Сатянанда йога

за Познанието... Продължение на двете теми от форума на Спиралата.
sum
Регистриран: 15 дек 2012, 13:10

Re: Сатянанда йога

Непрочетено мнение от sum » 04 яну 2015, 12:42

Много добре си разбрал как стоят нещата с прана по време на сън.
Нека сега обърнем внимание на текста от стр.26

Когато се концентрирате върху трикути, точката в междувеждието, вие виждате малка светлинка. Когато навлезете в дълбока концентрация, тази светлина нараства все повече и накрая праната, или дъхът, спира напълно. Докато визуализирате тази уголемена светлина, дъхът се задържа. Мига, в който светлината изчезне, дишането започва да се възстановява. Каква е тази светлина? Тя е символът на осъзнаването в пълната несъзнателност. Точно затова се препоръчва концентрация върху янтра или мандала. Ако можете да спите, като същевременно осъзнавате някоя мандала или символ, ще успеете да осъзнаете целия несъзнателен ум. Това също така означава, че осъзнаването ви е проникнало в целия мозък, а не само в част от него.

Каква е тази малка светлина според вас?
Р.Ч.

Astronomer
Регистриран: 04 фев 2010, 09:40

Непрочетено мнение от Astronomer » 04 яну 2015, 14:10

Ами трикути е Третото око. Дъхът отива като проблясък в междувеждието и Третото око. Когато седнем да медитираме и наблюдаваме тази малка светлинка чрез концентрация, постепенно дължините на дъха намаляват и тази светлина се уголемява. Когато тази светлина се свърже с третото око и дъхът намалее, автоматично започваме да черпим прана през Слънцето. Така променяме параметрите на нашето Етерно тяло чрез дишането.
Когато дишаме съзнателно черпим прана от сърцето (където е и корена на Етерното тяло), а когато наблюдаваме дишането си и свържем дъха си с третото око започваме да черпим от другия вид прана, тази от Слънцето, т.е. от външен източник.

Ето едно много интересно обобщение за видовете медитация, написано от Johnatan:
1.Съзнателно може да медитира като освобождава праната от сърдечната област, която започва да облива трите форми на съзнание в човешкото тяло - Умът, Любовта и Самосъзнанието.
(как се прави)

2.Съзнателно може да се медитира и когато наблюдаваме дишането си. Тогава зареждаме тялото с космическа прана (енергия), като върховото състояние при това положение е да свържем дишането с третото око, т.е. намаляват размерите на праничното ни тяло и ние започваме да получаваме прана (космическа енергия) директно през нейния космически център - Слънцето.

3.Докато несъзнателното медитиране става като следим отново дишането, пак го сливаме с третото око, но при това положение се търси състоянието "без мисли", което ще рече че се постига третото състояния на съзнанието - сън без сънища. При него нямаме мислене и осъзнаване. Това медитативно състояние е опасно, понеже при него е възможно освен енергия от космоса (прана) да получим и информационна енергия от съзнания ("ТЕ"), които желаят да ни контролират и манипулират.
Интересно е да се обобщи кой вид медитация се практикува при Сатянанда.
Стенли

Свободния Дух
Регистриран: 17 дек 2008, 00:59

Непрочетено мнение от Свободния Дух » 04 яну 2015, 16:47

В множество дискусии в този форум е ставало въпрос за наблюденията на много съфорумци по време на техните медитативни практики. Sum, а и други от по-опитните съфорумци са разяснявали, че наблюдаваните на менталния екран светлинни картини са енергийни потоци в следствие обичайната работа на съзнанието (ума). От друга страна описанието от цитирания пасаж дава представа по-скоро за светлина концентрирана в точка, което по-добре съответства на възприемането на чуждо съзнание. С приближаването му към медитиращия, логично, неговият размер и светлинен интензитет нарастват. Прелюбопитен е моментът с пълното спирането на прана – не ми се струва да е нормален естествен процес. Ако наистина е така, това означава, че става въпрос за класическо въздействие на ТЕ. Закономерно, с изчезването на светлината (въздействащото съзнание) започва и да се възстановява нарушеният праничен поток.
Това разбира се е само една хипотеза (макар и доста вероятна).
Днес съм Тук, а утре Там - ex, че скитник съм голям.

Dimitar
Регистриран: 24 дек 2008, 01:59

Непрочетено мнение от Dimitar » 04 яну 2015, 16:54

След първото изречение си помислих за мисловния център Вират. Но после като прочетох че праната спирала :shock: а уголемяващата светлина била символ на "осъзнаването в пълната несъзнателност" ми стана ясно, че първият вариант е прекалено оптимистичен за Сатянанда. Споделям хипотезата на Свободния Дух, че в тази "пълна несъзнателност" е захранвал някое съзнание.

sum

Непрочетено мнение от sum » 04 яну 2015, 18:04

Вече нищо не може да остане скрито от вас… Само така. :D
Хайде да отидем на стр.70. Ето го текста:
Йога нидра е средство за осъществяване на контакт с източника на самопознание и вдъхновение, намиращ се у всеки човек. Това е техника за „самопредизвиканото сънуване", при което съкровищницата на собственото ни съзнание може систематично да се осветлява, изследва и след това да се използва за обогатяване на всекидневния ни живот.

