Медитация и… опитности I (самскарна решетка и 1-ви пласт)

за Познанието... Продължение на двете теми от форума на Спиралата.
Dimitar
Регистриран: 24 дек 2008, 01:59

Re: Медитация и… опитности

Непрочетено мнение от Dimitar » 21 яну 2009, 14:57

Тренировки за контрол на мисълта има бол.
Общо взето повечето медитации на това наблягат.
Малко или много успявам да я укротя.
Но никъде не съм срещал да се говори за самскари.
Та на този етап ме вълнуват техниките за изчистване на самскарите.
Чудя се дали да не мина някой друг курс за Кундалини йога...

sum
Регистриран: 15 дек 2012, 13:10

Непрочетено мнение от sum » 21 яну 2009, 19:34

Кундалини йога въобще не се занимава със самскарите, Dimitar... всъщност, колкото и странно да ти се струва държа да споделя, че никое учение не се занимава с тях. Досега само единствено в Гита-та съм срещал едно изречение, в което има писано за самскарите.., но без никакво пояснение след написаното… например какви са, къде са, как се унищожават и т.н.. Доколкото си спомням men беше извадил някъде в многолога въпросното изречение…

…Тъй… да се захващаме с формата на обяснение… :D

Tarsach, не случайно обърнах внимание на това, че ако някога назад във времето на човек му е дадено неговото име от Премъдрите то всички практики, които ще опиша по нататък, стават излишни. Защото те ще го отведат пак до там… пак до Атман.
При положение, че имаш своето име на Атман практиките губят своя смисъл, нали?
Така че ако човек си спомни за себе си /че е живял по времето на Премъдрите и е получил името си/ за него вече няма да важи този втория път /водещ до Атман/, а ще има смисъл другият… третият път, който извежда Атман извън океана на Съзнанието.
Това е много важно разграничение за тия хора, които евентуално биха си спомнили за живота, живян по времето на Премъдрите, защото за тях пътят до Атман се обезсмисля…

Нека сега след това разграничение да поясня най-важното нещо за медитацията, която води до Атман.
Преди да започнеш с каквато и да е медитативна практика първото и най-важното условие е да имаш правилното знание за това какво е океанът на Съзнанието /Непроявения Бог/, с Крешака в него! Когато това е ясно, тогава обръщаш знанието към себе си и определяш къде е силата, и къде са боговете в теб. /всичко вече сме го дискутирали, така че предполагам няма да имаш никакви проблеми…/
Дотук това натрупано знание аз го наричам интелектуална медитация и тя винаги предхожда практическата, защото дава Разбирането какво всъщност предстои да направиш, когато тръгнеш по пътя, водещ до Атман.
Така че ако мога да обобщя… Без това предварително знание никой човек не може да достигне и Бъде Атман!

Следва твоят избор /индивидуална нагласа/ до къде искаш да те отведе досега натрупаното знание? Посоката е дадена от теб Tarsach... до Атман.
При това положение вече можем да говорим за втората важна стъпка. А това е пътят, който ще те отведе до Атман!

Едва след интелектуалната медитация и избора на път вече можем да говорим за Опитност, която ще придобиеш чрез медитация!
Разбираемо ли е всичко, което ти споделям дотук?..
Последна промяна от Anonymous на 30 юли 2009, 18:23, променено общо 1 път.
Р.Ч.

Dimitar
Регистриран: 24 дек 2008, 01:59

Непрочетено мнение от Dimitar » 21 яну 2009, 20:12

За мен е разбираемо.
Има ли някакви техники за въпросното спомняне?
Не ми е ясно каква е последователността на практиките по пътя до Атман-а.
След като укротим мисловните процеси какво следва?
На кои етап се почва работата по самскарите?

