Скалните Мистерии край с. Ночево

за Познанието... Продължение на двете теми от форума на Спиралата.
Teo
Регистриран: 25 ное 2010, 23:26

Re: СКАЛНИТЕ МИСТЕРИИ край с. Ночево

Непрочетено мнение от Teo » 26 ное 2010, 08:58

Впечатленсъм от целия скален комплекс в района и ще се радвам да видя на живо всичко.
Последна промяна от Teo на 26 ное 2010, 21:45, променено общо 1 път.

sum
Регистриран: 15 дек 2012, 13:10

Непрочетено мнение от sum » 26 ное 2010, 10:01

Здравей, Тео.
Това за Нефертити е несериозно, защото лично съм я снимал в „Пергамон” от различни ъгли. Ето малко снимки:
88.jpg
Както виждаш всеки може да намести дадено изображение според ъгъла на заснимане, за да се получи някакво сходство с обекта. Да си призная, когато снимах Великата Майка на скалата и на мен ми мина през ума за Нефертити, заради характерната й шапка.
НО.
На шапката на Нефертити не е изобразен древния знак на Великата Майка. Това е триъгълника с кръглата глава. Също няма изображение на бик… нито пък са изобразени някакви триъгълници.
Така че единственото, което имаме като сходство между Нефертити и Великата Майка, е формата на шапката.
Още пишеш за нагръдника на Нефертити… Добре, но защо забравяш за нагръдника от Мезек? Защо трябва да търсим нагръдници в Египет, когато има запазени такива при нас?..

Сега за медитациите.
Смисълът на позата лотос се изразява във формата, която се образува от позицията на двете колена, гръбначния стълб и главата. Фигурата, която се получава е трираменна пирамида. Дали коленете ще се опрат в земята или не това няма никакво значение, защото важна е формата, която образува материалното тяло.
На медитиращия човек от Ночево ясно се виждат две възглавнички, които са под краката. Това се прави за удобство, защото при дълга медитация краката умаляват и се схващат… което все пак си е напълно нормално за тялото. Например аз от години се занимавам с медитации и на моменти, когато трябва да правя няколкочасови мединации също използвам възглавнички. Това е за удобство, защото ако краката ми се схванат това неминуемо ще прекъсне медитацията ми.

Колкото до идеята ти за трасологичен анализ на вдълбаните линии съм напълно съгласен.
Р.Ч.

men
Регистриран: 21 дек 2008, 12:38

Непрочетено мнение от men » 26 ное 2010, 10:22

Пак ли я докарахме историята до 3-ти век преди Христа...
Да сеее светиииии иметооо на Чудомирррррр! :uaaaha:
Шегувам се! :g_smqh:

men
Регистриран: 21 дек 2008, 12:38

Непрочетено мнение от men » 26 ное 2010, 10:32

На стенописите в църквата на Земенския манастир
ктиторката на църквата е изрисувана с подобна шапка, като тази на Кибела от светилището край с.Ночево. Двете изображения са от различни епохи отстоящи една от друга на хиляди години …
Вижте стенописа от Земенския манастир:
Doya.jpg
Doya.jpg (75.82 KиБ) Видяна 2988 пъти

Teo

Непрочетено мнение от Teo » 26 ное 2010, 10:53

;)
Последна промяна от Teo на 26 ное 2010, 21:49, променено общо 1 път.

иво

Непрочетено мнение от иво » 26 ное 2010, 11:00

Е.... Men такива женски образи с подобни шапки има много...... Един чувал с такива снимки имам. :D Ама на колко от тях има изобразени неолитни триъгълници.. бикове и праисторическия знак на Великата Майка? Да си призная нямам нито една такава снимка. :?
Трябва да се гледат детайлите дето са изобразени на шапката.. а не само формата на шапката.А тези от нагръдника досега няма аналог.........
Тео написа:
Къде е гаранцията , че възстановката не отразява това, което човек иска да види.
Нали затова се следват издълбаните линии :?: :P като се тръгне по тях и лека полека картината става ясна. Другото е знание за да се разбере какво са ни оставили предците. А като го нямаш....... и започват фантасмагориите *wacko*

ntsk

Непрочетено мнение от ntsk » 26 ное 2010, 11:21

Здравей, Тео!
Благодаря ти за включването, казваш интересни неща. Разсъжденията ти от позицията на археолог, може да са много полезни в случая.
Аз по принцип винаги съм ЗА съмнението, защото когато е градивно, винаги води до правилно разнищване и откриване на истината. :)

