Кибела - Хипотези

за Познанието... Продължение на двете теми от форума на Спиралата.
ntsk

Re: КИБЕЛА - ХИПОТЕЗИ

Непрочетено мнение от ntsk » 24 фев 2009, 17:34

Здрасти, Коце!
Според това, което съм чел и знам за кабала, между нея и Кибела няма нищо общо по смисъл.
Общото се вижда на пръв поглед само в имената - Ка-бала, Ки-бела...
Кабала и на кирилица, и на латиница /kabbalah/ съдържа в себе си "Бал". Това е общото като гледам. Според мен не е много. Плюс това кабала, като самостоятелно "учение", възниква много по-късно във времето - около 5 век.
В основата й стои тълкуването на свещени текстове, най вече "Тора"-та.
На пръв поглед наистина едното няма нищо общо с другото... но не знам къде ще ни отведе едно по-дълбоко проучване на същността на учението "кабала". Може и да се окаже някакво далечно разклонение от пренесеното /след разселването/ знание на древните обитатели на Балканите, макар че ме съмнява.
Все пак трябва да се обърне внимание на факта, че кабала е изградена на база юдаизма, което ни отвежда към Близкия Изток. Както вече знаем, култа към Баал е стигнал и дотам, макар и доста векове преди да възникне това учение. Незнам... възможно е и да има по-дълбоки корени кабалата... ще проверя по-подробно и ще се включа пак, за да съобщя ако съм открил нещо. :D

Kotze
Регистриран: 24 фев 2009, 16:38

Непрочетено мнение от Kotze » 24 фев 2009, 17:41

Това което открих е че кабала е учение което води до познанието на''висша реалност'',и произлиза още от времето на Аврам.Затова ми се стори че можеби има връзка с Кибела :?:

men
Регистриран: 21 дек 2008, 12:38

Непрочетено мнение от men » 24 фев 2009, 17:41

Интересно предположение!
Някой търсят корените на Кабала в Египет, но е много интересен
смисълът на думата Кабала.
Ето какво намерих на Руски:
" определение Бааль Сулама:
«…Мудрость эта представляет собой не более и не менее, как порядок нисхождения корней, обусловленный связью причины и следствия, подчиняющийся постоянным и абсолютным законам, которые связаны между собой и направлены на одну возвышенную, но очень скрытую цель, называемую „раскрытие Божественности Творца Его творениям в этом мире…“» (из статьи Бааль Сулама «Суть Каббалы») "

И ако обърнем внимание на това изречение от цитирания текст:
„раскрытие Божественности Творца Его творениям в этом мире…“
"разкриване/проявление/ на Божествената същност на Твореца - Неговото творение в този свят"
поне аз виждам припокриване със значението на името
на Богинята Кибела т.е. Силата на Бога! :idea:
Последна промяна от men на 25 фев 2009, 15:42, променено общо 3 пъти.

ntsk

Непрочетено мнение от ntsk » 25 фев 2009, 14:21

Изчетох още по въпроса за кабала. Продължавам обаче да съм на мнение, че освен в името /буквите, които почти напълно съвпадат/ няма друго общо между кабала и Кибела.
Авраам се е родил 2000 г.пр.н.е. някъде в Междуречието /Близкия Изток/. Жена му е Сара. Авраам няколко пъти "говорил с Бог", ходил е в Египет, това е според мен връзката с Египет... това общо взето е най-основното.
АВРАА́М (אַבְרָהָם), по Тора, родоначалник на всички народи, първия от тримата патриарси (Авраам, Ицхак, Яков). Авраам – е син на Терах, правнук на Сим (Шем), първородния син на Ной (Ноах). Легендата за живота и дейността на Авраам е описана в книгата Битие (Берешит) (11:26-25:10). Авраам с първоначално име Аврам (אַבְרָם), се е родил около 2000 години преди н.е. в гр. Ур Халдейски (Ур Касдим) един от най-древните градове на Междуречието. Тук той се жени за Сарай, на която по-късно Твореца дава името Сара. ...
Доколкото разбирам, в най-дълбокия си корен, това учение може да ни отведе до Ной и тримата му синове. Но това са само исторически факти! Ако говорим за самото учение Кабала, то основният му смисъл, поне за мен, е доста объркан /поради обширността на информацията/ и е трудно да се опише с две думи.
По-скоро е някакво подобие на религия, тясно свързана с тълкуване на свещени книги /най-вече Тора/, с евреите и с юдаизма. Има и практическа част, но явно тайните й са само за посветени. Ето тук има някакво обяснение за "парцуфи". Тези "парцуфи" ми напомнят за индивидуалното съзнание и съответния пласт на Съзнание /може и като океан да се възприеме в случая/:
http://www.kabbalah.bg/forum/viewtopic.php?f=4&t=54

