Да си поговорим за Исус

за Познанието... Продължение на двете теми от форума на Спиралата.
иво

Re: Да си поговорим за Исус

Непрочетено мнение от иво » 20 юли 2009, 17:31

Аз не мога да разбера как тъй като хулим татвите „няма да ни бъде простено”??? :roll: :roll: :roll: :roll: Е какво като й тегля сега една майна на силата........ тя пак ще си тече……. :idea: Много важно че съм я попържал….. Все едно да хуля клевети срещу слънчевите лъчи които ни греят – и какво ще стане ако злобея срещу тях? :roll: :? Нищо. Те пак така ще си греят :idea: :IP

На мен ми идва друго наум. Замислих се върху самата дума -Свят дух. Тази дума я разбирам така :arrow: като дух който живее в света на хората. В случая това е нашата планета Земя. :D
Аз го разбирам така – в нашия свят живее дух който управлява хората. Ако хората хулят Отеца или Исус ще им бъде простено но ако хулят духа дето управлява света и хората –няма да им бъде простено :roll: :D
Ако е вярно това умозрение....... :cry: значи Светия дух става едно от тия гадни съзнания……… :mrgreen: :twisted: :mrgreen: Абе става въпрос за контрол :o :shock:
Ама дали е тъй… :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:

Jonathan
Регистриран: 02 мар 2009, 00:24

Непрочетено мнение от Jonathan » 20 юли 2009, 17:50

Иво, и в твоите думи се вижда голяма логика...

Нека си припомним думите на Мирча Елиаде - „Борбата между Бал и Ехова още не е завършила”...

Кой тогава трябва да е този Ехова (Йехова)? :roll: :roll: :roll:

иво

Непрочетено мнение от иво » 20 юли 2009, 18:02

Ами нали sum беше казал в темата за „Народа Господен” , че бога на Аврам и Мойсей е нашия познайник Ташкан-Ал-Бин :!: :!: :!: :!: Ей го дей на Ехова :idea: :idea: :idea:

Jonathan на мен хич не ми се връзва Исус да е давал това знание на хората….. :? :? Ама знам ли …. :? :?
Май пак яко се огелпихме………. :oops: :oops: Аз изпуших :cry: :cry: и отивам да пуша.............

saradiva

Непрочетено мнение от saradiva » 21 юли 2009, 00:03

Убедена съм, че Sum, пак ни поднася уравнение със сто неизвестни. :?
Т.е., колкото и да си напъваме мозъците, няма да стигнем до отговора. Тъй че, ясно е - отново имаме въпрос, на който само Sum знае отговора... 8-)
На свой ред и аз като Свободния дух ще подчертая – нямала съм си вземане-даване със Светия Дух, че да знам „каквой туй нещо” /”дето мяза на онуй нещо”/ ;)
А и всъщност като разбера що е това Светият Дух, ще мога да кажа със сигурност имала ли съм или не досег с него :) ...

Онова, което имам е текстът и възможността да разсъждавам върху него на база знайното досега. А пък нека отговорът да си е, какъвто си е…

И така:
„Който богохулства срещу Отца, ще бъде опростен, и който хули Сина ще бъде опростен; но който хули Светия Дух, няма да бъде опростен, нито на земята, нито на небето.”

Попчетата и прочее теолози, мислители и още философи, вероятно откриват в подобна фраза следното: Единственото богохулство е това срещу Любовта! Защото Светият Дух е Любовта между Отеца и Сина, а следователно Любовта между хората. Който хули нея, извършва най-големия грях. Толкова голям, че няма да бъде простен нито на Земята, нито на небето /т.нар. смъртен грях/…

Но ето какво ми подсказа този пасаж на мен.
От пръв поглед се вижда, че Великият невидим дух и Светия Дух са два различни „персонажа”. Разбира се, нямам предвид терминологично, тъй като това, вече уточнихме, е въпрос и на превод. Какъвто и Дух да се появи в някое евангелие, переводчикът винаги ще го нарече „Светият Дух”, защото той за друг Дух едва ли е чел някъде.
/От пасмината словослагачи естествено изключвам Боян Радев, преводачът на „Евангелие от Юда”, което е публикувано в „Ти си това”2 и върху което е базиран анализът на Румен Чорбаджийски… Браво на Боян!

