Шанкара

за Познанието... Продължение на двете теми от форума на Спиралата.
sum
Регистриран: 15 дек 2012, 13:10

Re: Шанкара

Непрочетено мнение от sum » 15 ное 2012, 12:53

Jonathan:
Не знаех , че ходенето на Атман в реалността на Бал (или някъде другаде из Океана) може да се сравни със сънуване на сънища докато спиш
Това е така, защото все още нямаш тази опитност.
Или и то трябва да е предаване на информация от страна на Брахман (което пък означава че реално не ходиш никъде).
Мисля, че вече обясних. По време на сън можеш да получаваш информация от Брахман и да я възприемаш като картини. Но това не е сън, а друг вид реалност.
Но.. щом казвате значи си вярвате.... в което не виждам нищо лошо.
Я ми кажи ти в какво вярваш, че ми стана интересно…
Р.Ч.

Jonathan
Регистриран: 02 мар 2009, 00:24

Непрочетено мнение от Jonathan » 15 ное 2012, 13:42

Всеки е имал тази опитност да вижда насън всякакви неща.
sum написа:Я ми кажи ти в какво вярваш, че ми стана интересно…
Няма какво да ти отговоря на въпроса.

miromiv
Регистриран: 27 ное 2011, 14:43

Непрочетено мнение от miromiv » 15 ное 2012, 14:23

Офтопик:
Пак ме налегнаха съмнения :( . Не знам дали е друг вид реалност или въображение, но ми хрумна начин да се провери. Нали всички Атмани могат реално да излизат от тялото. Правили ли сте подобен експеримент тогава. Някой ваш близък да скрие някакъв предмет или да напише числа на лист и вие безпогрешно да ги видите? Защото са правени много такива опити при така нареченото астрално пътуване или осъзнато сънуване или опитност извън тялото или както искате го наречете, но те са неуспешни. Говоря за хора с доста сериозен опит. Според тях това е продукт на нашия мозък и по-точно на подсъзнанието ни, най-вече защото не отговаря на реалността. Другото което е че начините за попадане в осъзнатото сънуване са същите каквито тук използваме за чистене на самскари? Една проверка на реалността би свършила работа?
Последна промяна от miromiv на 15 ное 2012, 15:43, променено общо 1 път.

sum

Непрочетено мнение от sum » 15 ное 2012, 15:14

Miromiv, това е тема за книгата на Шанкара. Можеш да си изразиш съмненията в друга тема. Нека не ги смесваме двете…
Например можеш да си прехвърлиш мнението в секция "Друго" в темата "Въпроси".
Р.Ч.

cheter
Регистриран: 04 яну 2009, 16:17

Непрочетено мнение от cheter » 17 ное 2012, 17:36

Извинявайте за въпроса, но този Шанкара не е ли същия, който се е въплатил в тялото на цар Амарука?

иво

Непрочетено мнение от иво » 17 ное 2012, 17:46

аха..... *tochno taka* такава е легендата. Защо питаш ?

miromiv

Непрочетено мнение от miromiv » 17 ное 2012, 21:33

Според мен, ако е бил толкова напред с материала, за да се превъплъщава, едва ли е щял да стигне само до световете на Вират.

sum

Непрочетено мнение от sum » 18 ное 2012, 00:48

Miromiv, не бъркай сидхите, които се намират в Ума с реалността на Атман, който се намира в сърцето. Това са две различни неща. Развиването на сидхите не влияе на реалността на Атман.
После незнам дали знаеш, но в написаното от Шанкара /става въпрос за "Перлата на различаването"/ няма и помен за практиката, свързана с въпроса „как се напуска едно тяло и се вселява в друго“.
За вселяването в тялото на царя пише в една книга, издадена през 20 век.. по-точно през 1992 година. Казва се „Приказният живот на Шанкара“. Ако решиш да я прочетеш обърни внимание още на първите редове от предговора. Защото там пише:
“Приказният живот на Шанкара“ е далеч от амбицията да представи една достоверна биография на най-великият мислител на Индия.

Виж, Miromiv, учените и до ден днешен не знаят с точност рождената дата на Шанкара, а какво остава за другото. Всичко в “Приказният живот на Шанкара“ е художествена измислица… Трябва да знаеш, че в книгата не са представени записи на диалози от 8 век. Напротив, в нея четем съвременни виждания и начин на мислене на автор от 20 век.
Ако искаш намери книгата и отвори на 169 страница. Там е главата за вселяването на Шанкара в мъртвото тяло на царя. Прочети я и после ако искаш ще коментираме…
Р.Ч.

miromiv

Непрочетено мнение от miromiv » 18 ное 2012, 12:54

Не намирам книгата в електронен вариант. Ако някой я има и може да постне 169стр. много ще съм благодарен. Ако не, другата седмица ще я потърся в книжарница или ще я поръчам по интернет. А колкото до сидхите, някои от тях изглеждат толкова фантастични, че и да го видя, не знам дали ще повярвам :shock:

riderman
Регистриран: 01 дек 2010, 21:17

Непрочетено мнение от riderman » 18 ное 2012, 13:56

Случайно аз я имам книгата и прилагам 169 стр.
CCF18112012_00000.jpg

Отговори