Кибела - Хипотези

за Познанието... Продължение на двете теми от форума на Спиралата.
sum
Регистриран: 15 дек 2012, 13:10

Re: За "Началото" на Георги Бялков

Непрочетено мнение от sum » 28 яну 2009, 16:56

Здрасти, kdimov.

Не знам някъде в интернет да има снимка на Кибела с лъва.
Аз съм от Ямбол и много често сме ходили с приятели до светилището, където на скалата е изобразена богинята.
Честно да ти кажа, рисунката с всяка изминала година става все по трудна за различаване. Ако сега отидеш на светилището, ще може да различиш само образа на лъва и неговия хълбок, а над хълбока е образът на Кибела.
Сега се сещам как директорката на Ямболската обсерватория /Юлия Върбанова/ преди няколко години ми сподели, че проф. Велков е разчел всъщност тази скална рисунка /дано не бъркам името/.
Сещам се също, че тогава ми каза, че по онова време /през 80-те години/, образът на Кибела с лъва са се виждали много по ясно…
Ще й се обадя тези дни и ще я попитам дали има някаква запазена снимка на богинята и, ако има, ще я пусна във форума.

На мен също ми звучи невероятно тази образност - Богиня майка с кълбо над главата си...
Но кой в днешно време може да каже, какво знание са имали древните за формата на земята… дори и да са нямали знание за формата на земята.., логично е все пак траките да са имали някакъв символ или писмен знак за земя, нали?
Но защо този знак не стои редом до Върховната богиня майка - Кибела?
…Сега се сещам за наскоро открития храм на Кибела в Балчик. Там богинята е изобразена седнала, с лъв в скута си… /мисля, че имаше и други два лъва до нея/
А има ли някакъв знак или символ за земя, който да е изписан на нея… или поне да е изписан някъде около нея в храма? Аз мисля, че няма такъв знак…
Тогава как да нарека Върховната богиня майка Кибела, че е богинята на земята?..

Ти сам спомена за намерени фигурки на бременни жени.., напълно е възможно чрез тези фигурки, хората, да са визирали ритуали за плодородие и други подобни неща, свързани с земята… С две думи – ето ти я богинята майка.
Но забележи, че изведнъж се появява Върховната богиня майка… и тя не е бременна, а е яхнала лъв… или държи лъв.., или лъва е седнал покорен до нея! Откъде пък накъде лъв /чудя се аз/… и какво ли ще означава!?..
Както и да е…

А твоята статия /за пещерите-утроби/ защо не я пуснеш във форума… Няма никакъв проблем да ти дам емейла си, но така много повече хора ще се докоснат до твоите идеи…
Отвори си нова тема и давай…
Последна промяна от Anonymous на 28 яну 2009, 17:06, променено общо 1 път.
Р.Ч.

men
Регистриран: 21 дек 2008, 12:38

Непрочетено мнение от men » 28 яну 2009, 17:01

Здравей Димов!
Снимките са великолепни!
Давам няколко препратки:

1.За древниия тракийски град Кабиле:
http://rock-cut.thracians.org/bg/s_m_cabyle.php
„Селището е възникнало около светилището в края на 2 хил. пр. Хр…..
….Паметникът по всяка вероятност е много по-древен от античното селище, превърнато днес в музей на открито. Много автори са писали за ролята на акропола като свещено място и връзките между него и намиращият се в подножието му град. Според В. Велков (1982) "...това е най-древното светилище – скала с релефно изображение на Великата майка на боговете (Кибела), по късно Артемида върху лъв. Откри се друго изображение (високо около 0,40 м) на Артемида Фосфорос от тип, известен от монети на Кабиле.”

2.За релефното скално изображение на Кибела на самото светилище на Зайчи връх
http://naop-yambol.com/bg/index.php?opt ... id=6&id=26
Въпреки, че навремето са консервирали релефа той е силно повреден, най ясно си личи задния бут на лъва, който Кибела е яхнала.

