Кибела - БЪЛГАРСКАТА Богиня-Майка

Позната и непозната...
Kris

Re: Кибела - БЪЛГАРСКАТА Богиня-Майка

Непрочетено мнение от Kris » 17 сеп 2011, 12:53

Rea 11/09/2011, 15:50
Цитат(bozman @ 11/09/2011, 05:21)
За Бал /Бел, известен на римляните като Юпитер Белус, а на гърците като Зеус Белос, са писали още Аполодор и Евсевий Кесарийски в своите трудове.
--- Я да видим.
Какво да гледаш - не си силен в историята на религиите. Бал е Зевс на гърците и Юпитер на римляните. Това да запомниш само от мен, стига.
Това са така наречените юпитериански богове - на силата и царската власт. На Изток древните са наричали Бел планетата Юпитер и не случайно римляните го свързват с техния Бог-Отец - Юпитер /Ю-Патер/. В Енума Елиш има един пасаж, в който се казва, че Мардук е слязъл от планетата Бел. Точно затова и Мардук е идентифициран с това име в периода на Хамурапи - Бел-Мардук или в превод Юпитерианецът Слънчев Телец /Мардук на шумерски е Амар Уту на акадски, което означава Соларен Бик/. Египтяните го наричат Апис и е един от епитетите на Озирис - египетският Бог-Отец.
Древният град Вавилон носи също неговото име - Ба-БЕЛ-он. В древна Финикия също има град, наречен на неговото име - Бал/Бел - Баалбек, преименуван по-късно от гърците на Хелиополис.
Овидий също споменава в своите Метаморфози за някакъв си Орхамус, който бил управлявал Ахаменидското царство и бил наследник от 7-мата линия на основателя Бел. Юпитер е планетата на просперитета. В астрологията е наречена Големият Благодетел, а Венера - Малката Благодетелка.

Ето ти нещо интересно - древен храм на Бел в Палмира. Под един от фотосите четем: Bel = Baal = Zeus = Jupiter, а под друга - Stone carving, Sanctuary of Bel. Иди сега, че отречи целия храм, щото не ти изнася на лексемите.

http://www.pbase.com/bmcmorrow/palmyratemple&page=1
Цитат(bozman @ 11/09/2011, 05:21)
А Зевс не е никакъв гръцки бог. Той е Беласки - на беласите. Дори в Омировата Илиада четем: Зевсе додонски,царю пеласгийски, http://chitanka.info/text/2033/17#ref_3-194
--- Да де, ама така казва Ахил. Омир не е на същото мнение.

За римляните той е Бел-Юпитер:
--- Това „бел” е съкращение. Ти си избери какъв да е Юпитер, „Всепобеждаващият Юпитер” или „Симпатичния Юпитер” от корена bell.
Поздрави.
Ами не е гръцки бог, ами. Зевс-Зеус е транслация на Деус /Дитеос/ - двоен бог. Децата на Деус са наречени диоскури.
А що е двоен, това е отделен въпрос, който тук ще спомена по-късно по повод кастрираната двуполова Кибела, превърнала се след кастрацията в женствения Атис - е на това сега немислещите религиозни християни му викат партеногенеза.

Е, хайде сега - съкращение било Бел - ами след Юпитер също има точка - дали и това име не е съкращение...

Приятелска усмивка за теб!

Kris

Непрочетено мнение от Kris » 17 сеп 2011, 13:03

ECTET 15/09/2011, 19:55
50.jpg
Темата бе затворена (става въпрос за темата в АБВ „Кибела – БЪЛГАРСКАТА Богиня-Майка) а Боцмана остана остана с вкус на тюрлю-гювеч, си позволявам да продължа от думите на Боцмана:

- Ето за този тюрлю-гювеч говоря, който продължава. Виж последната снимка от пост #47. Фриза. За нея се твърди там, че е Сибила. Тук твърдиш, че Кибела е с бомбе и ако има крила пък е също Сибила ? ? Е, каква е фигурата от фриза с бомбе, с крила, с ръце и опашка "на русалка" , по уточненията на Рея ?

