Въпроси свързани с медитацията

за Познанието... Продължение на двете теми от форума на Спиралата.
miroki
Регистриран: 31 авг 2010, 14:11

Re: Въпроси свързани с медитацията

Непрочетено мнение от miroki » 06 окт 2011, 12:11

:lol:
Така е но тъкмо на време за урожая.
Аз ако бях Атман щях да съм като моторетка, да "обърша" където мога.
И щях да имам много впечатления. Най-вече назад във времето, ако е възможно :)

alex
Регистриран: 02 май 2011, 22:02

Непрочетено мнение от alex » 06 окт 2011, 14:32

Ми аз чесно да си кажа. Понякога не мога да различа ОИТ от РС (lucid dreaming) като гледам и тук се разказваха ОИТ с някакви ноктерезачки и ножици и рязания на сволове. За мен това си е РС.Мисля че ако не можеш да виждаш в ежедневието си нещо по различно от това което виждаш(примерно енергии) то и като излезеш едва ли ще можеш. Поне аз не мога. Виждам само това което е като нормалния свят, е верно от време на време има някви странни светове. Веднъж когато исках да погледна виждах сякаш около мен има нещо като по плътен и по рехав вятър който пречупва малко нещата. Е тогава видях неща които едва ли ще се случат някога. А пък веднъж гледах на едно място и докосвах на друго :X
Добре че и други се озовават на случайни места, че помислих че съм се бъгнал нещо :)

Поне от търсенето ми тази година, взех решение да чистя тези пластове, за да дам свястно начало на атмана.

Успех на всички.

ntsk

Непрочетено мнение от ntsk » 06 окт 2011, 16:11

Здравей, alex.
Разбирам, че ти все още не правиш разлика между разширяване на съзнанието и излизане от тялото.
Т. нар. "сънуване" и ОИТ (Опитност Извън Тялото) са свързани със състоянията на съзнанието. Т.е. ОИТ всъщност не е никакво излизане от тялото, защото представлява разширяване на съзнанието (Ума)(т.е. при ОИТ участва само една от трите форми на съзнание в човек). Реално умът никъде не ходи, стои си в тялото, а само част от него извършва "пътуването" чрез силата в ума.
Само, че пишещите за ОИТ това изобщо не го разбират, защото просто я нямат другата опитност. Ако някой от тях беше излязъл истински от тялото, щеше друга песен да запее.
За да излезеш реално от тялото, трябва да си освободил и овладял силата в себе си - кундалини.
Преди време в една друга тема ти дадох едни линкове. Не знам дали си ги разгледал, но добре е поне тази тема да прочетеш, може да ти се изяснят някои от нещата:
http://forum.tisitova.com/viewtopic.php?f=35&t=248

Относно създателите на понятия от рода на ОИТ и т.н., sum беше писал нещо много показателно за Монро и неговата опитност. Тогава направи много добро сравнение, от което стана ясно докъде са стигнали едните и къде всъщност е Истината...
http://forum.tisitova.com/viewtopic.php ... 698291e5be
Поздрави! ;)

alex

Непрочетено мнение от alex » 06 окт 2011, 19:52

Не, вече правя разлика, не се безпокой. От "то и като излезеш едва ли ще можеш" наистина, не мога да дам компетентен отговор защото дефакто не съм "излизал" но съм възприемал неща които са извън тялото, което си е опит(вярно недиректен, но си е опит) извън тялото, затова казвам ОИТ ;)

Запознах се с линковете, за което ти благодаря, втория линк който сега си сложил ще го прегледам, не съм попадал на него. Само веднъж попаднах на едно изречение за Монро ор Съм, че е стигнал до гърлото на единя от човеците в ума, или нещо подобно беше. Не мога да цитирам.

До сега бях в етап на разучаване, за да видя кое си заслужава да се последва, и да се разучи. Мисля че това за богомилите беше капката която преля чашата. Вече съм решен че трябва да премахна пластовете, и да дам път на атмана.

Ще прочета и темата за телата в човек защото тогава не я довърших. Ти погледни цитатите за богомилите, ако можеш и кажи какво ти е мнението. Направо можеш да прочетеш книгата, не е дълга 11 стр.
Прекалено синтезирана, но за теб ще е пределно разбираема.

alex

Непрочетено мнение от alex » 06 окт 2011, 20:04

Може ли да попитам нещо :"Според мен трябва да разграничаваш /а и също така да знаеш/, че разширеното съзнание, и контролирания процес на излизане извън тялото /ОИТ/, са две различни неща."

Това ще рече че разширеното съзнание е ментално пътуване, а ОИТ е астрално, един вид с финните тела. Или че ОИТ би трябвало да се възприема само излизането извън тялото чрез кундалини?

