Медитация и… опитности I (самскарна решетка и 1-ви пласт)

за Познанието... Продължение на двете теми от форума на Спиралата.
ntsk

Re: Медитация и… опитности

Непрочетено мнение от ntsk » 15 яну 2009, 11:45

Здравейте!
Темата се очертава като много полезна...
Признавам си, че скоро не бях препрочитал главата "Самадхи" от първата книга на sum.
Според мен изключително точно е записано най-основното за медитацията. Всяко изречение, всяка дума е точно на мястото си! Наистина това е прекрасна основа и много се радвам, че sum я припомни, за да я препрочета :D .

Искам само да добавя, че под "душа" и "дух" в първото изречение от главата, според мен би трябвало да се разбира съответно - индивидуалното съзнание като ум и Съзнанието проявено като Космически Разум /пластът, наречен Брахман/.
Има се предвид разширяването на индивидуалното съзнание и отъждествяването между двете - "Тогава умът се потапя в Брахман, след това идва осъзнаването и разбирането, че аз, човекът, “Аз съм Брахман” /Упанишади/."
Последна промяна от ntsk на 15 яну 2009, 22:43, променено общо 1 път.

tarsach
Регистриран: 22 дек 2008, 13:12

Непрочетено мнение от tarsach » 15 яну 2009, 16:08

:) ...не че не съм чел и слушал многократно и тази глава от „Ти си това”.., но едно е да прочетеш..и уж да разбираш всичко.., а съвсем друго е приложиш прочетеното на практика/само нека не се впускаме пак в дългите думи за връзката между теория и практика/
...ето какво разбирам аз от написаното:
- душата и духът са едно и също нещо – Румен вече обясни, че не са едно и също.., но в контекста на Адвайта Веданта го разбирам, както ntsc - част от нашето индивидуално съзнание е идентична на част от космическото съзнание
- йога е средство за осъзнаване на горното
- осъзнаването на незнанието може да се постигне само със знание ! :o, умни думи !
- знанието е интелектуален процес !!! (браво) :shock: ...и как точно се разграничава, какво е Брахман и какво не е..?! :? т.е. не разбирам как ума може да се концентрира върху Брахман и ..” докато Брахман не завладее трайно и напълно ума и не измести от него всичко останало. Тогава умът се потапя в Брахман, след това идва осъзнаването и разбирането, че аз, човекът, “Аз съм Брахман” /Упанишади/...”
....какво означава това...да се концентрирам върху очите/за които Румен говори/..или да си повтарям че аз съм Брахман...?!
...следващият абзац е по разбираем!
- първо ученика трябва да задържи интелектуалната и емоционалната си дейност- на това аз му викам да обуздаеш ума..и да достигнеш тишината! ...колко от нас/ за изключенията се досещаме/ могат да се похвалят, че това става лесно и могат да го „задържат” дълго време?
- като изчезне и последната мисъл..се разкрива ...Брахман! – явно аз съм стигал до предпоследната..?! :?
- има някакви йогийски пози и асани, с практикуването на които, ученика ще се подготви за тази среща ! – понеже аз лично трудно бих заел каквото и да е йогийска поза, питам кво правим тогава..?!
- правилно ли разбирам, че първо ще се потопим в Шакти и тя води към Брахман :?:

...ще пропусна частта за видовете Йога..по обясними причини...и може би тук е мястото Румен да каже..”другата реалност” само за йоги ли е..? щото ако е така...да не се напъвам ?!...ям месо, пия...и други неща правя! ;)

Финала с концентрацията е ....ново двайсе! ..нали до преди малко се борехме да изчезне и последната мисъл, а сега се оказва че има последна мисъл...и тя е посветена на обекта на медитация...остава да се каже и кой е тоя обект...Брахман?...Господ-Бог? ... или самият Господ !

