Майка всъщност е Кибела…
Р.Ч.

sum

Непрочетено мнение от sum » 12 дек 2009, 19:33

Хората през неолитния период са представяли Силата, която сътворява всичко духовно и материално чрез образа на Великата Богиня Майка. Благодарение на Веста, стана ясно, че духовният и материалният свят са всъщност тялото на Майката, и още допълни, че древните са изобразявали тези светове с бял и червен цвят. Тя ни сподели и друго важно, че през неолита е имало традиция да се изобразява понякога Майката с нещо като фалос вместо врат и глава.
Вижте изображенията на Майката, създадени през периода 7000-6000 г.пр.н.е..
1.jpg
1.jpg (194.64 KиБ) Видяна 5394 пъти
Според мен във фигурките на горната снимка е заложеното следното знание:
Мъжката глава е символ за Господ, а вратът се явява тунел, през който минава неговата Сила. След като Силата премине тя се трансформира във форма - в случая формата е женско тяло.
Така че, в изображението на Великата Богиня Майка се крие този смисъл – Аз съм Силата на Господ, която е сътворила и сътворява всичко! /КиБаал, КиБЛаал или Кибела!/

Как можем да открием доказателство за тази хипотеза?
Доказателството можем да намерим, като проследим през различните епохи как се е трансформирал изначалния образ на Великата Богиня Майка.

След неолита /7000-6000 г.пр.н.е./, по времето на халколита /5000-4000 г.пр.н.е./, образът на Майката започва да се променя. Мъжката глава и дългият врат изчезват, за да се появи статуетката със завършен вид на жена. Но разликата е, че при нея вече присъства животното ЛЪВ, което играе роля на символ за СИЛА.
Образът на Майката с лъва подсказва, че древните от неолита са изгубили първоначалното знание за Господ и неговата Сила, и са създали един образ, в който приоритет е бил смисълът, че Тя, Силата, сътворява всичко, което присъства в духовния и материалния свят. Така с течение на времето знанието за Силата на Господ се изгубва…

Погледнете следващите фотоси. Учените твърдят, че на първата снимка Майката е от късния неолит /6000 г.пр.н.е./, а на втората Богинята е от ранния халколит 4000 г.пр.н.е.. Обърнете внимание, че това е една и съща скулптура - Кибела с два лъва /Анатолия/, но странно защо едни учени датират, че Майката е от късния неолит, а други, че тя е от ранния халколит?..
2.jpg
В случая разминаването в епохите не е важно, защото по-важно е да видим как нагледно се променя образът на Великата Богиня Майка. При Анатолската култура вече главата и дългият врат се заменят със символа ЛЪВ!

В малко по-късни времена в древна Месопотамия и по-точно в Шумер, Майката също е позната, и тачена, само че вече под името Инана.
3.jpg
3.jpg (26.25 KиБ) Видяна 5389 пъти
След това в град Киш около 2400 г.пр.н.е. /отново в Месопотамия/ се появява Ку-Баба /Кубаба/. Обърнете внимание на двете крила над глава на богинята… Как мислите - този символ можем ли да го търсим във връзка с жриците от Тракия, които също били изобразявани с криле, държащи ЛЪВ в ръцете си?..
4.jpg
А сега вижте друго изображение на Кубаба и се загледайте какво има изобразено на снимките, които съм заградил в кръг.
5.jpg
Ясно се вижда, че стрелката 1 /на последната снимка/ сочи към Великата Богиня Майка, но забележете, че това е нейното НЕОЛИТНО ИЗОБРАЖЕНИЕ!!! Вдясно стрелката 2 показва, че това е същата Майка, но вече позната през по-късните епохи от 5000 до 3000 г.пр.н.е.!
Това е най-големият показател, който доказва, че Силата или още наричана Великата Богиня Майка през хилядолетията е претърпяла не една трансформация.
Все пак нека видим изображение на Кубаба с лъва, който е под крака й /Анатолска култура/.
6.jpg
Учените твърдят, че Кубаба е приета от хетейците и по-късно от траките-фриги. /не се наемам да коментирам техните твърдения/. При тях вече Кубаба става Кибела. А според същите учени Кибела от Фригия отива в Гърция, Рим и други съседни култури.

