Скалните Мистерии край с. Ночево

за Познанието... Продължение на двете теми от форума на Спиралата.
sum
Регистриран: 15 дек 2012, 13:10

Re: СКАЛНИТЕ МИСТЕРИИ край с. Ночево

Непрочетено мнение от sum » 05 дек 2010, 11:14

miroki:
Но не очаквах така да се ядосаш за такъв отговор.
Нещо пак се бъркаш, miroki. Разбирам, че искаш да ми вмениш някакви емоции, на които ти си подвластен, но не бива така...
Когато отговарям на изпразнени от съдържание питания не означава, че съм ядосан. Според теб въпросите ти са логични и така помагаш. Според мен са напълно излишни. Но все пак това е форум, където всеки изразява мнението си и е нормално един да мисли по един, а друг по друг начин.
Хайде помисли – за какво са построени такива огромни каменни триъгълници с площадка пред тях? За да се раждат бебета? На теб този отговор може да е логичен, но на мен ми е смешен. Казваш, че виждаш такива фигури по човека, но защо не помислиш как същите биха се връзвали към цялата картина. Същото е и със съждението за шестоъгълните камъни. Какъв е смисълът да стоиш в поза за медитация и да държиш два големи камъка под мишниците си?
Няма лошо да се лансират хипотези, но трябва да се обръщат към съответната ситуация, за да се разбере възможен ли е такъв сюжет или не. Например идеята на Dimitar за даването на Име на бебетата. Звучи логично, но забележи, че той използва съюза за условие „ако”. Тоест Dimitar се съобразява с цялата композиция и търси логиката в това човек да държи бебета на такова място.
Аз не отговорих на въпроса му , защото не ми остана време… Все пак да подчертая, че даването на името на Атман може да се извърши навсякъде и не е необходимо такова огромно съоръжение за това. Дали ще си в колиба или на полето, или под дърветата няма никаква разлика. За този Човек, който познава татвите, Силата и Съзнанието няма значение мястото, за да даде Името на Атман.
Така че, смисълът на каменните триъгълници и площадката не е свързан с даване на Име на бебета...
...Все пак медитиращият човек не е изобразен сам на скалата. Авторът на композицията много добре е предал смисъла на практиката, която се извършвала на това място. Но, за да я разбере човек трябва да има съответното знание, защото без него композицията остава неразбрана.
Само ако се обърне внимание, Кибела, накъде си е насочила погледа и веднага става ясно за какво иде реч, защото тя гледа през Слънцето директно в гърдите на човек. Там, където същата Сила създава Атман. Вече писах, че белият кръг е Атман. Великата Майка към него е насочила взора си, за да види развитието и освобождаването на собствената си рожба.

И накрая помислете защо Слънцето е изобразено само с три лъча? Това е така, защото ако лъчите бяха повече трудно би станало ясно накъде точно е насочен взорът на Кибела.
Р.Ч.

ntsk

Непрочетено мнение от ntsk » 05 дек 2010, 13:44

sum написа:И накрая помислете защо Слънцето е изобразено само с три лъча? Това е така, защото ако лъчите бяха повече трудно би станало ясно накъде точно е насочен взорът на Кибела.
Много правилно уточнение, sum!
Ако всичко беше направено заради евентуално изобразени бебета, то отиващите към човека лъчи би трябвало да са два /а не един/, насочени към това, което е под мишниците на човека.

Още когато видях изображението на скалата, силно впечатление ми направиха три неща - Човекът седнал в лотос, Слънцето отляво, и отвъд него Кибела, която е насочила взора си към човека. Тогава всъщност мислено видях и линията, която ги свързва. По този начин установих, че чрез средния слънчев лъч, взорът на Кибела директно отиваше в сърдечната област на медитиращия!
Всъщност това най-много ме изуми. И това е заложеното знание според мен, или поне най-важната част от него.
Писал си го достатъчно ясно - "Само ако се обърне внимание, Кибела, накъде си е насочила погледа и веднага става ясно за какво иде реч, защото тя гледа през Слънцето директно в гърдите на човек. Там, където същата Сила създава Атман. Вече писах, че белият кръг е Атман. Великата Майка към него е насочила взора си, за да види развитието и освобождаването на собствената си рожба."

