Медитация и… опитности I (самскарна решетка и 1-ви пласт)

за Познанието... Продължение на двете теми от форума на Спиралата.
ntsk

Re: Медитация и… опитности I (самскарна решетка и 1-ви пласт)

Непрочетено мнение от ntsk » 21 май 2010, 16:39

Здравей, herma! ;)
herma написа:Нещата при мен, обаче, сякаш не се получават - нямам бодежи по време на практиките, срещам трудност при успокояването на ума, често-често се унасям в сън докато "медитирам" (дори и седнала). Дива работа! Като си затворя клепачите виждам виолетов кръг с жълто-зелена периферия, който се стеснява и после пак се увеличава. Получавам стягане в гърдите обикновено на следващия ден, но не знам дали да го отдам на чистенето, тъй като и преди се е случвало. Да питам - необходимо ли е да визуализирам (да си представям) някаква сфера, по която има нещо, което се унищожава или виденията сами ще дойдат?
Такааа... бодежите...
По принцип не е задължително да чувстваме прословутите бодежи по време на самата практика. Та дори и след това те могат да са твърде слабо осезаеми за някои хора. Всичко е твърде персонално и не трябва да се притесняваме, ако даден „симптом” описан от някой друг практикуващ, не се забелязва при нас.
И все пак има усещания, които са неизбежни и се наблюдават при всички, рано или късно... Но всичко с времето си. Както казах, при всеки отделен човек нещата се случват индивидуално и като време, и като интензитет.

По принцип по-често се случва да се усещат тежест и бодежи в областта на решетката, чак на следващия ден.
Аз поне така ги усещах нещата преди да унищожа първия пласт. В началото не знаех дали в момента се получава успешна практиката, единствено можех да разпозная когато съм успял максимално да се концентрирам и да успокоя ума от мислите. Дали обаче съм постигнал успех при чистенето, разбирах през нощта или чак на другия ден. Именно тогава се появяваше първо тежестта в гърдите, след това избиваха и бодежите. В определени точки буквално усещах все едно ме натискат с някакъв остър предмет. Случваше се и да усещам нещо като прескачане на сърцето и като че дишането ми се освобождаваше. Това изглежда е променяло праничния поток в мен, защото с времето се чувствах все по-леко. Просто се усещаше, че нещо става в областта на гръдния кош, което оказва влияние и по цялото ми тяло.
Сега при втория пласт е малко по-различно. Самите бодежи не са точно бодежи, по-скоро е концентрирано стягане в определени точки от гръдния кош. По-дълбоко е самата тежест като усещане. Другото е, че все едно някакви нервчета се разкъсват.

По-нататък по време на практика е възможно човек да започне да усеща собственото си вълново излъчване. Усеща се приток на сила, тя попива в тялото. Следва промяна в нашето излъчване, но постепенно, през време на цялата практика. Възможно е на моменти, буквално на талази, да се освобождава енергия и всичко това бива все едно изсмукано от нас.
---

Сега за унасянето в сън.
Това е напълно нормално състояние. Дори трябва да се използва за навлизане в медитация. Всъщност осъзнатата медитация започва след излизането от това състояние. А за да излезем от него, то първо трябва да се научим да влизаме в него.
Първите три основни състояния на съзнанието са будност, сън със сънища и сън БЕЗ СЪНИЩА. Чак след това идва турия – четвъртото състояние на съзнанието.
При него ние сме наблюдаващият, а мисловния поток е напълно овладян.

Докато се достигне до това състояние на осъзнатост, е нормално да се премине през предходните. По-лошо е, когато при практикуване не можем да излезем от първото състояние – това на будността в ежедневието. Тогава непрестанно извират десетки мисли и човек няма как да успокои умът. Успокояването и балансирането идват, когато започне леко да ни се доспива. Тогава е моментът да се наблегне на концентрацията. Всичко друго трябва да остане на заден план. Излизат всякакви мисли, трябва просто да наблюдаваме... Случва се да се виждат някакви събития. Ако не сме правели практика скоро, този момент е по-труден за преодоляване. Колкото по-често практикуваме, толкова по-лесно се прескача този момент! Та при това състояние помисленото, видяното, преживяното от последните дни преминава през съзнанието ни и е възможно ние да видим или преживеем някои моменти. Възможно е да разберем неща, които някой е говорил или си е помислил за нас. Всичко това се е натрупало в нашето съзнателно поле и ние трябва да го отърсим от съзнанието си. В противен случай тези форми ще пребивават в пространството около нас и заедно с излъчванията от самскарната решетка, ще ни създават грижи и главоболия в ежедневието.
Чисто и просто съзнателно трябва да разбием това натрупване и да преминем отвъд. А там вече ги няма тези притеснения. /пак казвам, колкото по-рядко медитираме, толкова по-сгъстен и твърд за разграждане става този „пласт” от мисли под формата на сънища/
Следва събуждане, все едно до преди малко сме спели непробудно. Колко е продължило – струва ни се, че като че ли само един миг е било и нищо не помним за този миг. След това „събуждане” съзнанието вече е по-изчистено и може да работи на много по-финна честота. Така умът може да бъде балансиран до съвършенство.

