Сатянанда йога

за Познанието... Продължение на двете теми от форума на Спиралата.
sum
Регистриран: 15 дек 2012, 13:10

Re: Сатянанда йога

Непрочетено мнение от sum » 23 дек 2014, 09:32

Добре. Хайде да разгледаме текста ред по ред.
Ето първия:
„По време на сън умът се отдръпва и претърпява процес на обръщане навътре и трансформиране.”

Как си представяте това твърдение на гуру, че по време на сън умът се отдръпвал навътре?
Забележете обаче, че щом се отдръпва навътре това означава, че ще може да излиза и навън, нали? Но все пак да отбележа, че умът не е глава на костенурка… :)
Р.Ч.

Asen
Регистриран: 11 сеп 2013, 20:30

Непрочетено мнение от Asen » 24 дек 2014, 16:58

То хубаво се трансформира ума, но кой контролира този процес? Сигурно божественото съзнание което сме допуснали да влезе в нас.
Друг интересен момент за мен е настройката на прана. Според този текст в зависимост от нивото на осъзнаване, прана функционира само в конкретна чакра. И какво излиза, че някои органи в тялото по време на сън ще започнат да боледуват понеже потока на прана е блокиран.::thinking::

Astronomer
Регистриран: 04 фев 2010, 09:40

Непрочетено мнение от Astronomer » 24 дек 2014, 18:22

Не бих казал, че Умът се отдръпва, по-скоро сетивата се отдръпват. След това имало процес на обръщане навътре и трансформиране. Той Ума винаги си е вътре, демек в главата и не знам къде по навътре ще ходи, а освен това и не знам как се трансформира, от Ум става друго ли… Ето цитат от ТСТ 1, за да видим какво става по време на сън:
Будуването е положителното състояние на Прана, сънят е отрицателното, а
сънуването ги свързва. Докато сме будни соларния поток се движи в положителна
посока, а до настъпването на нощта той е обхванал цялото тяло на човека. Човека
е натрупал толкова много енергия, че органите на осезанието и на действието не
са в съзвучие с външния свят. Тогава човек заспива.
По време на сън може да сънуваш (образи от самскарната решетка) или просто да не съзнаваш нищо. При сън няма контрол от страна на Ума и по-точно Интелекта. ТЕ могат да залагат програми като залагат програми в Ума ни или в решетката ни. Могат да преминават през „11-те порти” на тялото ни откъдето тече прана и евентуално да променят праничните потоци в нас. Ако под трансформация този гуру разбира нещо подобно, защото аз това усещам, работата значи е, че върху него има контрол от неясен за него субект (ТЕ) и по този начин контролират и цялата школа. Мисля, че общо взето съм прав в изводите си или поне частично, но ако е така, това е класика в жанра. Прави се от стотици години. Въпросът е веднъж да се осъзнае, за да не се хващаме в него. На сутринта може да си се транформирал и я да имаш чуджи мисли, я чужди идеи, чувства и т.н.
Стенли

berbera
Регистриран: 29 май 2013, 11:34

Непрочетено мнение от berbera » 29 дек 2014, 08:40

"При сън няма контрол от страна на Ума и по-точно Интелекта"- Сигурен ли си в това за Интелекта?

sum

Непрочетено мнение от sum » 29 дек 2014, 11:44

Много добър въпрос! ::up::
Р.Ч.

Astronomer

Непрочетено мнение от Astronomer » 01 яну 2015, 14:04

Ами мисля, че когато легна да спя и когато се събудя на сутринта, независимо дали съм сънувал или съм спал без да сънувам, но да речем че съм сънувал нещо свързано с мен, сънуването ми по принцип става..., как да се изразя, несъзнателно... в смисъл такъв, че не съм искал целенасочено и не съм го решил предварително да го сънувам определеното събитие, а просто го сънувам. Значи имаме все пак Мисъл, имал съм и съзнание за това, че Аз съм този, който участва в съня. Дали е имало участие на Интелекта аз не съм сигурен, защото просто той не е водещ, не е взел решение да прави сънуването и т.н. Има ли външен наблюдател на съня...? Според мен няма. Друг въпрос е, че това може и да не е винаги така, както го описвам, според различните видове сънища.
Стенли