tarsach
Регистриран: 22 дек 2008, 13:12

Непрочетено мнение от tarsach » 22 яну 2009, 10:33

..ясно е :) ...очакваме продължението...сигурен съм, че ще е полезно на много хора...дори и не тези, които имат име, но не могат да си го спомнят :?: :!: :cry:
..само преди това...интересен е въпросът на Димитър - има ли някакви техники за спомняне на името на Атман

men
Регистриран: 21 дек 2008, 12:38

Непрочетено мнение от men » 22 яну 2009, 12:42

Ако сме решили да медитираме, трябва да си закачим на стената думите на sum:
„Преди да започнеш с каквато и да е медитативна практика, първото и най-важното условие е, да имаш правилното знание за това, какво е океанът на Съзнанието /Непроявения Бог/, с Крешака в него!”
И ако приемем, че медитацията е едно пътуване, то редно е да си поставим цел на това пътуване, докъде искаме да ни отведе съответната медитативна практика. Има различни пътища към целта! Каква цел ще си поставим и кой път ще изберем, това зависи само от нашето знание!
Според мен когато говорим за медитация, трябва да сме наясно с няколко ключови фрази:
1 „Кой съм Аз”- или да познаваме себе си, т.е. формите на проявено съзнание в нас.
2.”Ясна Цел”- докъде искаме да ни отведе съответната медитация. До някой център на съзнание в Крешака? Да бъдем Атман и да имаме ИНДИВИДУАЛНОСТ, чрез името на Атмана в океана на Съзнанието/Непроявения Бог/? Или просто да се потопим в океана на Съзнанието без индивидуалност и т.н.
3.„Верния Път”- всички пътища водят на някъде, кой ще изберем зависи само от нас. Едни са черни и прашни, други са магистрални …
4. „Бистър УМ”- да преодолеем , умствените модификации или въртопите на мисълта.
Има различи практики за това и кой каква практика ще избере зависи от темперамента и характера на човек.
5. „Чисто Сърце”- е това е най трудното! Досега само в Катха Упанишад в шеста част прочетох следното:
Стих 14."Когато превъзмогнете всички желания, пребиваващи в сърцето, смъртният става безсмъртен и постига Брахман"
Стих 15."Когато се развържат всички възли, свързващи сърцето му тук, тогава смъртният става безсмъртен-такова е поучението"
Това са самскарите, за които ни говори Румен, умствените впечатления запечатани в сърцето. Самскарите са тези възли в сърцето, които ни държат в режима на карма.
И кога можем да се освободим от безконечния, неосъзнат режим на прераждане…. Когато се развържат всички възли в сърцето! Как става това? Мисля, че само Румен може да ни каже!
Всичко до тук, звучи просто, от гледна точка на медитацията като релакс, но когато човек започне медитативни практики за да постигне „Чист Ум” и „Чисто Сърце”, работата става мнооого, сериозна, иска се голяма воля и упоритост!
Другото много важно нещо, което ни каза Румен свързано с медитативните практики, е когато човек достигне до Атман, само чрез една от формите на съзнание в човек, чрез Брахман да речем - ПРЕРАЖДАНИЯТА НИКОГА НЕ СПИРАТ и сме отново в режим на Карма, защото Умствените впечатления /САМСКАРИТЕ/ са останали в решетката около сърцето и трябва да бъдат ПРЕУСТАНОВЕНИ ИЛИ УНИЩОЖЕНИ.
За да се прояви Атманът в нас е необходимо човек да е завършен, да е ЦЯЛ. Трябва да съберем и трите форми на съзнание в Едно, но с "Чисто сърце" и едва тогава можем ДА БЪДЕМ АТМАН! Другият път е, който може да си спомни името на Атмана, ако е от поколението на Премъдрите!
А това става, само чрез материалното човешко тяло и затова е толкова важно, какво ще правим в своя живот от момента, когато научим за всичко това!
Здравей, Медитация!!! :lol:
Последна промяна от men на 22 яну 2009, 14:29, променено общо 5 пъти.

ntsk

Непрочетено мнение от ntsk » 22 яну 2009, 13:19

Изключително важно и много точно обобщение, men!
Имаше нужда, поздравления! :D

ПП:
..."Досега само в Катха Упанишад в шеста част прочетох следното:
Стих 14."Когато превъзмогнете всички желания, пребиваващи в сърцето, смъртният става безсмъртен и постига Брахман"
Стих 15."Когато се развържат всички възли, свързващи сърцето му тук, тогава смъртният става безсмъртен-такова е поучението"..."
Дори и тук се има предвид само прекратяване на образуването на модификации, вследствие на самскарите. Говори се за развързване на възли /т.е. да разберем "проблемите", поради които сме тук/, но никъде не се казва и обяснява как ги трансформираме или как да ги унищожим и така да се освободим от цялата решетка! :mrgreen:

sum

Непрочетено мнение от sum » 22 яну 2009, 15:37

Много добри въпроси, Dimitar! :D
Вече имаш знанието какво е човек с различните центрове в него. Избрал си път, който да те отведе до Атман. Добре…
Не веднъж съм писал, че до Атман се достига след като се слеят трите форми на съзнания в човек. Многократко съм споделял, че в нас има дремещи самскари, които съдържат информация за нашите минали животи и всичко хубаво, и лошо, е запечатано там. Описал съм как спомените се наслагват един върху друг.., като в същото време „обличат” тези 8400000 точки.

…Така… Първото, което трябва да се направи /след като сме наясно къде искаме да ни отведе познанието/ е да се разградят самскарите в нас. Това е най-важното! /ако самскарите не се разградят забрави за другите светове... да не говоря пък за Атман../
Как става това разграждане?
Има три основни начина. /е, поне толкова съм открил.../ :D
Първият съм го обяснил във втората книга... това е т.нар. процес на Пресътворяване. Това означава ти съзнателно да пресътвориш действителността /спомените/ вътре в себе си. /описал съм го на 23 стр. от електр. вариант във втората книга/
Определено това е много трудна задача, защото това е отдаване почти на денонощна работа, свързана със съзерцание и промяна на спомените. На мен две години и половина ми отне тази работа… и разбрах, че не е за всеки. Трябва да има абсолютен контрол върху ума и емоциите.., защото ако го няма този контрол състоянието да се побъркаш е много близо.

Питаш ме „има ли някаква техника за въпросното спомняне?”
Да, има.., но не ти я препоръчвам, защото по този начин ще отвориш „кутията на Пандора” в себе си. Нека поясня…
Решетката от точки /8400000 бр./ е с кръгла форма и се намира около сърдечната област в тялото. Самскарите се отпечатват върху всички точки и се събират, чрез емоцията в най-различни групи, като по този начин образуват всякакви причудливи форми.
Глобусът е най-добрата образна представа, която мога да ти дам за завършените форми на самскарите в теб.
Различните континенти или островни групи от глобуса представляват онези самскарите, които са се групирали заедно и образуват някаква „твърдина”. Тази „твърдина” /група от самскари/ трябва да се разгради или разбие. Водата от глобуса пък представлява онези самскари, които пропускат лъчите на съзнанието /любовта/ в материалното тяло. Те не са толкова опасни, колкото другите, които образуват „твърдина” и не пропускат лъчите на любовта в тялото.

Когато съзнателно използваш техника за спомняне на минали животи, това означава ти директно да потопиш ума си в някоя „твърдина”, „остров” или „континент” /от глобуса/, който е изграден от хиляди, десетки хиляди точки - самскари.
Потопиш ли своя ум при самскарите си това означава огромен сблъсък на информация… При това положение в медитация умът ти буквално ще започне да възприема множество образи и картини, запечатани в теб… Освен картините, емоцията от всичко гадно, което си преживял назад във времето, ще се разпростре в цялото ти тяло и можеш да започнеш да се гърчиш от спазми... в същия момент ще преживееш и дълбоко заровените чувства, които си имал при безброи неприятни ситуации… Това е шок... огромен шок както за ума, така и за тялото!

Ще ти споделя само един пример, за да разбереш сериозността на нещата…
Преди повече от три години жена ми имаше огромното желание да разгражда свои самскари по начина, който съм описал във втората книга.
Седна в поза за медитация и започна да си прави себеанализ само на ЕДНА негативна емоция, която незнайно защо и много рядко.., от време на време… се появяваше към определен тип хора, работещи като продавачи или магазинери.
И така… седна да медитира… След 5-6 минутно мантруване потопи ума си в своята решетка от точки, за да открие какво се е случвало назад във времето. /искаше да премоделира спомена и така да се освободи от самскара, съдържащ в себе си появяващата се отвреме на време излишна емоция/
…Не след дълго всичко преживяно, свързано с тази емоция /спомените/, заляха съзнанието й…
Аз стоях до нея и я наблюдавах… след около 2-3 минути цветът на кожата и се смени, започна да диша на пресекулки.., взе да се гърчи и не след дълго рязко си отвори очите… Сълзите потекоха по лицето й.., повтаряйки само една и съща фраза: „как може да има такова огромно страдание и такава болка…”… Какво видя си е нейна работа.., но от видяното няколко дни след това просто не можеше да си намери място в къщи…
След тази случка… повече от осем месеца тя не пожела въобще да медитира…