Ето нагледно правата линия /бялата/, която се получава през средния лъч на Слънцето. В червено съм изобразил онази част, която според мен минава откъм гърба на човека и реално не се вижда. В жълто е кръгът, който всъщност е съзнанието Атман.
33.JPG

miroki
Регистриран: 31 авг 2010, 14:11

Непрочетено мнение от miroki » 05 дек 2010, 17:41

Днеска се помъчих да изобразя по тънките линии по краката , че всички забелязахме, че основните са много дълбоки.
Та по краката направих по-невидимите линии , другите си се виждат добре.
И има доста места където се пресичат неправилно. Което ще рече, че при предълбаването има лека корекция сякаш.
И затова малко не се разбира какво е плащ ли и ли друго.
Докато правех това на краката , продължих и с тялото, там повторих всички , че са си по-тънки, но излязоха и нови за мен линии, нещо като плащ (лявата част - наше ляво едвам се вижда), двойна линия излизаща почти от устата, има вероятно и излишни ивици от нещо друго може би , но съм ги дал за всеки случай. И продължението на лъчът също.
Нещо като ивица излизаща сякаш от ръцете муили това между ръцете му на дясно наше , но се вижда добре само извън тялото , така, че само там го дадох. Има и други вероятно не се преливат с плесените и не знам къде отиват :)

Някой може ли да ми скицира както беше даден триъгъкникът с двата овала там където са човекът и Кибела , и да сложи някъде където предполагате че са тези 3 камъка , за да се разбере кое къде е било. как е изглеждал комплекса да го кажа.
Прикачени файлове
5-2 copy.jpg
5.jpg

иво

Непрочетено мнение от иво » 05 дек 2010, 18:13

*hihi* *hihi*
*wacko* *wacko* *wacko*
Пич добре ли си :?: Тъй и тъй си се захванал..я вземи от първите страници снимка на цялата скала и давай с другите тънки линии които виждаш.
То направо Пикасо бе....
*hihi*

time
Регистриран: 22 дек 2008, 19:48

Непрочетено мнение от time » 05 дек 2010, 18:34

Sum kаза изключително ценни неща, които е добре да не се загубват в подробностите.

Предците ни са почитали Майката и слънцето, обаче първоначалното знание се е изкривило и кой знае нататък във времето кой какво е драскал по скалата.
Всеки сам може да прецени, общоприетите (или наложени) „научни” твърдения към момента, на какво отстояние са от това което пишат sum някои от съфорумците.

Абсолютно без значение е дали това е плащ или коса... Важно за хората е това:
sum написа:Смисълът е, че Силата е в нас и представлява едно и също с Кибела. Тоест няма разлика между двете Сили /спомни си, че същият знак е изобразен на шапката на Кибела/.
И дано повече хора да го разберат...

miroki

Непрочетено мнение от miroki » 05 дек 2010, 22:51

Аз съм повече от съгласен с това което пише Съм. Има и това което нарекохме коса и това другото ,което така нарекох плащ(имам предвид наметалото, не препаската), и 2 те ги има, просто е различно за това го дадох да допълним картината.
И аз смятам че е имало преливане на идеи във времето , и това показва колко е старо това.
И това създава проблема за намиране на правилното. Но Съм зае какво търси и така има по-голям шанс за успех.

Иво я си сложи цаките и ми кажи коя линия я няма , и се дръж по прилично , за Пикасо не ставам, иначе щеше да се е чуло до сега(нищо , че обича абстрактното изкуство).

ntsk

Непрочетено мнение от ntsk » 05 дек 2010, 23:49

Подкрепям написаното от time.

Предлагам да не задълбаваме повече с допълнителните тънки линии, които тук-таме личат от направените снимки.
След като човек разгледа изображението на място, тогава може да се направят най-точни коментари относно това дали я има дадена линия или не. Също така оформена ли е изкуствено /т.е. от човек/ или е дело на природата.
Направените снимки също са много полезни, но тяхната полза според мен идва чак след като вече е направен отблизо подробния оглед на скалата.
/Например това, което на снимката се вижда като дясно око - негово ляво, на самата скала не изглежда така. Въпросното око се пада малко над тази "дупчица", но на снимка това не личи ясно/

Мисля, че ще е по-добре сега да съсредоточим вниманието си върху линиите и формите, които си изяснихме дотук. А също и върху основното знание /възглед, разбиране/, което е вложено в цялостното изображение.
Обсъдихме детайлите, нека сега се опитаме да разберем докрай цялата картина, събираща наедно точно тези детайли и фигури.

