Митра

Позната и непозната...
иво

Re: Митра

Непрочетено мнение от иво » 11 авг 2011, 13:33

Инвиктусе не ме разбирай погрешно. :) Доводите ти много лесно могат да станат на пух и прах и преди да пишеш трябва де се мисли повече. Ето давам ти пример с твоите шест точки :arrow:
1. Как ще ми докажеш, че този олтар не е правен с цел някой месар да си реже надиничката на него.. а след двеста години други да са го използвали за скамейка.., а след още двеста някой момък да е издълбал на него знака IYI?
Какво като има надпис на камъка......той може да е поставен много по-късно.
А за лео-на направо плачеш за разстрел. Инвиктосе дай текст в който да пише – „аз басилевса на мизите ходих на митринеума и участвах в церемонията....”. Дай ми оригиналния текст и аз ще се съглася с теб, че басилевсите са яли и пили на банкета на митрите.
2. И какво доказва това че си срещнал в римски надпис знака IYI? Доказва че римляните са го използвали с различен от първоначалния смисъл, който са влагали одрисите в него. И после....
3. Да ти кажа сега за зороастризма. Тази религия е станала официална едва при Аршакидите (225 г.пр.Хр.). Ако Дарий I през 5 век пр. Христо е бил „върл митраист” защо не е направил от митраизма основна религия с основен бог Митра? Опаа..забравих че за тебе Ахура Мазда и Митра са един и същи бог. Извинете ::hat::
4. За Аполон е друг вид веселба. Знаеш ли, че Аполон винаги го изобразяват с лира? Дай да видя на снимка Митра с лира.
5. За Януш стъкмистиката мирише от километри. Sum ти показа две одриски монети със същото символно изображение на две долепени глави една до друга. Забрави да Януш.
6. И какво като има в църква Митра не разбрах. Нали се знае че култа идва при нас след като ставаме римска провинция. Нормално е да го има по църкви и по скали. И какво общо има това с нас одрисите? :neznam:

Виждаш ли как олекват твърденията ти? Боцмана като един добър кормчия на кораба си видя откъде задуха вятъра и смени посоката но ти явно още не можеш да схванеш промяната. Да ти припомня „А Кибела е на одриските монети от 150 - 600 г. ПРЕДИ да стане култа на Кибела, култ на Римската империя”.
Боцмана се опита да те извади от объркването но ти и това не можа да схванеш какво ти написа - „А да се схване, че точно това, което е наречено "митраизъм" си е ТОЧНО кибелизъм, сибелизъм, кукер-изъм, сурвакар-изъм и др. НАРОДНОСТНИ "МЕРОПРИЯТИЯ" и е ТОЧНО родено на Балканите.
Хубаво Боцмане.......ама дай определение за кибелизъм.

И за да стане бъркотията още по-голяма за тия снимики се твърди, че на тях Митра убивал бика.
.jpg
.jpg (59.37 KиБ) Видяна 3336 пъти
Значи на релефа излиза че Митра е оня с ножа в пояса дето размахва уреда за наказания (според солинвиктуса)
300px-Mithras_banquet_Louvre_Ma3441.jpg
300px-Mithras_banquet_Louvre_Ma3441.jpg (98.46 KиБ) Видяна 3339 пъти
Сега вече хептем я втасахме…… Кой е Митра :?: :facepalm:

