ВРЕМЕТО

за Познанието... Продължение на двете теми от форума на Спиралата.
men
Регистриран: 21 дек 2008, 12:38

Re: ВРЕМЕТО

Непрочетено мнение от men » 17 мар 2021, 17:14

Здравейте!
Преди време, когато търсих значението на името "Мусала" попаднах на санскритско - български речник. Сходството на много думи между двата езика е поразително. Учудването ми беше голямо, когато прочетох за нещо, което дискутираме отдавна.
Оказа се, че думата за ВРЕМЕ, е " БХРАМА" и много прилича на БРАМА/БРАМАН/.
............................................................
време vara Време (според Capeller's Sanskrit-English Dictionary). Varam varam - "много пъти", "често" (б.а.: или може би "от време на време"?). Една от хипотезите ми е, че "време" би могло да произхожда от "вървя", "вървим". вара वर
...........................................................
време (2) bhrama Кръг; водовъртеж; грънчарско колело; местене, разместване, обърканост. бхрама̀ भ्रम
...........................................................
https://bg.wikibooks.org/wiki/%D0%A0%D0 ... 0%B8%D1%82

Времето е движение, вървене/диалектно "варя", "въря", "връя"/, говорим често за кръговрат на времето ... "и ний вървим, вървим, вървим нататък и няма край, и няма край...", както се пееше в една песен.
Попаднали в калъпа на "времето" въртим се в кръг много пъти, често попаднали като във водовъртеж, въртим се като грънчарско колело, движим се нагоре, надолу и често сме много объркани, отърване няма...! Нали ви е познато това!
Древните са били наясно, що е това "време", що е това Богът "Време"...
Как да се отскубнем от властта на "времето", от властта на Браман? Чрез познанието, с разбиране и много упоритост...!

Поздрави!

alex
Регистриран: 02 май 2011, 22:02

Re: ВРЕМЕТО

Непрочетено мнение от alex » 22 мар 2021, 17:00

Баба ми, често ми казваше "варкай" - бързай. ;)

Отговори