Така, че herma, не се притеснявай, че ти се доспива. Напротив, използвай тези състояния за "отърсване" и успокояване на ума. Опитай в тези моменти да тренираш своята концентрация. Потопи се в настоящия миг и се опитай да останеш будна като съзнание, тялото нека си спи... Обърни внимание на дишането си. Изравни го, вдишването да е равно на издишването. Усети ритъма! Осъзнай го!
Така след време ще започнеш да усещах общия ритъм, ти не си различна от него. Концентрирай вниманието си само на това, което се случва сега, в настоящия момент. Няма минало, няма бъдеще.
Тогава осъзнаваш, че си едно с този Миг /настоящия/ и той изобщо не е просто миг, а е цяла вечност! Дишането се слива в едно. Цялото е ритъма. Тялото вече не е граница за съзнанието. Тогава можем да кажем „Аз съм едно с движението на Брахман”.
Това е моментът, в който Брахман ни помага при чистенето на самскарите. По този начин нашият ум става спокоен и балансиран. Мисловният поток вече не пречи, просто защото мисълта не е активна. Аз-ът като мисъл се е отдръпнал. Това е моментът да се обърнем към Господ, за да унищожи самскарите ни и съответния пласт от самскарната решетка, заедно с емоцията в него.
Силата вече може да си свърши работата, защото проявявайки се в интелекта /понеже умът ни е балансиран/, ще проникне там, където сме я помолили и ще свърши това, което искаме от нея.

Поздрави! :D

herma
Регистриран: 19 ное 2009, 00:14

Непрочетено мнение от herma » 21 май 2010, 22:39

Ntsk, благодаря за включването! Пропуснах да спомена, че по време на практиките на няколко пъти се случваше да усетя неволево стягане на мускулатурата в долната част на тялото, а преди два дни и потрепване в единия прасец. Тогава го отдадох на позата, но вече разбирам, че е нормално при чистенките.
ntsk написа: Сега за унасянето в сън.
Това е напълно нормално състояние. Дори трябва да се използва за навлизане в медитация. Всъщност осъзнатата медитация започва след излизането от това състояние. А за да излезем от него, то първо трябва да се научим да влизаме в него.
Първите три основни състояния на съзнанието са будност, сън със сънища и сън БЕЗ СЪНИЩА. Чак след това идва турия – четвъртото състояние на съзнанието.
При него ние сме наблюдаващият, а мисловния поток е напълно овладян.

Докато се достигне до това състояние на осъзнатост, е нормално да се премине през предходните. По-лошо е, когато при практикуване не можем да излезем от първото състояние – това на будността в ежедневието. Тогава непрестанно извират десетки мисли и човек няма как да успокои умът. Успокояването и балансирането идват, когато започне леко да ни се доспива. Тогава е моментът да се наблегне на концентрацията. Всичко друго трябва да остане на заден план. Излизат всякакви мисли, трябва просто да наблюдаваме... Случва се да се виждат някакви събития.
Когато се случи да се унеса в съноподобно състояние, някак се стряскам и си мисля, че е атака на ТЕ, че ме вкарват в някакъв филм. Вече ще знам какво да правя в такъв случай. Благодаря отново!