Така че нещата са много сериозни… Ако съзнателно започнеш да предизвикваш чрез техника спомнянето, вече разбираш, че тогава всъщност ти ще потопиш ума си в самскарите, намиращи се в някоя „твърдина”, „остров” или „континент”. Когато умът се докосне до информацията /скрита в самскарите/ - тази разблокирана информация може да се излива в продължение на месеци в съзнанието.
Когато си буден /образно казано/ ще се трае положението, но в момента, в който си затвориш очите за сън, спомените, излизащи от областта на твоето сърце, постоянно ще те обливат... В по-голямата част от нощта си ще виждаш само това. С дре думи - забрави за сън… Преди години /когато работех върху самскарите си/ съм имал много безсънни нощи, заради несекващия поток на информация от тях… Идва един момент, в който просто не знаеш къде си...
Така че ако няма съвършен контрол върху самскарите, обливащи ума, информацията може да те побърка… Кому ще си полезен тогава?...

Това е единият начин, който знам за разграждане на самскари. Не е лесен, но не е и невъзможен… Шом аз съм успял защо да не успееш и ти? :roll:
Другите два начина за разграждане на самскарите са сравнително леки за преживяване.., но за тях по нататък...
Последна промяна от Anonymous на 30 юли 2009, 18:35, променено общо 1 път.
Р.Ч.

ntsk

Непрочетено мнение от ntsk » 23 яну 2009, 20:09

Здравейте!
Иска ми се докато sum още разглежда първия начин за разграждане на самскарите, да наблегнем на някои моменти от т.нар. процес на Пресътворяване.
Ще използвам за сравнение Сезоните, с тяхното протичане, което и всъщност беше обяснил Румен.
Значи първо според мен трябва да разберем за връзката на самскарите с нашите емоции в настоящето. Така ще можем да обясним резките промени в състоянието ни в ежедневието. Когато се активизира даден самскар, то определена емоция /характерна за случилото се в миналия живот/ става водеща в нашия ум към момента. Така се получават и "въртопите" в ума, получават се модификациите. Така ние поради самскарите биваме въвлечени да се прераждаме и да живеем в определени условия и с определени емоции, моделирани от ума ни, т.е. превърнати в модел на живот.
Налице е обаче и обратния процес. Когато ние твърде много ставаме подвластни на дадена емоция /обикновено егото и мисълта участват в този процес/, то ние превръщайки я в силно впечатление рискуваме да "захраним" или да образуваме нов самскар. Всъщност sum прекрасно е обяснил как се образуват въпросните "острови", така че няма да се спирам на този момент. Поне според мен поста му е много ясен. Та въпросните емоции ще се превърнат в трайни умствени впечатления и ще се запечатат в гърдите ни. Основното е, че емоциите от това умствено впечатление може да се разпределят между всички точки в решетката около сърцето. Така определени групи точки ще "попият" една водеща емоция, други - друга и т.н. Аз поне така разбирам нещата.
Значи като цяло наблюдаваме процес при който, или се образуват нови самскари, или старите събуждат в нас определени модели на живот, което пак води до нови емоции и самскари и т.н. Получава се един кръговрат от прераждания, от който няма измъкване. А въпросните впечатления се трупат ли трупат и решетката около силата на Любовта в нас става все по-плътна, а това й пречи да се прояви /Любовта/...