bozman
Регистриран: 27 юни 2011, 21:23

Непрочетено мнение от bozman » 11 авг 2011, 14:13

На мен ми беше интересно написаното и това ме накара да прочета диалозите ви, които сте провели по повод Митра в абв-форума… и отново виждам какафония.
Bozman, пише в статията си, че Митра е жена и се обосновава с женските имена при нас. Обаче solinvictus днес писа, че е „глупаво да се твърди,че Митра е жена, защото в ритуала не могат да участват жени”.
Значи Митра е мъж. Ха сега?!?
--- Не бих чепкал тази тема ако не бях сигурен, че тези ритуали са точно свързани с одрисите и е възможно да се получи някакво "просветление и помощ" по декодера на монетите. "Митра" е мъж при официозите, но Митра е жена при/в българската реч. Това прецедент ли е ? Не е. Ето пример: "Добър вечер". На някой да му прави впечатление, че има нещо нередно, едва ли, тъй като повтаряме това почти през вечер. Но това е анахронизъм, тъй като "вечер" е от ж.р. и правилното е "добра вечер". Как се е получил този анахронизъм ? Много елементарно - в стрб.ез. "вечеръ" е в м.р. и "добър вечеръ" е коректен граматически изказ. В новобълг. обаче, вечер си променя рода в женски, но прилагателното си остава същото без да си смени рода, както е обикновено. И си казваме "добър вечер" без да съзнаваме, че това е новобългарска цигания спрямо старобългарската реч. И това предполагам се е случило и с спонятието Митра. Променило си е рода и започва да се употребяма в ж.р. като лично име, та до ден днешен.

Всъщност, bozman, що не вземете да се разберете относно Митра и да стиковате нещата помежду си? Взе да ми омръзва от тази тъпотия.
--- Не е тъпотия. Генерални неща са. Хайде кажи например без да разчепкаш тази тъпотия, какво поднася с амфората онзи коленичил мъжага от една от интересните последни монети ? Какво е името на този "шал" около кръста му ? Откриването на ИМЕНАТА на изображенията от ритуалите, може генерално да помогне в имената от монетите, да не казвам че те са просто едно и също нещо. Ами това може да е просто Митю-Митра, който на една от фреските муши гърба на бика между плешките. От това място бик не се убива с такъв нож, с такъв нож му се източва кръвта и . . . вариант - в амфората където "Митю" :D си топи лъка от монетата е пълна с бича кръв. На български е "грънци-грънец" ей ти "гр", корен от "гръннец" от "кр", корен от "кръв". Още повече, че змията по-долу също отива да пие кръв и другите животни също. И евентуална етимология на "грънец-амфората" - "съд за кръв".

И все пак веднъж за винаги се изяснете коя от трите фигури е Митра:
--- Сложна работа е тази. Мога само да твърдя, че най-лявата не е Митра. Тя е "весталка" и не е в същото помещение, а на второ ниво - горе, където е светилището на Веста. Факлите които държат средния мъжага и дясната фигура са по една, а Кибела (Сибела) ги носи и двата факела в изображенията на монетите - това също трябва да се отгадае, защо е така. Т.е. може те да са под ранга на Кибела, или може Митра да е в средата, а момошника вдясно да му помага при държането на другия факел, защото човека е зажаднял и иска да пие. Как ще пие с два факела в ръце и т.н. Всеки митрариум има отвор (такъв има даже купола на църквата Св.Петър в Рим правен от Микаленжело) и долу са посветените (горната Камара на Парламента) , а горе тези които общуват с останалите - весталките (Долната Камара на представителите :D ). Ето тази Веста е първа богиня на римляните, а както виждаш долу в подземието на Митра са сурвакарите с калдуцеи в ръце. Ето и една ключова дума - калдуцей (салдусей, салдоукей и т.н.). Св. Кирил също е погребан в митреум в Рим, може да е случайно, но може и да не е и т.н. Голямо е кълбото от разноцветни конци и най-важното е да не се късат конците, при работа, с основания, този не е важен, а онзи е. Монетите са едни от цветните конци, а тази фреска специално е от същото кълбо.
solinvictus:
Не е никаква сурвачка!Това е уред с който се наказват лошите!

Кои са лошите?
--- Лошите са "невидимите духове", които изгонва от тебе сурвакарчето със сурвакницата от съвременният, днешен фолклор. И ти се "откупваш" (плащаш) за тази професионална работа с бомбони, стотинки, пуканки и т.н.

Какъв е този уред защо не уточниш? И с ток ли работи, или е нещо като перпето мобиле.., или е нещо като ръчна дрелка?.. Или...

