Крешакът - изгубеното знание на Премъдрите

за Познанието... Продължение на двете теми от форума на Спиралата.
Jonathan
Регистриран: 02 мар 2009, 00:24

Re: Крешакът - изгубеното знание на Премъдрите

Непрочетено мнение от Jonathan » 05 мар 2009, 16:12

Здравей, time :) Радвам се, че ти допада мнението ми и ти благодаря за отговора. Доста изчетох по въпроса.
Наистина интелекта е в основата на всяко разбиране. Затова е нужно и еволюирането на съзнанието до формата човек. Именно в човека за пръв път се появява интелекта. Той е този, който контактува с дадената действителност и пряко я възприема и преживява. Но защо му е тогава на интелекта да се развива?
Ти казваш, че интелекта търпи развитие... Не знам може и да греша, но според мен той е най-чистата "съставка" в съзнанието, която няма нужда да се развива. Според мен интелекта може да се разширява, възприемайки нова, по-финна и висша действителност.
На развитие и еволюция би трябвало да подлежат трите прояви на Атмана - това са трите форми на съзнание в човека. Атман обаче нали е непроявен, затова той не еволюира. Интелекта може да възприеме действителността на Атман, следователно той не е проявеното, неговият носител (на интелекта) е проявеното. За да може индивидуалния атман да възприема каквато и да е действителност, би трябвало интелекта по някакъв начин, все още да присъства в него. Така мисля аз, но все пак ще се радвам и на чуждо мнение, за да мога да си сверя часовника :)

И ако се върнем на предишните въпроси на time, то излиза, че на ниво Атман, няма как да има разлика между същностите, такава може да има само в разбирането им. А него свързваме с интелекта и разширяването му.
Значи все пак има нещо свързано с интелекта, което някои хора имат, а други нямат... Това е специфичното разбиране, а то е свързано с правилното знание. Изобщо работата става много завързана и се върти главно около недостатъчната или манипулирана информация (знание), с която разполага човечеството...

Виж за Кибела не съм сигурен още, но като разбера по-добре, ще се включа пак :roll: .
И все пак да попитам, кое според теб е това "Вечно Непроявено Битие", за което пише в Бхагавадгита?

time
Регистриран: 22 дек 2008, 19:48

Непрочетено мнение от time » 05 мар 2009, 22:17

Здрасти Jonathan, :)
Предварително ти се извинявам, че не ме бива много в обясненията...
Ще се опитам да формулирам това, което аз разбирам...

Много си прав в това, което казваш:
Jonathan написа:Наистина интелекта е в основата на всяко разбиране. Затова е нужно и еволюирането на съзнанието до формата човек. Именно в човека за пръв път се появява интелекта. Той е този, който контактува с дадената действителност и пряко я възприема и преживява. Но защо му е тогава на интелекта да се развива?
За мен разширяването е един вид развитие ( след като има промяна значи има движение или развитие в дадена посока). Така че, явно говорим за едно и също нещо.

Относно проявеността... според мен понятието „проявен” в Океана на Съзнанието означава „ проявена форма на Съзнание”. Или, всяка форма на съзнание е проявена - пластовете Вишну, Вират,Брахман, Шива... Атмана, като форма на съзнание, също.

А еволюцията на съзнанието е достигането на човешка форма. Тогава то има заложени в себе си центровете на Любовта, Разума и Самосъзнанието – това са пластовете на Крешака . Те не подлежат на еволюция. Остава индивидуалното съзнание да изчисти самскарите и да „разшири” интелекта си, за да успее да ги "възприеме". Как точно става това?... нямам идея. Мога само да предполагам. Тъй като различните пластове в Крешака имат различна честота на трептене може би се получава синхрон в честотата на трептене в центъра на индивидуалното съзнание и съответния пласт от Крешака... ?
Знам ли...? :roll:
Затова исках да си изясня в чисто физически аспект какво представлява индивидуалното съзнание/ Атмана? Ако е татви, как се разграничава? Ако не е,тогава какво е? :?:

Сякаш... моето разбиране е това.

Радвам се, че можем да си „сверим часовниците”. :)

Да ти кажа честно от индийския епос абсолютно нищо не знам.

