Въпроси свързани с медитацията

за Познанието... Продължение на двете теми от форума на Спиралата.
men
Регистриран: 21 дек 2008, 12:38

Re: Въпроси, свързани с медитацията

Непрочетено мнение от men » 28 дек 2010, 15:09

От видеоматериала излиза, че центърът на мисълта е в тумбака на човека, защото въпросната „астрална” проекция излиза някъде от там. По тази логика и седалището на ума трябва да е в тумбака… И ква стана тя … оказва се, че в главата на човека няма нищуууу??? :IL :uaaaha:

ntsk

Непрочетено мнение от ntsk » 28 дек 2010, 16:33

Men, и аз съм на същото мнение.
Действително при т.нар. "астрално пътуване" човек използва силата на мисълта. Реално Умът осъществява "пътуването". Както казахме, при него съзнанието /умът/ се разширява. В това състояние единият Аз в Ума остава като наблюдател, а друг Аз извършва движението.
Мисля, че вече е ясно кой "Аз" коя част от Ума представлява.

Както всички знаем, Умът се намира в главата на човека, т.е. там е "връзката". Ето защо "астралната" проекция реално излиза от главата, а не от корема. :idea:

sum
Регистриран: 15 дек 2012, 13:10

Непрочетено мнение от sum » 28 дек 2010, 21:40

Тумбак?!?! *hihi* От видеоматериала на 04:20 става ясно, че астралната проекция започва от пъпа. А това означава, че мисълта се намира там. Всъщност дали коренът на мисълта се намира в пъпа или в тумбака няма значение, защото и в двата случая това е грешно знание.

Нека обясня пъпът за какво служи.
По принцип, когато се събира енергия от външни източници /това са дърветата, слънцето, планините, цветята и т.н./, чрез движения на тялото и на ръцете извлечената прана се акумулира в пъпа. Оттам /чрез нервната система/ енергията може да достигне до всяка точка на тялото.
Вижте упражненията на монасите от Шаолин и ще разбере за какво ви говоря. Преди всяка демонстрация те изпълняват с ръцете си кръгообразни движения, чрез които абсорбират прана, като я насочват към пъпа. След това с мисълта си я придвижват до съответното място на тялото… например до предмишницата на ръката. В следващия момент друг човек удря по ръката с пръчка и тя се чупи… Благодарение на акумулираната прана монахът не изпитва болка от удара.
Така че пъпът е център, чрез който може да се акумулира прана в тялото от външен източник! Но не бъркайте външната прана с прана, която е в сърцето! Това са две различни неща и трябва да ги разграничавате.

Ntsk, има неща, които не съм писал и обяснявал, защото не им беше дошло времето.
Вече стана ясно, че т.нар. астрално пътуване се извършва от част от ума, който не се намира в пъпа.
Хайде сега да си припомним какво представляват частите на ума. Предлагам ви образа на Брахман, който представих в първата си книга:
clip_image008.gif
clip_image008.gif (9.12 KиБ) Видяна 3977 пъти
Вече знаете, че няма никаква разлика между човешкия Ум и Космическия Разум Брахман. Така че от тази схема много лесно ще разберете какви са Аз-овете и частите на човешкия Ум.
В областта на челото съм представил /с човешките глави/ двата Аз-а. Това са Интелектът и Мисълта. Частите на Мисълта, познати още като модификации на ума, са всъщност тия 18 човека, които образуват двете листенца на чакрата аджна.
Когато стане въпрос за астрално /мисловно/ пътуване трябва да се знае, че САМО ЕДИН от тези 18 човека напуска аджна и може да поеме към измеренията!

Разбрахте ли вече кой точно извършва въпросното астрално пътуване?

Има и друго важно - винаги има Наблюдаващ, които вижда астралната проекция.
При състоянието „сън със сънища” центърът Мисъл е Наблюдаващият, които вижда своята част да се движи през измеренията.
Докато при медитация, когато се постигне четвъртото ниво на съзнание „турия”, Наблюдаващият същата ментална проекция не е Мисълта, а е… Умът!!!
Р.Ч.

miroki
Регистриран: 31 авг 2010, 14:11

Непрочетено мнение от miroki » 29 дек 2010, 01:35

sum написа: не е Мисълта, а е… Умът!!!
в смисъл интелекта или и 3 те заедно.

иво

Непрочетено мнение от иво » 29 дек 2010, 16:45

Това го е написал Румен Чорбаджийски:
Ще използвам аналогия, за се разбере какво е умът.., веднъж за винаги...
Нека вземем например един стол. От какво е изграден той? Ами изграден е от крака, седалка и облегалка, нали?
По същия начин гледай на ума /като на стол/, който има три различни части - Манас, Ахамкара и Будхи.

Знаеш ли, проблемът с разбирането на ума е, че Умът се мъчи да разбере какво е Умът. Все едно една ваза да се помъчи да анализира себе си. Само нещо друго извън вазата може да направи анализ на нея. Иначе не става.
Това е трагедията на психиатри, психоаналитици и т.н. , защото чрез ума си се мъчат да разберат какво е ума! Как е възможно?!?...”

vergildido
Регистриран: 08 сеп 2009, 22:35

Непрочетено мнение от vergildido » 29 дек 2010, 19:27

знаем че брахман се състои от 34 звездни чвека 33 основни и един които обединява всички останали но тои може да се види само когато излезем от брахман затова индииците говорят само за 33 бога така като са стигнали само до сливането с брахман е нямало как да го видят.sum този звезден човек ли имаш предвид като говориш за ума като цяло?

purusha

Непрочетено мнение от purusha » 29 дек 2010, 22:40

Ума не е 34 звезден човек, vergildido. Вникни по-внимателно в аналогията за стола, която Иво припомни.
СТОЛ - УМ
Облегалка – мисъл
Седалка - его
Крака - интелект