--- Сурвакница е уреда и се използва до ден днешен. И бих казал много успешно. Няма друга машинка от която да капят веднага пари - тя си е направо печатница за стотинки. Дори си мисля, че е на монетите, на стиковете на римските легиони и т.н.
Поздрави.

bozman
Регистриран: 27 юни 2011, 21:23

Непрочетено мнение от bozman » 11 авг 2011, 14:51

А за лео-на направо плачеш за разстрел. Инвиктосе дай текст в който да пише – „аз басилевса на мизите ходих на митринеума и участвах в церемонията....”. Дай ми оригиналния текст и аз ще се съглася с теб, че басилевсите са яли и пили на банкета на митрите.
--- Долу не влиза никой и дори няма права да погледне вътре - само посветени. Така, че е изключено василевси да са долу, НО ако са обожествени, вече може и да се мисли по това.

2. И какво доказва това че си срещнал в римски надпис знака IYI? Доказва че римляните са го използвали с различен от първоначалния смисъл, който са влагали одрисите в него. И после....

--- Може да е различен, но може и да не е. Във всеки случай именно Веста е тяхна първа богиня, а в култа, тя е второстепенна по "свещеност".

6. И какво като има в църква Митра не разбрах. Нали се знае че култа идва при нас след като ставаме римска провинция. Нормално е да го има по църкви и по скали. И какво общо има това с нас одрисите?
--- Има общо не с одрисите, а със сурвакарите, които са долу, при, да го нарека, първопосветените, а Веста е горе, при второразрядните. А сурвакарите пък са балканско явление - предимно. Значи Митраизма и сурвакарите и българите са от първи разряд, а римската Веста - от втори. Което дава пряка визия, кое от кого произтича.

Хубаво Боцмане...ама дай определение за кибелизъм.
--- Най-общо - официалната, видимата религия, на тайното "масонство долу" :D - митраистите-сурвакари.

И за да стане бъркотията още по-голяма за тия снимики се твърди, че на тях Митра убивал бика.
--- Твърденията са погрешни. На същото място, където Митра боде бика, днес се забиват от 4 до 6 остриета за обезкръвяване на бика на коридата. Ако не се обезкръви бика, докато почне да залита, никой не може да го убие. Тези леваци тореросите, дето се ерчат са нещастни пръдльовци, защото да се убие читав бик е опасно за тези юнаци. Затова 5-6 бързаци му източват една-две кофи кръв и след това тореадора му пробиват аортата със сабята, белите му дробове се пълнят с кръв и той се задушава и умира. Този нож НЕ Е за убиване. Само споменавам бегло, че това е формата и на гетския нож. На тези фрески е прав нож, но на ватиканската фреска (мисля) беше изкривен. Целта е, като влезе в плътта да мине под някакви кокали, където е някаква вена или артерия на бика.

Сега вече хептем я втасахме…… Кой е Митра
--- Не се притеснявай. Те умниците историколози вече 150 г. са я втасали, та чак са се вкиснали, ти искаш тук да се реши кардинален пролем за нула време. Това само Ванга го можеше, лека й пръст. Всеки е писал глупости, аз също, но връзката Митра-одриси ми се струва доста реална, поне като гледам САМО изображенията на монетите. За калдуцея - 100 %. Тук вече въпроса е сложен - "калдуцей" ли е името ?
Поздрави.

men
Регистриран: 21 дек 2008, 12:38

Непрочетено мнение от men » 11 авг 2011, 18:18

Здравейте!