Jonathan

Непрочетено мнение от Jonathan » 06 мар 2009, 15:52

Здравей, тайм :)
Аз си мислех, че атман-а няма как да е проявен.
В книгата на Румен Чорбаджийски прочетох, че израза "ти си това" означава, че аз като атман съм Непроявения бог.
Т.е. получава се, че моя атман е идентичен (еднакъв, тъждествен) с океана на Съзнанието. А този океан е непроявен по своята същност. Следователно атмана не би трябвало да е проявена форма на съзнание. Между атмана и океана на Съзнание, разлика в същността няма. Затова казах, че според мен атмана не еволюира.
Нашият Аз като форма на съзнание, съответстваща на пластовете Брахман, Вишну или Шива, е този който еволюира. Но единният Аз, възприемащ се като атман, е отвъд тези пластове, и затова е извън процеса на еволюция, той не участва в този процес. Някой беше писал, че атман просто си стои и си свети... :D
Точно затова няма как да се представи атмана в "чисто физически аспект", защото той е отвъд проявените форми.
Атмана е непроявената същност, която се намира под проявена форма във всичко. Индивидуалният атман обаче се разграничава от океана, защото има ИМЕ, което визира индентичността му. Тук във форума беше написано, че чрез това име, индивидуалния атман може да излезе извън океана :shock:
Значи "разграничаването" или още идентифицирането на атман идва с името :idea: . Така индивидуалното съзнание вече ще се идентифицира не с тялото, не с някоя от формите на проявено съзнание, а с името на атмана, който е!

ntsk

Непрочетено мнение от ntsk » 06 мар 2009, 17:34

Здравейте!
Много яка раздумка се получава тука.
Искам само да добавя нещо относно Кибела и Господ. Ще цитирам едни думи на sum за по-голяма яснота:
След време, ако детето /вече като голям човек/ е искало да следва пътя на Премъдрите, то тогава чрез медитации е ОСЪЗНАВАЛО своята индивидуалност като Атман, само че вече става въпрос за осъзнаване в океана на Съзнанието. Тогава му е давано това прозвище – Бхарад! Бхарад означава - осъзната личност в океана на Съзнание /извън Крешака/.
Когато това стане, тогава Премъдрите са обяснявали на Бхарад практиката, която днес се е запазила чрез знака IYI. Чрез тази практика, Бхарад е излизал извън океана и така се е „докосвал” до Силата /Кибела/. След преживяването на този контакт неговият път е вече "отворен" за Господната действителност.., а Кибела започва да "управлява" живота му тук на земята.
В тази връзка са и моите думи от темата за Кибела:
Трябва обаче да обърнем внимание, че Премъдрите са говорили за връзка на индивидуалния Атман с Великия Свидетел, която са обозначавали със знак. Т.е. би трябвало да говорим за Силата(Кибела) на Господ (Баал-Бел), която се проявява в индивидуалния Атман, а не в океана на Съзнание.
Спрямо океана на Съзнанието, тази действителност е вечно непроявена. От тази позиция трябва да се гледа на знака "ипсилон".
И за пластовете от Крешака искам да поясня нещо. Всяка от трите форми на проявено съзнание в нас е идентична на съответния пласт. Всъщност по този начин Крешака е представен в нас и ние в него. Можем да се слеем като съзнание с всеки от тези три пласта, можем да се слеем и с целия Крешак. А когато слеем тези три форми на съзнание в едно, ние излизаме извън Крешака и възприемаме действителността на Непроявения Бог. Там, ако имаме своето име /идентичност/ като атман, ще се осъзнаем като Бхарад - индивидуален атман в океана на Съзнание.
В тази връзка, понеже формите на съзнание в нас са еднакви по същност със съответния пласт от Крешака, то щом тези форми еволюират, значи и пластовете от Крешака еволюират.
Ако ние "произвеждаме" определени вълни в даден пласт, то това което е в нас ще дава отражение и на това извън нас. И обратното, това което е в пласта като информация, може да оказва въздействие върху съответния център на съзнание в нас. Всичко това представлява един процес на непрестанен еволют на всеки един от пластовете в Крешака. Така както даден пласт влияе върху нас като форми на проявено съзнание, така и ние оказваме влияние върху неговото развитие и еволют.
Така например в Космическия разум първоначално е нямало информация за съществото човек, но след намесата на Великите човеци, тази информация вече е била запечатана в него. По този начин по-нататък вече е била възможна еволюцията на човека на Земята.
Но да не забравяме, че ако боговете /пластовете на Крешака/ властват над съответните форми на проявено съзнание, то ние като Бхарад властваме над боговете!