Най-изненадващите за мен места, които са свързани с Кибела, са Индия и… Бактрия.
Ето снимка на богинята Кали /Дурга/, която е яхнала лъв.
7.jpg
7.jpg (43.66 KиБ) Видяна 5387 пъти
А ето и Кибела в древната Бактрия /дн. Афганистан/ - това е един сребърен медальон, на който е изобразено Кибела в колесница с лъвове:
8.jpg
И ето Кибела при римляните:
9.jpg
9.jpg (155.92 KиБ) Видяна 5383 пъти
От снимките ясно се вижда, че първоначалното знание за Господ и неговата Сила, изразено чрез фигурките на Майката през неолитнита, е било видоизменено в по-късните епохи.
На Балканите археолозите са открили не малко керамични фигурки на Великата Богиня Майка, която е изобразена с дълъг врат и мъжка глава. Този факт ме навежда на мисълта, че родното място на първоначалното знание за Господ и неговата Сила се е зародило на Балканите, и от нашите земи се е разпространило по другите континенти.
…Но изненадите не спират до тук…
Последна промяна от Anonymous на 13 дек 2009, 12:38, променено общо 1 път.
Р.Ч.

beba

Непрочетено мнение от beba » 12 дек 2009, 22:31

Ето снимки на Богинята Майка с нормално телосложение.
velikata maika.jpg
velikata maika.jpg (20.62 KиБ) Видяна 5374 пъти
22.jpg
22.jpg (21.76 KиБ) Видяна 5354 пъти
Интересна позиция изказа sum относно Великата Майка с дългия врат, че той играел роля на канал, по който тече сила….. :)

Jonathan
Регистриран: 02 мар 2009, 00:24

Непрочетено мнение от Jonathan » 13 дек 2009, 21:13

Здравейте!
В много интересна насока се е развила темата. Изобщо супер са снимките :!:
Sum, много е любопитно това, че разглеждаш култа към богинята Майка като знание тръгнало от един източник, и което през отделните периоди и хилядолетия, се е изменяло в своята същност. Изобщо много хубаво обобщение се получи в предишния ти пост.
Значи, според теб, в Майката с дългия врат, е заложено съвсем друго знание от другата Майка, която е с нормалния врат и глава... Ама това е много сложно за обяснение, защото ти използваш знанието за Крешака и океана на Съзнанието, и пътя, който води при Господ.
Тъй де, първата Майка с дългия врат визира този млечно-зелен път...
Явно след това, когато Премъдрите са напуснали Земята (8200 г.пр.н.е.), това знание е потънало в забрава и тогава ВЕЧЕ Майката са започнали да я изобразяват с нормална глава :idea: ... А това означава, че знанието е потъвало в забрава...

novex
Регистриран: 10 авг 2009, 21:54

Непрочетено мнение от novex » 13 дек 2009, 22:53

Открих друга поредна снимка, която май се препокрива с темата и от "Многолог за "Ти си това 2 - Разбирането"" и последният пост на Sum, за Анатолия. Това е една снимка на Кибела
другото име в описанието и е Матър.

Ето ви и линк с осталите снимки от местността където се намира "Pessinus":
http://www.livius.org/pen-pg/pessinus/pessinus.html
Прикачени файлове
gordion_demeter_matar.JPG
gordion_demeter_matar.JPG (63.6 KиБ) Видяна 5283 пъти
Таньо ||| Преживяванията разкриват действителността |||

sum

Непрочетено мнение от sum » 14 дек 2009, 12:25

Да, Jonathan. Точно това имам предвид, че по времето на Премъдрите знанието за Силата на Господ е било обяснявано с Майката, която е с дългия врат.

Искам да насоча вниманието към друго интересно. Къде се вмества ипсилонът Y спрямо Великата Богиня Майка?

Във форума на няколко пъти в различни теми споделих, че знакът IYI е пряко свързан с Премъдрите, които са живеели на Балканите. Поясних, че по тяхно време този знак е свързан с конкретна ПРАКТИКА.., медитативна практика, и че в същия знак не е бил заложен смисълът за изображението на някакъв си Бог…
Така че, Премъдрите, са използвали образната символика на фигурката на Майката с издължения врат, за да обяснят Силата извън Океана на Съзнанието, а чрез знака IYI разяснявали на хората /тръгнали по техния път/ конкретната практика, чрез която те ще получат същата Сила… Господна Сила… или т.нар. от мен Велик Свидетел!

Разбирате ли вече древното знание на Премъдрите? От една страна има знание за Господна Сила /Майката с дългия врат/, а от друга - медитативна практика /IYI/, чрез която човек получава Великия Свидетел!