Според мен, който има желание може да се запознае по-обстойно с кабалата. На мен лично ми идва твърде религиозна /Б-г, означава Бог - причината да се изписва така е, че не трябвало да се произнася името Божие/:
На Авраам му е било заповядано да принесе в жертва своя син. Проблема тук не е в знанието – той е знаел, че е длъжен да направи това: защото е получил това указание от Самия Б-г – не би могло да има никакво съмнение в достоверността на открито изразената воля на Твореца. Проблемът се е свеждал в друго – в изпълнението на указанията и довеждането им докрай в демонстрацията на своята лоялност към Б-г. Еврейския народ получава своята съдба на планината Синай – Синайското откровение е било пределно ясно и не е пораждало никакво съмнение за неправилно тълкование. Изпитанието е започнало след Синай, когато е започнало да избледнява впечатлението от преживяното откровение: ще съумеят ли евреите да запазят верността на сключения съюз?
Ето линк за сайт на български /от него са и цитатите, които използвам/:
http://www.kabbalah.bg/
това им е форума, който иска може да прочете повече:
http://www.kabbalah.bg/forum/index.php

А Баал Сулам е "велик кабалист на XX в.", който умира през 1954 год. Явно самото име "Баал" e по-скоро звание, разпространено в съответния регион на Близкия Изток (в арабския "Ба'ал" означава стопанин, господар, но и съпруг):
http://www.kabbalah.info/bulg/blog/i.ph ... 0%d0%bc-2/
Последна промяна от ntsk на 25 фев 2009, 14:55, променено общо 1 път.

Миротворец
Регистриран: 16 фев 2009, 14:04
Контакти:

Непрочетено мнение от Миротворец » 25 фев 2009, 14:48

Мисля, че не си струва да се цапа Кибела с нещо, измислено от ... кой знае от кого.
Българин (булгар) не е народност, а степен на посвещение, която дава способността посветеният да се самовъзражда от собствената си пепел – ФЕНИКС.

men

Непрочетено мнение от men » 25 фев 2009, 15:37

Говорихме само за значението на думата "Кабала",
а не учението което визира.

ntsk

Непрочетено мнение от ntsk » 25 фев 2009, 16:41

Това открих:
"Кабалистите, които са получили такова напълнение на духовните си желания (думата "кабала" означава в превод от иврит на български език - "получаване") наричат това напълване светлина или по-точно с Висша светлина." - http://truden.com/article519.html
На латиница се изписва "kabbalah", a Кибела се изписва "Cybele". Каб-бал-а(х) ли е или пък кабб-ала(х), можем само да гадаем засега.
За да разберем какво точно се "получава" "от горе" обаче, ще трябва доста ровене... :roll:
По мое мнение става въпрос за някой от пластовете на Крешака, защото в цитирания от мен текст се говори за желанията в сърцето...

Общо взето споделям мнението на Миротвореца, че не бива да ги слагаме наедно с Кибела.

men

Непрочетено мнение от men » 26 мар 2009, 11:28

Преди време Saint Denis обърна внимание на името Кубаба, другото име на богинята Кибела известно в Хетското Царство.
„Така попаднах на Кубаба и пр. и стигнахме до извращенията на гърци и римляни. В енциклопедия Британика между другото пише, че Кубаба е имала второстепенна роля като божество в Хетското царство и най-вече сред хуритските божества. След разпадането на Хетското царство се превръща в главно божество и именно това е важно - защо и как става от второстепенно божество в главно? в епохата, която ти ме отпращаш не знам дали е имало "кибела", защото Кибела е латинско име и култът към нея прониква в Гърция чак 1 хил.пр.н.е и вече става Кибела.Дано вече ме разбираш. През 3 хил.пр.н.е. се появява това Кубаба и е божество с второстепенна роля. Ако четеш английски ти качвам две странички за Кубаба и Кибела.”

„името Кибела няма нищо общо с истинското на това божество и че Кубаба е познатото”
Само да припомня, че след Черноморския потоп, народите живеещи на Балканите и района на Черно море се пръскат, а с тях се пръска и знанието.
Така около 3 хил.г.пр.н.е. откриваме, че Богинята Кубаба е почитана като второстепенно божество в Хетското Царство.
Част от Бригите-Фриги напускат Балканите и се заселват в Анатолия Мала Азия около 1500 г.пр.н.е. и се оказват съседи на Хетите.
Ето какво открих случайно! В надписа на Стелата на Фригийския Цар Мидас в Анатолия присъства думата БАБА/ВАВА/, която чрез Бохарския Коптски диалект Стефан Гайд разчита, като-БОЖЕ. Т.е. на фригийски език БАБА/ВАВА/ се превежда, като "БОЖЕ". Но фригите не наричат Великата Богиня майка Кубаба, а Кибела точно защото са правили разлика между името Кибела и Кубаба. Днес в някой езици думата "баба" означава майка. Вижте превода на Ст.Гайд в темата Траките-тяхната азбука и писменост.
Моето мнение е, че името Кибела/Киблаал/ предхожда името Кубаба, но това в случая не е важно.
Оказва се, че името Кибела/Ки-бела/ и името Кубаба/Ку-баба/ имат едно и също смислово значение. От гледна точка на култа към това божество фригите са влагали друго много по-висше съдържание.
Затова при траките-фриги Богинята с име, Кибела е първостепенно, върховно божество, защото те са имали занието за Силата на Върховния Бог и точно това ги отличава от хетите.
За Фригите Великата Богиня-майка на богове и хора е с име Кибела /от Киблаал/, а това е много старо знание..... от Балканите!