:? ..сигурно не успях да се справя с това интелектуално упражнение ?! и зададох много „елементарни” въпроси..., но що ли си мисля че отговорите им вълнуват повечето от нас, които пишем рядко...повече четем написаното от Румен, къде разбрали, къде не..., но въпреки това дълбоко в душите ни /дори и да са получени на заем/ блести една светлинка, която осветява...малък надпис – !Благодаря ти Господи, че ми показа истинския път!

saradiva

Непрочетено мнение от saradiva » 15 яну 2009, 21:45

tarsach, тези въпроси, които ти си поставил, убедена съм, си ги задава /но само пред себе си/ почти всеки от онази армия "всичкознаещи", "всичкоспазващи", "всичкоразличнопрезиращи", "завързаноговорещи" позьори, дето казват, че се събуждат в ранна и много тъмна доба с едничката цел да си заплетат краката и ръцете на възел и да си препъхват в него два пъти главата :shock: :shock: :shock: ; след туй /като се отвържат!/ казват, че ядат семе/на/, грудки, слама и бодили, слушат птичата песен /що ли делат през зимата?!/, пеят благослови към слънцето :ugeek: ... Сетне тези позьори /правили или неправили туй, дето казват, че правят всяка сутрин/ почват да тормозят другите хора с призиви към Доброта :ugeek: , Любоффф :ugeek: и прочее дрън-дрън, само за да си нахранят Егото - чрез самовнушението, че са Голямата висша работа на човечеството :twisted: , Богообичните, Боголюбещите и Избраните сред намиращия се наоколо плебс… :twisted: :ugeek: :mrgreen: :geek:
Е, има и такива хора, които познават йога ученията, спазват режим, практикуват различни медитативни практики. Те говорят за това само на тези, които са избрали да се поучат от техния опит и да достигнат тяхното ниво.
Но най-голяма все още е групата на търсещите хора /ник-неймът ти не е случаен/. С тях много често се случва следното: те попадат сред манипулативната среда на онези позьори, започват да четат книжки, опитват се да спазват режима, но като усетят, че нещо много смразяващо задължително става всичко :? и че на семена и бодили за храна е невъзможно да се кара повече от два-три дни :cry: , меракът им за познание започва да се пропуква. :roll: Но средата и егото/комплексите на незнаещия/ карат тези хора да продължат, като скриват дълбоко в себе всички въпроси и чуденки. Ето че идва време да кръстосат краченца за медитация… Ама, ядец, нищо не става. :? Почетат, помъдруват, и пак кръстосват краченца и пак напън … и пак не става. :x До този момент новаците са вече достатъчно респектирани от гръмогласно говорещото „сияйно” чучело, Гюрото, :ugeek: че даже и не си помислят да задават въпроси от рода на: „Кажи бе, Всемогъщий, като как се прави туй нещо медитацията?!" :| . А и то това действие, задаването на въпроси на Гюрото, не е лесна работа! То чакаш, то метани, то мантри, то примлъзвания и изпълнения на задачи…Тю-ю-ю :o + задължителния жест - това е реакцията на малка част от търсещите и беж да ги няма :arrow: … към нови търсения. Други обаче продължават 8-) – нищо не разбират, но овладяват изречения, термини, имена на Богове /от митологията/ мантри, тантри. Но… ако трябва да обяснят какво знаят и какво правят – две думи няма да могат да вържат. :roll: Те са следващите „Всемогъщи” … Така прогресията става геометрична и край няма… :mrgreen: :twisted: :evil: :ugeek:
Та, според мен, tarsach, огромна част от хората дето говорят за медитации, йога-практики и прочее, хабер си нямат от това, но умират от страх да не ги разберат околните, защото околните са като тях.
Между другото с една такава дама разговарях преди месеци. Тя първо се била ориентирала към Бялото братство, а след това, по нейните думи, открила истинската вяра - бе сред поклонниците /в буквалния смисъл/ на някаква индийка и нейното учение. Тя тътреше със себе си голяма снимка на Майката и един голям постер, на който бе „Човекът с чакрите и с надите” . Та тази дама реши да обясни на другите – тв-аудитория, как се медитира. Първо започна с дефиниция за Кундалини – прочете я от една изрезка от вестник. След това обясни коя чакра как се нарича, като допълваше и каква е молитвата към Кундалини, за да се издига. Всяка молитва започваше така: „Моля ти се майко, Кундалини, прости ми греховете, дето съм сторила…/?!?!?!?!/ :shock: . Тъй. Това го изтърпях. Но кашата стана пълна, когато стигна до Пета чакра и каза, че това е Чакрата-Врата към … Исус Христос. /?!?!?!?!?!?!?/ :shock: :o Оттук нататък започвали молитвите към него, защото пета, шеста и седма чакра били нивата на Вездесъщата Любов, т.е. на Сина Божи, демек Исус Христос....
О-о-ох, ох, ох – представяш ли си каква каша й е на тази женица в главицата? Каква бъркотия е и в умовете на много други хора?!
И съм абсолютен песимист – няма оправия от целия този бъркоч! :cry:
Защото имам чувството, че хората ИСКАТ да бъдат зависими и да се подчиняват – иначе се чувстват безпомощни. Собственият избор е отговрност и поредица от решения, взети самостоятелно – никой друг няма да ти е виновен за грешките и никой друг няма да те спаси от самскарите… Но това е посока за друга тема…
Това, което искам да ти кажа, tarsach – поздравления за въпросите :!: и добре дошъл при питащите за обикновените неща :!: Защото именно от тях, от обикновените неща, започват Стъпките. А кои стъпки и накъде - определяш си САМ. И посоката проличава във въпросите…
Виж, не мога да ти отговоря на тях – оставям го на sum – той умее…
Само ще споделя, че вече „излизам” от реалността на ума, виждала съм минали мои съществувания, чистя самскари. Но за тези неща при теб е още рано да се говори. Може и да те объркам. На мен ми помогна Човек, който е навътре с познанието и затова бе кратък началният период…
Все пак ще се постарая да напиша опитност, но не сега, че емоцията ми е друга…
Последна промяна от saradiva на 16 яну 2009, 19:12, променено общо 1 път.