Понеже са специалисти с Дзвера в историята единствено и само по транслирането на писмени паметници от един език на друг, естествено ако ги има, то нека да погледнем на темата от езиковата и страна, без да има написано и издялкано нещо на гръцки и латински.
За целта ще се обърна не към авторитетни стари журналисти, упсс - автори, а към селския жанр , наречен купешки фолклор.
Та в този наш така дълбоко пренебрегван "фолклор" както от прабългаристи-татароведи така и от автохонисти-религиозно незапознати , има красивата дума САМОДИВА. Тя , думата, е двусъставна - САМО и ДИВА.
Злите езици свързват "индийският" САНСКРИТ директно с нашенският. Все ми е било интересно , някой да ги пита братчедите в Индия и у нас, дали разбират бъкел от санскрит. Та в този древен език, на който е написана ВЕДАТА- Знанието-Словото думата дева/девата е бог,богиня, божество,божественост. От корена див/дев произлизат санскритското Дяус - баща на Слънцето, латинското Деос, елинското Теос и Зевс и ..... от темата за Градешница можем да напишем и с китайски йероглиф - ДАО.
Първата съставка на САМО в санскрит се употребява в сложни думи с общ смисъл на единение, тъждество, истинност като напр. самаведана -пряко познание, самйога -между ума и духа. Като прилагателно sama означава еднакъв,равен,същ,същински,подобен,на същото ниво. Подобен е смисълът и на same ванглийският днес. Така че, по горната логика, СамоДива е Тази , която е постигнала единение, еднаквост с Божественото е е станала Същинска Богиня.
Различаването на Майката-богиня от служителките-самодиви се постига най-често по броят - свещеннослужителките са обикновенно три и повече. В индиректния пост на Съм , той обясни конкретиката на "опознаването" на служителките от Богинята.
Аз искам да наблегна в това продължение на темата не на външните щрихи на изобразяването а на дълбокият смисъл и трайното генетично място което има тази представа за света и хората в него залегнали в нашият бит,култура и религиозни представи.
Боцмана спомена за някакво "бомбе" , ами това не е бомбе а изконна част от облеклото на Жената по земите ни. Както и на главата на Богинята. Тук можем да си зададем и въпроса за мястото на Жената в Обществото. Моят аватар показва безапелационно какво е То. Няма по-изразително изказване до ден днешен на отношенията между Тя и Той. "Бомбето" и чапразите са изключително изобразяване на всяка жена със символите на Богинята-Майка. Така че всяка българска жена е и САМОДИВА и ВЕЩИЦА - за омъжените. Колкото и юдо-православието да са профанизирали този дълбок смисъл.
Именно знака на Богинята Майка съставен от знака за Небесният свят и от знака за Земният свят се материализира в чапраз и е основен елемент от женската носия Този чапраз стои точно върху женската утроба и оттам идва смисълът на "митрариумите" и тайнството .
Само за сведение, от "бомбето" се раждат по-късно царските диадеми и попските килимяфки.
Не случайно в темата за Градешница обяснявах на Дзвера от далеко и наширока как да се гледат и осмислят артефактите.
Ние сме потънали в символика и знаци на Мирогледа на Великата Богиня Майка. Само трябва да имаме очи и уши да ги видим и чуем - от всеки знак в "автентичният ни фолклор" и народната ни музика.
Шевиците ни не са декоративни драсканици а стройна математическа система от знаци закодирали дълбоко, на генетично ниво, една древна религиозна представа предавана през поколенията хилядолетия наред без да е прекъсвана въпреки превратностите на времето.
Когато се свържат заедно съществуващите и днес фолклорни представи и изразяването им с изровените артефакти, сравнят се с манипулираните и правилно прочетени писмени останки, разумно се анализират връзките между тях , тогава се получава една красива и стройна система от мироглед и религия която дава най-доброто до сега на съжителстване на човеците помежду си и с Природата.

bozman
Регистриран: 27 юни 2011, 21:23

Непрочетено мнение от bozman » 17 сеп 2011, 23:57

Та в този наш така дълбоко пренебрегван "фолклор" както от прабългаристи-татароведи така и от автохонисти-религиозно незапознати , има красивата дума САМОДИВА. Тя , думата, е двусъставна - САМО и ДИВА.
--- Здравей,
В голяма грешка си дете, бадемовооко. Бълг. фолклор е много добре разработена територия, в която теориите не се делят на "татароведи", "автохонисти" и т.н. Та тази дума "самодива" за твое сведение е НОВА дума, която не съществува в стрб. език., т.е. времето, когато се поставят наченките на българската нация. Старата дума в наличност е "самовила" и "дива" е латинска заемка, според латинската реч. АКО samodiva беше стр. дума, защо я НЯМА в стрб. ез !?

