ВРЕМЕТО

за Познанието... Продължение на двете теми от форума на Спиралата.
sum
Регистриран: 15 дек 2012, 13:10

Re: ВРЕМЕТО

Непрочетено мнение от sum » 25 апр 2015, 20:46

Asen написа:Sum, ще ни хвърлиш ли някой жокер все пак

:P Замисли се върху самите термини време и пространство... ще се сетиш. :D

"...Вашето време-пространство е само един вдлъбнат шестоъгълник от..."
Р.Ч.

Asen
Регистриран: 11 сеп 2013, 20:30

Непрочетено мнение от Asen » 26 апр 2015, 04:47

"...Вашето време-пространство е само един вдлъбнат шестоъгълник от..." Пара Брахман.

Sum жокера за който питах беше по скоро за идеята която ти е хрумнала. Нещо пак си намислил...

sum

Непрочетено мнение от sum » 26 апр 2015, 11:14

Да, намислил съм... :D
Отивам да раздрусам Крушата.
Поздрави! :sunny:
Р.Ч.

Mln
Регистриран: 24 сеп 2012, 23:03

Непрочетено мнение от Mln » 26 апр 2015, 12:07

Това с време - пространството ме накара да се замисля. Също и мисълта на Димитър За индивидуалното време. Дали времето на всеки тече различно- може би да. Всеки ум възприема ситуациите различно на базата на информацията , която има. Затова мисля, че различно отмерва и възприема времето. Но изхождайки от факта ,че сме в един шестоъгълник- би следвало да сме в едно измерение... Нали нашият шестоъгълник е нашето време- пространство. Ооох ама много се оплетох :facepalm:

sum

Непрочетено мнение от sum » 27 апр 2015, 11:44

Оказа се, че някои от съфорумците не са разбрали какво точно съм имал предвид под термина "Крушата"... :D
За това става въпрос -
1.JPG
1.JPG (19.89 KиБ) Видяна 1517 пъти
Р.Ч.

vergildido
Регистриран: 08 сеп 2009, 22:35

Непрочетено мнение от vergildido » 27 апр 2015, 17:22

Sum може ли и текста към картинката, за да го осмислим пак?

Dimitar
Регистриран: 24 дек 2008, 01:59

Непрочетено мнение от Dimitar » 27 апр 2015, 17:32

"Поклон пред теб, дърво всевечно на живота, чиито корени за нас остават скрити.
Шестте му ствола, двайсет и петте му клона са с четири различни слоя под корите.
По туй дърво цъфтят стремежите човешки
и страстите протягат вейки поривисти.
Напролет блика в тях мъзгата на възхода,
смъртта наесен просвистява в жълти листи.
Прекланяме се пред дървото на живота,
макар че ражда то различни плодове:
едни са сладки, други — кисело-горчиви. Поетите в похвала сливат гласове.
Ако ли някой твойта същина разбира,
то нека да те слави като вездесъщ
непостижим световен дух. А ние славим
превъплъщението ти във царствен мъж."
http://forum.tisitova.com/viewtopic.php ... 1f55#p1020

"В древността Висшият Разум /Пара Брахман/ винаги е бил изобразяван само по един начин от Премъдрите – две пресечени през средата очи, от които едното е отворено, а другото затворено.
Отвореното око визира връзката на нашия ум и сетива с този предметен материален свят, а затвореното око пояснява за ограничеността на ума да познае Непроявеното битие на Висшия Разум /Пара Брахман/. "
http://forum.tisitova.com/viewtopic.php ... 1f55#p2085

Dimitar
Регистриран: 24 дек 2008, 01:59

Непрочетено мнение от Dimitar » 27 апр 2015, 17:39

"По туй дърво цъфтят стремежите човешки
и страстите протягат вейки поривисти."

Мисля че този стих е по темата и се отнася за времето.

novex
Регистриран: 10 авг 2009, 21:54

Непрочетено мнение от novex » 27 апр 2015, 18:37

"Всеки ум възприема ситуациите различно на базата на информацията , която има. Затова мисля, че различно отмерва и възприема времето. Но изхождайки от факта ,че сме в един шестоъгълник- би следвало да сме в едно измерение... "

Информацията е една - индивидуалният опит на ума с нея е различен. Тоест, Браман е общ, затова и имаме сходна "външна" действителност, но поради Вътрешният Аз в сърцето ни, който е точно копие на Брахман , всеки от нас възприема "външната" реалност по-различен начин. Тоест, заради Вътрешният си Аз, който е различен за всеки, заради различният път през който е преминало съзнанието, всеки от нас ще има различно възприемане на дадено събитие. От една страна имаме Ума възприемащ събиетието, от друга страна събитието е под формата на спомен. Спомена/самскара /се състои от информация + запаметената емоция в даденият момент. Когато разградим самскара, ние разкъсваме "условността", "връзката" на ума с дадена минала ситуация. Ситуацията/информацията/ която ще възприеме ума остава, емоцията която ще изпитаме сега пак си остава, но вече тази емоция не е породена от минал спомен, условност някъде идваща от вътрешният Аз, а е нова/чиста, неубословена емоция/енергия, която ума изпитва просто от контакта си с нещо.
Таньо ||| Преживяванията разкриват действителността |||

alex
Регистриран: 02 май 2011, 22:02

Непрочетено мнение от alex » 27 апр 2015, 19:30

Здравейте,
Имам няколко въпроса относно написаното:
novex написа:но поради Вътрешният Аз в сърцето ни, който е точно копие на Брахман
Имаш предвид на част от Брахман - конкретни спомени които са свързани с индивида ли? Или информацията присъства в някаква форма без да е обвързана с емоция - и за това не е самаскар?
Dimitar написа:Океанът на Съзнанието / Атман / Непроявения е статичен, в него татвите не си взаимодействат. Силата която се получава при контакта на татвите създадва вълните в този океан и това води до неговото проявление в три центъра / динамични аспекта.
Тук нещо не ми се връзва. Каква е разликата между взаимодействие и контакт? Защото за мен са си все същото... :)

Имам и въпрос относно първата книга към Румен. Защо когато излизаш да видиш първия звезден човек, описваш че имаш странното усещане, че там където си бил липсват константите наречени време-пространство. Там не присъстват константите наречени време-пространство(и ако да защо), или просто такова е усещането?

Отговори