"Азбуката от Плиска, Кирилицата и Глаголицата" Васил Йончев

saradiva

Re: "Азбуката от Плиска, Кирилицата и Глаголицата" Васил Йончев

Непрочетено мнение от saradiva » 22 яну 2009, 17:42

kdimov, здравей!
Чакам с нетърпение да напишеш всичко, което имаш като хипотеза, независимо дали е доказана или не. Както сигурно си забелязал, и аз /а и други съфорумци/ тук, в този форум, представям/е/ различни хрумвания и търся/търсим/ аргументи. Все пак нали форумът не е Научен съвет!.. Поставяме теза, после дискутираме, спорим, оборваме, без да отричаме и т.н. Така че - давай всичко, без ограничения! :arrow:
Изключително много ме провокира с информацията, която си подал за книгата "Началото". Дай малко цитати, да ги мислим и мъдрим. Надявам се и цялата книга! :D
Между другото, ако желаеш, отвори направо нова тема в секция "Езикознание", за да можем в настоящата тема /За трите азбуки на българите/ да помъдруваме още за тях. Подготвям си някои неща за глаголицата, които по-късно ще включа...
Но ако виждаш, че това, което ще поднесеш, е част от тази тема - давай! :D

ntsk

Непрочетено мнение от ntsk » 22 яну 2009, 22:20

Здравейте и от мен г-н kdimov и добре сте дошъл! :D
С интерес ще чакам новостите от книгата "Началото" на Георги Бялков.
Според мен спокойно можете да изложите вашата хипотеза за дискусия.
Както сам виждате и ние сме задълбали здраво в тази тематика, така че може и да изскочи нещо много интересно! :idea:
Поздрави!

kdimov
Регистриран: 22 яну 2009, 14:25

Непрочетено мнение от kdimov » 25 яну 2009, 05:02

Здравейте saradiva (това sara ми е много познато от ICQ там съм wiseman) и ntisk
Вчера бях при Герги Бялков в Първомай( тел. 0336 63967 ) и получих разрешението му да снимам и кача в Интернет поне общите части от книгата. Но, понеже подготвям документална фотоизложба на тема
"100 погледа към древната тракийска цивилизация", която ще откривам на 3-ти февруари в 17:00 тук в Казанлък, съм доста зает и ще го направя вероятно след седмица.
Половината снимки от фотоизложбата съм качил на http://kdimov.multiply.com/photos/album/37/37
Скайпа ми е kedimov , паролата - Любител философ

Между другото самия автор ще бъде в Казанлък на Чудомировите празници на:
29-ти март ще има прожекция на филма Орфей с дискусия след нея
30-ти март ще има промоция на книгата на Цветан Гайдаров ~"Евангелие Бесика" със спорове по тракийския език и писменност.

Сега за хипотезата
След като Бялков доказва, че тракийската писменност е изначална,
резонния въпрос е - Защо е създадена точно по нашите земи, а не другаде?

По принцип писменност се създава по няколко причини
1. За народи които скитат немили недраги из целия свят, като евреите и им трябват записани основните закони.
2. За народи които се разселват непрекъснато (поради ограничените земи които населяват) като елините
3. За народи с сложно пирамидално управление като Египет да си записват данъци и подобни
4. Големи империи като римската да има обмен на инфо по всички колонии

Траките като сбор от сродни племена които населяват хилядолетия хубава земя( югоизточния балкански и северозаден малоазийски полуострови) не попадат в нито една от тези категории е основателен въпроса - Защо? Нали те като имат нещо да си кажат, могат да си идат на гости ( на някой празник) и да се разберат. Тоест писменност не им трябва за ежедневна употреба.
Остава да записват нещо друго.
Прегледах с какво са разполагали, което другите са нямали.
1. Как се прави бира и вино - технологични тайни, които се предават по наследство от майстор на син.
2. Как се правят музикални инструменти(орфеева лира), грънци, златни съдове и подобни -също.
3. Как се коват махайри, шлемове и отглеждат коне - това пък си е направо военна тайна

И така какво остана - една гола вяра и философия (те тогава май са включвали цялото научно и културно познание)
Тези календар, мироглед и ритуали - които по-късно са извесни като Мистерии,
а философията като Орфизъм, останаха единственото което е достойно за записване.
И да си призная трудно се описва без писменност, нали?

А как се издирва и разчита - ужас!
Нека тракийските богове са с нас и в нас - иначе няма да можем им разгада мислите.

Успех и очаквам възражения за спор.

saradiva

Непрочетено мнение от saradiva » 25 яну 2009, 12:12

kdimov, тъй като подозирам, че книгата на Г.Бялков, твоите впечатления от нея, /надявам се и нашите/, снимките ти и дебатите ни за всичко това, ще предизвикат голям интерес, отворих нова тема, посветена специално на "Началото". :D Там ще ти дам отговор.