Първата съставка на САМО в санскрит се употребява в сложни думи с общ смисъл на единение, тъждество, истинност като напр. самаведана -пряко познание, самйога -между ума и духа.
--- Виж ти ! Да смятам ли, че имам контакт с човек владеещ санскрит, че и отгоре на това тълкуващ етимологията му ? А вила как се сравнява - с мотика ли ?

Различаването на Майката-богиня от служителките-самодиви се постига най-често по броят - свещеннослужителките са обикновенно три и повече.
--- Аха, много умно. Ами ако са една служителка и една "майка-богиня", тогава какво ? Ези-тура ли ще хвърляме ?

Тук можем да си зададем и въпроса за мястото на Жената в Обществото.
--- Нека го конкретизирам. Мястото Й е отляво. Всички други места са от Нечестивия.

Моят аватар показва безапелационно какво е То.
--- За тебе очевидно е така, не възразявам срещу него- харесва ми, не този де, другият. Това обаче НЕ Е историческа материя.

Няма по-изразително изказване до ден днешен на отношенията между Тя и Той. "Бомбето" и чапразите са изключително изобразяване на всяка жена със символите на Богинята-Майка. Така че всяка българска жена е и САМОДИВА и ВЕЩИЦА - за омъжените. Колкото и юдо-православието да са профанизирали този дълбок смисъл.
Именно знака на Богинята Майка съставен от знака за Небесният свят и от знака за Земният свят се материализира в чапраз и е основен елемент от женската носия Този чапраз стои точно върху женската утроба и оттам идва смисълът на "митрариумите" и тайнството.
--- Е, защо тогава "самовилата" и по-късно "самодивата" СА в българския фолклор а "Богинята-майка" или Кибела - не ? Или смяташ онези четирима низами и бабата, които пазят ханъмата, за българи ?

Само за сведение, от "бомбето" се раждат по-късно царските диадеми и попските килимяфки.
--- Очевидни атрибути, които водят в най-дълбоките бездни на историята. Те са общочовешко достояние на Цяла Европа, а не само на България и българките в частност.

Не случайно в темата за Градешница обяснявах на Дзвера от далеко и наширока как да се гледат и осмислят артефактите.
--- Е, остава да му обясниш и как да ходи или как да бере дини.

Ние сме потънали в символика и знаци на Мирогледа на Великата Богиня Майка. Само трябва да имаме очи и уши да ги видим и чуем - от всеки знак в "автентичният ни фолклор" и народната ни музика.
--- Че къде е този "МИРОГЛЕД". ТИ МАЙТАПИШ ЛИ СЕ !? Човек му казва най-най-добронамерено на бадемовоокото, че НЯМА артефакти с Кибела, КАТО българска дама, То, бадемовоокото, вече и "мироглед" измисли на НИЩОТО. Абе едно време, така и Брежнев през 1973 каза, че комунизма цял да дойде пре 1980, ама този "комунизъм" май все още пътува из Русия и още не е пристигнал в българско, до Унгене даже го няма.

Шевиците ни не са декоративни драсканици а стройна математическа система от знаци закодирали дълбоко, на генетично ниво, една древна религиозна представа предавана през поколенията хилядолетия наред без да е прекъсвана въпреки превратностите на времето.
--- Така е, защото бай Генчо на времето измисли генетиката и каза на Гена да я закодира в сукмана си и от там и "генетика" по името на бай Генчо. И с гащи да е Гена и с танги Гинчето - генетика е закодирана в латинската етимология на ЙМ, а не в гащите.

Когато се свържат заедно съществуващите и днес фолклорни представи и изразяването им с изровените артефакти, сравнят се с манипулираните и правилно прочетени писмени останки, разумно се анализират връзките между тях , тогава се получава една красива и стройна система от мироглед и религия която дава най-доброто до сега на съжителстване на човеците помежду си и с Природата.
--- Дотук от това пророческо изречение разбрах, че религията не е мироглед. Да не е нещо закодирано пак от бай Генчо !?
Приятелски поздрави!

Dimitar
Регистриран: 24 дек 2008, 01:59

Непрочетено мнение от Dimitar » 18 сеп 2011, 13:10

Извинявай ама ти малоумен ли си. И тази тема ли ще осерете с разпарчатосани коментари. :headbang:
Тук се копира темата от форума на АБВ, така че ако имаш някакви забележки към някое мнение, продължи темата в АБВ.
Участниците там няма как да ти отговорят тук.

bozman

Непрочетено мнение от bozman » 18 сеп 2011, 14:07

Извинявай ама ти малоумен ли си.
--- Да малоумен съм, но съм грамотен, а ти май си баш-умен, но си неграмотен, защото даже въпросителните знаци нямаш представа къде се поставят.