mira
Регистриран: 03 яну 2009, 09:00

Непрочетено мнение от mira » 27 май 2010, 10:27

Искам да допълня още нещо свързано с първия пласт,което на мен лично ми помогна при изчистването му миналата година
За да се науча да медитирам и най-вече за да балансирам ума си се стараех почти през целия ден ,каквото и да върша в ежедневието , вниманието ми да остава съсредоточено в Брахман.Това успокояваше ума ми и го очистваше от негативните наслоявания.Така че вечер като сядах да чистя самскари бях малко по-добре подготвена. Иначе виждах и аз същите виолетови кръгове и нищо друго,едва успявах да изкажа обръщението си към Господ,а първите месеци се обръщах към Океана на съзнание ,за по-сигурно и след около пет минути почти заспивах.И така в полусън до средата на юни първия пласт ''изтече'' .Получавах също и силно главоболие повреме на медитация.
Друго,което се сещам да добавя е,че аз повреме на пълнолуние медитирам повече в легнало положение.Това ми помага да преодолея негативните ефекти от атаките.Защото иначе понякога ми прилошава,миналия месец даже загубих съвсем съзнание :?

vergildido
Регистриран: 08 сеп 2009, 22:35

Непрочетено мнение от vergildido » 28 май 2010, 21:32

Така, че herma, не се притеснявай, че ти се доспива. Напротив, използвай тези състояния за "отърсване" и успокояване на ума. Опитай в тези моменти да тренираш своята концентрация. Потопи се в настоящия миг и се опитай да останеш будна като съзнание, тялото нека си спи... Обърни внимание на дишането си. Изравни го, вдишването да е равно на издишването. Усети ритъма! Осъзнай го!
Така след време ще започнеш да усещах общия ритъм, ти не си различна от него. Концентрирай вниманието си само на това, което се случва сега, в настоящия момент. Няма минало, няма бъдеще.
Тогава осъзнаваш, че си едно с този Миг /настоящия/ и той изобщо не е просто миг, а е цяла вечност! Дишането се слива в едно. Цялото е ритъма. Тялото вече не е граница за съзнанието. Тогава можем да кажем „Аз съм едно с движението на Брахман”.
Това е моментът, в който Брахман ни помага при чистенето на самскарите. По този начин нашият ум става спокоен и балансиран. Мисловният поток вече не пречи, просто защото мисълта не е активна. Аз-ът като мисъл се е отдръпнал. Това е моментът да се обърнем към Господ, за да унищожи самскарите ни и съответния пласт от самскарната решетка, заедно с емоцията в него.
Силата вече може да си свърши работата, защото проявявайки се в интелекта /понеже умът ни е балансиран/, ще проникне там, където сме я помолили и ще свърши това, което искаме от нея.
ntsk много добре си го обяснил остава само да успеем да го направим :)

doiliv@abv.bg
Регистриран: 28 апр 2010, 13:04

Непрочетено мнение от doiliv@abv.bg » 31 май 2010, 23:57

Здравейте!
Искам да споделя нещо преживяно, което отначало ме изплаши, а впоследстие приех, но така и не разгадах напълно. Иска ми се да чуя, мението на по-опитните съфорумци.
Връщам се малко назад за да поясня, че невидимото винаги живо ме е интересувало и съм се давала сметка, че тези които са успели да надникнат там, по някакъв начин са успели да надскочат себе си. От детските ми години в паметта ми са останали преживявания /дежавю/, които трудно се обясняват в материалния свят.
Двете книги на Румен ми ги изпрати виртуално, близък човек, за което съм му много благодарна.
Е да отначало вървеше трудно. И аз никога не съм се занимавала с йога и не съм запозната в дълбочина в източните учения, но за сметка на това съм наясно в вярата, ритуалите и стремежите на староверците-християни. :neznam:
Но пак за книгите: не можех да се отделя, прочетох ги, за пръв път попадах на споделен опит, описан разбираемо, с цел да бъде разбран, полезен и някакси ..”подарен”. Забелязах, че когато чета текста на моменти, постигам висока концентрация, чета много бързо и мисълта ми е кристално ясна.
Започнах да опитвам медитация с цел изчистване на самскарите.
Няколко пъти не се получи – виждах светли фигури, но..дремех..и заспивах. При един от опитите ми, светлите фигури станаха ярки цветни.. и се превърнаха в цветя. Можех да погледна в чашките им отблизо, виждах в детайли как са устроени.. изпитах чувство че вътре в мен е светло и хубаво...и забравих че имам цел..заспала съм. Следващия ми опит започна много динамично-още като затворих очи няколко точки започнаха да пулсират. Когато успях да спра мислите, започнах да усещам пулсациите вътре в мен, сякаш вътрешните ми органи пулсираха. Постепенно те се превърнаха във вълни, усещането беше сякаш съм се отпуснала във водата и вълните леко ме полюшват. Реших да помоля Брахман да ми помогне да изчистя самскарите си, но стигах до средата и загубвах мисълта си, движението ме унасяше, но успях - помолих. После помолих господ да ми изчисти самскарите..и съм се унесла..сепнах се от нещо като плочка със символи – правоъгълна кафеникава, сякаш от дърво. И един глас –на сина ми – казваше ми „Хайде поискай си, сега е момента.” Много не вдянах, но си поисках -и аз незнам, какво точно. Плочката започна да излъчва светли кръгове-един след друг, те влизаха в слънчевия ми сплит и приятно затопляха сърдечната област. Излъчването се учести, стана по-интензивно, в един момент имах чувството че някой ми държи сърцето в ръце, но усещането беше приятно. Не знам защо пожелах да си видя сърцето си..веднага го видях – светеща леко неправилна топка с мътна размита, по-тъмна гранница от която излизаше..една нишка?!? В този момент ме заля задушаваща тъга – не можех и не исках да гледам повече..отворих очи и ми потекоха сълзи.
Следващата нощ беше кошмарна, изпитвах силен страх, не смеех да затворя очи, сякаш нещо ме дебнеше..обърнах се с молба към господ да ме пази..трудно заспах.
Какво поисках..защо сърцето с нишката толкова ме смути... и тези символи върху плочката – не ги помня, не мога да възпроизведа и една чертичка от тях..защо ги забравих веднага.
Сори..и аз съм от подробните..дано не праклих с търпението Ви. :oops:

time
Регистриран: 22 дек 2008, 19:48

Непрочетено мнение от time » 01 юни 2010, 16:02

Здравей doiliv, и при мен се получи сходна ситуация, когато започнах да се занимавам със самскарите преди близо две години. По време на една медитация мощни вълни започнаха да навлизат в сърцето ми. Получих сърцебиене, но не ме притесни много. Вълните вливаха топлина и нещо като сила. В един момент усетих, че взе да ми идва в повече и всичко прекъсна. Чудех се какво стана, но в крайна сметка бях добре, така че просто го забравих.
Смятам, че няма за какво да се притесняваш.
Колкото до връзката, ако не ти пречи, майната и. Когато му дойде времето, ще се занимаваш с нея.
Знаеш ли колко неща и аз оставих да „отлежават”, но в крайна сметка, едно по едно всичко си идва на мястото.
Поздрави и успех!!! :sunny:

иво

Непрочетено мнение от иво » 01 юни 2010, 18:22

doiliv@abv.bg :D на мен ми се струва ,че май някой от „ТЕ” ти търси цаката. Сигурно е така защото не може ей така отникъде да ти се появи някакъв страх в теб….. :roll: и то такъв ,че да не можеш да заспиш.
Да ти кажа миналата година след като няколко месеца си чистих боклуците изведнъж сякаш видях реалността около мен.. и тогава видях гадното съзнание да ми се блещи :mrgreen: близо до мен. Да си призная изтръпнаха ми чорапите от страх..... :lol: Ама после разбрах, че оня гад ме е работил. :idea: Сега съм наясно и въобще не им се връзвам на номерата..... Когато медитирам дори и да усетя да има някой около мен въобще не се интересувам от него..... :PPP Интерисува ме практиката за чистене на самскари и Атамана който съм. А това че някаква гадно съзнание се мъчи да ми внушава страх….. ами тегля му една майна и това е. :D
Хич да не ти дреме :D
Успех.

vergildido

Непрочетено мнение от vergildido » 21 юни 2010, 18:57

от около седмица се чудя дали не може да исползваме господната сила за да излекуваме тялото.преди няколо дена докато се ровя из форума попаднах на едно мнение на sum в което казва че точно силата на господ е тази която лекува,след това пък се сетих за израза които ние българите употребяваме "господ здраве да ти дава".как мислите дали предположенията ми са правилни?

GOESTOINFINITY
Регистриран: 09 ное 2009, 18:37

Непрочетено мнение от GOESTOINFINITY » 21 юни 2010, 21:37

Аз си мисля, че с тая сила всичко е възможно, даже и нови крайници да ти израснат, ама това са си някакви мои си мисли. Не ги вземай за чиста монета.

Поздрави
:hacker:

vergildido

Непрочетено мнение от vergildido » 21 юни 2010, 22:06

GOESTOINFINITY
отговорите ти са винаги много забавни :D

Отговори