Та чета пасажа и разсъждавам така:
Кой е този „господинчо”, който толкова много ще се засегне, ако го хулят, че во веки веков нещастният грешник ще бъде набучен на тризъбецът Вездесъщний :twisted: ?!
Защото, ако е верен преводът, ми се струва, че Светият Дух го играе ощипаната госпожица, която се обръща гневно и вместо шамар на наглеца, му бута кармични шишове в … еди-кое си… :o
Така поставени нещата, категорично изключват от групата на заподозрените за Свети дух да бъдат доста от познатите ни персонажи: Господ, Великият невидим Дух /Господ-Бог/, Великият Свидетел, Душата, Атман и още такива хубави и светли явления и персонажи… Някакси не ми се връзва някой от тях да раздава възмездие и прочее наказание свише!
Тогава кой е „персонажът”, който би се „обидил” от хулите и така да се каже, би се проявил по човешки чувствителен? Още повече, знайно е, че обидата е реакция на накърнено Его!
И кой ще размаха Бичът на възмездието, за да наказва?
Тук бих казала, подобно на Иво, че лъсва името на Ташкан ал Бин.
Но се сетих, че Ташканчо е продукт, или по-точно пратеник-изпълнител на Създателя - своя и на Адам-Евиното поколение. Т.е. на Саклас. Но такива като Саклас са и още много други изпълнители. А чие дело са пък те?
На Отреклия се! Онзи, който така е подредил нещата, че да се види „несъвършенството в простотата”...

Така че, текстът и логиката ме доведоха до твърдението: Светият Дух е Отреклият се, Падналият ангел. Той е виновникът за създаването на поколението, сред което действат програмите „Грях”, „Прошка” и производните на тях. Той е този, благодарение на който Отецът има сила, власт и държи всичко под контрол.
Той е реципрочният образ на Великия свидетел, защото е Отреклият се Велик свидетел! Той е онова „СЪМ”, което изпълва раздутата страна на Егото. Самото му отричане от заложената в Господното творение Любов, вече подчертава, че целта му е да създаде творение, в което е заложен Страхът и в което "шетат" подчинени „биороботи”, утвърждаващи и „хранещи” неговата мощ…

Всъщност, ако трябва да бъда докрай изчерпателна за бликналото в мен „умозрение”, ще си призная, че то ме жегна за първи път преди доста години, докато четох книгата на Никос Казандзакис „Последното изкушение”.
В нея е описано как Исус, докато върви, непрекъснато чува зад себе си стъпки. Обръща се, но не вижда никого. Първата му мисъл е, че това са стъпките на Бога. Но веднага го обхваща съмнение – Ами ако са стъпките на Дявола /Сатаната? /За съжаление не мога да цитирам точно./
И още. В книгата на Емилиян Станев „Антихрист” съм си подчертала следния текст:
„Щом влязохме в черквата, пак се отчаях и си рекох, че стражата напусто пази вън, защото дяволът е вече в храма, нагизден със скъпи одежди, с блясък и светлина, и тъй се е скрил в очите на хората, като ги е заслепил… И ужас предизвика пригласа на патриарха - силен, разтърсващ: „Елате да приемете незалязваща светлина!“ Мина ми през ума: „Нима от свещ може да се приеме незалязваща светлина, тая, дето само душата отличава и знае? Защо се лъжат възрастните?“… И се понесе повелителният глас на патриарха: „Отворете се, вечни врати, да влезе царят на славата!“ „Кой е този цар на славата?“ — попита друг глас зад вратата, екна в празната черква и я изпълни до купола. Рекох си, ето го дявола, дето се мъчат да го прогонят, пак си е вътре, така си и знаех. Патриархът повтори с още по-силен глас: „Отворете се, вечни порти, да влезе цар слави, господ на силите!“ Отвътре дяволът не рачеше да пусне господа. Тогава заудряха и насилиха вратата, сборичкаха се с дявола, грозно задрънчаха вериги и от адския гръмол и страшните викове едва не загубих свяст…”

