Шанкара

за Познанието... Продължение на двете теми от форума на Спиралата.
vergildido
Регистриран: 08 сеп 2009, 22:35

Re: Шанкара

Непрочетено мнение от vergildido » 10 ное 2012, 15:23

Според мен най-вероятно отъждествява живота в материално тяло със илюзия{сън}
следователно нищо което правиш в тожи живот не може да доведе до твоето освобождение
„Пробуди ли се човек за познанието, че той е Брахман,
всички насъбрани причини от милиони и милиони животи се разтварят
Най-вероятно има предвид че осъзнаването на това че ти си брахман е достатъчно,но както знаем има разлика между знание и познание.

Свободния Дух
Регистриран: 17 дек 2008, 00:59

Непрочетено мнение от Свободния Дух » 10 ное 2012, 15:34

Шанкара написа:Пробуди ли се човек за познанието, че той е Брахман, всички насъбрани причини от милиони и милиони животи се разтварят.
„Насъбраните причини“ в това изречение, според мен е синоним за кармични причини. Следователно самото осъзнаване на идентичността на Атман с Брахман (според Шанкара) е достатъчно условие за премахването на кармата. Блажени вярващите!!! :g_smqh: (gydel, и аз винаги съм се чудел на това абсурдно твърдение)
Шанкара написа:Когато спи, човек може да сънува, че извършва добри постъпки или ужасни грехове. Но как може такива действия от съня да го отведат на небето или в ада, когато сънят свърши?
На страниците на този форум (в момента не си спомням в коя(и) тема(и) точно) вече беше изяснено, че основна причина за сънищата е информацията в самскарите (обикновено собствена, но го има варианта и да е изкуствено привнесена от ТЕ). Логично е да предположим, че Шанкара пише от личен опит (собствените си сънища), което автоматично предполага, че той самият изобщо не е изчистил самскарите си (кармичната причина). Ами… *svirkam si*
Днес съм Тук, а утре Там - ex, че скитник съм голям.

иво

Непрочетено мнение от иво » 10 ное 2012, 18:27

Верно бе....... когато спя и сънувам инфото идва от самскарите ми. :idea: И почват едни филми :D Значи Шанкара е бил със самскари. :shock: :shock: И сутрин се успокоявал че е само сън.. и сигурно се е надъхвал че сънищата не му пречат защото си е мислил че се е слял със Брахман :lol: слял се ама мърмарици *wacko*
Малееее....... :IL за какво освобождение е тръбял тогава ?

miromiv
Регистриран: 27 ное 2011, 14:43

Непрочетено мнение от miromiv » 10 ное 2012, 18:38

Нямам нужния опит, но ще стрелям на посоки. Как получава един човек просветление? Сяда да медитира, изчиства всички мисли и после може да концентрира вниманието си да речем върху част от тялото, например пръст. Използват се и други техники, с които не съм запознат, но накрая се изпитва състояние на еуфория. Тогава усещаш единението с Бог. След това единствената ти мисъл е че ти и Брахман сте едно и така се освобождаваш от преражданията, защото след като знаеш че ти и Бог сте едно осъзнаваш, че живота е сън и само това знание е достатъчно да те освободи... Може би нещо подобно да е изпитал и Шанкара...