Досега не бях се запознавал подробно с Митраизма като религиозен култ и с интерес прочетох статията „Митраизма на Българите”. Автора е направил ценни аналогии и изводи относно връзката на митраизма в РИ /І - ІV век/ с изконно Балканската/Българска ритулност.
За себе си откроих няколко важни акцента от статията, че:
Митраизмът е мистичен култ, практикуван в Римската империя в периода от I до IV в. сл. Хр. т.е. от времето когато Мизия и Тракия /Одриското царство/ стават Римски провинции.
Първите прояви на митраизъм в римските легиони са главно сред легионите в пограничните провинции на империята, формирани от федератни войски.
Към края на ІІ век Митраизма изцяло е проникнал сред войските на империята.
Митра много удобно пасва на абсолютната императорска власт по това време и е подкрепяна изключително от войнишките легиони, като болшинството от митро-подкрепящите легиони са дислоцирани по границите на империята.
Митраизма може да се определи като свързваща религия на цялостната войнишка общност в Римската империя.
Към края на ІІІ в. в култа на Митра се влива една нова същина – Бога Слънце.

От изброените сравнения на Митраизма с българското битие всички имат основания, но за мен най важното е това:
„Наличието на един ПОВСЕМЕСТЕН ХИЛЯДОЛЕТЕН ОТКАЗ ОТ НАЦИОНАЛЕН МАЩАБ, да се акцентира върху Исус, като Бог в българските разбирания, въпреки християнското внушение, че Исус Христос е Бог. За обикновеният българин Висшата Сила, управляваща света е Бог, като той не се идентифицира с някаква конкретна представа – той е Всичко извън човешките разбирания, той е Повсеместен. Когато каже „Боже” или „Боже мой” българина няма представа за Исус Христос, а за БОГА, като изначална и всеопределяща Сила на видимия и невидим свят.”

Написаното по горе за мен е точно така и се споделя в този форум и в други теми. Относно неосъщественото християнство в България трябва да се знае, че до ден днешен и най върлите атеисти/комунисти/ и обикновените хора по села и паланки продължават да казват „ … има една Сила” , а когато българина отправя молитви, той в повечето случаи ги отправя към Бога, към Изначалната Сила сътворила всичко видимо и невидимо, а не към Исус.
Но откъде идва Силата на Земята? Казано най просто, Силата за живота на Земята идва от Слънцето. Да но на небосвода има много „слънца/звезди” сътворени също от Изначалната Сила и т.н. SUM ясно обясни, че за Земята, нашето Слънце е Портал за Силата. Одрисите са почитали Великата Богиня Майка Кибела - майка на богове и хора т.е. одрисите са почитали Силата на Господ и това е вкоренено в нашето народностно съзнание и запечатано на множество артефакти.
Кой/коя е Митра в мистичния религиозен култ сред римските легиони?
Към момента съм склонен да приема мнението на някой изследователи, които смятат, че за участниците в култа сред римските легиони, Митра е медиатор между видимото и невидимото т.е. това е едно вторично божество за връзка с Върховния Бог. А също и на тези, които определят Митраизма като мистичен култ, подобие на култа към Великата Богиня Майка Кибела характерен за Одрисите/Траките/, но в иконографията при Митраизма нещо не виждам образа на Кибела изобразявана със своите характерни символи.
Възможно е войниците от Тракия и Мизия в пограничните римските легиони /като една затворена военна структура със свое командване/ да са пренесли във военна среда, вече видоизменени своите религиозни граждански практики.
Може и да се окаже, че Митраизма в римските легиони е компилация от различни религиозни разбирания и практики!?
Темата е много интересна и предполагам, че ще се изяснят някой питанки около Митраизма в римските легиони.

Поздрави!

