Знакът ІYІ

Позната и непозната...
solinvictus
Регистриран: 17 юли 2011, 21:28

Re: Знакът ІYІ

Непрочетено мнение от solinvictus » 19 юли 2011, 23:29

sum написа:"Разглеждайки този знак като изконно български и търсейки значението му ,какво правим?-свързваме го с тяхната религия."

Да, точно така, solinvictus. Затова показахме неолитен каменен гроб, на който на едната му стена ясно се вижда Y.
Това добре ,но ние говорим за българите!Периодът който ми е интересен е как се формирал етносът "БЪЛГАРИ" защото се оказва ,че всичко написано досега е в Киреча!хехе
В неолита не знам дали са се движили някои с името булгарос хехехее

"Но ... ние не я знаем каква е и как са я практикували и почваме ени предположения и догадки и така до днес! Нямаме БЕЗспорни доказателства."

Мисля, че това не е сложен въпрос. Ипсилонът /Y/ от неолита до след Христа винаги е бил символ за бича глава. Знаеш, че бикът /както и бичата глава/ е много характерен елемент при балканските етноси. Показвал съм много снимки на бичи глави, които са изобразени при върху тракийски храмове, светилища, изрисувани по стените на куполни гробници, дрехи, монети, вази, фиали, над врати и корнизи, златни съкровища, колани, медальони и прочее… дори символът присъства на гербовете на българите до 15 век.
Да жертвата на бика е стара история и няма как да е само балканска!
Има шумерски глинени печати които показват "коридата", не само бичи глави ами и цели бикове!
Наскоро ,преди 2-3 години откриха на границата Турция със Сирия цяла система от храмове или ... не се знае какво точно е
Но е по старо и от египедските мумии!
Та там също е изобразен бикът и глиганът...казват че било на възраст - 10000 г.

В Митраизма жертвата на бика се свързва астрологически.
Маговете са зороастрийци!
Те са разбирали много на звездите!
По късно в така наречената "бизантия" тоже ...винаги звездобройците са били източни попове!Точно такъв поп дава акъл на Лакапин да разрушат някаква статуя на Симеон ли или на Бога Му ,и с тази магия да му навредят(страшни магьосници са били ристяните) и след като я разрушили Той (Симеон) умрял!

Има ново тълкуване на Митраизма и там се свързва с астрологията,прецесията и четирите точки на слънцестоенето.
И сега скоро прочетох за ИАНУС ,че датата му е 8 януари срещу 9- БОГОЯВЛЕНИЕ (май беше)?

Септември месец е новата година и тогава българите са празнували сеитбата и "зараждащият се живот"
Има един празник много интересен проучи го!
Иранците му казват ТАНГРАН(М)
Също е важно откога се използва израза "лето Господне" за обозначаване на календарна година и защо е премахнато и кога?

"Този знак не е свързан с религия а с принадлежност,която не е била общестеносподеляна демек обществена тайна!"

Аз не мисля така, защото според мен е точно обратното. Знакът Y /бичата глава/ подчертава нашата връзка с бика, който от своя страна е неразривно свързан с върховния Бал. Тоест хората, които изобразяват бика в ХРАМОВЕТЕ СИ неминуемо почитат бога Бал.
Ми не знам за Балл ,но празника се казва ТАУРОБОЛИУМ.Има и друг с който се жертва бикът и се поднасят "кохоните(топките) Му" в чест на Кибела(поповете са се изхитрили ,щото оригиналният акт е да се жертват техните ...хехехехе

Знакът който ти показах е римски ,има и други подобни като единият е даже с опашка.Ако поразровиш ,ще ти излезнат интересни неща!
Този знак го има на монета където е изобразен като олтар от него излиза пушек!
Също и в един превод се обяснява ,че КАНАС е слънчев,огнен олтар в глинени печати( от времето на харапската цивилизация)
А биги - го намерих в Македоня има църква която се казва така и превеждат като СКАЛА(Митра е роден от скала) и другото е ,че "биги" означава колесница (бойна) и с това слънце или огън става SOL INVICTUS хехехе

Теглена от 4 КОНЯ защо?