Asen
Регистриран: 11 сеп 2013, 20:30

Непрочетено мнение от Asen » 01 яну 2015, 15:30

Има ли външен наблюдател на съня...?
Astronomer, случвало ли ти се повреме на сън да осъзнаеш че това е просто сън.
Например сънувам нещо из Пловдив, но в един момент осъзнавам че аз отдавна не живея в Пловдив и това е един сън. Според мен ние не сме само едни актиори в един филм(сън), ние можем да станем и режисиорите. Тук не се ли намесва интелекта вече?

Astronomer

Непрочетено мнение от Astronomer » 01 яну 2015, 15:49

Ами като се замисля май съм имал и такива случаи, в които да съм знаел/допускал, че това е сън. Но това е било рядко, тъй като често не съм знаел. Повечето ми сънища и по принцип са били да влизам във "филма" и просто да го играя и да възприемам случващото се за доста "реално" и чак като се събудя се осъзнавам, че е било сън. Може би зависи от подготовката на съзнанието преди сън. Мисля, че ще има ефект.
Стенли

sum

Непрочетено мнение от sum » 02 яну 2015, 14:11

Много добре. ::up::
Предлагам сега да видим от тази позиция следващото изречение от изведения от мен цитат на Сатянанда:
В това време се получава настройване на праните. Когато настъпи сънят, праните се отвеждат надолу през различните чакри в съответствие с нивото на съзнание и състоянието на преживяване”.

При положение, че умът не се движи нито напред нито назад това съждение става нелогично, нали? Тоест по време на сън няма никакво специално настройване на праните…
Сатянанда отново греши.
Но добре е все пак да се знае, че настройването на праните по време на сън може да стане от външен източник – класически завършен оригинален папур (ТЕ). Сиреч изкуственото съзнание (папура от отбора на ТЕ) може по време на сън да вкара инфо в ума и така да предопредели работата на прана в човешкия организъм. Реално това става при външно въздействие по време на сън.
Р.Ч.

Gor
Регистриран: 11 сеп 2013, 15:19

Непрочетено мнение от Gor » 02 яну 2015, 17:40

Ами да...точно така е sum

Снощи преживях точно това.

През последните две седмици блика една любов и спокойствие в мен което допринесе за най-хубавите ми празници от детството насам. Борбата ми с ТЕ е ежедневно занимание което вообще не ме натоварва както преди време. Както повечето регистрирани в този форум знаят празниците са голямо пиршество за Папурите и това се дължи на излишъка от емоции които се образуват у хората.

Та пообикалях аз тези дни и се срещнах с много хора повечето от които имат много проблеми и в разговорите на голяма част от тези хора им обяснявах от къде всъщност им идват тези проблеми. Всеки път когато говорех с някого усещах как ТЕ ме атакуват, но много бързо с помоща на Бал атаките бяха неутрализирани. Напълно съм наясно, че след срещи с толкова хора при това голяма част от тях напълно обсебени от гадовете аз директно се намирам на бойно поле и ако я няма силата на Бал , папурчетата ще ме размажат.

Снощи си легнах късно и доста уморен, а това бе подходящия момент за тях да ме атакуват успешно. Заточиха се едни драматични и тегави сънища в които аз бях жертвата. Толкова дълга история не бях сънувал от години, по едно време се усетих че сънувам та се поразсъних и съня приключи. Спах до обяд и като станах гледката в огледалото беше тъжна, лицето ми имаше много уморен вид, а скулите ми се бяха подули все едно не съм спал няколко дни .

Ето един прост пример за това как ТЕ могат да контролират прана в нас чрез инфото което вкарват в ума ни. Събуждаш се уморен и вместо да излезеш на терасата да поемеш свеж въздух, правиш кафе и палиш цигара. Така вместо да приемеш прана и системата ти да заработи на нормални обороти ти понижаваш енергетиката си. Така ставаш много лесна плячка и храниш създания които нямат място тук, но нахално са се намърдали в света който обитаваме.

Отговори