И тази тема ли ще осерете с разпарчатосани коментари.
--- Аз пиша по коментар на Крис. Ти какво врякаш от курника, след като още не ти е дошло времето да ти се сече човката !?

Тук се копира темата от форума на АБВ, така че ако имаш някакви забележки към някое мнение, продължи темата в АБВ.
--- Където се пише - там отговарям. Когато ти говори майка ти, ти навярно отговаряш през оградата на комшийката - аз още не съм поумнял дотолкова.

Участниците там няма как да ти отговорят тук.
--- Няма "там", няма "тук", това не ти е гетото на Коньовица. ТУК са технологиите на чичо Сам и всяка буквичка се контролира от сателитите му. Той не е виновен, че въшката в гривата на лъва, се мисли за сама в света и най-велика сред "вековната гора".
Поздрави.

иво

Непрочетено мнение от иво » 18 сеп 2011, 14:29

:uaaaha: :IL Боцманче.. започвам сериозно да се притеснявам за тебе. Показваш признаци на изкукуригал старец с претенции на млад плувец плаваш в бургаския залив. :lol:

--- Да малоумен съм, но съм грамотен,

Кел файда от твоята грамотност като си малоумен.. :PPP *wacko*

--- Аз пиша по коментар на Крис.

Какъв Крис те гони бре боцманче.. :lol: тоя Крис е модератор и е копирал мнения от АБВ. Мнението на което си отговорил е на ЕСТЕТ. Отчайваш ме нацяло приятел.........

--- Където се пише - там отговарям.

Видях.. и се смях. Мерси за което ::hat::

Нещо да кажеш сега по темата или пак ще си играем на спамаджии.........

Dimitar
Регистриран: 24 дек 2008, 01:59

Непрочетено мнение от Dimitar » 18 сеп 2011, 15:25

bozman написа: Тук се копира темата от форума на АБВ, така че ако имаш някакви забележки към някое мнение, продължи темата в АБВ.
--- Където се пише - там отговарям. Когато ти говори майка ти, ти навярно отговаряш през оградата на комшийката - аз още не съм поумнял дотолкова.
Ако искам да кажа нещо на някого, му го казвам директно, а не през огради или трети лица.
Точно ти в момента репликираш човек и остроумничиш в негово отсъствие, но явно ти е трудно да го осъзнаеш.
bozman написа: Участниците там няма как да ти отговорят тук.
--- Няма "там", няма "тук", това не ти е гетото на Коньовица. ТУК са технологиите на чичо Сам и всяка буквичка се контролира от сателитите му. Той не е виновен, че въшката в гривата на лъва, се мисли за сама в света и най-велика сред "вековната гора".
Поздрави.
Ако в гетото на Коньовица, информацията се съхранява и обменя на едно място и чичо ти Сам я контролира от сателити, то в Интернет пространството нещата са организирани по съвсем различен начин. Oчевидно не си запознат с проекта на DARPA и се изказваш неподготвен...

solinvictus
Регистриран: 17 юли 2011, 21:28

Непрочетено мнение от solinvictus » 18 сеп 2011, 22:09

bozman написа: Поздрави.[/color]
Боцмане тука стана малко "стерео"
...ено време като ходихме при Царя на Шабла стреляхме по огледалния сигнал на МиГовете хахаха ...!
Не съм срещал в "Ниета" такъв бОламач хехехехе
'He who will not eat of my body and drink of my blood, so that he will be made one with me and I with him, the same shall not know salvation....'

иво

Непрочетено мнение от иво » 18 сеп 2011, 22:22

ми то боламача вие го създадохте и от три години го бъркате по форумите бре митраисчета :lol: хихихихи

ай живели и да не си забравите надбавките за пенсиите за Нова година.

bozman

Непрочетено мнение от bozman » 19 сеп 2011, 00:05

Точно ти в момента репликираш човек и остроумничиш в негово отсъствие, но явно ти е трудно да го осъзнаеш.
--- Ей, луд умора няма ! Димитре, закъде с тези маймунски мисли; поста на Крис е от вчера бе, къзъм. Аз да не спя с Крис в едно легло и да знам къде е всеки нечетен час или по икиндия !? Или трябваше да врътна телефон на баш-умника Димитър и да питам, "Абе Митьо, Крис в момента там ли е, че да напиша отговор на поста Й/МУ, щото ако е мръднал в събота до Егея на плаж, е неудобно и неетично да му отговаря !? ".

Отговори