Какво е смъртта

за Познанието... Продължение на двете теми от форума на Спиралата.
manechi
Регистриран: 06 ное 2012, 12:55

Re: Какво е смъртта

Непрочетено мнение от manechi » 03 юли 2015, 16:57

За народа ясно, ама да не би да е само нашия, другите да не са нещо повече ? Специално за тия неща ! Едва ли !
МАТЕЙ

sum
Регистриран: 15 дек 2012, 13:10

Непрочетено мнение от sum » 04 юли 2015, 13:08

ceco_kal:
трябва да преминем през портала слънце и да речем сме постигнали БРА-МАН Ще отидем там нали
АКО след смъртта си преминеш през портала слънце не можеш да ей така веднага да постигнеш реалността на Бра-Ман. Преди да се достигне Неговата реалност други неща трябва да се знаят. То ако беше толкова лесно… ехее…
ceco_kal:
а ако не сме постигнали нищо тогара какво можем да направим.
Нищо, ще се въртиш отново и отново в тази реалност (земната) както си правил хиляди години досега.
Berbera:
Въпроса е как да накараме брутално изкривеното ни общество да си спомни какво сме и какво можем и трябва да правим.
Да, така е. Съгласен съм.
Но за сега освен да пишем и да обясняваме не виждам друго какво можем да направим.
Р.Ч.

sum

Непрочетено мнение от sum » 04 юли 2015, 13:22

Искам да акцентираме върху някои важни аспекта от статията за „Хорото на мъртвите”
Поменалното хоро се играе само за починалите до година. Според народната вяра през това време мъртвият се лута между реалния и оня свят. Той вече не е на този, но не е и на онзи. Хорото е подкрепа за неговата лутаща се душа. То е наречено на името на починалия – казва се: това е хорото на Райна, на Валентина, на Илия и т.н.
На мен ми е много интересно как се е образувала тази „народна вяра”. Откъде пък накъде, вяра - се чудя аз!? Вярата е използвана от хиляди години от попчетата и то доста успешно. Но вярата на християнските попчетата относно смъртта е доста различна от този обичай до Видинско. Защото те вярват, че човек след като умре си стои си в гроба и чака Исус, след като дойде отново на Земята, да РЕШИ дали е живял праведно или не. Според попчетата Исус е този, който определя дали умрелият е за „геената огнена” или за „царството небесно”.
Според мен на всички трябва да са ясно какво твърдят християните относно освобождението на съзнанието (душата) от мъртвото тяло. Според тях само техният Бог (Исус) решавал това. Да не забравяме според попчетата какво сме ние, човеците – раби божии. Така де, роби на Бога. А роба няма право на мнение и на глас.
Да, ама аз не съм раб божии. Бога ми е раб.
Боговете са създадени, за да служат на съзнанието. Но преди хиляди години явно някой е промил мозъците на хората относно метафизичната реалност и така се стигнало дотук... Живееш, умираш и чакаш в гроба си стотици години някой да дойде и да прецени как си живял, за да те спаси. Голям филм... битер колумбийски сериал.
Р.Ч.

Честит Българин
Регистриран: 18 окт 2010, 19:04

Непрочетено мнение от Честит Българин » 04 юли 2015, 13:33

sum написа: Цитат:
Berbera:
Въпроса е как да накараме брутално изкривеното ни общество да си спомни какво сме и какво можем и трябва да правим.

Да, така е. Съгласен съм.
Но за сега освен да пишем и да обясняваме не виждам друго какво можем да направим.
Мисля си, че за обществото като цяло трудно можем нещо да направим. По-скоро за част от обществото, като започнем от себе си.

sum

Непрочетено мнение от sum » 04 юли 2015, 16:25

Нека продължим с „хорото на мъртвите”. Ето какво пише по нататък в статията:
Води се от близък на починалия – ако е мъж – от мъж, ако е жена – от жена, но не от дома му. На най-близките се забранява да се хващат на хорото.
Защо според вас се забранява на най-близките да се хващат на хорото?
Р.Ч.

Честит Българин
Регистриран: 18 окт 2010, 19:04

Непрочетено мнение от Честит Българин » 04 юли 2015, 18:00

Същото е с носенето на ковчега - не трябвало да са роднини. Нямам обяснение, но търсейки логика ми се върти нещо около самскарите... Или бъркам?

Ч.Б.

Asen
Регистриран: 11 сеп 2013, 20:30

Непрочетено мнение от Asen » 04 юли 2015, 18:48

Не допускат роднините за да не може родовата карма да го дърпа на долу като котви, на принципа сходното привлича сходното?

Asen
Регистриран: 11 сеп 2013, 20:30

Непрочетено мнение от Asen » 04 юли 2015, 19:18

Спомням си че когато дядо ми почина, баба ми покри всички огледала в къщата.
Тогава бях още дете и баба ми обясни че това се прави за да не може душата да се огледа и изплаши или обърка. Това тогава не го разбрах, но в Ти си Това III Румен пише:
"След смъртта на тялото, за да постигне света на Брахман, пътят на Ума не трябва да минава през космическия център Будхи,защото попадне ли в пространството му, неминуемо ще бъде привлечен от Огледалото..."

Според мен и в този ритуал на старите хора също има остатъчно знание от едно време.

berbera
Регистриран: 29 май 2013, 11:34

Непрочетено мнение от berbera » 04 юли 2015, 20:30

Вероятно роднината не може да превъзмогне толкова бързо тъгата и печала като чувство за да поведе хорото, което трябва да има положителна енергия и насока.

Mln
Регистриран: 24 сеп 2012, 23:03

Непрочетено мнение от Mln » 04 юли 2015, 23:09

Роднините няма да искат да се разделят с душата на човека.

Отговори