След това важно разграничение нека видим как знанието на Премъдрите се е променяло през епохите…

Непосилно е за мен да кажа кога, как и коя общност от хора са видоизменили тяхното знание.., но факт е, че в един момент Майката става с нормална фигура, а ипсилонът заема мястото на Бог.
Предполагам, че при хората през неолита /8000-6000 г.пр.н.е./ по някакъв начин се е запазило знанието, че ипсилонът е служил за приемане на Сила… Така че, те са видели в бика същия знак, защото е много силно животно, а черепа и рогата му образуват формата на ипсилон Y. Почитайки бика, древните неолитни хора всъщност са почитали Силата, която е в него. И така стигаме до периода, когато по нашите земи /близо до Шабла/ е намерен гроб, в който има човек и… череп на бик.
1.jpg
В същия район в една каменна гробница ясно се вижда знакът Y, който в онова време е бил символ за божествена сила.
2.jpg
2.jpg (102.97 KиБ) Видяна 5223 пъти
Ето други факти, който подкрепят моята хипотеза, че преди потопа /5600 г.пр.н.е./ хората са тачели Силата чрез знака Y.
На снимката са изобразени два леопарда, които са застанали един срещу друг… Но вижте какви знаци има нарисувани по самите тях. Ипсилони!..
3.jpg
4.jpg
Тези леопарди се намират в южна Анатолия и са датирани от учените в периода 6000 г.пр.н.е.. /!?!?!/
Ето как е било използвано знанието за Силата /Y/ преди потопа! Древните са виждали чрез животните въплътената Сила на Бога и затова са ги почитали!

Докато се ровех в интернет попаднах на карта, която е правена от западни учени, обясняващи миграцията на хората от Балканите след потопа през 5600 г.пр.н.е.. Вижте накъде са се пресели нашите предци:
5.JPG
Прави впечатление, че древните тогава са достигнали до Нил, Тигър и Ефрат, Волга, както и до Балтийско море и Англия.
Около 3200 г.пр.н.е. има ново преселение на хора от Балканите, които отново отиват към Нил, но вече това е народа на Тир, а неговия син Египт основава първото Египетско царство. По същото време хетейците се заселват в Анатолия. Херодот казва, че „те са дошли от север…”, а на север са Балканите.

Но да погледнем какво е било знанието на хетейците относно знакът Y. При тях вече ипсилонът, изразен чрез бичата глава е символ за Бог. Ето едно каменно изображение, в което ясно е оставено знанието, че бикът е символ за Силата на Бога, а лъвът на царя-жрец.
6.jpg
Вдясно е Богът, а под него е бикът. Срещу Бога е царят-жрец, който стой върху лъв.
В тази композиция ясно е подчертано, че Силата на Бога е изразена чрез бика. А вече знаем, че знаковото изображение на силата на бика е ипсилонът Y.
Но още по-интересен е друг въпрос – все пак кой точно Бог са обожествявали хетейците?
Знаете, че има три основни бога, които всъщност са три отделни пласта от Крешака. Можем ли да разберем кой от трите са почитали?
Мисля, че можем.
Погледнете на следващата снимка какво има под стола на хетейския Бог /заградено е в кръг/.
7.jpg
Това е ОКОТО!
Само един от трите основни бога винаги е изобразяван с очи, Това е Космическият Разум. Дали ще го наречем Амон Ра, Тангра или Брахман все тая… В случая имената нямат никакво значение, защото се визират едно и също нещо, и то е, че това е богът, който представлява шестоъгълника от средния пласт на Крешака!

След като хетейците са превзети от хетите /1800 г.пр.н.е./, знанието за бога и ипсилона остава същото в Анатолия, както и в Египет.
Стигаме вече до годината 1200 пр.н.е., когато юдейскят цар Йосия унищожава храма на едомците /Петра/, в който е имало колона с бичи рога върху нея.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

В заключение мога да кажа, че първоначалното знание за Господната Сила /Майката с дългия врат/ се е променило, като същата е останала в следващите епохи само като Сила /Майката с нормалния образ/, която сътворява духовния и материалния свят. Паралелно с това изменение се появява знакът Y, чрез който неолитните хора са представяли Силата на Бога, чрез животински образи.
Така се раждат две отделни Сили - на Майката и на Бога.
Резултатът: До ден днешен хората почитат Силата на Майката, която сътворя и разрушава всичко в двата свята, а пред другата Сила /на Бога/ се молим и кланяме до нозе… и Го тачим, като целуваме разни икони и му пеем песни!
Р.Ч.

men
Регистриран: 21 дек 2008, 12:38

Непрочетено мнение от men » 14 дек 2009, 12:47

Вижте снимка №8 от поста на Sum. На медальона от Бактрия в колесницата теглена от два лъва има две фигури, като едната фигура има много интересна „шапка” - по-точно нещо подобно на стеснен в средата цилиндър/тръба/.
Вижте и ритуалните канички от Панагюрското златно съкровище. За нашите учени на каничките от това съкровище са изобразени амазонки.
Символът и при двете фигури - тази от медальона и каничката е показан по един и същ начин. Това означава, че двете фигури са Богинята Кибела.
_thracian07.jpg
_thracian07.jpg (31.56 KиБ) Видяна 5220 пъти
_thracian08.jpg
_thracian08.jpg (31.55 KиБ) Видяна 5222 пъти

Отговори