Абсолюта и индивидуалността

за Познанието... Продължение на двете теми от форума на Спиралата.
abc

Re: ТЕ

Непрочетено мнение от abc » 12 дек 2013, 15:10

Daos, според теб кое е по-добре? Да имаш винаги под ръка нужния инструмент с който да се справиш с всяка атака или никога повече да не бъдеш атакуван от абсолютно нищо и да не се налага да се справяш с каквото и да е?

Ти си Това, в своя истински смисъл, е реализацията, че ти си цялото битие - проявено и непроявено. В тази реализация е невъзможно да бъдеш нападнат, защото евентуалния нападател си ти, този който се отбранява също си ти. Нападение може да се случи само в съня на разделението, където ти и нападателя сте различни. Веднъж събудил се от този сън ти не си просто отделна част от битието, а цялото битие, следователно е безмислено да нападаш себе си и после да се отбраняваш от себе си. В това осъзнаване ти вече не си удряш главата в стената. Не се самонараняваш никога повече. Няма никакви атаки, няма и нужда от самозащита.

В сънят на разделението съществува дълбоко вкоренен страх от смъртта. Отделният индивид се страхува да не изгуби най-ценното - себе си, като отделен индивид. Но в същото време съществува и копнеж към преоткриване на себе си, но не като отделен индивид, а като цялата реалност. В крайна сметка копнежът за откриване на истинското безгранично Себе надделява над страха за изгубване на фалшивото ограничено себе. Цената, която се плаща, е именно това малко себе. Но загубата на една илюзия е всъщност печалба.

abc

Непрочетено мнение от abc » 12 дек 2013, 15:17

Свободен Дух, да оставим настрана различията. Кое е общото между океана на съзнание и реалността извън него? Кое е това, проникващо в абсолютно всички нива?

Свободния Дух
Регистриран: 17 дек 2008, 00:59

Непрочетено мнение от Свободния Дух » 12 дек 2013, 16:11

abc написа:Кое е общото между океана на съзнание и реалността извън него?
Имам усещането, че очакваш да получиш точно определен отговор! *no*
А какво е общото между физическата и виртуалната реалност?!? ::thinking::
abc написа:Кое е това, проникващо в абсолютно всички нива?
Нямам честта да познавам "абсолютно всички нива", затова и не бих се наел да отговоря на този въпрос. :neznam:
Днес съм Тук, а утре Там - ex, че скитник съм голям.

time
Регистриран: 22 дек 2008, 19:48

Непрочетено мнение от time » 12 дек 2013, 17:38

abc написа: Кое е това, проникващо в абсолютно всички нива?
А ти знаеш ли го, abc?

Това, за което говориш ми е твърде ясно.
В друга тема http://forum.tisitova.com/viewtopic.php ... b&start=10 пуснах това:
time написа:Преди време описах една опитност от медитация, пуснах я във форума и я изтрих ( както много други ). Сега ще я пусна отново, защото съм сигурна, че има хора ще я разберат и ще им бъде в помощ.
Това се случи преди около три години...
"Зимата, за да не си създавам проблеми, гледах да не ходя никъде по време на медитация. Само наблюдавах. Съзнанието ми се разширяваше и се включваше  в отделните пластове на Крешака.
Първо Ума, после Любовта и...  връзката се рападаше. Така на етапи, в няколко поредни медитации. Последният път се включиха последователно трите центъра и съзнанието ми се сля с целия Океан на Съзнание. Усещането е невероятно! Когато си помислих за Крешака, той просто беше в мен. Бях като огромен надут балон. Някъде съвсем накрая се усещаше граница. Имаше крайност. Постоях така и като не знаех какво да правя се обърнах към Господ за помощ ( и към Премъдрите, въобще към всички за които се сетих). Тогава главата ми се измъкна нагоре и се показа извън Океана. Сякаш се разпадна и се сля с някаква безкрайност. Тялото ми беше в една действителност, а главата в друга, много различна. Постоях малко така, като естествено се чудех какво изобщо става, но нищо не ме притесняваше. Беше страхотно! След това „тялото” ми взе малко по малко да се свива, всъщност нямах усещане за тяло, а по-скоро нещо като кълбо. При свиването цялата енергия се събираше и концентрираше в мен. Не изчаках да се свие до моите размери и излязох от медитация."
Ориентираш ли се вече ти къде си или до къде би стигнал чрез този си начин на мислене?
Океанът на Съзнанието... без индивидуалността, от която ти се отричаш, не би могъл да излезеш извън него. Ако това е твоят избор и смяташ, че той изчерпва всичките ти възможности, ок. няма лошо, добре е само да знаеш че това не е нито цялото, нито краят.