Миротворец
Регистриран: 16 фев 2009, 14:04
Контакти:

Непрочетено мнение от Миротворец » 06 мар 2009, 19:38

Името, което Премъдрите са давали на определен човек и т.н. "космическо име"(срещал съм го някъде из писанията) едно и също ли е, за едно и също ли става дума?
Когато това стане, тогава Премъдрите са обяснявали на Бхарад практиката, която днес се е запазила чрез знака IYI.
Ако може по-подробно за същността на тази практика, какво по-точно се е практикувало?
Българин (булгар) не е народност, а степен на посвещение, която дава способността посветеният да се самовъзражда от собствената си пепел – ФЕНИКС.

ntsk

Непрочетено мнение от ntsk » 07 мар 2009, 12:31

Здрасти, Миротворец!
Нека първо се осъзнаем като Бхарад, това е нужно най-напред. Има си път, който се следва. Стъпките са описани от sum на началната страница на сайта.
За освобождаването на Атмана, който сме, за медитациите и практиките, повече може да се разбере от темата "Медитация и... опитности". Там се получи много хубав многолог, а sum обясни откъде трябва да се тръгне и в каква насока да се върви. А именно - трябва да се разградят самскарите в сърдечната област, иначе няма свобода. ;)
А колкото до името, за което питаш, мисля че тук е повече от перфектно обяснено:
http://forum.tisitova.com/viewtopic.php ... 3bf21e2868
Името, което са давали Премъдрите с раждането, не е било име на човека, а на атмана който е. Има голяма разлика. Така човека вече се идентифицира с атман, а не с материалното тяло. Затова решетката от точки около сърцето се е унищожавала по естествен начин и така този човек е нямало как да трупа самскари. Така хората от онова време, които са живеели с Премъдрите, са били свободни и са живеели като истински Човеци.

Поздрави!

time

Непрочетено мнение от time » 09 мар 2009, 22:14

Здравей Jonathan,
Кажи ми само, така както си "навързал" нещата ясни и логични ли са ти?

Ntsk, поред мен си много прав в това, което казваш:
ntsk написа:Трябва обаче да обърнем внимание, че Премъдрите са говорили за връзка на индивидуалния Атман с Великия Свидетел, която са обозначавали със знак. Т.е. би трябвало да говорим за Силата(Кибела) на Господ (Баал-Бел), която се проявява в индивидуалния Атман, а не в океана на Съзнание.
Спрямо океана на Съзнанието, тази действителност е вечно непроявена.
А ето и мнението на sum
Аз го нарекох Великият Свидетел. Важното за него е, че той не е съзнание, нито човешка същност, затова няма как да се осмисли. Този дар се проявява периодично в интелекта, без значение дали си буден, медитиращ или просто си почиваш. Съзнанието само регистрира велика сила, която просто блика в теб.
От казаното до тук си вадя извода, че Великият Свидетел/ Кибела е вечно непроявена в Океана на Съзнанието, но се проявява периодично в него. /чрез интелекта/

Ntsk, голяма част от мнението ти за Крешака аз споделям. Ще използвам твои цитати, за да обясня моето разбиране.

Според мен ндивидуалното съзнание еволюира, докато стигне човешка форма.
Тогава то съдържа в себе си отделните форми на съзнание- Любовта, Разума и Самосъзнанието.
„Формите на съзнание в нас са еднакви по същност със съответния пласт от Крешака.”
Затова, разширявайки интелекта си ние „можем да се слеем като съзнание с всеки от тези три пласта” . Като сливайки се с пласт от Крешака, ние ставаме част от него ( уеднаквяваме се с неговата честота на трептене). Но нищо не "произвеждаме", още по-малко да „оказваме влияние върху неговото развитие и еволют”. ( и „слава Богу” :D )
„Можем да се слеем и с целия Крешак”-боговете Вишну, Брахман, Шива.
Когато „слеем тези три форми на съзнание в едно, ние излизаме извън Крешака и възприемаме действителността на Непроявения Бог”. Ставаме едно с него.
Но до момента нямаме индивидуалност. Ние сме просто част от това, което Е.
Само интелекта ни отчита съществуващата реалност.
Когато получим име от Непроявения Бог, ние се идентифицираме като индивидуалност – Атман.