ХАЙДУТИН
Регистриран: 17 май 2009, 11:25

Re: КИБЕЛА - ХИПОТЕЗИ - преместена в Многолог

Непрочетено мнение от ХАЙДУТИН » 17 май 2009, 11:52

Още един фалос (уйов камък) има на 50 м преди мегалита "Врата към Отвъдното" над село Бузовград. Траките са дообработили естествен камък. Цепнали са го отзад за да си има и задник. Има си и два тестиса. Още и площадка за дарове.

men

Непрочетено мнение от men » 25 сеп 2009, 13:22

Всеки човек пречупва видяното и чутото през своето разбиране!
Според архео-астрономите светилището на Великата Богиня Кибела - майка на богове и хора е изградено на Зайчи връх край град Ямбол около 2 хиляди години пр.н.е.
Траките фриги/бриги/ се преселват в Анатолия от Балканите около 13 век пр. н.е.
и пренасят съответно там култа към Великата Богиня Кибела.
Траките като народ имат най вярното знание и разбиране за Кибела, те знаят за нейната Сила и затова до нея винаги изобразяват символично лъв.
За траките Кибела е Велика Сила – майка на богове и хора, а не просто богиня на земята и плодородието. В Елада култът към Кибела прониква през 6 век пр.н.е., а в Рим през 2 век пр.е. Но за елини и римляни Кибела/Рея, Опс/ е богиня на земята, плодородието, посевите и жътвата и е едно от многото божества.
В други постове SUM ни каза следното за Кибела:
„Всъщност, по-точното значение на името на Върховната богиня майка Кибела е - СИЛАТА НА БОГА! Според мен това е по-правилно, защото знаеш, че до Кибела винаги присъства животното лъв. А лъвът и до ден днешен е символ за СИЛА! Така че
разгледано от този ъгъл… името на Кибела в прав текст означава - Силата на Бога!”
………………………………..
„Не знам дали сте се сетили, но понятия като Бог, Господ, Майка богиня, божества, духове и т.н. не са били употребявани през времето на Премъдрите /9-8000 г.пр.н.е./. Това са съвременни определения, които са наложени от хора, живеещи през периода 3000-2500 г.пр.н.е. От тогава масово се използва тази дума – Бог. Малко по-късно се „ражда” и другата дума – Господ.
Аз също използвам тези думи, за да мога да разгранича първо пластовете от Крешака и второ, за да разгранича Бог от Господ. Но по времето на Премъдрите е нямало никакви богове и т.н.. Те никога не са боравили с такива понятия!..
Така че това, което днес вие знаете за Господ.., Премъдрите са Го наричали с думата… Баал /по-точно е БЛаал/!!! А Неговата Сила /на Баал/ вече се сещате, че е носела името КиБаал /КиБЛаал или Кибела/!
Обърнато днес към нас и познанието, което съм споделил във втората си книга, Кибела всъщност е Великият Свидетел!!! Чрез нея Атманът може да постигне т.нар. от мен Господна Действителност!..
В книгите си наричам тази Сила Велик Свидетел, но по времето на Премъдрите тази Сила се я наричали Кибела!!!”
…………………………………
„Знание за Силата /Кибела/ е останало дълго време по тези земи/Балканите/… Тогава местните са направили първите мегалитни „съоръжения” и „учебни школи”, по голите скални плата.”
Споделям всичко това отново, защото открих пряко потвърждение на нашите съждения в този форум относно Кибела. Никола Гигов е най големия изследовател на Орфей в България, в своята книга „Орфей и Тракия” той цитира думи на Орфей.
От цитата по долу ясно се вижда какво е разбирането на Орфей за Кибела. В тази молитва Орфей призовава Изначалната СИЛА / Изначалната СВЕТЛИНА/.
За Тракиеца Орфей Изначалната Сила/Светлина/ е Кибела, а това е Силата на Баал/Блаал/, това е Силата на ГОСПОД!!!
Култът към Кибела у траките е документиран още през 13 век пр.н.е. чрез думите на Орфей:
„- Древна Кибела, ела при мен! Заклинам те във вълшебния жезъл, заклинам те в душата на Евридика. Отвсякъде ела!
Кибела, Кибела! Велика майко, чуй ме! О, ти, изначална светлина, подвижен ефирен пламък…Ти си всемирна душа!”

Отговори