ntsk

Непрочетено мнение от ntsk » 16 яну 2009, 09:56

Здравейте!
Преди да се включи sum искам да уточня някои неща.

Много хубави въпроси задаваш, tarsach! Съгласен съм и със saradiva, че в днешно време е приоритет "обикновеността". Приоритет е да се пита за обикновените неща...

Ще се спра обаче на първото изречение от поста на tarsacha:
"...не че не съм чел и слушал многократно и тази глава от „Ти си това”.., но едно е да прочетеш..и уж да разбираш всичко.., а съвсем друго е приложиш прочетеното на практика..."
Според мен е точно обратното - едно и също е да разбереш /но не "уж"/ и да приложиш.
Когато ние имаме правилното разбиране за дадени процеси, в които участваме без да сме знаели до момента на разбирането, то ние мигновено ставаме част от тези процеси. Защото виждаме себе си вече по съвсем друг начин.

Знанието е сила и е приоритет! Защо?
Просто обяснение:
Ами примерно когато знаем и разбираме принципа на действие на ума, то ние ще придобием контрол върху процесите в ума.
Нали трябва да знаем за сетивата, за да разберем тяхната роля в нашето робство на ума /в частност Егото/.
Нали трябва да знаем за мисълта и какво представлява тя, какво я поражда, какъв е принципа й на действие. Как иначе ще я контролираме?
Нали трябва да знаем за егото и каква е ролята му в индивидуалния ум? Как иначе ще го контролираме, как ще се отърсим от него, как ще му "изземем" ръководната роля в ума?
Нали трябва да знаем и за интелекта, каква е неговата същност и за какво служи? Как иначе ще разберем какво е Брахман, дори и да го преживеем като действителност, ние няма да знаем какво е ТОВА, ако интелекта не си върши работата!

Затова ако имаме правилното разбиране за Брахман и неговата действителност, то ние ставаме част от нея.
Не е нужно да се скъсваме да правим смешни пози, не е нужно да спазваме критични диети, не е нужно да отказваме цигарите и т.н. нужно е просто да правим всичко това умерено. Защо? Ами защото контролиращия процесите не е подвластен на тези неща. Той им се наслаждава, може да се наслади на момента, но не изпада в робство! Защото знае и Разбира цялата "схема"!
Този човек може да преживее действителността на Брахман и без да прави асани, да мантрува и да се прави на палячо. Може да го преживее просто ей така докато си върви по улицата, чете книга, слуша музика или просто спи.

Затова казвам, че разбирането води до преживяването! Ако нямаме разбиране - забрави. Първо няма да успеем да се откопчим от настоящата действителност и собствените граници и второ ако изобщо успеем да преминем отвъд, то изобщо няма да знаем какво става и къде се намираме.
Практиката и упражненията на тялото са от значение, дотолкова за да е подготвено нашето съзнание и тяло за другата реалност. Това е!
Така че наистина маймунджолъците и позите са едно нищо - празна работа, ако го няма интелектуалното упражнение преди това!