Е, така като гледам... в общи линии това, което ти казваш се покрива с моето разбиране, с някои доуточнения. :)

ntsk

Непрочетено мнение от ntsk » 10 мар 2009, 00:07

От казаното до тук си вадя извода, че Великият Свидетел/ Кибела е вечно непроявена в Океана на Съзнанието, но се проявява периодично в него. /чрез интелекта/
Не е точно така, time ;) . От цитираните от теб думи на sum става ясно, че Силата на Господ, която не е нито съзнание, нито човешка същност, се проявява в интелекта на индивидуалното Съзнание, а не океана на Съзнанието. Това индивидуално съзнание само регистрира тази велика сила... Ако нямаме такава индивидуалност като съзнание /Атман/, няма как да регистрираме каквaто и да е сила... Името на атман е нужно, за да се разграничи индивидуалния Атман от океана, тогава Великия Свидетел се проявява в него. Предлагам ти отново да видиш тук рисунката на sum със знака на Премъдрите:
http://forum.tisitova.com/viewtopic.php ... 2&start=30
И двата пътя отвеждат извън океана на Съзнанието. Единия води към "Царството Небесно", а другият извежда към Господната действителност.
Но нищо не "произвеждаме", още по-малко да „оказваме влияние върху неговото развитие и еволют”.

Не съм много съгласен с това мнение. Обърни внимание примерно на собствените си мисли, нима чрез тях не "произвеждаш" специфични вълни в океана на съответния пласт? А мислите на другите? Това са думи на sum от темата "Писанието". Мисля, че ясно обясняват това, което имам предвид:
Когато нещо бива чуто и видяно, то продължава да живее в света под формата на спомен. Освен в света, той съществува и в Разума /Брахман/, и в твоя собствен ум. Независимо дали го осъзнаваш, споменът се запечатва винаги в гърдите ти. Така, когато сърцето ти те стяга или просто усещаш някакви бодежи около гърдите, знай, че това е гласът на миналото в теб!..
Същото запечатване на спомена става и в Разума /Брахман/, с тази разлика, че в него се запазват и всички останали мисли и действия, събития и случки на другите хора, живеещи не само на земята, но и от тези, които съществуват и в другите светове.
Сигурно е, че образът и формата на всичко живо, дишащо и течащо може да бъде открито в океана на Съзнанието, под формата на спомен. Той, споменът е във вечно движение, поради непрекъснатия си контакт със силата на осъзнатото и неосъзнатото, затова хората трудно могат да го контролират. Хаосът от мисли, облечени в чувствени наслади, пронизват Разума /Брахман/. А онова, чрез което той се проявява като осъзната или неосъзната сила върху човешкия ум, са Годишните сезони.
Пролетта и Лятото, Есента и Зимата властват над човешкия ум, защото, ако избледнеят спомените в теб, четирите сезона, търкалящи се един през друг, пак ще възстановят всичко чуто и видяно от очите ти... Дали искаш или не, сезоните винаги го правят. Така, през цялата година, хората все се водят един друг.., и все се оказва, че са водени…

Колкото до индивидуалността - тя е въпрос на разбиране. На какво са учили, по онова време Премъдрите, хората около тях..? Ами точно на това, че имат индивидуалност като атман, затова са давали името на атман още с раждането на човека. Хората, които са избирали да следват пътя на Премъдрите, е трябвало чрез медитации просто да осъзнаят тази индивидуалност - първо като Бхарад вътре в океана на Съзнание, а след това им е била давана и практиката за излизане от океана и за преживяването на "контакта" със силата на Господ.
По-късно, а и до наши дни, когато Премъдрите вече са си отишли, понеже няма кой да дава името на новородените, затова се налага чрез практиката за сливането на трите форми на съзнание, човек сам да извоюва свободата /индивидуалността/ си. Но в днешно време, това знание се беше изгубило тотално... Пък и сега колко хора биха тръгнали по този път???

time

Непрочетено мнение от time » 10 мар 2009, 10:25

Здравей ntsk,
В края на краищата не е необходимо моето мнение да съвпада с твоето, нито пък обратното, нали? ;)
Тук споделяме различни гледни точки.

... И всеки върви по своя път... такъв, какъвто сам си го избере.

Jonathan

Непрочетено мнение от Jonathan » 10 мар 2009, 11:08

Здравей Jonathan,
Кажи ми само, така както си "навързал" нещата ясни и логични ли са ти?
Здрасти, тайм! :D Ами честно, да ти кажа - да, започнаха да ми се изясняват нещата, поне дотук.

А ти какъв път избра за себе си и докъде искаш да те отведе?

Отговори