ВРЕМЕТО

за Познанието... Продължение на двете теми от форума на Спиралата.
Viki

Re: ВРЕМЕТО

Непрочетено мнение от Viki » 24 апр 2015, 20:12

Биньо Димитров: Няма минало и бъдеще! Хвани мига и полети! "Тук и сега"!

Тракиец
Регистриран: 19 фев 2015, 17:25

Непрочетено мнение от Тракиец » 24 апр 2015, 20:53

Здравейте,
споделям първото си мнение във форума. Темата е толкова интригуваща, че не мога да се сдържа.
Моето мнение се основава преди всичко на заключенията на моя обусловен ум, и информацията поднесена
в трилогията "Ти си това".
Аз мисля, че първо трябва да разглеждаме времето като неразривно свързано с пространството, т.е. по-правилно
би било да се говори за време-пространство. От гледна точка на науката - това е време-пространствения континуум на Анщайн. От гледна точка на "Ти си това" в книга първа глава "Константата време" се казва: "Времето е пряко свързано с пространството. Те са в тясна симбиоза, подобно на тялото на човека и неговата сянка."
Според мен ако под "константата време" се разбира време-пространствен континуум - то това ми прилича на статичен и динамичен аспект на непроявеното. Или с други думи според мен океана на съзнанието, което е статичния аспект на непроявения бог е време-пространството.
Петър Синджирлиев

Dimitar
Регистриран: 24 дек 2008, 01:59

Непрочетено мнение от Dimitar » 24 апр 2015, 23:11

Здравей Тракиец,
Мисля че бъркаш Атман с Пара-Брахман. Прочети главата "Времеви цикли" от първата книга.
Аз ще изкарам само някои цитати:
Татвите: Те са петте разновидности на константата време. Константата време е статична. Тя е като безбрежен океан, но вълните в този океан винаги са динамични. Именно тези вълни представляват татвите. Когато Бог въздейства върху праматерията, тя се трансформира в пет различни състояния /както вълните в океана/, всяко от което има специфично трептене и изпълнява определена функция. Първото стъпало от развитието на Пара Брахман е Акаша татва, след което идват Ваю, Теджас, Апас и Притхви.
Акаша поражда звука, също така предоставя пространство за определена енергийна субстанция. Може да се каже, че именно Акаша е причината за така наречените Време-Пространство-Причинност.

Dimitar

Непрочетено мнение от Dimitar » 24 апр 2015, 23:55

Вики по-горе писа, че психичната енергия е тази която движи времето. Но да не забравяме че в структурата на Пара-Брахман има множество психични центрове, които се образуват при взаимодействието на татвите. Чудя се, след като умовете на хората възприемат различно времето, дали то не е различно и във всеки един център от Пара-Брахман. Ако е така дали Брахманите се сихрнонизират по някакъв начин, дали тази мрежеста структура на Пара-Брахман не играе ролята на вибрираща основа за синхронизация като при експеримента с метрономите.

Тракиец

Непрочетено мнение от Тракиец » 25 апр 2015, 08:01

Здравей Димитър,

напълно съм съгласен с цитата от "Времеви цикли". Но в глава 28 от книга ІІІ където е описано основното знание на Премъдрите се казва, че в океана на съзнанието преди да се прояви Непроявения, т.е. преди да се образува пласта Пара Брахман има татви и точно тяхното движение е причина за появяване на силата, от която се ражда проявения аспект на Непроявения Бог. Изхождайки от това аз мисля че време-пространството е окена, като условно можем да го разделим на пространство (окена на съзнание) и време (татвите в океана на съзнанието). И така погледнато това не противоречи на написаното във "Времеви цикли".
Петър Синджирлиев

sum
Регистриран: 15 дек 2012, 13:10

Непрочетено мнение от sum » 25 апр 2015, 08:48

:D Много добре! Удоволствие е да ви чета… ::hat::

Dimitar, даде ми гениална идея, за което лично ти благодаря. Ето затова предпочитам работата в екип при такива сложни теми, защото понякога е достатъчна само дума, за да се задвижат големите неща. Черпнята от мен.
Поздрави. ::up::
Р.Ч.

Честит Българин
Регистриран: 18 окт 2010, 19:04

Непрочетено мнение от Честит Българин » 25 апр 2015, 09:55

Темата ме интересува отдавна. Връзката Парабрахман=дъска и много брахмани=метрономи е свързана с резонанса на трептенията.Сега няма да я развивам, но ако се заслушате в звука на постепенното влизане в резонанс ще ви стане интересна вразката привиден хаос и влизането "в крак" на брахманите! Ето няколко примера от 2007 и други демонстрации:
https://www.youtube.com/watch?v=W1TMZASCR-I
https://www.youtube.com/watch?v=Aaxw4zbULMs

Но, обърнете внимание и на следващите! Тук имаме различни дължини на рамото = различни по време от зараждането на брахманите, може би! / Нали Брахман=ум е времето! /
https://www.youtube.com/watch?v=1M8ciWSgc_k
https://www.youtube.com/watch?v=7_AiV12XBbI

Успех на темата!

Ч.Б.

Asen
Регистриран: 11 сеп 2013, 20:30

Непрочетено мнение от Asen » 25 апр 2015, 14:32

Здравейте,
Тази тема ме накара отново да препрочета няколко глави от книгата и да попълна доста пропуски.
В главата "Константа време" никъде не се споменава за другите два центъра Шива и Вишну. Схемата още на първата страница започва с Пара Брахман. Според мен време-пространството не е целия океан на съзнание, а само в Пара Брахман.

Sum, ще ни хвърлиш ли някой жокер все пак :)

Dimitar

Непрочетено мнение от Dimitar » 25 апр 2015, 15:30

Явно с Тракиеца сме стъпили на различни брегове и всеки вижда различен океан :)
Океанът на Съзнанието / Атман / Непроявения е статичен, в него татвите не си взаимодействат. Силата която се получава при контакта на татвите създадва вълните в този океан и това води до неговото проявление в три центъра / динамични аспекта. При създаването на всеки един от тези центрове, татвите променят Силата и новосъздадената енергия във всеки един пласт е с различна честота на трепетене. За това когато говорим за татви трябва да се обърне внимание дали си взаимодействат и ако си взаимодействат за коя честотата на трептене / пласт от проявеното Съзнание става дума.
Според мен константата време и време-пространстовото са съответно статичния и динамичния аспект на Пара-Брахман.

Тракиец

Непрочетено мнение от Тракиец » 25 апр 2015, 17:17

Още съм в началото на познанието и единственото на което се опитвам да стъпя, това е трилогията "Ти си това".
Нямам претенции за верност на моята теза, просто се опитвам да разсъждавам на глас по темата.
В тази връзка си мисля, а ами ако има глобално и локално време? Изхождам от следният цитат от Книга І, глава "Отвъд познатото" :
"- Нали знаеш какво е пчелната пита?Пчелната пита е образувана от малки вдлъбнати шестоъгълници, нали? ....Вашето време-пространство е само един вдлъбнат шестоъгълник от общата пчелна пита."
Петър Синджирлиев

Отговори