sum
Регистриран: 15 дек 2012, 13:10

Непрочетено мнение от sum » 11 авг 2011, 20:27

Хайде кажи например без да разчепкаш тази тъпотия, какво поднася с амфората онзи коленичил мъжага от една от интересните последни монети ?
Не си ли чувал за амрита /напитката на боговете/?
Не мисля, че одрисите са пълнили амфорите с кръв поради простата причина, че на снимките от каменните графики ясно се вижда, че човекът забива ножа си в главната артерия на бика, а не между плешките отгоре както правят тореадорите. Виж сравнението:
Clipboard01.jpg
Clipboard01.jpg (67.75 KиБ) Видяна 3268 пъти
Забележи как мъжът е стъпил с десния си крак върху задния на бика, а предния е подвид, за да не може животното да се изправя и съпротивлява. С лявата си ръка мъжът държи бика за ноздрите, като използва болката, за да може да извие до максимум врата му назад.
Bozman, това не е сцена на пускане на кръв, а на УБИЙСТВО!
Като млад съм присъствал на много коледарски празненства. Така че знам как се коли животно, колкото и грозно да звучи… Ще ти кажа, че едно прасе може да се заколи с нож с острие дълго до 15 см.. Имам приятел, който цял живот работи в нашата кланица и много пъти сме говорили за това трудно ли се колят големи животни като крави, и бикове. Отговорът му обикновено е „няма проблем… стига да напипам бързо артерията, която е близо до трахеята”. Ножът му за големи животни е дълъг около 22 см., а може и да беше по-голям :roll:

"Митра" е мъж при официозите, но Митра е жена при/в българската реч. Това прецедент ли е ? Не е. Ето пример: "Добър вечер". На някой да му прави впечатление, че има нещо нередно, едва ли, тъй като повтаряме това почти през вечер. Но това е анахронизъм, тъй като "вечер" е от ж.р. и правилното е "добра вечер"…
Така е. Но все пак промяната е валидна повече за съществителни и прилагателни, отколкото за лични имена, нали? Личните имена трудно се променят, а тези на боговете са още по устойчиви във времето. Така че за името Митра трудно ще се съглася, че е повлияно от някакъв анахронизъм. Но е много добра теза.

За кадуцея, който преминава при нас в сурвакница съм съгласен. За нейното предназначение, че при сурвакането се гонят злите духове също съм съгласен, но това не означава, че след като се спре със сурвакането същите духове няма да се върнат отново в човека… но това е друга тема.
Значи приемаме, че предметът в ръцете на танцуващия мъж е кадуцей-сурвакница, а не някакъв уред. Ако solinvictus няма нищо против значи можем да кажем, че на поставения от мен въпрос от стр.1 вече имаме отговор... след 4 страници писане. Браво на нас.
Напредваме. :D
Р.Ч.

иво

Непрочетено мнение от иво » 12 авг 2011, 00:35

Хубаво Боцмане...ама дай определение за кибелизъм.

--- Най-общо - официалната, видимата религия, на тайното "масонство долу" - :D митраистите-сурвакари.
:D :D Брей...... ;)]
За калдуцея - 100 %. Тук вече въпроса е сложен - "калдуцей" ли е името ?
Никога не съм мислил в тази посока...... ::thinking:: хм...

solinvictus
Регистриран: 17 юли 2011, 21:28

Непрочетено мнение от solinvictus » 12 авг 2011, 01:38

иво написа:Инвиктусе не ме разбирай погрешно. :) Доводите ти много лесно могат да станат на пух и прах и преди да пишеш трябва де се мисли повече. Ето давам ти пример с твоите шест точки :arrow:
Tова което казвам не го казвам аз а доста по умни от мен и са правили различни изследвания!Номера на китайката е да отделиш еврейско-грцката плява и масоно-розенкройцерско-дъновистките изцепки върху тази тема!
На пух и прах ли? хехехе
давай ,че ми стана интересно ,ще си спестим много усилия ако си кажеш някой ник от някой друг форум ,така ще спестим доста повторения и копипейстове!
Но по точките:

1. Как ще ми докажеш, че този олтар не е правен с цел някой месар да си реже надиничката на него.. а след двеста години други да са го използвали за скамейка.., а след още двеста някой момък да е издълбал на него знака IYI?
Какво като има надпис на камъка......той може да е поставен много по-късно.
Няма какво да ти доказвам какво НЕ Е а си е ясно КАКВО Е!В митреумите има олтар на Митра ,където се извършва жертвоприношението и ТОЗИ е точно такъв и това е ФАКТ!
Няма как да се извърти направо е закован!
Това е първият знак Вторият е знакът на Омуртаг (от надписа) и той е намерен в Митреум ,не в Алтай,Памир,Хиндокъш или там некъде а в РИМ!
И този знак не е некакъв прозд дето си водили кореспонденцията с "бизантийците" а си е с точно определена функция!