По темата за "Азбуката от Плиска, Кирилицата и Глаголицата" предлагам на всички, които ще продължат да пишат по нея, да се договорим за следното: Хайде да наричаме "Кирилицата" вече просто "Българска азбука"! Предложението ми е от чисто българофилски характер, но то не е лишено от основания. Буквената знакова система, наричана "кирилица", е била официална българска азбука в Българската държава. На нея са пишели на територията на цялата българска езикова общност /неправилно наричана днес славянска/. Паралелно с нея е употребявана и глаголицата. Но русите вземат по-лесната българска азбука, тъй като първо: е по-бързо усвоима, а е било необходимо за кратко време да се препишат много църковни книги, за да се въведе като официална и всеобща религия християнството - акт, който, знайно е, се извършва за консолидация и укрепване на държавата. Всичко това - християнство, държавна консолидация, книжовност и проче, се въвеждат в Русия благодарение на България, българските духовници и книжовници, както и на пренесените книги и традиции от поробената от османските турци Българска държава. И втората причина русите да си копнат българската азбука за своя, е именно този факт - пренесените книги в Русия са сравнително по-късни преписи, направени вече на така наречената "кирилица"...
Така че, днес побеснявам, когато в англоезични енциклопедии, чуждестранни научни трудове и периодични издания, дори и в художествена литература, попадна на израза "руска азбука" :shock: :o ! /?!?!?/ На половината упътвания за ползване на уреди у дома, е дадено и упътване на "Руский шрифт" :shock: :o ! /!?!?/.
Руснаците са нагли, но не са ни виновни! Ние упорито през всички времена наричаме българската азбука "Кирилица"...
А как например от десетки години правят гърците: "Старогръцки език", "гръцка азбука", "старогръцки митове и легенди", "гръцкият герой Ахил", та и Хектор, та и траките, та и българите, та цялата европейска цивилизация, все са гръцки... :mrgreen: А всеки попрочел малко повече история човек знае, че всичко, което те наричат така, е тракийско или елинско, или Бог знае чие още, но във всички случаи не е "гръцко"! Просто защото по това време ГЪРЦИ И ГЪРЦИЯ ИЗОБЩО НЕ Е ИМАЛО! Но за това вече писах в друга тема...

Извинете ме за емоционалното отклонение, ама се сетих, като прочетох мнението на "иво"! Радвам се, че провокира това предложение, иво!
Та, ако сте съгласни, хайде да натиснем навика в себе си и да започнем:
"Кирилица" - Българска азбука. :D

И да продължим да умуваме кой е нейният създател, откъде я е взел, откъде е глаголицата, откъде е взета и какво явление е азбуката от Плиска...

Имате ли новини за книгата на В.Йончев? :)

иво

Непрочетено мнение от иво » 25 яну 2009, 13:24

На мен ми мирише на КГБ saradiva. Защото не може ей тъй , всеки народ като например гръцкия да си правят автореклама като крадат история и това да не бъде под шапката на братята Руси. Всичко това естествено ще е за сметка на другите народи. Такива като нашия. Кой ни базари за нещо?

Съгласен съм отсега нататък да пишем „българска азбука”. А колкото до това „кой е нейният създател, откъде я е взел”….. аз ще продължа да отстоявам моята идея , че Кирил и Методи са копнали азбуката на Орфей и просто са я възстановили. Камака на Гигов го потвърждава.

Абе я да се замислим как се създава азбука ,а? Ей тъй на сядаме двама трима другари и на една подвързийка опала…. ето ти азбука не само за един народ , а за цяло море от народи……. Че то пък една азбука не стигнало за това море от народи ,затуй давайте другари да създадем още една. Има потребност , за това трябва да увеличим разнообразието.
Тук има огромна манипулация и шмекерия.

Dimitar
Регистриран: 24 дек 2008, 01:59

Непрочетено мнение от Dimitar » 25 яну 2009, 15:51

Да ви се похваля, онзи ден ми донесоха книгата на Васил Йончев "Азбуката от Плиска, Кирилицата и Глаголицата".
Потърсете я в книжарниците на Хеликон.