Поздрав!

tarsach

Непрочетено мнение от tarsach » 16 яну 2009, 13:39

:D saradiva, благодаря за подкрепата! ...кой знае защо очаквах да ми се нахвърлят "всезнаещите"..., и да ми обяснят колко съм далече от истината, но май забравих, че вече сме в друг форум! А аз Истината, ...вътрешно знам, че я намерих, знам и Човека който ни я припомни! Може да не разбирам, осъзнавам или познавам всички аспекти..., но знам че след дългите ми търсения/които ме отведоха и до Тибет/...Господ ми показа пътя! Да, не съм сигурен, че ще имам сили и време да го извървя, но....ще се боря !/..., а в борбата съм добър!/ :D
....и очаквам да споделиш/при подходяща емоция !/, някои от опитностите си !!!

ntsc, благодаря и на теб ! и все пак, продължавам да мисля, че от разбирането/не уж/, до приложението/не уж/ има още нещо ! не казвам, че го спестяваш....може би при теб се получава..от самосебе си..автоматично! ...а може би просто ми трябва време!?

ntsk

Непрочетено мнение от ntsk » 16 яну 2009, 14:48

Ами, tarsach, наистина трябва време. Другото, което не сме споменали още са самскарите. Така е.., трябва време, за да се разградят. Колкото повече се трансформират, толкова повече се освобождаваме и силата ни нараства. Тогава и разбирането започва да става все по-пълно, преживяванията все по-мощни, опитността все по-голяма. Общо взето се получава - каквото разбираш, това и преживяваш.
Та в тази връзка това е другото, което остана – модификациите на ума в нашето ежедневие и работата с умствените впечатления от предишни животи /самскарите/. Там се налага отделянето на повечко време и се иска постоянство, защото никак не е лека борбата с нашите обусловености. Поне при мен е така... Затова и според мен sum предложи като за начало да стъпим на една обща основа, точно поради специфичните обусловености в ума на всеки от нас.
Аз също смятам да споделя някои моменти от сблъсъците ми с действителността отвъд битието, но като му дойде времето ;) .
Нека обаче сега наблегнем повече на „интелектуалните и практическите упражнения”, на мен ми е много интересно какво още е приготвил sum :roll: .

sum
Регистриран: 15 дек 2012, 13:10

Непрочетено мнение от sum » 16 яну 2009, 17:20

Ntsk, много точно казано „Затова казвам, че разбирането води до преживяването! Ако нямаме разбиране - забрави.”
Ти определено си напипал корена на всичко ставащо – Разбирането. Много точно си прозрял, че „практиката и упражненията на тялото са от значение, дотолкова за да е подготвено нашето съзнание и тяло за другата реалност.

Мога само да допълня, че за това има различни йоги /доколкото си спомням те бяха повече от 400 вида/. :?
Например Хатка йога /някои казват Хата йога/ подготвя и изчиства тялото от различни пранични натрупвания, и възстановява работата на нервния и кръвен ток в организма. За тази цел се използват дихателни упражнения, различни пози и асани… /но, ако питаш мен, това си е чиста гимнастика/ ;)
След това Мантра йога подготвя съзнанието /чрез мантруване/ за съсредоточаване върху конкретна форма. По нататък ученикът развива в себе си т.нар. Мантра-съзнание и т.н., и т.н…
В Раджа и Джнана йога доминират интелектуалните процеси /дали това е тъй.., ами ако не е тъй... :roll: :cry: /, докато при Мантра йога преобладават практиките свързани с процесите на боготворене и религиозна отдаденост. Я се позамисли малко… молитвата, какво е?
Нима всекидневното повтарянето на „Отче наш” или вземи коя да е друга молитва не е мантруване? :idea:
...После ученикът започва да учи Карма йога /правилното извършване на действие и предаване плодовете на Бог. Чрез тази йога, хората вярват, че ще се освободят от кръговрата на прераждания и смърт/.
След като изучи Карма йога, йогинът започва с изучаването на Кундалини йога… и тъй нататък, докато свърши времето на тялото.
Целта на всичките йоги е една, и тя е, постигането на Бога! /всички източни учения, за които съм чел, визират Брахман. Единствено в ученията за Кундалини йога се говори за Шива-Шакти/

…И така.., Tarsach, както се казва… вече стъпихме заедно в "гьола" на думите!.. :o :D
Сега да видим как ще излезем от него и накъде ще ходим… :D

От позицията на „гьола”, аз виждам три основни пътя. :arrow: :arrow: :arrow:
Първият води обратно към нашето ежедневие при семействата ни с ракийцата или водката, при нашите приятели, роднини, близки, работа, хобита и т.н., с две думи - здравей, битовизъм!.. В което искам да подчертая, че няма и не виждам нищо лошо в това. Все пак такъв е животът и трябва да се живее..
Вторият път води до Атман, а третият води извън океана на Съзнанието!

