Шри янтра

за Познанието... Продължение на двете теми от форума на Спиралата.
Dimitar
Регистриран: 24 дек 2008, 01:59

Шри янтра

Непрочетено мнение от Dimitar » 09 окт 2013, 18:36

Медитацията с шри янтрата, описана в третата книга, ограничена ли е от сезоните, можем ли по всяко време да я правим?
Последна промяна от Dimitar на 09 окт 2013, 21:16, променено общо 1 път.

sum
Регистриран: 15 дек 2012, 13:10

Re: "Ти си това III"

Непрочетено мнение от sum » 09 окт 2013, 19:26

Да, тази практика не е ограничена от сезоните. Така че смело напред... :D
Приятна среща с Брахман. Мисля, че вече си готов.
Р.Ч.

alex
Регистриран: 02 май 2011, 22:02

Непрочетено мнение от alex » 27 окт 2013, 00:01

Относно шри-янтра медитацията.

"След това обходете с поглед венчелистчетата и останалите кръгове, след това триъгълниците , докато стигнете централната точка."

Това означава да ги обходим по външния контур и съответно вътрешния(кръга), и след това външния и вътрешния(шестоъгълника) контур на четерите пласта триъгълници нали?
Големината на янтрата в книгата достатъчна ли е?

Dimitar

Непрочетено мнение от Dimitar » 27 окт 2013, 07:00

На мен определено ми е малка. Не си спомням от къде я намерих, но аз се спрях на ето тази. Сложил съм си я като тапет на десктопа:
Прикачени файлове
Sri Yantra.JPG

alex

Непрочетено мнение от alex » 27 окт 2013, 09:50

Според мен трябва да си е черно бяла. Преди няколко вечери пробвах става много интересно, не си виждах ръцете които бяха на 5 см от мандалата, имаше странни вълни. Подобни на "вълните на Брахман". И остатъчното изображение което ще ти остане от твоя вид мандала ще е съвсем друго от чернобялото, даже образа на първия кръг с венчелистчетата ще е обърнат!

Искам да попитам още нещо.
"Но след достатъчно тренировки на задържане на погледа в точката, ще видите, че трите кръга се движат с много голяма скорост. Тоест гледате точката, а в същото време ще виждате и движението на кръговете."

Това се отнася за директното съзерцаване, а не за остатъчния образ ли?

Опитах се да го начертая, оказа се трудна работа :|
Прикачени файлове
Drawing1-Layout2.jpg

Dimitar

Непрочетено мнение от Dimitar » 28 окт 2013, 00:53

На мен мандалата ми действа като самскарник. След няколко минути фокусирано съзерцание, отпушва силни вибрации не само в ума, но и в сърцето. Като че ли активира Атмана и на няколко пъти усещам как изгаря частици от решетката и освобождава натрупана емоция. Последният път беше бая силно, но не посмях да продължа и прекратих практиката. Самият процес е несъзнателен, съзнателни са само последствията от него :roll:

росмари
Регистриран: 28 фев 2011, 17:06

Непрочетено мнение от росмари » 28 окт 2013, 13:17

Много интересно стана когато направих медитацията без очила. Проследявах линиите доколкото можех да фокусирам върху тях. Когато стигнах до точката, пространството с триъгълниците придоби обем и го виждах ясно. Някой пробвал ли е така без очила или това е ефект от дефекта на очите ми?

Dimitar

Непрочетено мнение от Dimitar » 28 окт 2013, 15:02

Като търсих повече информация за мандалата, попаднах на описание на Дийпак Чопра за медитация над тази мандала. Според него се тръгва от центъра на вън и като се свърши с кръговете се съзерцава мандалата без да се фокусира зрението.
Аз пробвах както го е описал Румен и в точката разфокусирвах, но после или ме боляха очите или на следващата сутрин не можех да фокусирам текст. Вероятно за хора с очила, да не е необходимо да си играят с фокуса и така по естествен начин да си навлязат във фаза, но не знам дали няма да им навреди повече на зрението...

alex

Непрочетено мнение от alex » 28 окт 2013, 19:16

Ако искате да направим тема специално за мандалата :?:
росмари написа:Когато стигнах до точката, пространството с триъгълниците придоби обем и го виждах ясно.
И при мен става така, но "обема" е вдлъбнатост. Дори сякаш вътре триъгълника от време на време се движи (сякаш гледам вдлъбната купичка от различни ъгли), а външния кръг си остава на мястото. По принцип си имам около 0.5-1 диоптър но не нося очила, но надали играе особена роля.

Мисля че е важно да се овладее стъбилен поглед. Може да усетиш как очите се местят на по милиметър от точката само и само за да доловят разлика във възприятието...

sum
Регистриран: 15 дек 2012, 13:10

Re: Шри янтра

Непрочетено мнение от sum » 31 окт 2013, 08:12

Да си призная въобще не съм се замислял за този проблем с очилата. Може би при хора с такъв проблем практиката няма да протича така, както съм я описал в книгата.
Хм... в тази посока ще трябва да направя някой експерименти.

Иначе препоръчвам шри янтрата да се копира върху лист А4. Слагате листа на нивото на очите и това е. Другото го знаете.
Р.Ч.

Отговори