ВРЕМЕТО

за Познанието... Продължение на двете теми от форума на Спиралата.
sum
Регистриран: 15 дек 2012, 13:10

Re: ВРЕМЕТО

Непрочетено мнение от sum » 23 апр 2015, 22:12

Антония Стефанова:
" Всичко се повтаря през различни времеви интервали", както прераждането, въртиш се в един омагьосан кръг.... "Онова , което е трайно е продукт на времето, а времето е мисъл" Мисълта е продукт на ума. "Умът е познатото - а познатото е това, което е преживяно" :) Според мен имаме определени представи за време като период, в който се случват определени събития , разделяме и времето на часове, но как да сме сигурни, че точно това е наистина определението за време, та това е само дума, чието значение е вече ясно и ние просто сме го заучили , както и начинът ни на мислене, който се определя от модификации, самскари... ние сме в едно ограничено пространство, рамка, колкото и да разсъждаваме по понятията то няма как да измислим нещо различно от това, което са. Според моите разбирания ако човешкият живот като период е един кръг с точки по него, които са различните мигове, то ние в паметта си съхраняваме информация за миналите събития от нашия живот, но реално съществува само мигът - тук и сега , ако бъдещето ни се определя от мислите ни в настоящето, то понеже мисълта е краен продукт на ума, то ние няма как да измислим нещо по различно, от това което сме преживели, т.е. въртим се в идеите и представите от собствения ни ум... ровим в паметта т. е събитията са повтаряеми и всяка следваща точка - миг е смес от частици от предходните точки.
Р.Ч.

sum

Непрочетено мнение от sum » 23 апр 2015, 22:12

Красимир Илиев:
А пък Росица Кирилова пее: "Просто живей за мига..."
Р.Ч.

sum

Непрочетено мнение от sum » 23 апр 2015, 22:13

Viktoriya Bogdanova:
Много хубаво го написахте. И това за мен е разтягането на времето или индивидуалното време на съзнанието.
Р.Ч.

sum

Непрочетено мнение от sum » 23 апр 2015, 22:14

Милена Стоянова:
Нали благодарение на информацията, която имаме възприемаме даден обект, или ситуация като добро или не. Знам че в медитация успявам да възприемам обектите без да ги класифицирам и тогава няма време и просто е. Но тук не успявам да спра този непрекъснат процес: виждам - класифицирам - възприемам - реагирам.
Р.Ч.

sum

Непрочетено мнение от sum » 23 апр 2015, 22:15

GH Daraya:
Aз пък още не съм намерила "време" хубаво да прочета и осмисля от първата книга, това за което каза Румен /ще го направя/, но вчера в медитация за чистене на Ум без да търся умишлено въпроса за времето дойде следното разбиране за него /може би покрай чуденето ми по темата/. Видях го като разказче с картинки. Започна с кардиограма на сърцето ми, всяко мое движение /дихание/ образуваше честотата на този импулст. От кардиограма с висока честота линията постепенно стана на ниска до права линия. Самото ми трептене, движение и дихание прави различна чистота, която „задвижва“ и някак образува индивидуално време. Не знам дали мога да го обясня правилно с думи. Моята честота на трептене образува време чрез движенето /пулсирането/. Когато това спре става права линия. Хм, съществуването ми през тялото в материята /в живота/ прави това време. После видях и втора „кардиограма“ като ЕЕГ /енцефалограма/ на Ума /този път върху челото ми/. Сякаш мисълта също има честота. Колкото повече спира интензитета на трескаво мислене толкова по права ставаше линията. Тогава се запитах дисбаланса в нас и хауса идва ли от разликата в чистотата на двете „кардиограми“, това ли прави хаоса в битието на деня в време, предизвиква разминаването и ситуациите. Значи ли спирането на честотата и двете прави линии спиране на съществуването и на времето?! Тогава видях, че линията изобщо не е линия а се свързва в кръг, който продължава „нагоре“ в някаква спирала на времето… Както в основата на една планина честотата и съдържанието на въздуха е един, така с изкачването същият се разрежда, така се разрежда сякаш и тази спирала на времето „нагоре“. Зададох си въпроса къде съм аз тук? Видях се сякаш някъде по пътя на спиралата, като честота на трептене,която е хем върху някаква спирала на време, хем образува индивидуално време и разлива настрани вълни /индивидуално време/, както Мая го е нарисувала по-горе. Запитах се къде отива това тази спирала и това „време“ „нагоре“ и видях, че изобщо не отива само нагоре ами, като ДНК /или както работи инструмент дрелка с бургия/ спиралите се заплитат в „нагоре и надолу“. Незнам изобщо разбираемо ли го описах, но това видях.
10402963_1591343547775859_8665707204508413100_n.jpg
Р.Ч.