Какво разбирате от тези редове?
Коя според вас е ключовата дума в текста?
Р.Ч.

Astronomer
Регистриран: 04 фев 2010, 09:40

Непрочетено мнение от Astronomer » 04 яну 2015, 22:27

Ами според мен редовете сочат, че йога нидра е техника за „самопредизвиканото сънуване”, което е и ключовата дума според мен. След като направим тази техника и предизвикаме въпросното сънуване, осъществяваме контакт с „източника на самопознание и вдъхновение, намиращ се у всеки човек". Между другото за първи път чувам сам да предизвикаш сънуване. Не се дава отговор кой е точно този източник и къде в нас се намира той. И накрая осветеното в собственото ни съзнание можело да се използва и прилага във всекидневния ни живот. Демек информацията, която получим в сънуването ще има своята роля в ежедневието, което е нормално да има отражение. Въпросът който обаче виси с пълна сила е кой е този източник и аджеба каква информация подава.
Стенли

alex
Регистриран: 02 май 2011, 22:02

Непрочетено мнение от alex » 05 яну 2015, 07:59

Според мен ключовата дума е "контакт"

koan
Регистриран: 07 ное 2013, 10:29

Непрочетено мнение от koan » 05 яну 2015, 09:37

Ей, Alex не спиш ли? Задигна ми думичката! :D

И аз мисля, че ключовата дума е „контакт”, но ще изложа малко по-подробни съображения.

Основния въпрос според мен е в това да определим каква е файдата от този „контакт”, кой какво ще получи/спечели от това „самопредизвикано сънувано”- да не забравяме, че това означава „само предизвикано състояние на съзнанието”, затова трябва да определим в този „бизнес”, коя е най ценната „валута”. Ако си припомним стария Ташкан ще видим, че основния му проблем беше липсата на енергия /психична/, получаването и комулирането на която беше пряко свързано с емоциите, което означава, че енергията е дефицитна стока, която се търси.
Къде е богатия урожай със запечатани емоции? Това е единият от центровете на съзнание, където са самскарите и решетката. Осигурявайки достъп до това хранилище, ние даваме възможност да се черпят емоциите-горивото необходимо за производство на психична енергия.
Дотук какво се случи.
Гуру ни научи как да визуализираме точката светлина /чуждото съзнание/, т.е. как да му отворим вратата и то да поеме контрола, сега трябва да му осигурим контакт с хранилището на записани емоции-самскарите. И се завъртаме в един порочен кръг. Излъчените емоции, вече под контрола на оная гад-пуска ги на порции да не задави котела, обливат ума, генерира се психична енергия, която захранва пряко гуру или друго съзнание – спокойно гуру пак ще си получи неговия дял, нали са в един бизнес. Така тази енергийна централа – ученик, вярващ, последовател - започва производството на основната „валутата” на Папурландия – психична енергия.
Какъв е резултата от контакта – контрол и още една „батерийка” включена в мрежата.

P.S. Санскрит не ми е силния език, но как се превежда Сатянанда? Сат, чит, ананда е битие, съзнание, блараженство. Ако премахнем думата съзнание - чит, тогава какво остава - сат+ананда. Да ама съзнанието къде отиде. Естествено не съм сигурен за превода, но изглежда че това се превежда като безсъзнателна йога. :neznam:

sum

Непрочетено мнение от sum » 05 яну 2015, 09:55

::up:: Виждате ли колко е просто… :D
Нека сега обърнем внимание на следващия текст от същата страница:
Съновиденията възникват като енергийни модели поради пробуждане, освобождаване или експлозия във психическото тяло. По принцип те се явяват от само себе си, а в йога нидра ние ускоряваме тяхното освобождаване. Достигнете ли определен стадий в духовния живот, става възможно да променяте сънищата си в момента на сънуването им и действително да творите свои собствени сънища. Но за да успеете да направите това, трябва да сте способен да поддържате
едновременно съзнание за сънуващия и за съновидението, така че докато сънувате, да знаете, че сънувате. Способността да наблюдавате като свидетел това сънуващо съзнание е динамична форма на пратяхара.Йога нидра е най-добрият начин, чрез който може да се постигне нивото на осъзнаване на сънищата. Много хора имат сънища, но тяхното осъзнаване остава на грубо материално и неефективно ниво. Ето защо те обикновено не могат да си припомнят сънищата. Сънят може да се
визуализира ясно единствено когато наблюдаващото съзнание остане будно във вид на свидетел. Такова осъзнаване се постига чрез йога нидра.

Вярно ли е първото изречение според вас?
Р.Ч.

Свободния Дух
Регистриран: 17 дек 2008, 00:59

Непрочетено мнение от Свободния Дух » 05 яну 2015, 09:57

koan написа:P.S. Санскрит не ми е силния език, но как се превежда Сатянанда? Сат, чит, ананда е битие, съзнание, блараженство. Ако премахнем думата съзнание - чит, тогава какво остава - сат+ананда. Да ама съзнанието къде отиде. Естествено не съм сигурен за превода, но изглежда че това се превежда като безсъзнателна йога.
Или вероятно се превежда като "съществуване в блаженство" (само че за добре нахранените папури). ;)
Днес съм Тук, а утре Там - ex, че скитник съм голям.

Отговори