Крешакът - изгубеното знание на Премъдрите

за Познанието... Продължение на двете теми от форума на Спиралата.
time
Регистриран: 22 дек 2008, 19:48

Re: Крешакът - изгубеното знание на Премъдрите

Непрочетено мнение от time » 23 яну 2009, 22:19

Здравей, Свободен Дух! :D
в поста си казваш "след съответното изчистване на натрупаните умствени впечатления (самскари) и умствени модификации)".

"Умствените впечатления (самскари)"- добре, но светни ме, моля те, за "изчистването" на "умствените модификации"! :?:

Свободния Дух
Регистриран: 17 дек 2008, 00:59

Непрочетено мнение от Свободния Дух » 24 яну 2009, 11:55

Здравей, time. Във вчерашния си пост в темата „Медитация и… опитности” ntsk обърна внимание на директната двупосочна връзка между умствените модификации и самскарите. Точно това имах и аз предвид, споменавайки ги в цитирания от тебе мой пост. В случая, може би, ще бъда най-полезен, ако приложа няколко цитата от „Ти си това”, имащи отношение към въпроса ти.
Над Аджна има още две чакри които йогите наричат Манас и Сома. Значи между 6-та и 7-ма чакра са въпросните две чакри. Манас чакрата е изобразена с 5 листенца, които символизират ума в 4-те посоки. Сома чакрата има 16 листенца и те са израз на умствените модификации /врити/, те са много важни за този който иска да контролира дейността на ума си.
.................................................................................................................................................
Под чистота се има в предвид това състояние на ума, при което той функционира безотказно, мисълта е ясна, концентрирана и откъсната от несъществени земни проблеми. Така умът е освободен от всички ментални (умствени – бележка моя) модификации, които възпрепятстват духът да стигне до собствената си същност. Трябва да се направи така, че умът да се абстрахира от случайни външни въздействия и да се държи под контрола на самия себе си.
.................................................................................................................................................
Коя е причината за възникването на страданието? Причината е привързването към материалните обекти. В основата на привързването стои желанието. Когато сетивата влизат в досег с определен предмет, например среброто или златото, тогава възниква желанието. Потапянето в илюзорна ситуация /самкалпа/, е причина за възникване на желанието. Човек, който не се поддава на самкалпа, може да пребивава в модификациите на ума без да бъде засегнат от тях, тъй като истинският корен на тези модификации вече не съществува, т.е. Майа.
Между 6-та чакра /Аджна/ и 7-ма чакра/Сахасрара/, има две чакри, които представляват ума и неговите модификации. Тези чакри се наричат Манас и Сома, като Манас е ума, а Сома чакрата е изобразена с 16 листенца, а това са умствените модификации или така наречените мисъл-форми. Смея да твърдя, че точно тези две чакри /Манас и Сома/ присъстват като Звездни човеци, които акумулират нашите мисли и ги трансформират в енергиен запас, който “захранва” богът познат като Брахман и неговите светове. Вече става ясно, че всеки един човек на Земята всекидневно излъчва мисъл-форми, а те се акумулират точно там в тези 16 Звездни човеци, които индийците са описали като чакрите Манас и Сома.
Там присъстват всички наши мисли, които всекидневно излъчваме и точно от тези мисли се образува предстоящата материална Вселена, в която се обособяват центровете Слънце и Луна, а те от своя страна създават живота на Земята където хората са завършеният продукт от цялото. И единствено на хората е дадено да разберат цялото, като по този начин веднъж завинаги се унищожи огромния запас от спомени, а по този начин се преустановява и карма.
Но ако питаш за някакви конкретни техники на чистене, по-добре се обърни към sum – той със сигурност е по-вещ от мен по въпроса. ;)
Днес съм Тук, а утре Там - ex, че скитник съм голям.

time

Непрочетено мнение от time » 24 яну 2009, 16:48

Всичко е ясно! ;)
Благодаря ти за помощта!!!

time

Непрочетено мнение от time » 09 фев 2009, 14:24

Здравейте всички!
Нещо ми се губи разликата между Великите Човеци и Премъдрите на ниво Царство Небесно. /извън Океана на съзнанието/
:?: Някой може ли да ми каже къде е?

ntsk

Непрочетено мнение от ntsk » 10 фев 2009, 10:46

Из "Ти си това 2 - Разбирането":
Извън механизма и структурата на психофизичната вселена /т.е. матрицата/, съществува вечна и неограничена от нищо Истина, която е населявана от същества, много сходни по образ и подобие с нас. За тях мога да кажа, че са неопределими в духовна форма човеци, високо еволюирали, премного мъдри, носещи истината за всичко Ставащо в себе си. Те са чисти и светли в мислите и делата си. Аз наричам тези същества Великите Човеци. Оттук нататък, когато ти говоря за Великите Човеци, ще имам предвид точно тях.
Та тези висши създания могат да влизат в матрицата и да пътуват навсякъде из този безначален океан, те притежават силата и мощта да творят и активират процеса на еволюция на новоизлюпените планети. Великите Човеци не са зависими и ограничени от материята, нито от антиматерията. Те са уникални творци и създатели, които правят невъзможното възможно, непроявеното проявено, мъртвото живо. Всъщност, Великите Човеци са форма на пълното изображение на Господ-Бог. Това са Божиите, по-точно Господните пратеници, те са тези, които са давали познанието на хората за Господ-Бог и са демонстрирали и обяснявали процеса на Ставането от незапомнени времена.
Господ-Бог, както вече изяснихме, е Великия Невидим Дух.
Когато някой човек от Поколението на Премъдрите /независимо дали ще го наречем Премъдър или техен последовател/ пресътвори и унищожи самскарите си, постигне своя Атман и излезе от Океана, понеже има своя дар - душата /човешката същност/, той може да избере да отиде в Царството Небесно и да преживее тази действителност. Така благодарение на дарът душа /който го дава Великия Невидим Дух/, той ще има възможността да отиде и живее при Великите Човеци в Царството, защото той самият ще е такъв - Велик Човек. А Царството е на Великия Невидим Дух...
Преживелият тази действителност е индивидуалният Атман, който свободно може да влиза и излиза от Океана. Така той ще може да обясни за нея и на другите човеци.