sum
Регистриран: 15 дек 2012, 13:10

Непрочетено мнение от sum » 10 ное 2012, 19:20

Здрасти, miromiv. Това, което си описал за просветлението, не е вярно.

~~~~~~~~~~~~

Иначе съм съгласен за сънищата… И аз не помня къде сме дискутирали този феномен, но все пак да уточня, че ние сънуваме благодарение на информацията, която се съдържа в самскарите. Дори си спомням, че един от съфорумците /tarsach/ беше писал, че преди да започне да медитира сънувал почти всяка вечер. И това при него от години било така. След като започна да работи по разграждането на втория си пласт сънищата изведнъж изчезнаха. Доколкото си спомням и до ден днешен е така – няма сънища, а вече работи по третия си пласт и то доста успешно. ::up::

Така че както и да разглеждам цитата на Шанкара при него виждам самскарна зависимост. Например аз от повече от 10 години не съм сънувал сънища, но за сметка на това ако дадено съзнание иска да направи контакт с мен /без значение дали съм заспал или съм буден/ веднага го фиксирам. И нямам илюзията, че това е сън…

А сега искам да ви покажа още един интересен цитат от книгата /стр.40/:
Ученикът слушаше внимателно думите на своя учител. Той изучи върховната истина, която
се засвидетелства от писанията, и я потвърди чрез собствената си способност за съждение.
После той оттегли сетивата си от предметния свят и концентрира мисленето си върху Атман.
Тялото му остана, при това, неподвижно като скала.
Мисленето му бе погълнато напълно в Брахман. След известно време той се върна в
нормално съзнание и заговори от пълнотата на своята радост

Виждате ли колко добре е описал Шанкара целия процес – първо получаваш знанието и го научаваш. След това преминаваш към практика, чрез която концентрираш мисленето си върху Атман. И накрая в медитацията след като си преживял… каквото си преживял… отново се връщаш в НОРМАЛНО СЪЗНАНИЕ!
А това означава да се осъзнаеш като Иван или Драган, а не като Атман или Брахман.
Обаче…
Егото на ученика явно толкова много се е раздуло от преживяната практика, че на стр.43, след много хвалебствия към учителя си, казва:
Аз нямам нужда от определена предпоставка, от никакво доказателство, за да зная, че се
казвам Девадатта /от бога даден/. Също така познанието „Аз съм Брахман" не изисква никакво
доказателство
за този, който познава Брахман.

Ех.., Шанкара, Шанкара… доказателството за съществуването на Брахман, са Очите. Само този, който ги е възприел, може да твърди, че е получил пряко доказателство за реалността на Бога!
Така че познанието „Аз съм Брахман" изисква доказателство, а не някакво си глупаво умозрение.
Познавач на Брахман е този, който е направил пряк контакт с Очите! Всичко останало е едно голямо дрън-дрън.
Р.Ч.

miroki
Регистриран: 31 авг 2010, 14:11

Непрочетено мнение от miroki » 10 ное 2012, 22:34

Идеята да няма доказателства вероятно е за да няма как да разкрият някой, че не е.
...
Относно самскарите на Шанкара, никога не съм си мислел, че човек не знаещ за тях, би ги бил разградил, още по-малко, че не знае и как да го направи.

sum
Регистриран: 15 дек 2012, 13:10

Непрочетено мнение от sum » 11 ное 2012, 11:42

Предполагам вече виждаш абсурда. Без да си се освободил от самскарите какъв духовен път може да показваш на хората?..

В тази връзка преди да ви покажа „черешката на тортата“, свързана със знанието на мъдреца, искам върху друго да помислим.
След изведеното дотук къде според вас мислите, че се намират неговите последователи, както и самият Шанкара?
Кой или кои светове са постигнали... или по друг начин казано сега в коя реалност съществуват?
Р.Ч.

GOESTOINFINITY
Регистриран: 09 ное 2009, 18:37

Непрочетено мнение от GOESTOINFINITY » 11 ное 2012, 13:58

Според мен или в световете на Вират, или около Земята.

Свободния Дух
Регистриран: 17 дек 2008, 00:59

Непрочетено мнение от Свободния Дух » 11 ное 2012, 17:35

sum написа:Кой или кои светове са постигнали... или по друг начин казано сега в коя реалност съществуват?
В едно от предходните си мнения вече обърнах внимание на факта, че Шанкара никъде дори не споменава за „двете очи“ (Космическия Разум), така че няма как да е достигнал до него. От друга страна, цялата книга изобилства с утвърждаването на мисълта като водещ фактор за постигането на освобождаване от кармата. Това ме кара да изкажа обоснованото предположение, че Шанкара и неговите последователи са достигнали до мисловния център на космическия Разум (т.нар. пласт Вират). Не че е лошо само по себе си, но е твърде далеч от постигането на Свободата, която именитият мъдрец претендира, че е постигнал.
Днес съм Тук, а утре Там - ex, че скитник съм голям.

miromiv
Регистриран: 27 ное 2011, 14:43

Непрочетено мнение от miromiv » 11 ное 2012, 20:04

Без да знам, какво точно представляват световете на Вират, според мен ако не е стигнал до Брахман, не би трябвало да е стигнал и до мисловният му център. Значи около Земята... макар че целият този труд, за да стигнеш само до Земята... ако трябва да залагам бих заложил за Вират.

Отговори