Ми има такъв надпис преди го показвах на Боцмана във връзка с боилите(градските съветници) където са посрещнали императора с именно с такива жертвоУгощения!
За Крумовите(добитъци хахаха ) няма да ти споменавам хич или за Атиловите!
Ако императора е построил МИТРЕУМ считали се ,че е митраист?

И откъде знаем какъв смисъл са влагали одрисите първоначално?

3. Да ти кажа сега за зороастризма. Тази религия е станала официална едва при Аршакидите (225 г.пр.Хр.). Ако Дарий I през 5 век пр. Христо е бил „върл митраист” защо не е направил от митраизма основна религия с основен бог Митра? Опаа..забравих че за тебе Ахура Мазда и Митра са един и същи бог. Извинете ::hat::
Ахура=Аура=Светлина ...ми проследи му наследниците ,релефите ,надписите и ще се убедиш.В Немруд кой е изобразен Зевс или Ахура Мазда? Или яхвето може би...?

4. За Аполон е друг вид веселба. Знаеш ли, че Аполон винаги го изобразяват с лира? Дай да видя на снимка Митра с лира.
Този в Созопол дето са го откраднали талянците няма никаква лира .Да не ти покзавам и други Аполони ...може би са Митри ама те не са знаели тогава грците!

5. За Януш стъкмистиката мирише от километри. Sum ти показа две одриски монети със същото символно изображение на две долепени глави една до друга. Забрави да Януш.
Сори ,но това са ристянски глупости ,което са писали за Янус ,и са го превърнали в Сатана .хехехе
Ти разгледа ли сайта който показах за ЛУКУС АУГУСТ и неговият култ към IANUS сега ще ми пратят снимки от митреума МУ!Ако не ми ...аз ще отида да ги нащракам!
Преди с Боцмана се чудехме за този знак и стигнахме до един момент и ето сега вече е ясно ,това е знакът на IAN(калоЯН)хехе

6. И какво като има в църква Митра не разбрах. Нали се знае че култа идва при нас след като ставаме римска провинция. Нормално е да го има по църкви и по скали. И какво общо има това с нас одрисите? :neznam:
Ми не знам Вие одрисите откъде идвате?Не сте ли на Балканите?
Това дет го написал белгийския ммасон ,че киликийските пирати научили пристанишните докери в Митраизъм си е като златарско-"прабългарска" орда!
Трудно ще разбереш ,може и да не можеш!Ако имаш желание ще ти покажа един французин който е писал за катарите и там пише за тия неща!
Тази Църква я водят 4 век ,но лъжат да ти кажа аз!По раншна е и е единствената със северен олтар ,ако ти говори нещо ,ако не пак сори! *no*

Виждаш ли как олекват твърденията ти?
Аз ти показах фотос ,ти ?
:
Щом не можеш да различиш Митра,Слънцето,Луната кучето,змията,скорпиона,гарвана и т.н. в една снимка ,кво остава сега да почвам да ги обяснявам?

Каква е твоята версия за знака на Омуртаг -примерно?