3.За новооткрития храм на Кибела в Балчик, където статуите и релефните изображения са в много добро състояние и дават по точна представа за почитането на Великата майка на боговете-Кибела…
http://www.politicalmavericks.com/artic ... ibela.html
http://goodnews.actualno.com/news_10142 ... atid=15619

На много места Кибела е споменавана като „малоазийска” богиня и едва ли не култа към нея е възникнал в Мала Азия. Но все пак това е ТРАКИЙСКА богиня почитана и от фригите, които от Балканите се преселват в Мала Азия около 1500 г.пр.н.е… и от там култът към нея е пренесен в Елада и много по късно в Рим…..
Кибела олицетворява СИЛАТА на природата…..и можем да разсъждаваме по символите с които е изобразявана.

Поздрави!

иво

Непрочетено мнение от иво » 28 яну 2009, 23:46

Защо точно "силата на природата" men? Нима не може да означава силата във света или силата във вселаната?
Ами космическия разум.... нима Кибела , не може да бъде силата на този разум? :?: :roll:

sum
Регистриран: 15 дек 2012, 13:10

Непрочетено мнение от sum » 29 яну 2009, 10:28

Думата „космос” е гръцка. Когато Кибела e била почитана по тези земи /около 2000 пр.н.е./, тогава е нямало гърци. Така че със сигурност древните траки не са използвали определения като космос или вселена. Всъщност, тези думи /космос и вселена/ по принцип са синоними…

Но друго ме изуми… Прочетохте ли, какво пише Галина Момчева:
http://www.politicalmavericks.com/artic ... ibela.html
„Тя /Кибела – добавено от мен/ олицетворявала земята, влюбила се в сина си и понеже той пожелал друга жена, майката от ревност изяла неговите генеталии и тези, които следват нея, убивали момчета на олатаря и, изпадали под музика в транс и т. н. чудовищно служение – най-вероятно, за плодородие.”

С това ли е била известна Кибела в древността на гърци и римляни.., че е изяла шишарките на сина си?!?!??!... :o :shock: :? Ами по този начин тя със сигурност го е направила мека китка!?… След това се засрамила, яхнала лъва и отпрашила в небитието… :lol: :lol: :lol:
…А стига бе! :shock: :shock: :shock:

Но да не се отвличаме с глупави истории…

Нека все пак изчакаме kdimov да качи ако не цялата, то поне част от книгата на Георги Бялков.
Последна промяна от Anonymous на 29 яну 2009, 18:31, променено общо 1 път.
Р.Ч.

men

Непрочетено мнение от men » 29 яну 2009, 11:16

Може би най точно, е да се каже, че Кибела олицетворява СИЛАТА…..
Вероятно за да напише това Г.Момчева е черпела гръцки извори.
А за гърците Кибела е привнесена от вън богиня и в такива случаи информацията се изкривява…..става малко като развален телефон! Същата е ситуацията и с върховния Тракийски Бог Дионис, също взаимстван от гърците и при тях е вече Дионисий, бог на веселието и т.н.
Малко цитати от Уикипедия:
„Археологията и митографията от друга страна са разкрили, че гърците били вдъхновени от някои малоазиатски цивилизации и Близкия Изток. Кибела е вкоренена в анатолската култура.”
„Към средата на I хилядолетие пр.н.е., чрез гръцките колонии в Мала Азия, култът към нея проникнал и в Гърция, където богинята се отъждестявала в Рея.”
„В Рим Кибела се отъждествява с гръцката Рея и богинята на посевите и жътвата Опс”

Под „анатолска култура” следва да разбираме ФРИГИЙСКА/ТРАКИЙСКА/ култура!
Едно от наименованията на Кибела е Кимема. Корена на думата е КИМ и вероятно има връзка с тракийската дума „Кимерос”- разум.
Последна промяна от men на 29 яну 2009, 17:19, променено общо 1 път.