Аз също виждам сходство в шапките, но има и различие, както sum отбеляза. И то никак не е за пренебрегване, защото едното /при Кибела от Ночево/ показва някакъв древен символизъм (триъгълника на Богинята Майка), докато другото (при Нефертити) вече е преминало по-скоро в нещо като окраса. Същото е и с нагръдника. Даже там не мога да се съглася, че са кой знае колко сходни.
Изображението на нагръдната окраса на скалата при Ночево, е доста по-простовато и по-обемисто. Изобразени са ясно точно три отделни реда. Мисля, че това отново носи определена символика, определено знание, което е без аналог. То не е просто украса, както е при Нефертити.
Но нека обърна повече внимание на ето тези твои думи и така мисля, че по-добре ще разбереш какво се опитвам да кажа:
Teo написа:Ако това са древни (праисторически) скални изображения, те не отговарят на стила на епохата. За древноегипетското и ранните етапи на старогръцкото изобразително изкуство (релефи, стенописи, рисунки) са характерни изображения само в профил.
Аз мисля, че е неоснователно да сравняваме изображението от Ночево с древноегипетски или старогръцки такива, просто защото при това от Ночево имаме записано нагледно много по-древно знание. Действително е загадка, защо елементите са предимно в анфас, но "загадъчното" в случая е ако търсим сред нещо познато от въпросните периоди.

Но защо да се ограничаваме само в тях? Например нито в древноегипетското, нито в старогръцкото изкуство съм срещал изображения на шестоъгълници. А те са там, на скалата до Ночево, виждат се!
И това прави „загадката” още по-голяма. Понеже научният подход – „сравнение с нещо познато от определена епоха”, просто губи почва под краката си.
Именно шестоъгълниците „изкарват” композицията от всякакви аналогии от „3-ти век преди н.е.” (тук се хващам за шегата на men) Включително и разглежданите от теб периоди. И именно те според мен доказват, че в изображението е вложен много по-древен смисъл, много по-древно знание, от това в древен Египет да речем.
Но не са само трите шестоъгълника.
Ами лъвът? А елена?
Да ти призная честно, още докато бях на мястото, много се чудех какво точно трябва да е това изображение непосредствено вдясно от женската глава и над единия шестоъгълник. Сега като го нарисува sum, вече ми е ясно - това е елен!
Та интересното е сега, къде в познатата ни история да търсим подобна аналогия. Къде в древноегипетската или старогръцката култура се срещат подобни образи на животни?
Още повече ти сам поясняваш, че за тези периоди са характерни изображения само в профил.
Значи на Ночево хем имаме древно, непознато знание, хем имаме твърде необичаен начин на изобразяване. НО ИМАМЕ И НЕОБИЧАЙНИ ЕЛЕМЕНТИ – шестоъгълници, лъв, еленица, които по-скоро са твърде стари като символика. Мисля, че ще се съгласиш с мен.
Така загадката май стана още по-голяма, поне от научна гледна точка.
За мен обаче, като знание и символи, нещата малко се проясниха.

...Сега се сещам и на още две неща да обърна внимание...
Нефертити, която споменаваш, винаги се изобразява под слънцето. Докато тук имаме женска фигура, която стои отвъд Слънцето! Твърде необичайно, нали!
Като се има предвид, че слънцето винаги е обожествявано, например по времето на траките. Но как така изведнъж ще има Някой, който "едва ли не", е повече от Слънцето?
Това според мен е още едно „доказателство” за твърде различния характер на изобразеното Знание на скалата до Ночево. За мен това е „схващане” или концепция предхождаща най-малкото религиозните схващания за Слънцето като върховно божество, което ни праща още по-назад във времето! Много много по-назад, ако питаш мен!
И ако действително става дума за толкова древно знание, то това е възможно да обяснява, защо позата на медитиращия е толкова необичайна. Просто не можем да търсим аналогия във вече познатото от по-ново време. Още повече пък от днешно време...
Възможно е и да става дума за твърде различен ритуал, при който седящия трябва да стои точно по този начин, който виждаме на скалата. Така, че търсенето на съвременни аналогии, поне за мен, не доказва нищо.