Хайде, кажи ми докъде искаш да стигнеш, за да преценя по какъв начин да ти дам знанието, което ще е полезно за теб.
Р.Ч.

tarsach

Непрочетено мнение от tarsach » 17 яну 2009, 18:53

:) :shock: е, аз си мечтая за 3-тия път :arrow: ..., но си мислех че ...че не дават така направо :cry: ...и първо трябва да се постигне Атмана..т.е. не трябва ли да извървим първо пътя В океана...за да имаме право да погледнем ИЗВЪН :?: ..така си го представях

sum
Регистриран: 15 дек 2012, 13:10

Непрочетено мнение от sum » 17 яну 2009, 20:14

Пътят трябва да се извърви от тези… от другите поколения… :idea: :!: :roll:

Ако ти си живял по времето на Премъдрите то със сигурност носиш името на Атман в себе си… и това, което трябва да направиш, е просто да си спомниш за него! За да стане това не ти трябват никакви практики, медитации, молитви, кръщенета, байрами, гладувания, режими и други йогийски дисциплини.

…Нека да обясня все пак…
По времето на Премъдрите, когато се е раждало бебе, тогава родителите му не са го кръщавали на бабки и дядковци /както е сега/, а са му давали името на Атман.., и това име го е давал някой от Премъдрите!..
Съществували са и случаи, когато се е раждало дете местният посветен да кръщава детето. След като поотраснело.., едва тогава е получавало своето истинско име, визиращо Атман /но пак от Премъдрите/.
Така малчуганът е растял със своето име /на Атмана си/ и затова не е било нужно да прави никакви духовни дисциплини, когато настъпи в зряла възраст /като например чистенето на самскари и практиката сливане на трите форми на съзнания в себе си/.
По този начин /чрез името си/, всеки човек по времето на Премъдрите е бил съвършено свободно същество, независещо от богове, идоли, икони, молитви, разпятия, места за поклонение и други глупави религиозни неща.

Ако човек е пожелаел да следва техния път /на Премъдрите/, тогава са му давали начина, по който може да стане такъв като тях. Ако ли не… след като свърши времето на неговото тяло той не търпи повече никакви прераждания на земята!
Забележи, че за да се постигне това не е било нужно да се прави нищо от страна на човека.., защото просто такъв е бил живота тогава. Раждаш се като Атман, живееш като Атман и не зависиш от никакви самскари! Да не забравяме и пълната свобода, която е била дадена на хората чрез ДАРЪТ ДУША, чрез който дар след смъртта си можеш да отидеш при Великите Човеци! Така се е живеело тогава.., а сега?!?!?!?!?! :cry: :x :roll:

…Та за това подредих така нещата с трите пътя, tarsach.
Ако ти си от поколението на Премъдрите, това ще означава, че вече имаш името на своя Атман и просто трябва да си възвърнеш спомените. Не ти трябват никакви практики и дисциплини за това!!! /пий си водката или ракията и толкова/ :D ;)
…Просто си спомни за себе си!.. :idea: :idea: :idea:

Така че, ако мога да обобщя - при положение, че си спомниш за себе си, тогава можем да говорим за третия път, защото вече ще носиш своята индивидуалност чрез името на своя Атман!
А ако това не стане.. давай да се захващаме с практиките, за да получиш името си. :D
Последна промяна от Anonymous на 19 яну 2009, 11:05, променено общо 1 път.
Р.Ч.

time
Регистриран: 22 дек 2008, 19:48

Непрочетено мнение от time » 18 яну 2009, 10:28

Здравей, ntsk! :D
В поста си казваш:
ntsk написа:Нали трябва да знаем за мисълта и какво представлява тя, какво я поражда, какъв е принципа й на действие. Как иначе ще я контролираме?
Би ли ми казал какво според теб "представлява мисълта, какво я поражда и какъв е принципа й на действие"?

После можем да разнищим и контрола върху нея. :)

Отговори