„Ако беше религиозен знакът щеше да присъства на всички каменни надписи на владетелите ни…”

Това не е задължително. Достатъчно е да има изобразена някъде бича глава, която замества знака Y.
Не е достатъчно този знак го има в Библията на Заратустра и не означава бичи глави!
Сега го показах на монетата на АУГУСТ има го и в едни "румънски" плочи за които са казали ,че са фалшиви щото не могат да преведат грцкия хахаха
много лошо са го закодирали тия малаки!
Има и БИленгуа ,която не е интересна ,защо ли?

"Този знак е свързан изначално с ИАНУС"

Едва ли може да бъде вярно това твърдение, защото знакът е изобразен в неолитен каменен гроб близо до Шабла. Все пак да припомня, че на същото място археолозите откриха в друг гроб до скелета на човека цял череп на бик…
Това че го има на неолитен гроб какво доказва?
И как го доказва?
Аугуст е получил задача да възстаноови старите вярвания и той го ПРАВИ!
Поздрави!

п.п.исках да ти покажа за IANUS знакът който е намерен в гробът на Хорбат е неговият ,много ме тормозеше преди защото няма нищо общо с грцко -ристянското обясняване на въпросния знак,и погрешно се смята ,че Хорбат(Кубрат) може да е бил ристянин.Но се оказва че този знак е на Синът на Аполон(Митра) ARKHON или "Архонтът" ИАНУС=ЯН
сега е интересно да се види как грците обясняват тази титла?
Архонт?
Западняците казват ,че Янус не е в грцкия пантеон а от ираноезичните + етруските ...какво да кажат ?
Нашите владетели са АРХОНТИ така ги пишат по надписите(скоро ме обвиниха в буквоядство ...щото трябвало да ми се привижда :
"Великият Хан" !?!?!
'He who will not eat of my body and drink of my blood, so that he will be made one with me and I with him, the same shall not know salvation....'

sum
Регистриран: 15 дек 2012, 13:10

Непрочетено мнение от sum » 20 юли 2011, 00:49

„Това добре ,но ние говорим за българите!Периодът който ми е интересен е как се формирал етносът "БЪЛГАРИ"… В неолита не знам дали са се движили някои с името булгарос”
В тази тема търсим къде е изобразен знакът Y или IYI, а не как се е формирал етносът „българи”. Мисля, че не е добре да се смесват двете неща.

"Знакът който ти показах е римски ,има и други подобни като единият е даже с опашка.Ако поразровиш ,ще ти излезнат интересни неща!"
Със сигурност, но пусто все не остава време… :)

"Теглена от 4 КОНЯ защо?"
Може конете да са били символ за четирите посоки на света.

"Не е достатъчно този знак го има в Библията на Заратустра и не означава бичи глави!"
Аз говоря за нашето /одриското/ разбиране за символа бичи глави, което със сигурност е изгубено, а не за това на Заратустра.

"Това че го има на неолитен гроб какво доказва?"
Доказва, че знакът Y през неолитната епоха е използван от хората, живеещи до Шабла в своите погребални церемонии.

"И как го доказва?"
Като са го изобразили на стената на една каменна гробница. Ето го:
222.jpg
222.jpg (102.97 KиБ) Видяна 3241 пъти
…А колкото до Архонтите май трябва друга тема да отворим. Защо пък не…
Поздрави.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Докато се рових да търся надписи по монети виж на каква попаднах от 4 в.пр.Хр от Мизия:
Lampsacus, Mysia, AR Hemidrachm. 390-330 BC.jpg
Lampsacus, Mysia, AR Hemidrachm. 390-330 BC.jpg (10.37 KиБ) Видяна 3285 пъти
Чудя се кога двуликият Янус при мизите прие женски образ?