eligen
Регистриран: 26 ное 2010, 23:46

Непрочетено мнение от eligen » 06 дек 2010, 02:32

Намесвам се в обсъждането, за да споделя моите впечатления за рисунките:
1. Лицето на богинята е нарисувано много добре, бих казала „съвременно”, много красиво, изящно лице. В същото време лицето на човека е някакси по детски нарисувано така както едно дете или човек, който е скаран с рисуването би го нарисувал.
2. лъчите на слънцето не са равни. Дали това може да има някакво значение? Някой от вас беше нарисувал продължението на средния лъч и края му беше означил с кръгче. Моля да ме извини, но според мен това продължение на лъча е насочено по-скоро към върха на „кристала” /както го нарече sum/ малко по-нагоре от кръгчето. Как мислите може ли трите лъча да ограничават 2 сектора, в които попадат различни части от тялото на човека?
3. Изказахте предположение, че линиите по долната част на човека са повторени по-късно. Това може ли да значи, че за тези, които са направили това най-важното от цялата композиция е точно долната част на човека?
4. ntsk пише, че е видял останалите части от композицията, защото е било по обяд и слънцето е светило отгоре. А дали това е важало и по времето, когато са правени рисунките т. е в точно определено време богината да е „изплувала”, когато слънцето я е огрявало
5. През тялото на човека около кръста минават доста линии. Според Sum това е коса. Според мен не е. Или пък, че човекът държи бебета. Впечатлението, което оставя у мен е като за разпукване.
Аз нямам предположения по никой от тези въпроси, защото нямам необходимите знания, намесих се в обсъждането, защото, прочитайки ги , може да ви хрумне нещо. Ходила съм на Ночево, но зяпах нишите и каменния пръст и изобщо не подозирах какво има наоколо :( С голямо удоволствие и любопитство чета обсъжданията и ви пожелавам успех.

men
Регистриран: 21 дек 2008, 12:38

Непрочетено мнение от men » 06 дек 2010, 11:11

Мироки цитат:
„Нямам представа какво е кръщене на Атман…”
Мироки, приятелски ти препоръчвам да обърнеш внимание на Знанието за Атман, можеш да разгледаш и темата „Атман и Свободата” .
http://forum.tisitova.com/viewtopic.php ... f68d20efb4

Според мен всички елементи от изображението на медитиращия човек трябва да се разглеждат като част от цялата идеограма изобразена на скалата - Кибела, Шестоъгълниците, Слънцето, Човека …
Ясно се вижда кръгчето между дланите на медитиращия човек, също добре се вижда че той държи нещо в ръцете си. Приемам, че в лявата си ръка държи кристал, но какво държи в дясната си ръка е все още загадка.
Eligen цитат:
„Ходила съм на Ночево, но зяпах нишите и каменния пръст и изобщо не подозирах какво има наоколо ”
Здравей Eligen, можеш ли да качиш снимка на „каменния пръст”, ако имаш.

miroki

Непрочетено мнение от miroki » 06 дек 2010, 11:59

men написа: Мироки, приятелски ти препоръчвам да обърнеш внимание на Знанието за Атман, можеш да разгледаш и темата „Атман и Свободата” .
http://forum.tisitova.com/viewtopic.php ... f68d20efb4

Според мен всички елементи от изображението на медитиращия човек трябва да се разглеждат като част от цялата идеограма изобразена на скалата - Кибела, Шестоъгълниците, Слънцето, Човека …
Ясно се вижда кръгчето между дланите на медитиращия човек, също добре се вижда че той държи нещо в ръцете си. Приемам, че в лявата си ръка държи кристал, но какво държи в дясната си ръка е все още загадка.
Да разбира се материята ми е интересна и имам желание да се запозная с тези неща, сега идва зимният сезон и време за четене повече, така, че ще напредна малко надявам се.
И мен ме дразни, че не знам какви фигури да търся, хубавото пък е, че не си ги оприличавам, защото няма на какво , като не ги знам, така че съм малко безпристрастен помощник така да се каже, но ще се коригирам.
И според мен това е направено да се гледа като на нещо общо.
И затова и исках груба схема, кое къде е било , би помогнало. Но има хора които са били там и те поне имат ориентир, така че ще изчакаме за разгадаването :)
В дясната му ръка има лишеи и трябва някой с пинцета да видим какво има :) но може би заради плесените се вижда да държи коронка, но не я направих защото не се вижда добре.
Може би и заради това поне от снимката по която рисувах не различих 3 те триъгълника. Но това от снимката.
Иначе в дясно от главата му , линиите са края на шестоъгълника вероятно.
Има линии които отиват на дясно и според мястото на камъка там има място, има ли снимки на дясната част, че човекът е по средата , Кибела от ляво , а дясно няма.
От всички снимки, които са на страниците , нито на една не видях, да се вижда добре, само едно подобие на триъгълник различих отдясно и една буква.
Така, че ако им някой снимка на дясната страна ще е полезен.
ПП. Пропуснах да напиша че камъкът сякаш свети, смисъл от линиите така сякаш е направен, на това ми заприличаха. но се виждат долните предимно. и сякаш лъчът от слънцето преминава през камъкът и продължава направо има лека следа , и също така сякаш се отклонява нагоре и дясно като втори лъч. Но тъй-като не съм запознат и не знам да има такава сцена не писах.

Отговори