saradiva

Непрочетено мнение от saradiva » 25 яну 2009, 16:14

Е, до КГБ не ми се стига в разсъжденията, Иво, макар че, според мен, посоката ти е правилна. ;) Аз също я засегнах в темата за панславизма, като припомних как именно репресивният апарат в СССР се разправя по най-жесток начин с учените, осмелили се да разпространят новината, че са открили гроба на канас Аспарух /Испер/ до Днепропетровск. След това казионните съветски учени замазват работата като обявяват, че на гърдите на прословутия орел на канаса е пишело не Испер, а някакав киевски княз и прочее... Съгласна съм, че без страх от милиционери, ЧК, НКВД и КГБ, голямото преиначаване на българската история /а и изобщо съветската доктрина/ не биха могли да бъдат наложени.
При гърците пък е друго. В зората на гръцката държава, те са присвоили всичко що е елинско, и каквото са могли от египетската и тракийска цивилизация, за своя история. Просто защото не са имали своя. И бавно, методично, чрез много точна, отлично премислена манипулация, превърната в дългосрочна държавна политика, Елада става Гърция и всичко, що е било по тези земи, където е днешната ни южна съседка, се присвоява като нейна много древна история. Същото сега виждаме да правят и македонците. Не случайно именно гърците най-много скачат срещу това - те знаят как се прави такава манипулация и надушват дългосрочните цели на македонската държава. Знаят и как след 100-тина години истината ще бъде забравена - Самуил ще бъде македонец, Охридската школа македонска и т.н.
Българите бавно и полека отиваме към онова, в което чрез негласен заговор са подхванали да ни пращат всички - към твърдението, че сме татари, тюрки и прочее тъмни азиатски субекти... Но продажната ни партокрация и "проституиращи" чрез науката "учени" са в основата на всичко това. Да се свети името на Людмила Живкова! Че иначе траките да са изцяло погърчени досега...
Много ме развесели с хумористично-ироничната теория за създаване на азбуката :P ...
Аз съм склонна да се съглася с повечето твърдения на Никола Гигов. Но той ми звучи малк по-емоционално, отколкото е допустимо за учен. Така ми звучи и Христо Маджаров. Но онова, за което им свалям шапка и на двамата е огромният им хъс да търсят, да обикалят страни в различни посоки, да пишат неуморно и то все в името на Истината за българите и за България. Много от хипотезите им са доказани и могат да послужат на български научни екипи, за да си свършат работата, за която са там в тъмните канцеларии на БАН. Но...
Та, браво на хората като Гигов и Маджаров! Към тяхната работа добавям и онова, което направи журналистът Пламен Петков в 10-серийния си филм "Българите" по БТВ. Но пък веднага след това го отсвириха от телевизията и сега кой го знае накъде се е запилял...
Така че, Иво, според мен много са факторите да нямаме разкрита Истина за историята ни...
Но пък ние ще търсим, ще пишем и кой знае... Може пък един ден ...
Какво друго ни остава?!... :roll:
По-нататък ще събера какво-що имам за глаголицата и ще го кача да го помъдруваме...

sum

Непрочетено мнение от sum » 26 яну 2009, 11:17

Dimitar, точно от Хеликон два пъти ми писаха с извинения за това, че книгата не е налична и т.н.. Днес пак ще дам заявка за нея… 8-)

Saradiva, според мен между глаголицата и кирилицата няма нищо общо /като знаци/. Реших да представя двете азбуки, за да можем с просто око да ги сравним.
_и_Кирилица.jpg
Преди години, когато четях книгата на Хр.Маджаров „Големият заговор срещу българите”, тогава си направих извадка на негов текст, в който има заложена много интересна теза за глаголицата. Ето какво пише авторът:
„През 1992 г. в Лондонския университет Екатерина Димитрова изнася лекция за поразителното подобие на създадената от Св. Кирил Философ глаголица и старата санскритска писменост – брахми. Предполага се, че авторът на глаголицата е бил обстойно запознат с българската руническа знакова система, явяваща се като междинно звено между нея и т.нар. древноиндийска писменост брахми.
Руните в Централна Азия са от 1000 г.пр.Хр. Според Алтхайм тези от „салтовомаяцката култура” са създадени от хуноробългарите в Кавказ ок. 3 век.”
Мисля си, че ако Св. Кирил в своите обиколки е ходил до Кавказ, то напълно логично е оттам да е донесъл старата българска руническа знакова система на дунавските българи. Възможно е това, нали?

Dimitar
Регистриран: 24 дек 2008, 01:59

Непрочетено мнение от Dimitar » 26 яну 2009, 14:55

Ако наистина се е изчерпала, има и друг вариант...
Така или иначе днес я почвам, нищо не пречи да имам един фото апарат до мен и да я преснимам. Скенер нямам, а и форматът на книгата е нестандартен, така че като нищо ще я нащракам...

sum

Непрочетено мнение от sum » 27 яну 2009, 09:50

Страхотно, Dimitar!
Давай… щракни я и ако може я качи във форума, за да бъде достъпна за тия хора, на които би им било интересно как всъщност е създадена глаголицата, чрез тази фигура-модул.
Вчера пак поръчах книгата от Хеликон… ще видим дали ще ми изпълнят поръчката. Ако ли не… е, поне ти я имаш…

Отговори