sum

Непрочетено мнение от sum » 23 апр 2015, 22:16

Dimitar Haralambov:
Времето е константа, но защо го възприемаме различно...
Аз си представям ума като метроном. Ако вземем един часовник, до него сложим метроном и го нагласим на 60, тогава и двата уреда ще отчитат еднакво. Но ако предвижим пластината на метронома на горе или на долу, той започва да забавя или избързва спрямо часовника.
Мисълта, породена от желанията и емоциите е тази която определя темпото на "менталния" метроном. Схемата на Дани ме накара да си замисля и за още нещо. Ако менталния метроном не се движи само на ляво и на дясно, а се върти в кръг, тогава ще се получи едно конусовидно завихряне, точно като спирала. А ако допуснем, че емоцията освен скоростта определя и посоката на въртене, тогава получаваме едни вихри подобни на биполите енергия които се завихрят около енергийните центрове в тялото.
Има един интересен експеримент с 32 механични метронома, поставени на вибрираща плоскост. Пускат ги произволно един след друг, но след време метрономите започват да се синхронизират.
http://blogs.discovermagazine.com/cosmi ... Tnld_CcySo
Интересни са и коментарите, хората правят асоциация с ума, политическите и религиозните движения, принципа на автосинхронността.
С този нагледен пример лесно можем да разберем защо например времето за 50 хил. души на един стадион тече различно от тези които са извън стадиона. Разликата е в емоцията.

~~~~~~~~~~~~~~~~

П.П. Това е последното мнение... Р.Ч. :D
Р.Ч.

Toni
Регистриран: 10 яну 2015, 23:35

Непрочетено мнение от Toni » 24 апр 2015, 11:32

За да живееш тук и сега пак според моите разбирания е възможно само ако добре познаваш себе си. т е моделите, които са заложени и придобити в нас, които обуславят начините ни на реакция в различни ежедневни ситуации. Това е като да плетеш един пуловер и за различната плетка ти трябват различни игли- инструменти - начин на реакция , модел на поведение. Искаме уж плетката да е красива , но с наличните вече инструменти , колкото и преждата да е различна , ти все една плетка ще плетеш , защото просто вадиш наличните игли, но ги вадиш на сляпо , защото ти така или иначе не знаеш коя игла как плете , ама виждаш че плетката е " нищо по различно ", все едно бъркаш в една торба и каквото хванеш , а понякога те излизат от торбата и ти автоматично ги ползваш.Силата , която движи иглата е емоцията. За да живеем тук и сега , то би трябвало да сме разрушили всичко старо, но това става първо чрез опознаване на това старо. И аз виждам как се въртя в момента в тези си разбирания, но Благодаря за темата :sunny:

Dimitar
Регистриран: 24 дек 2008, 01:59

Непрочетено мнение от Dimitar » 24 апр 2015, 12:46

Да живееш тук и сега е да живееш без желание да изпиташ нещо познато, защото то те връща в миналото, но проектира и бъдещето.

Viki

Непрочетено мнение от Viki » 24 апр 2015, 20:10

Разсъждавайки всички за времето, замисляли ли сте се- какво означава да живееш тук и сега?
Преди да намеря познанието, това ми беше любимата тема от разсъжденията на т.нар. "Гуровци"...те говориха за "тук и сега" сякаш са го постигнали :? Какво мислите по този въпрос?
Много се радвам как ни се раздвижва мисленето като дискутираме толкова сложни въпроси... и интересни ::up::

Viki

Непрочетено мнение от Viki » 24 апр 2015, 20:11

Антоанета Георгиева: Хм, много интересен въпрос, Вики. Имайки предвид факта, че мисълта създава времето,т.е чрез мислите за утре, ние създаваме бъдещето си, а така и времето / аз поне така си обяснявам нещата/, тук имат значение и други фактори, но в основата мисълта е тази, която твори. Та знаейки това, ако живеем единствено "тук и сега", вероятно бъдещето няма да бъде сътворено...логически погледнато...

Отговори