Другото... За да постигнеш реалността, за която говориш трябва да си „чист“( свободен от самскари) и цял ( да събереш всички центрове на съзнание в себе си в едно цяло – това е атман). До тогава всички тези приказки и разбирания биха ти донесли единствено само умствен комфорт, нищо повече. След края на материалното тяло самскарите просто ще те повлекат в цикли на прераждания и... каквото- такова.

Има и още нещо много важно, но малко по-нататък.

Поздрави! :)

abc

Непрочетено мнение от abc » 12 дек 2013, 18:00

Свободен Дух, отговорът е съвършено елементарен. Това си ти. Непроявеното е проявеното. Едното единствено непроявено е всичкото цяло проявено. Не само част от проявеното (индивидуално съзнание), а цялото такова, на всички възможни нива. Ти (Непроявеното) си Това (Проявеното). Хем уж са две, но всъщност са едно. Непроявеният аспект на всяко проявено нещо дава възможност за промяната, която е самата същност на играта, наречена битие.

Това послание не е нещо ново. То е било винаги налично. Празнотата е форма. Формата е празнота.

Непроявеното спи и сънува, че е едно отделно проявено нещо в реалност от безброй други проявени неща. Когато се събуди то си спомня своята собствена непроявена природа, която е всеприсъствена във всичко проявено. Така вече непроявеното не е просто едно миниатюрно отделно проявено нещо, а цялата съвкупност от всички проявени неща на всички възможни нива. То вече е абсолютната реалност, която винаги е било. Тази абсолютна реалност НЕ ИЗКЛЮЧВА индивидуалната перспектива. Но абсолютът е както ВЪТРЕ, така и ИЗВЪН индивида, едновременно. Това си Ти. Всепроникващото непровено, което е всичко проявено.

Тайм, говоря за ПОСТОЯННА реализация, а не някакво мимолетно преживяване. Ако реализацията не е постоянна, то тя не е никаква реализация, а просто поредната илюзия. И със сигурност това не е начин на мислене. Мисленето е като помощни колелца, когато се учиш да караш велосипед. Вършат работа временно, но в един момент просто ги захвърляш. Не само че вече не са ти нужни, ами дори пречат. Като непроявеното съм съвършено чист. Като проявеното съм слял всички мои части в едно. Раждането, смъртта и прераждането засягат само отделните проявени неща. Те са несъществени за цялата единствена реалност, която нито се ражда, нито умира, нито се преражда.

Това е засега. Желая ви късмет :)

daos
Регистриран: 03 фев 2013, 15:29

Непрочетено мнение от daos » 12 дек 2013, 22:21

Много хубави думи, рядко мъдри. Наистина се радвам, че има хора като вас, с такава дълбочина на мисълта, търсещи и усъвършенстващи се. Поздравявам ви от сърце!
В моя пост исках да кажа, че може би на повечето от нас ще ни е по-лесно да се справят с проблема в този сравнително начален етап от развитието на енергетиката и разбирането си, чрез помощта на малко технически средства. Това не е грешно мисля - и може да съкрати срока на обучението. Малко аргументи:
- В Тибет /както знаете/ си се ползват от векове молитвени мелници, топки за въртене в дланите, всякакъв род концентратори на енергията като талисмани, молитвени мали, жезли, та дори и ваджри.
- Лобсанг Рампа на въпроса защо пътува със самолет до САЩ, като може да левитира, е отговорил - че защо да летя сам, като може хем да пътувам, хем да си седя в компанията на толкова приятната стюардеса и всички тези мили хора наоколо :)

Нещо такова имах предвид - малка помощ по пътя, чрез древните, специфично разработени технологии за тази цел.