Всъщност това, което все още не сме споменали в този форум е, че съзнанието се преражда, но съзнанието като УМ!
То носи със себе си и самскарите, които са като корени. Веднъж ми се наложи да използвам следния пример - ако приемем, че ума ни е едно растение например китайска роза, то корените на дръвчето ще са самскарите и техните връзки с нашия ум. Така както пресаждаме цветето в друга саксия, така и ума заедно със самскарите преминава в новото тяло... Те отново ще "покрият" формата на съзнание, наречена Любов в нас и тя отново няма да може да се прояви свободно в материалното ни тяло. Надявам се примера да е успешен и разбираем. :D

И тук стигаме до един интересен момент. Ще помоля sum да ме коригира ако се наложи.
Когато решим да се занимаваме със самскарите /да ги разграждаме/, ние следваме пътя описан от Румен и отнесен към смяната на Сезоните. Процеса на Пресътворяване минава през определени етапи /цикли/ и това свързване със Сезоните, поне мен, силно ме удиви!
Първоначално ние трябва да регистрираме емоцията, която изпитваме и която ни притеснява. Трябва чрез бистър ум /разума си/ да влезем в съответния "остров" и да разберем какъв е проблема. Значи на есен ние можем да бръкнем там дълбоко, много от спомените дори сами си изплуват по това време и това само ще ни води към съответния проблем. Тогава ние ще видим "проблема" и ще имаме знанието за него.
В такова едно състояние ние ще можем да виждаме светлите участъци/океаните/ и тъмните такива/континентите/ изграждащи решетката от точки. Ще можем да се свържем с положителните/хубавото в нашия живот/ или с отрицателните от тях. Това е важно, защото така ще знаем и за самите самскари. Така идва и зимата, описана от sum - ледовете, които сковават всичко. Тогава ние сме безпристрастни и това ни помага, за да набележим какво ще "лекуваме" на пролет. Това всъщност е като развързването на възел. Тогава идва разбирането на "проблема" и ние вече няма да сме подвластни на емоцията, защото ще знаем за нейния корен и поради това ще имаме правото на избор.
И така следва пролетта и процесът на Пресътворяване. Заместваме емоцията на страх, омраза и т.н. с тази на Любов и разбиране /стр.23 от втората книга/. Променяме действителността в тези предишни животи и така превръщаме чернилката, пропита в точките, в чиста субстанция, която спокойно пропуска светлината на Любовта /намираща се в средата на "кълбото"/.
И тук идва моя въпрос, който искам да разгледаме. Когато светлината на Любовта премине, тя унищожава решетката само на това място или когато всички самскари се Пресътворят, тогава цялата решетка се разрушава наведнъж? Или пък решетката се унищожава, когато слеем трите форми на съзнание в нас?
Важно е, защото в обяснението със Сезоните вече идва време на Лятото, а тогава самскарите изгарят - т.е. "пресътвореното ще се изпепели", за да се освободи Бога в нас. /процеса се повтаря година след година до пълното освобождение/

Причината поради която задавам въпросите е факта, че самскарите могат да бъдат образувани от ужас, страх, омраза и т.н., но могат да се образуват и от някаква положителна емоция, която всъщност ни прави зависими. Например обич, семейство. В някои моменти обаче тази зависимост може да ни принуди да изпитаме кофти емоция. Така че това са си все самскари. Най-голямо впечатление обаче ми направи това, че за първи път sum обяснява и за другата-светлата част от самскарите, "водата от глобуса" /докато тъмните са "континентите" или "островите"/.
Но това си е все "решетка", а в крайна сметка нали цялата тази решетка трябва да се унищожи! Така че на кой етап и по какъв точно начин става това освобождаване на Бога /Вишну/ вътре в нея?
Ето и частта от поста на sum, която ми направи впечатление в тази връзка:
"Глобусът е най-добрата образна представа, която мога да ти дам за завършените форми на самскарите в теб.
Различните континенти или островни групи от глобуса представляват онези самскарите, които са се групирали заедно и образуват някаква „твърдина”. Тази „твърдина” /група от самскари/ трябва да се разгради или разбие. Водата от глобуса пък представлява онези самскари, които пропускат лъчите на съзнанието /любовта/ в материалното тяло. Те не са толкова опасни, колкото другите, които образуват „твърдина” и не пропускат лъчите на любовта в тялото."

sum

Непрочетено мнение от sum » 24 яну 2009, 20:40

Здрасти, ntsk!
В поста си написа:
Ще помоля sum да ме коригира ако се наложи. Когато решим да се занимаваме със самскарите /да ги разграждаме/, ние следваме пътя описан от Румен и отнесен към смяната на Сезоните. Процеса на Пресътворяване минава през определени етапи /цикли/ и това свързване със Сезоните, поне мен, силно ме удиви!”