А сега нещо по-сериозно. Намерих една монета пак от Мизия, която слага точка по въпроса траките какъв смисъл са влагали в знака IYI.
Thrace, Pantikapaion.jpg
Thrace, Pantikapaion.jpg (33.78 KиБ) Видяна 3237 пъти
Това е олтар с горящ огън, като същия онзи, намерен при разрушения храм на едомците през 1200 г.пр.н.е..
/на първата страница от темата е писано за него/
Р.Ч.

solinvictus

Непрочетено мнение от solinvictus » 24 юли 2011, 01:48

sum написа:„Това добре ,но ние говорим за българите!Периодът който ми е интересен е как се формирал етносът "БЪЛГАРИ"… В неолита не знам дали са се движили някои с името булгарос”
В тази тема търсим къде е изобразен знакът Y или IYI, а не как се е формирал етносът „българи”. Мисля, че не е добре да се смесват двете неща.
Да но този знак е свързан с "българите" като крайна спирка и не е обосновано фактически...с една дума МИСТЕРИЯ е все още !
За мен е по интересно използването му от тях ,а не че в неолита го имало и кой го е използвал с каква цел...?(интерпретациите са много по свободни и приказни)

"Знакът който ти показах е римски ,има и други подобни като единият е даже с опашка.Ако поразровиш ,ще ти излезнат интересни неща!"
Със сигурност, но пусто все не остава време… :)
Да времето е кът,ама все те човърка нещо да поровиш ...

"Теглена от 4 КОНЯ защо?"
Може конете да са били символ за четирите посоки на света.
Това са 4 състояния на слънцето разделени по късно на 4 по 3 месеца!И за това са в колесницата със Sol Invitus хехе
Позлатените коне които са откраднали рицарите от Константинопол са в подземието на Ватикана !

"Не е достатъчно този знак го има в Библията на Заратустра и не означава бичи глави!"
Аз говоря за нашето /одриското/ разбиране за символа бичи глави, което със сигурност е изгубено, а не за това на Заратустра.

"Това че го има на неолитен гроб какво доказва?"
Доказва, че знакът Y през неолитната епоха е използван от хората, живеещи до Шабла в своите погребални церемонии.
Защо погребални?Ако са считали ,че смърта е "освобождение"?

"И как го доказва?"
Като са го изобразили на стената на една каменна гробница. Ето го:
222.jpg
Защо да е грбница ? Може да е изображение на пещера?

…А колкото до Архонтите май трябва друга тема да отворим. Защо пък не…
Поздрави.

Поздрави и на теб!
п.п. да сега ровичкам за двата ключа (входа и изхода)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Докато се рових да търся надписи по монети виж на каква попаднах от 4 в.пр.Хр от Мизия:
Lampsacus, Mysia, AR Hemidrachm. 390-330 BC.jpg
Чудя се кога двуликият Янус при мизите прие женски образ?

А сега нещо по-сериозно. Намерих една монета пак от Мизия, която слага точка по въпроса траките какъв смисъл са влагали в знака IYI.
Thrace, Pantikapaion.jpg
Това е олтар с горящ огън, като същия онзи, намерен при разрушения храм на едомците през 1200 г.пр.н.е..
/на първата страница от темата е писано за него/
Има знак който е като вила с три рога и означава ТРОЕН има изобразен БИК с три глави и знакът отгоре(Харапската цивилизация)
Монетата е супер !Бравос!

Искам да попитам ама съвсем сериозно(ако е възможно) :
"Откога се използват числата които са ни познати ?" -
примерно ОСЕМДЕСЕТ;ШЕСТ-НА-ДЕСЕТ или ЧЕТИРИДЕСЕТ....Можем ли да изкараме някои факти за тези неща?
'He who will not eat of my body and drink of my blood, so that he will be made one with me and I with him, the same shall not know salvation....'

sum

Непрочетено мнение от sum » 24 юли 2011, 09:31

Solinvictus:
…Защо погребални?Ако са считали ,че смърта е "освобождение"?
…Защо да е грбница ? Може да е изображение на пещера?
Знакът не е изобразен в пещера. Намира се във втората камера на тази гробница:
.jpg
.jpg (89.78 KиБ) Видяна 3125 пъти
Забележи, че има изрязан отвор за капак отгоре на помещението, където са полагали мъртвеца /там е знака/. Според теб защо е направен… защо е нужен такъв правоъгълен отвор?
Каква ли ще е била неговата роля?

За числата нищо не знам.
Р.Ч.

solinvictus

Непрочетено мнение от solinvictus » 24 юли 2011, 12:54

sum написа: Забележи, че има изрязан отвор за капак отгоре на помещението, където са полагали мъртвеца /там е знака/. Според теб защо е направен… защо е нужен такъв правоъгълен отвор?
Каква ли ще е била неговата роля?