ntsk

Непрочетено мнение от ntsk » 06 окт 2011, 21:10

alex написа:Не, вече правя разлика, не се безпокой. От "то и като излезеш едва ли ще можеш" наистина, не мога да дам компетентен отговор защото дефакто не съм "излизал" но съм възприемал неща които са извън тялото, което си е опит(вярно недиректен, но си е опит) извън тялото, затова казвам ОИТ ;)
Е, то и в нормално будно състояние също възприемаш "неща които са извън тялото". Значи ли това, че докато се разхождаш по улицата, преживяваш излизане от тялото?
Умът не може да излезе от себе си, разбираш ли...
Това, че някой е постигнал осъзнато сънуване не означава, че владее процеса на излизане от тялото. Това, което в случая "излиза", е само една от частите на ума. Докато умът с трите центъра в него, си остава в материалното тяло.
alex написа:Това ще рече че разширеното съзнание е ментално пътуване, а ОИТ е астрално, един вид с финните тела.
Не, alex. Това с фините тела също не е реално излизане от тялото. Вече съм го обяснил в темата за "телата" в човек.
Също така "ОИТ" е термин, който sum по принцип не използва. Даденият от теб цитат има значение единствено и само в контекста, от който е взет:
sum написа:Според мен трябва да разграничаваш /а и също така да знаеш/, че разширеното съзнание, и контролирания процес на излизане извън тялото /ОИТ/, са две различни неща.
/само да вметна, че знанията и описания процес в книгите на Р.Монро /ОИТ/ са на базата на разширено съзнание.., а не на съзнателно излизане от тялото. И той ги бърка тези двете.../
Това, което се разбира и се влага като смисъл под термина "ОИТ" (в разните му там книги), е свързано с разширяване на съзнанието. По принцип менталните, астралните, интелектуалните пътувания представляват състояние на разширено съзнание, при което използваме силата в ума. После някой си е решил да нарече това "Опитност извън тялото", след което и другите хора започват да използват това съкращение за същите свои умствени преживявания.

В действителност обаче, при реално "ОИТ" (разбирай същинско излизане от тялото чрез контролиран процес), се използва силата кундалини.
Другото, както казах, е състояние на разширено съзнание, при което участва само ума.

ПП: Относно богомилите - чел съм я както тази, така и други книги още преди няколко години. Засега обаче смятам да се въздържа от мнение по темата.

alex

Непрочетено мнение от alex » 18 ное 2011, 17:40

Благодаря за помощта ntsk, но дали ще може още малко :?
Прочетох за телата, почнах да чета пак първата книга на Румен, и забелязвам много работи, и си ги отбелязвам.Вероятно още 2-3 пъти ще трябва да я прочета...

И така стигнах един пасаж който ме озадачи, и е свързан с предишната дискусия, за това кое е ОИТ и кое не.И имам няколко въпроси към него.
Цитата се намира на 76-77 стр.
Това беше причината, поради която реших сам да разбера дали това предположение за Звездният човек е вярно. За целта трябваше да изляза от материалното си тяло и сам да видя дали съществува такъв Звезден човек.
И така, след няколко дневни колебания реших в кой ден и час да го направя и пристъпих към действия. Беше следобед към 14 часа. Заех поза за медитация, която се нарича Аджагар-Врити и малко по-малко, чрез една определена мантра се потапях в несъзнателното. Не след дълго дойдоха и вибрациите, които постепенно обхванаха материалното ми тяло.., трябваше да направя само още едно усилие и вече бях вън от тялото си…
Всичко стана за миг. Озовах се на място където имаше огромно поле от слабо вибрираща енергия. В началото не различавах никакви форми, само чувствах слабите вибрации върху себе си. Имах странното усещане, че там където бях липсваха константите наречени време-пространство, но в този момент не се замислих много над това…
Това което ме бърка е "изляза от материалното си тяло" защото описаното по надолу си мислех досега че е разширяване на съзнанието.

Там където се е озовал е извън времето или просто така му се е сторило. И ако се е озовал извън времето къде се е намирал?Ще рече ли, че е излязъл извън границите на Крешака, или е вътре в Крешака и извън Парабрахман?

Случаите в които съм разширявал съзнанието си съм достигал вибрацията чрез усилване звука който се чува когато е тихо (бинарни звуци, или мозъчни вълни) които прерастват рязко във вибрация. Дали мантрата която е казвал се пази в тайна, и ако не дали ще може да ми я кажете да я изпробвам :)
И когато се намирам в подобно състояние дали нещо може да ми навреди? За да знам докъде мога да стигна безопасно.

P.S. Сега видях че няма нищо за казаната поза Аджагар-Врити в интернет. Дали имаш снимка на позата, или кратко описание?

Поздрави!

sum
Регистриран: 15 дек 2012, 13:10

Непрочетено мнение от sum » 19 ное 2011, 00:39

Alex:
Там където се е озовал е извън времето или просто така му се е сторило. И ако се е озовал извън времето къде се е намирал?Ще рече ли, че е излязъл извън границите на Крешака, или е вътре в Крешака и извън Парабрахман?
Това, което съм описал визира реалността на Вират. Там се намират част от т.нар. Звездни Човеци. Изведения цитат от книгата описва срещата ми с един от тях.
Колкото до Аджагар-Врити… това е поза, когато тялото е по гръб с ръце, кръстосани на гърдите. Смисълът, който е вложен в тази поза е следният – както питонът може дълги часове да лежи неподвижно така и йогинът е в състояние дълго време да бъде неподвижен.

Поздрави.
Р.Ч.

miroki
Регистриран: 31 авг 2010, 14:11

Непрочетено мнение от miroki » 20 ное 2011, 22:48

Мен за там единственото нещо което ме тормози е областта на коляното от която си възприел на излизане. Което се различава от центъра на физиците и евентуално, планетното състояние.

alex

Непрочетено мнение от alex » 22 ное 2011, 20:38

Благодаря sum за информацията, интуитивно съм набарал позата и съм пробвал да достигна вибрациите от там, но безуспешно. Стигам някакво състояние, сякаш съм малко по широк отколкото е тялото ми. Но с новата насока мисля че ще е по лесно ;)

Miroki и аз се чудех как от коляното?? Нали не се пада никакво st 0 там.

И още не мога да си представя как се вписват едно в друго, мислех си че слънчевата система е нашата сфера. Вират е млечния път, а Брахман да е локален клъстер от галактики.

Последните изследвания на нашата материална вселена показва че формата е като две фунии свързани на върха, точно като чакра. И съответно да попитам на кой е тая чакра.

За мантрата ясно.А за безопасността приемам че не е важно така че без страх напред :)

Отговори