Страхотен текст, нали? …
Хм, „Царят на славата”!... Хм :roll:

Така че, при наличието на липсващи брънки от това, което само sum знае, разсъждавах така. Подчертавам, че само разсъждавах! Навързах каквото можах.
И, честно казано, нямам усещането, че съм права! По-точно – хич не искам да съм права, защото някакси Светият Дух все ми се струва, че ще да е нещо от другата категория „персонажи” – по-светлата!

Хайде, Sum, изплюй камъчето, че ни завря канчето!!! :lol:
Кой знае още колко вариации изумителни ще ни хрумнат, ако продължиш да ни гледаш сеира?... :lol:
Последна промяна от saradiva на 22 юли 2009, 21:00, променено общо 2 пъти.

tarsach
Регистриран: 22 дек 2008, 13:12

Непрочетено мнение от tarsach » 21 юли 2009, 10:00

saradiva, след тези прекрасно аргументирани разсъждения..., колкото и да не ни се иска май ще се окажеш права
...падналият ангел..ето какво липсваше в "цялостната картина"

sum
Регистриран: 15 дек 2012, 13:10

Непрочетено мнение от sum » 21 юли 2009, 10:54

Нещо бъркаш, saradiva. Никога не съм ви гледал сеира…
Промисълът в тази тема е да свикнете да мислите, а не да ви се присмивам!
Много е лесно за мен да напиша всичко неизвестно за Исус, но тогава вие какво ще правите?..

Колкото до твоето виждане, че Светия дух е Отреклия се… Хубава хипотеза, но…

Знаете, че в днешно време определения като Лукавия, Сатаната, Сатанаил, Велзевул, паднал на Земята ангел от небесата, Саклас и други подобни визират една и съща персона. Но забележете, че тези определения са за съзнание, което съществува само в Крешака!
Исус в „Евангелие от Юда” споменава за Саклас /дявола/, който е създал човечеството. Т.е. неговото виждане за дявола е в границите на Крешака.
Докато за Отреклия се вече ви споделих, че съществуваше в Господната действителност и той бе коренът на цялата помия, която се прояви както в Царството Небесно, така и в океана на Съзнанието!!!

Това ви го припомням, за да разберете, че Исус е нямал информация за Отреклия се.
Така че няма как Исус с термина Свети дух да визира Отреклия се, защото просто не е знаел за него!

Спомнете си какво писах за Исус.
Вече знаете, че при второто си идване в Индия /след разпването/ той научава за Великия Невидим Дух… ТОГАВА е разбрал за Саклас и т.н.. Така че хипотезата, че Исус е използвал термина Свети дух за аналог на злото също отпада. Защото много преди римляните да го разпънат на кръста Исус е използвал термина Свети дух на своите ученици! В различните евангелия е пълно с този термин, нали?
Това означава, че той е научил за Светия дух още при първото си пребиваване в Индия!

Тази насока за размисъл мисля че е достатъчна…
Хайде помислете…
Отговорът е пред очите ви…
Последна промяна от Anonymous на 21 юли 2009, 11:56, променено общо 1 път.
Р.Ч.

time
Регистриран: 22 дек 2008, 19:48

Непрочетено мнение от time » 21 юли 2009, 12:04

Свети Дух Исус може да е наричал Атмана? :roll: ( поне аз така бих направила :D )
Къде тогава според теб се намира Светият Дух в цялата картина?
Ами в нас.
:roll:

lony
Регистриран: 21 дек 2008, 12:13

Непрочетено мнение от lony » 21 юли 2009, 13:00

(44) Исус каза: Който богохулства срещу Отца, ще бъде опростен, и който хули Сина ще бъде опростен; но който хули Светия Дух, няма да бъде опростен, нито на земята, нито на небето.
Здравейте!
Този стих предизвиква в мен голям интерес и големи противоречия. От както бе поставен за обсъждане мислих, мислих...и 3 пъти си промених мнението :(
Интересно ми е, че за отеца е използвана думата богохулства, т.е. той е приравнен с Боговете! Докато Сина и Святия Дух не са със статут на Богове.