Но както sum поясни, ако има знанието за другата действителност извън Океана - Господната действителност, то този човек /Премъдър или техен последовател/ може да избере да поеме по другия път и да я преживее. Тогава няма да му трябва обвивка на Атмана, няма да има нужда да се обръща към Великия Недивим Дух за такъв дар. Той ще трябва да се обърне към Господ, защото само той може да му даде втория дар - името на Великия Свидетел. Чрез това име, този човек ще преживее уникалната си връзка с Господ - единствената причина за всичко. Ще преживее Великият Свидетел, защото чрез това друго /различно от Атман/ име, Силата на Господ ще се прояви в неговия интелект /в Атман/. Така Атманът, като Велик Свидетел, ще преживее другата действителност - на Господ и след това ще може да разкаже за нея на другите човеци.

time

Непрочетено мнение от time » 10 фев 2009, 14:41

Здравей ntsk, явно разликата не мога да я намеря, защото просто я няма.

Свободния Дух
Регистриран: 17 дек 2008, 00:59

Непрочетено мнение от Свободния Дух » 10 фев 2009, 18:15

Здравей, time. Мисля, че тук е особено необходимо, да се обърне вниманието на всички четящи този форум върху един фундаментален момент – в основата на всички процеси касаещи индивида, в и извън Океана на Съзнанието, стои Атмана. Една и съща личност (индивидуалност) еволюира в Океана (в своята проявена форма), след като осъзнае своята истинска природа, излиза от Океана и получава обвивка (душа), и в зависимост от своето познание може да получи Господния дар – Великия Свидетел (който е сила) и да достигне Господната действителност. Така че, разликата между същността на различните индивиди в и извън океана няма (все е Атман), а разликата е само в Разбирането им. :idea:
Днес съм Тук, а утре Там - ex, че скитник съм голям.

time

Непрочетено мнение от time » 01 мар 2009, 11:59

:?:
Някой може ли да каже какво представлява индивидуалното съзнание?
Татви ли е, имайки в предвид, че Океанът на Съзнанието е татви?
Ако е така по какво се разграничава от него, по честотата на вибрация ли?
А по какво се различаваме един от друг на ниво чисто съзнание- Атман?
Ако е в разбирането, значи в Атмана трябва да има информационен носител, който да е разграничителното звено...

Jonathan
Регистриран: 02 мар 2009, 00:24

Непрочетено мнение от Jonathan » 04 мар 2009, 14:10

Безкрайно интересен и полезен форум! Чета го още от Спиралата насам. Много неща научих от него,а и от много други се отучих :) . Винаги съм предпочитал да си поставям ясна цел в търсенията, а от там и въпросите пред мен се проясняват. Така вече имам насоката и знам,че рано или късно ще намеря начин да си отговоря на тях.
По въпроса за съзнанието ще кажа, че според мен индивидуалността в най-чистия си вид се изразява в интелекта.
Чистия интелект е "този", който разбира и "този", който преживява и отчита каквато и да е действителност. Това възприемане на действителността става чрез сливане на интелекта с нея. Т.е. ако искаме да възприемем действителността на Космическия разум, то сливаме интелекта си с нея. Но интелекта се намира в ума, т.е. ние сливаме ума си със съответния пласт. По същия начин можем да слеем интелекта с действителността на Любовта или на Самосъзнанието.
Прочетох и за сливането в едно на тези три форми на съзнание. Доколкото разбрах, когато те се слеят, се постига действителността на океана Атман, който е непроявен. Тогава пак интелекта, който сме, ще възприеме тази действителност и ще бъде Атман. Може да бъде целия океан, но може да се преживее и като индивидуален атман.
Т.е. говорим ли за съзнание, то винаги в чистата му, непроявена основа, ще бъде интелекта. Явно в него се намира най-истинското, защото нали когато индивидуалния атман излезе от океана, пак интелекта ще възприеме действителността отвъд :roll: .
Виж за действителността на Господ и за неговата Сила, за които говори "sum", нищо не мога да ти кажа. Само разбрах, че въпросната Сила се проявява в индивидуалния атман когато той излезе от океана, т.е. именно в интелекта и че тяхната връзка е уникална. Както разбирам от изписаното във форума, в тази Господна действителност за съзнание и дума не може да става. Може би и затова няма как да се опише...

Ще използвам момента да поздравя всички участници!

time

Непрочетено мнение от time » 05 мар 2009, 14:50

Здравей, Jonathan! :)
Мога да те поздравя за поста ти. ;)

В голяма степен казанато от теб се покрива с моето мнение.
Интелекта е в основата на разбирането. Той търпи развитие.

Според мен обаче интелекта е проявен. ( като част от проявения Бог Брахман)
Не мога да се съглася и с това
Jonathan написа:Виж за действителността на Господ и за неговата Сила, за които говори "sum", нищо не мога да ти кажа. Само разбрах, че въпросната Сила се проявява в индивидуалния атман когато той излезе от океана
Според мен Силата на Господ- Кибела се проявява и в Океана на Съзнанието.

Отговори