За числата нищо не знам.
Хм, доста интересно и с каква датировка е ?
И какви му са размерите ?
И има ли аналози?

п.п. тия числа май ще изядат главата на Мостичь (моя любимец)хехе

miroki
Регистриран: 31 авг 2010, 14:11

Непрочетено мнение от miroki » 24 юли 2011, 23:46

На Яйлата (до Русалка и Камен Бряг) всичките са такива.

sum

Непрочетено мнение от sum » 25 юли 2011, 09:46

Датирането е неолит /7000-5000 г.пр.н.е./. Обаче, за да няма хър-мър с другите световни учени нашите са дали за каменните гробници датировката 5000 г.пр.н.е., за да остане валидна тяхната теория, че култът към бичите глави бил дошъл на Балканите от Анатолия.
Въобще всичко Балканите трябва да идва от някъде си… култове, богове, народи и т.н..

Какъв е размерът на гробницата не мога да кажа.

За Мостич се сетих нещо интересно… Знаеш ли, че има на монети одриски басилевс с името Мостис, който е син на Севтес IV/ /ок. 171 – 150 г.пр.Хр./? Я го виж:
normal_Mostid.JPG
Мисля си, че при палатизацията на съгласните одриското име Мостис /Мостидос/ при Симеон може да е станало на чъргубиля Мостич.
Хм… а аз от една седмица търся одриски звук за „Ч” за Декодера… Де го чукаш де се пука.
Р.Ч.

miroki
Регистриран: 31 авг 2010, 14:11

Непрочетено мнение от miroki » 25 юли 2011, 11:33

http://www.kavarnamuseum.org/yaylata.php
Размера на око, като ходих, е колкото да влезе човек вътре.
То и от снимката, която Съм даде има човешка сянка, по-нея си личи.

pp. Като под влезе имам предвид да се събере легнал, а през отвора на 4 крака може да се влезе.
Прилича на жилище всъщност.
Последна промяна от miroki на 25 юли 2011, 16:07, променено общо 2 пъти.

Jonathan
Регистриран: 02 мар 2009, 00:24

Непрочетено мнение от Jonathan » 25 юли 2011, 13:08

Ето тук в тази тема съфорумците са дали снимки и линкове относно тези каменни гробници.
http://forum.tisitova.com/viewtopic.php ... &start=120

Много е интересно мястото, както и находките с Богинята майка:
http://www.omda.bg/bulg/hystory/selishte1.htm
http://www.omda.bg/bulg/hystory/durankulak1.html
http://www.omda.bg/bulg/hystory/durankulak24.html

Поздрави :!: :)

argilos
Регистриран: 14 юли 2011, 10:59

Непрочетено мнение от argilos » 25 юли 2011, 15:41

Поздрав на всички тук !

според мен е важно да се разбере какъв е първичния смисъл, влаган в най-старите употреби на този знак в стари засвидетелствани и считащи се за разгадани езици.
при шумерите знакът Y=TAR, II =А, а съчетанието им е според А.Деимел "първообраз", стилизация на рало, орач, оране
(впрегнат бик или вол). Може би от там идва и ora=wikam => говоря (в система).
Че впрегнатия за оран бик е бил използван като метафора за мисли, а написаните думи са засяти семена, показват "поговорки" или идиоми от различни народи, напр. латински:
Se pareba boves alba pratalia araba et albo versorio teneba et negro semen seminaba.

Знакът ТАRА в шумерския e със значение на ritu= съставям, привеждам в и по Ред (във времепространството; ритъм) и е бил използван i в шумерското счетоводство (Hans Glarner)–
направеното, равносметката му, есенцията. Обред, ритуал и свързаните с ритуалите специални съдове като ритон, кантарос (кан (шумer.) = истинно, изконно; Y-форма ТАR), триножен олтар са свързани според мен с първичноto, най-общо значение на знака: два екстрема и равновесието между тях (рогата на бика или кравата), съгласуването (3) на вътрешната (1,индивидуалната) с външната (2, “ушите” на кантароса или на египетската Бат-двуликата например, която чува изгрева и залеза) времепространствена метрика – начало и край, който е друго начало, цикъл, песен, танц, число.

поздрави

Отговори