Все пак съм съгласен, че трябва да се направят по възможност повече изследвания на място от съответните специалисти, да се вземат проби и т.н.
Тогава е възможно да се изяснят една част от въпросите...

Teo

Непрочетено мнение от Teo » 26 ное 2010, 11:44

;)
Последна промяна от Teo на 26 ное 2010, 21:49, променено общо 1 път.

Jonathan
Регистриран: 02 мар 2009, 00:24

Непрочетено мнение от Jonathan » 26 ное 2010, 12:21

NTSK, голяма загадка, голямо нещо. Браво за снимките :!: Възможно е никой от научните среди да не е говорил досега за женската фигурa от Ночево, точно защото нямат обяснение. Поне по техните методи. И затова си мълчат. :geek: :rofl: Няма как никой от археолозите да не е забелязал досега и останалите елементи, освен седналия човек. Няма как да се пропусне подобно нещо. Просто не им се захваща с това, понеже загадката си е голяма.
Добре че повдигна въпроса.

Тео: "Колкото до използването на възглавнички при поза "лотос" това е съвременен похват. Едва ли в древността йоги, будисти и други практикуващи медитация са го прилагали-особено в пещерите на хималаите и тибет. На снимките ясно се вижда коя позиция образува триъгълник”.

Здрасти, Тео. Не разбирам защо не искаш да допуснеш, че в древността и по нашите земи се е практикувало медитации? Защо непременно трябва да е само в Тибет или Индия?
Смисълът на триъгълната форма на тялото е прана да не напуска тялото. Това е смисъла. Дали ще си вържеш краката като усукан макарон или просто ще си ги кръстосаш, резултатът е един и същ. Всичко останало е поза пред другите.

Последните ти разсъждения ме навеждат и на още нещо.
Да разбираме ли, че според учените щом нещо няма аналог , значи е фалшиво?
Аз лично виждам на скалата изобразено някакво Познание, даже послание или може би е изобразен някакъв ритуал. При това вероятно характерно само тук на Балканите. Защото така всички елементи накуп са ми твърде необичайни и несравними с нищо познато от другите култури. По-точно сравними са, но не могат да бъдат отнесени с точност към някоя определена епоха и култура. Разновидности- да (по-късни даже), но не и точно тези елементи, точно в тази комбинация. :idea: :!:
От една страна има яснота на изображението, което говори за съвременност. ОК. Но от друга, както отбеляза ntsk, останалите елементи са твърде необичайни за по-съвременна рисунка. Ами да бяха нарисували сексуален акт тогава, ама не са!
Тия животни и тия шестоъгълници не се връзват изобщо с твърдението за съвременност. Пък и защо Жената е отвъд Слънцето, както основателно отбеляза ntsk? Какво символизира това?
Ама това си е напълно непознато досега и без никакъв аналог! А се вижда, че рисунката има по-скоро духовна, религиозна насоченост. (нема секс например, както казах :D ) И като е с такава насоченост и уж е съвременна, то защо жената е там над човека и отзад слънцето? Хич не се връзват нещата, ама хич! Аз не познавам религия, в която да се говори за нещо по-горно от Слънцето! Освен някои податки към траките и предците им, където се намеква, че слънцето е портал.
Какво правим при това положение?
Да не би да излиза, че някой от по-ново време има много старо знание и е решил да го изобрази на някаква скала. При това чрез древна символика като елементи, но чрез твърде голяма „съвременна” яснота...
A това звучи безсмислено и объркано, не мислите ли? *wacko* :lol: Поне докато не се изследва и не се каже официално на колко години е рисунката. :roll:
Ако действително е по-ново, както смята Тео, то и светилището трябва да се е използвало все още, спрямо датировката на изображението.
Но от снимките на ntsk не виждам останки от сгради, съвременни крепостни стени и т.н. – цивилизация. Напротив, никакви останки от „цивилизация” няма наоколо.
Ама нека все пак, който е ходил на мястото, той да си каже.
Другите можем само да предполагаме. ::thinking::
Последна промяна от Jonathan на 26 ное 2010, 12:24, променено общо 1 път.

Teo

Непрочетено мнение от Teo » 26 ное 2010, 12:23

;)
Последна промяна от Teo на 26 ное 2010, 21:50, променено общо 1 път.

Отговори