Какво е смъртта

за Познанието... Продължение на двете теми от форума на Спиралата.
manechi
Регистриран: 06 ное 2012, 12:55

Re: Какво е смъртта

Непрочетено мнение от manechi » 07 юли 2015, 10:13

Да, но това не важи ли само когато си прероден в материално тяло ?
МАТЕЙ

Честит Българин
Регистриран: 18 окт 2010, 19:04

Непрочетено мнение от Честит Българин » 07 юли 2015, 10:15

mus написа:За съзнанието не съществува такова нещо като смърт. Съзнанието е самото съществуване. То няма начало или край.
Има изключения, които са правило - следователно не са такива! Например: Нощта на Брахман. И съзнанията умират преди новия цикъл.
mus написа:Тук се прави грешното допускане, че съзнанието е "вътре" в тялото. Това никога не е вярно. Дори и в момента. Всъщност тялото е "вътре" в съзнанието - както това в центъра, така и всички други тела и обекти наоколо. Няма как нещо безкрайно (съзнанието) да се намира вътре в нещо ограничено (тялото).
Безкрайно като време или безкрайно като пространство? Философски погледнато можем да си разтягаме локума до безкрайност...
Явно не си чел достатъчно автора, на който си негативирал никнейма!!!

Центровете на съзнание са в тялото, което пък е най-доброто място за събирането им!

Същността на темата е по-различна и предлагам да се центрираме върху това какви са традициите при смърт при различните религии и народи.

Ч.Б.
mus написа:Именно заради това смъртта на тялото е несъществена за съзнанието.
Несъществена, несъществена, но си стискаш животеца здраво и си дрънкаш общи приказки по-надолу.
mus написа:Съзнанието е винаги свободно от тялото, освен в случая, в който то се отъждествява с него.
Звучи ми като " Правилото е вярно , но има изключения." Е, значи не е правило, а по-често срещан случай. А дали си го проверил или са приказки от общ характер в стил ню ейдж??? Хм, май второто.
mus написа:Ако съзнанието познава себе си като това, което е (безгранично съзнание), а не бърка себе си с тяло (ограничена форма), то е винаги свободно, ако ще и тялото да е хвърлено в затвор до живот.
Ако, ако, ама ако познаваше себе си, според теб, щеше ли да е безгранично?
Безгранично значи ли свободно??? ...А познаваемо??? / Справка в "Ти си това" първа книга./

Все пак темата е какво е смъртта като традиции и разбиранията на различните народи и религии.

manechi

Непрочетено мнение от manechi » 07 юли 2015, 13:02

Концепции и учения не е ли друго ?
МАТЕЙ

Честит Българин

Непрочетено мнение от Честит Българин » 07 юли 2015, 15:33

manechi написа:Концепции и учения не е ли друго ?
За концепциите и ученията се иска доста изучаване на същите. Иначе сме в "някой беше казал" или "чул съм" и др. подобни... Нужна е конкретика. Малко са запознатите.
На етапа по темата ще се облегна на наученото тук и в трилогията. Нямам време за разбори на ню ейдж теориите или по-стари такива от миналия и по-миналия век. Търся вярното!

Ч.Б.

manechi

Непрочетено мнение от manechi » 07 юли 2015, 17:10

Да, съгласен съм, но освен наученото или прочетеното в трилогията, Румен пита кой какво знае и разбира за живота след смъртта ? Не за традициите в дадено село , град или държава, където тотално се разминават, а в повечето случаи и не се разбират ! Аз искам да чуя различни мнения, за да стигна до истината, колкото и условна да е тя !
МАТЕЙ

sum
Регистриран: 15 дек 2012, 13:10

Непрочетено мнение от sum » 07 юли 2015, 17:45

Аз пък искам да ви върна към филма, който ни представи Вселик човек относно тибетското знание за смъртта.
Не знам дали сте забелязали, но от видеоматериала ставаше ясно, че (дни след смъртта) ламите са намерили начин да изведат ума от тялото. Видяхме част от ритуала,… а показател за излизането на ума от тялото беше, че то прокървява на опредено място.
Този факт, който видяхме във филма не бива да го пропускаме… в днешно време няма как науката да обясни защо и по какъв начин едно мъртво тяло може да прокърви, защото просто при мъртвия няма кръвообращение.
Р.Ч.

mus
Регистриран: 25 фев 2014, 09:47

Непрочетено мнение от mus » 07 юли 2015, 18:14

Radost написа:Много интересно откъде mus има тази информация,може ли да ни даде повече подробности за източника на информацията си.И не мислите ли,че повечето съзнания се отъждествяват с телата си ?
Източникът на тази информация съм аз.

Няма такова нещо като "съзнания". Има само едно съзнание. Съзнанието, в чийто център е "mus", е същото съзнание, в чийто център е "Radost". Съзнанието е безгранично и включва в себе си всички реалности от всички възможни отправни точки.

Честит Българин, ти си враждебно настроен и нямаш желание да чуеш отговорите на въпросите, които си задал със сарказъм. Желая ти всичко добро.

sum

Непрочетено мнение от sum » 07 юли 2015, 18:23

Пак ли ти бе... :lol:
Съзнанието, в чийто център е "mus", е същото съзнание, в чийто център е "Radost".

Това е виждане на папурите. Те си имат собствен център и не могат нито да мислят, нито да действат извън него. Каквото ума ти приеме като идеи от центъра това става и твоето верую. Ти нямаш право да мислиш, но центъра, от който съществуваш, да.
Не си за тук, момко. Колко пъти да ти пиша това... за две години не ти ли омръзна... сбъркал си форума.
При следващия спам те трия.
Р.Ч.

Честит Българин

Непрочетено мнение от Честит Българин » 07 юли 2015, 19:37

Намерих в Ю тубето по-добро качество на филма.

https://www.youtube.com/watch?v=r8O1Gfz84TQ

sum, ти ме накара да прегледам епизода с кръвоизлива няколко пъти. Той е след 15-та минута нататък. Доколкото мога да преценя, наистина е след няколко / не повече от 9 / дни и е от носа или устата, струва ми се. Впечатли ме и залепването на ечемик и масло на въртела / основата на чембаса /. А дали наистина ума на умрелия чува гласовете??? Явно - ДА!
Казваш " ламите са намерили начин да изведат ума от тялото" - залепва на върха на главата ечемика, щраква два пъти с пръсти и с постоянно мантруване да си заминава от този свят той си тръгва и дава знак чрез кръвта!
Поразително!!!!
П о р а з и т е л н о !!!!

Ч.Б.

sum

Непрочетено мнение от sum » 07 юли 2015, 20:54

А дали наистина ума на умрелия чува гласовете??? Явно - ДА!
Да, при тибетците няма поп, който да анатемоса умрелия с мантрата „Исус като дойде на Земята той да реши праведен ли си или не”, след което ума изпада в състоянието сън без сънища. Това реално е кома за съзнанието.
Разбираш ли, при тези хора (тибетците) съзнанието може да пребивава и в другото състояние - сън със сънища в умрялото тяло… до времето, когато прана охлаби хватката от мантрите на ламите и тогава ума може да се изведе в пространството за ново прераждане на Земята.
Р.Ч.

Отговори