А тия 34 човека в аналогията на стола ще са дървоядите, които си живуркат в облегалката и краката на стола.

vergildido
Регистриран: 08 сеп 2009, 22:35

Непрочетено мнение от vergildido » 30 дек 2010, 07:47

purusha човешкия ум не е стол знам че sum e използвал тази аналогия но тя е доста опростено обяснение.Щом звездните човеци ги има в космическия ум брахман значи ги има и в човешкия защото между тях няма разлика.
Преди време ми се наложи да обяснявам на група хора, какво според мен е човек, и как се проявява Великия Свидетел в структурите, които присъстват в него. Хрумна ми да представя всичко така:
Представете си една държава с два града и едно село - единият град представлява огромен купол, под който "дишат" информационни структури за всичко "Ставащо". При контакта между две или повече различни информационни структури, се отделя сила, която напуска града. Извън него тя създава магистрали, първокласни и второстепенни пътища. Така започва изграждане на цялостна пътна мрежа в държавата. По време на този процес, силата, поради "недостатъчен тласък" от информационните структури в града, спира на определени места. Там. където спира силата, се образуват малки къщи. Те са 33 на брой и представляват селото в държавата. С течение на времето, всяка къща става резервоар на силата и когато тласъкът от информационните структури е недостатъчен, тя започва да добива енергия от селото, без да се налага да прекъсва своя по-нататъшен път.
Вторият град е със сферична форма и съдържа в себе си животворна вода, която излъчва блага светлина. Най-външният слой на града е грапав и прилича на кора от портокал - по него има 8 400 000 "дупки". Във всяка от тях се съдържа по един чип - носител на информация, която контактува с информацията от всички останали чипове, разположени в "кората" около града.
След като силата от първия град вече е направила мрежа от пътища до селото, тя прокарва нови артерии, които достигат до чиповете от втория град. От тук нататък връзката помежду им е осъществена завинаги. Ето я и аналогията:
- "Държавата" - това е материалното човешко тяло.
- "Първият град" е статичният аспект на самосъзнанието, наречено Шива.
- "Силата, която строи пътната мрежа" е динамичният аспект на самосъзнанието Шива, неговата движеща сила е наречена Шакти.
- "Селото" - това е умът в нас. Същият този ум в Космичен аспект се нарича Брахман.
- "33-те къщи" са модификациите на ума или, както ги наричам. Звездните човеци.
- "Вторият град" това е другата форма на съзнание - познат с термина "душа". Но вече знам, че душата не е съзнание. Затова е по- уместно да кажем, че "Вторият град" е Бог Вишну.
- "Чиповете" са структури, които съдържат информация не само за нашето минало, но и за нашето бъдеще. Там са самскарите.

- "Пътната мрежа в страната" е скелетът от меридиани на съзнанието, подсъзнанието и свръхсъзнанието.
- Атманът е земята, на която съществува държавата с двата града и селото и с пътната мрежа между тях.
Къде в тази картина е душата или Великия Свидетел?
Отговорът е: Великия Свидетел е слънцето, което огрява "земята", "държавата" и всичко в нея.
прочети цитата които съм извадил и ще видиш че звездните човеци присестват в човека като структори които изграждат ума.

Jonathan
Регистриран: 02 мар 2009, 00:24

Непрочетено мнение от Jonathan » 30 дек 2010, 09:18

vergildido, прав си. Но пуруша според мен искаше да каже че 34-тия човек няма как да е целия Ум, защото той е просто елемент от неговата структура. Както и ти пишеш. Затова може би тя избра и тази аналогия с "дървоядите", за да стане ясно, че те са само части от Интелекта (16) и Мисълта(18) в Ума.

Аз друго не успях да разбера и може би малко се обърках. ::thinking::
sum написа:При състоянието „сън със сънища” центърът Мисъл е Наблюдаващият, които вижда своята част да се движи през измеренията.

Sum, в това време какво правят Егото и Интелекта :?: Това най-много ме обърква дотук.
А за Ума какво ще рече, че в турия той е този който наблюдава :?:

Досега винаги когато сме говорели за ума, сме уточнявали коя част във него какво прави.Кой възприема, кой наблюдава, койсе движи и т.н., а сега какво се получава... Цялата форма на съзнание "Ум" се слива в едно ли какво?
Сигурно така цялото (ума) може да погледне на себе си като цяло и да възприема от тази позиция. Но не и да се види отстрани, т.е. да излезе извън себе си. Поне аз така го разбирам.
Може би тогава вече Ума може да се отдели от тялото... :neznam:

men
Регистриран: 21 дек 2008, 12:38

Непрочетено мнение от men » 30 дек 2010, 10:14

SUM цитат:
„Има и друго важно - винаги има Наблюдаващ, които вижда астралната проекция.
При състоянието „сън със сънища” центърът Мисъл е Наблюдаващият, които вижда своята част да се движи през измеренията.
Докато при медитация, когато се постигне четвъртото ниво на съзнание „турия”, Наблюдаващият същата ментална проекция не е Мисълта, а е… Умът!!!”
Казахме вече, че медитацията е осъзнат процес /непрекъснат поток от внимание/, а сънят е неосъзнат процес и SUM ни пояснява КОЙ е Наблюдаващия на астралната/мисловна/ проекция в двете различни състояния на съзнанието.
- При медитация при постигнато четвърто състоянието на съзнанието – "турия", Наблюдаващ е Ума като цяло.
- При състоянието сън със сънища, Наблюдаващ е центърът Мисъл.
Но и при двете състояния на съзнанието, „когато стане въпрос за астрално /мисловно/ пътуване трябва да се знае, че САМО ЕДИН от тези 18 човека напуска аджна и може да поеме към измеренията!”

Отговори