Sum каза:
За Исус /Сина/ предполагам също ви се изясниха нещата…
Преди тези негови думи си мислех, че така известния Син /присъстващ във всички евангелия и възприет като Исус/ може да е индивидуалния атман, защото някак не ми се връзва Исус да нарича сам себе си Син /чий син?/. Може и да греша, но според мен това трябва да е атмана. Иначе ми се струва, че Исус е повече от другите, а нали е просто осъзнал се атман с име в Океана на съзнание. И има ли значение кой обижда Исус /като индивидуален атман/ като всеки може да достигне атман и тогава понятие като обида няма по никакъв начин да съществува за него/атмана.
Мислех си, че Святия дух трябва да е Непроявения Бог, т.е. действителността в Океана, тъй като предположих, че към момента на споделяне/записване на думите на Исус в това евангелие той има знание до границите на Океана на съзнание. И така или иначе излиза, че проявлението на Светия дух е между земята и небето, както пише и men:
От горния цитат може да се предположи, че Светия Дух обитава "от Земята до Небето" т.е. Океана на Съзнание според Исус.
И до тук стигам до извода, че текста визира само прояви вътре в Океана на съзнание. Няма да си навредим да обидим богоприравнения Отец, няма да си навредим, ако обидим Атмана/атманите, но става беля, ако обидим Светия Дух. И тук се обърквам :oops: Защото си мисля, че всички обсъждани пластове в океана/богове, непроявения, атмана стоят над подобни изказвания от страна на когото и да е. Тогава може би е някой, който е по-висш от Отеца и Атмана, но все пак е в Океана.... или някой, който "оперира" в океана и си приписва сам подобна власт?! :oops:

saradiva

Непрочетено мнение от saradiva » 21 юли 2009, 13:31

Тото2 - второ теглене:

Светият Дух е Името на Атмана! По-точно - Силата, заложена в него!!!
Току-що ми светна! Като прозрение свише ми дойде! ;) :lol:
Аргументите - по-късно, че съм на работа...

Свободния Дух
Регистриран: 17 дек 2008, 00:59

Непрочетено мнение от Свободния Дух » 21 юли 2009, 13:42

lony написа:Няма да си навредим да обидим богоприравнения Отец, няма да си навредим, ако обидим Атмана/атманите, но става беля, ако обидим Светия Дух. И тук се обърквам Защото си мисля, че всички обсъждани пластове в океана/богове, непроявения, атмана стоят над подобни изказвания от страна на когото и да е.
Ето какво е смисловото значение на глагола хуля: злословя, коря, укорявам, нападам, обвинявам, порицавам, охулвам, ругая, гавря се, клеветя, наклеветявам, позоря, одумвам, хвърлям кал, петня, черня, очерням, калям, окалям, клеймя|обиждам, оскърбявам, не одобрявам|оклеветявам, злословя по адрес на|опетнявам|бичувам|хокам.
Веднага прави впечатление, че действието на този глагол се отнася към извършителя (субекта) на деянието и по никакъв начин не задължава потърпевшия (обекта) с някакво въздействие, сиреч не е задължително обекта на хуленето да се обиди! :evil:
Който богохулства срещу Отца, ще бъде опростен, и който хули Сина ще бъде опростен; но който хули Светия Дух, няма да бъде опростен, нито на земята, нито на небето.” И тук си задавам логичния въпрос: опростен – от кого? И на кого би му „пукало” от „мижавите” вибрационни вълни, които бих създал с изричането на няколко „неподходящи” слова? :?
Днес съм Тук, а утре Там - ex, че скитник съм голям.

Отговори