иво

Непрочетено мнение от иво » 29 яну 2009, 15:56

Ами нали в нашия език има запазена такава дума „рея”. Например рея се като шматка , или той се рее из облаците , или духът му се рее наоколо. :D

men

Непрочетено мнение от men » 29 яну 2009, 16:54

Осени ме една мисъл за значението на името Кибела!
Мисля, че вече е доказано преселението на нашите предци от Балканите към Мала Азия, Близкия изток, Междуречието, Азия/Афганистан, Индия/ и някой понятия и имена са се запазили при народите от изток.
Ако разделим името Кибела на две срички Ки-Бел/а/, можем да предположим, че
Ки – това е жизнена енергия. При японците е Ки, при китайците е Ци, при индийците е Прана. Сричката Ки, визираща движението на жизнената енергия е свързана и с някои български думи, като:
УРО-КИ - УР-предводител, пръвенец. КИ - енергия/първична енергия/.
СУРВА-КИ, ПОЛИВ-КИ, ЗАСЕВ-КИ са названия на български обреди явно свързани с движението на КИ.
Казват, че семитските племена се заселват в Близкия изток от Балканите и района на Черно море. Името Бел/Бал/ на семитски значи Бог. А названието Баалък е прабългарско, което значи господарско, царско владение.
Така, че можем с голямо основание да предположим, името на БОГИНЯТА КИБЕЛА/КИ-БЕЛ-А/, означава БОЖЕСТВЕНА ЕНЕРГИЯ/ЕНЕРГИЯТА НА БОГ/ или БОЖЕСТВЕНА СИЛА в космически мащаб!
Много интересна хипотеза! ;)
……..
Относно думата Рея, и тя се е запазила в днешния български език със смисъл –„Рея” се из облаците! А при нашите далечни братовчеди – японците, ето какво е значението:
„Рейки” е японска дума и е съставена от „Рей” и „Ки”.
„Рей” означава „Дух” или „Универсален, космически Ум”. То е създател и движеща сила на вселената, можем да кажем, че Рей е Универсалното Начало, Бог.
„Ки” означава „енергия” или „жизнена енергя”, която изпълва всичко и дава живот.

Поздрави! :D

Dimitar
Регистриран: 24 дек 2008, 01:59

Непрочетено мнение от Dimitar » 29 яну 2009, 17:31

Ха така, точно тази сутрин и аз си мислех същото за Кибела - Ки, Чи, Ци...Само дето не вързах Бел какво е

ntsk

Непрочетено мнение от ntsk » 29 яну 2009, 17:37

Mного интересна хипотеза, men!

А аз се впечатлих от информацията в този линк, който даде по-рано:
http://rock-cut.thracians.org/bg/s_m_cabyle.php

Страхотно е това, което прочетох. Почнаха да ми светват разни крушки... :idea: :idea: :idea:
Няма майтап!

Според мен Силата, за която пишеш, се изразява в трите основни божества. Всъщност затова се говори за нея, че е "майка на боговете". Това, което със сигурност разбрах от описанието на "скално изсечения паметник "Зайчи връх"", е че това "съоръжение", заедно с изображението на Кибела върху лъва, включва в себе си ОГРОМНО познание.
Това "съоръжение" има отношение към тези три основни божества /процеса/. Първо определянето на сезоните и божеството наречено Космически Разум, второ това е определянето на двете равноденствия. Трето, според мен, можело е да се определят и най-дългия и най-краткия дни, което пък е свързано с другите две "рожби" на Кибела - Богинята майка. Да не говоря и за разделянето на деня на четири, оттам на определянето на размера на деня и нощта и т.н., а това все има пряко отношение към човека! Направо ми изпуши главата...

Наистина много са нещата, които можем да обсъдим в тази насока.
Последна промяна от ntsk на 31 яну 2009, 00:12, променено общо 1 път.

saradiva

Непрочетено мнение от saradiva » 29 яну 2009, 18:30

Браво, men!!! Изключително интересна хипотеза, доказана отвсякъде! Бръмна ми главата от размисли и обяснения на куп енигми ... :D :idea:

Отговори