Поздрави

Свободния Дух

Непрочетено мнение от Свободния Дух » 12 дек 2013, 23:37

abc написа:Това си ти. Непроявеното е проявеното.
В основата си този форум е посветен на разясняването именно на тази древна сентенция и въпросът е пространно разгледан в множество от темите тук. Така че, няма нужда да се впускаме в повторното му обсъждане.
abc написа:Ти (Непроявеното) си Това (Проявеното).
Тук си в грешка! Във въпросната сентенция „Това“ съвсем не е Проявеното, а Непроявеното на определено ниво на реалност (пояснения относно нивата - малко по-долу) – Океана на Съзнанието.
Неслучайно те попитах за разликата между физическата и виртуалната реалност. Ти си в позицията на героя от виртуалната реалност, за когото тя е всичко което съществува. За него тя е проявеното Непроявено (Абсолюта). Ала за създателя на тази реалност и другите около него, това е абсурдна представа. Но както е написано в Бхагавад Гита: „Но отвъд това Непроявено има друго вечно Непроявено Битие. То не загива дори когато загиват всички същества“. Сиреч, дори непроявеността и проявеността са на нива – въпрос на възприятие, определено от степента на осъзнаване, разбиране.
Нямам представа, кое е твоето ниво на непроявеност и проявеност, но знай, че на някои „другари“ от извън Океана изобщо не им пука от твоите разбирания за реалността (всъщност, подобни разбирания ги устройват прекрасно) и целенасочено манипулират нашата действителност. А ТЕ са продукт на тази манипулация.

abc

Непрочетено мнение от abc » 13 дек 2013, 09:40

Непроявеното е едно единствено неделимо. То няма форма (ограничение). Това си ти. Ти нямаш форма, име или каквото и да е ограничение. Ограниченията се отнасят само за проявените неща. Това е напълно нормално, но докато не познаеш себе си като едното единствено безформено безименно непроявено, търсенето няма да приключи и няма да намериш пълен покой.

Непроявеното, подчинено на нива и различия, където има "това" непроявено и "друго" непроявено, е поредната илюзия на ума, който се опита да "разбере" непроявеното и да го постави в някаква рамка. Това "знание" е измамно, тъй като умът сам по себе си е проявен и не може да надскочи себе си за да докосне непроявеното. В момента в който непроявеното се саморазкрие пред себе си, което става спонтанно, умът се изпарява и става ясно, че всички концепции за непроявеното са били лъжовни. Ти можеш само да БЪДЕШ непроявеното, но то не може да бъде разбрано от ума.

Самият факт, че говориш за нива на непроявеност, означава, че си в дълбок сън за своята собствена природа. Моля не приемай тези думи като досадно побутване. Сънят си има своята роля и е хубаво човек да се наспи добре. В това няма нищо нередно. Но все пак ти отправям покана да познаеш себе си като това, което няма форма и ограничение. Ти така или иначе си винаги това. До скоро :sunny:

Свободния Дух

Непрочетено мнение от Свободния Дух » 13 дек 2013, 11:22

abc написа:До скоро
А дано, ама надали! :lol:

men
Регистриран: 21 дек 2008, 12:38

Непрочетено мнение от men » 13 дек 2013, 15:07

abc каза:
В момента в който непроявеното се саморазкрие пред себе си, което става спонтанно, умът се изпарява и става ясно, че всички концепции за непроявеното са били лъжовни.
Ха, много интересно, когато ти се изпари умът дали ще можеш да си вържеш обувките?
abc каза:
Самият факт, че говориш за нива на непроявеност, означава, че си в дълбок сън за своята собствена природа. …Но все пак ти отправям покана да познаеш себе си като това, което няма форма и ограничение.
Е тука вече си противоречиш, хем говориш че твоята истинска природа няма форма и ограничение , хем преди това говориш за „собствена” природа.
abc каза:
Но все пак ти отправям покана да познаеш себе си като това, което няма форма и ограничение.
Добре де, като се събудиш от твоя сън, ти няма да имаш форма и ограничение и следователно няма как да познаеш „себе си”, т.е. ти няма да имаш индивидуалност..
abc каза:
Тази абсолютна реалност НЕ ИЗКЛЮЧВА индивидуалната перспектива.
Abc, как я виждаш тази индивидуална перспектива в твоята абсолютна реалност?

Abc, що не вземеш да се събудиш и да се слееш със своята първопричина и да изчезнеш като „това” :crazy_pilot: !?

Отговори