Не, ntsk, процесът на Пресътворяване, който съм правил близо две години и половина няма нищо общо с онзи текст, в който писах за сезоните. Всъщност, това са два различни пътя за разграждане на самскари /от общо три/. :D
При процеса на Пресътворяване има съзнателно мантруване и потапяне на съзнанието /ума/ в решетката от точки, намираща се около сърцето. За тази цел трябва да се развие вътрешното виждане.., това става, когато се изпълнява самяма върху чакрата сома. Има друг по-прост начин... и той е, да се използва кристал, чрез който може да се развие Силата на ума! След като се развие тази Сила, тогава в медитация може да се погледне навътре в тялото и да се види решетката от точки…

Текстът за годишните сезони няма никаква връзка с тази практика… Тя няма значение кога се прави, но е много опасна и затова въобще не я препоръчвам.

Понеже ще обяснявам втория път за разграждане на самскарите /а той е свързан с текста за сезоните/, нека си припомним написаното от мен.
http://forum.tisitova.com/viewtopic.php ... 162be1efe9
…докато се появи Есента, носеща покоя както в ума, така и в неговата съзнателна представа… Този сезон дава покоя, но спомени - не. Есента е готова да те обгърне с тишина, когато всичко около тебе е Вече.
Когато свържеш в медитация представа и спомен, тогава можеш да преоткриеш себе си в изминалите си животи, завързани за жилата на времето.
През Есента медитирай върху тази връзка! Преоткритото ще изплува в теб…
Зимата е мраз, сред който плуващите спомени се втвърдяват в решетката, обгръщаща човешкото сърце. Тя е капсула, съдържаща желанията и спомените на всичко живо, дишащо и течащо. Затова през Зимата само анализирай, защото в теб е вече твърдина. През този сезон мислите и чувствата ти са като вятър над заледено езеро. Той не може да предизвика никакви вълни.
В медитациите, Белият сезон ще бъде твой спътник… Той ще ти носи спомена от всичко чуто и видяно и вече затвърдено в теб. Слушай го и помни! Защото това, което ти не ще отвориш в себе си, той ще ти го покаже…
Любовта е като слънце, което стопява ледовете и всичко около сърцето започва да плува. Така се ражда Пролетта. През този сезон в медитация прави процеса на Пресътворяване. Със сигурност ще успееш, бъди убеден в това. През това време може и друго да посееш, но посятото ще бъде Пресътворено, защото Ти сега това твориш… Което си чул, помислил и пожелал през Зимата, сега му е времето да пребъде в теб. Знанията ще придобият форма. Те са като съдове дълбоки, от които ще пиеш и ядеш. Използвай ги, за да трансформираш спомените в себе си, защото те са веригите, държащи твоя Бог, в окови.
Прави това през Пролетта.
И ето, сега е жарко Лято. Пресътвореното се изпепелява както сухата трева. Тя е само слама, каквито са и спомените в теб. Остави ги да изгорят в пожара на познанието и така ще бъдеш готов да чуеш гласа на Разума /Брахман/ в ума си. През този сезон в медитация мисли за Бога, който си. Разумът /Брахман/ ще те направлява в твоята истина и ще ти бъде спътник, който ще покаже Бога в теб. Използвай тази сила и я приеми, защото тя ще ти покаже световете. След време от една до три години, а може и до пет живота, слушането и виждането ще бъдат освободени от силата на Разума, а тази сила, знай, ще стане твоя. Това ще стане през Есента, която носи покоя - както в ума, така и в неговата съзнателна представа…
ntsk, въпросът ти за разграждането на решетката от точки е фундаментален, но нека го разгледаме, след като обясня трите пътя.
Поздрави!
Р.Ч.

ntsk

Непрочетено мнение от ntsk » 24 яну 2009, 22:35

Здравей, sum!
Благодаря ти за разясненията!
Бях решил да направя едно обобщение на процеса описан от теб чрез Сезоните, за да отведа вниманието до въпроса ми накрая относно решетката от точки.
Сега разбирам, че всъщност при това обяснение съм смесил първия и втория път за разграждане на самскарите. :oops: Е, случва се... :D Сега поне ми стана още по-ясна картинката!
Ще чакам с интерес да продължиш нататък. А въпроса ми тогава, нека го оставим за десерт! :D

Отговори