Поздрави!
'He who will not eat of my body and drink of my blood, so that he will be made one with me and I with him, the same shall not know salvation....'

solinvictus
Регистриран: 17 юли 2011, 21:28

Непрочетено мнение от solinvictus » 12 авг 2011, 01:52

sum написа: Ако solinvictus няма нищо против значи можем да кажем, че на поставения от мен въпрос от стр.1 вече имаме отговор... след 4 страници писане. Браво на нас.
Напредваме. :D
http://www.well.com/~davidu/mithras.html

ако жестът на сурвакането е наказание в някаква степен ,може и да е сурвакница ,но ето я и тука:
'He who will not eat of my body and drink of my blood, so that he will be made one with me and I with him, the same shall not know salvation....'

time
Регистриран: 22 дек 2008, 19:48

Непрочетено мнение от time » 12 авг 2011, 12:19

http://forum.tisitova.com/viewtopic.php ... b&start=20
jpg.jpg
solinvictus написа:2. И какво доказва това че си срещнал в римски надпис знака IYI? Доказва че римляните са го използвали с различен от първоначалния смисъл, който са влагали одрисите в него. И после....
И откъде знаем какъв смисъл са влагали одрисите първоначално?
Ето го знака, solinvictus. И след като вече уточнихме, че Митра е мъж, а на монетата е показана женска фигура, явно това не е Митра. Обърни внимание и на времевия период /Лизимах /361-281 г.пр.н.е./
И на друго обърни внимание… посланието на монетата е доста далече от сцените на насилие и убийство, в които е изобразяван Митра.
Последна промяна от time на 12 авг 2011, 15:01, променено общо 2 пъти.

men
Регистриран: 21 дек 2008, 12:38

Непрочетено мнение от men » 12 авг 2011, 13:33

Заради четящите тази тема трябва да припомним и тезата относно Митраизма на Петър Георгиев в книгата му „Убий Сабазий, убий българина”:
"Създаден „наготово” от елементи на съществуваща религия с много блясък, митризмът е официална политика на
римската военна машина; култът към Митра е изпълнявал непосредствена политическа задача - подчинение на
балканските народи на приципа „разделяй и владей” чрез създаване на нова религия, римския митризъм.
Освен местното население, последователи на Сабазий са и народите, напуснали Балканите и установили се на север от Черно море и воюващи с Рим. Символ на борбата на Рим с „варварите” става войнишкия бог Митра, убиващ, побеждаващ Сабазий. Не случайно римския митризмът е внедряван предимно в граничните легиони.
Митризмът възниква „изведнъж” в Римската империя като „готова религия” с всичките си атрибути и символи – тайни
общества, митреуми, барелефи и други елементи, свързани с тракийските вярвания. Начина на възникване на митризма предполага използване на елементи от съществуващите тайни тракийски култове.
В лицето на тракийския култ към Сабазий Рим среща силен опонент, сплотен около своите жреци и традиция, по-късно ще приведем достатъчно аргументи за казаното. След като не успява да го унищожи, Рим го подменя с образа на тракиеца войн, убиващ Сабазий. Легионите стават школи на митризма.
Повечето от атрибутите на култа остават същите, сменен е само символът.
Кой стои зад образа на бика-Сабазий? Нека видим срещу кого воюва Рим в най-силните години на развитие на митризма, тогава, когато митризмът има подчертана имперска подкрепа.
Дори само с жеста на убийството на бика митризмът опорочава тракийската обрядност."

Нищо ново под Слънцето, нали помните как Върховния Бог Бал е заклеймен като Бог на Злото в Стария Завет. И през 1 век „Новият” Бог на Мойсей не е слязъл от сцената и продължава своята борба срещу Бал Збул/блестящия/.
"Борбата между Баал и Иехова още не е завършила." /Мирча Илиаде/
Бикът е символ на Бал, както и знакът ІYІ. Според вярванията Сабазий е син на Бал и Кибела. Логично е бикът да е символ и на сина Сабазий.
Ритуалното убийството на Бика в Митраизма си е чиста проба ритуал „вуду магия” насочен към Бога на цял народ и няма шега с тези работи! Жреците на императора в Рим са имали знанието за тези практики и са ги ползвали успешно в борбата с „вараварите” по границите на империята.
Нали знаете легендата, че смъртта на цар Симеон се дължала на вуду магия, използвана от „благочестивия” ристиянин Роман Лакапин, който нарежда на „компетентно лице” да обезглави статуя на Симеон. В същия час, според легендата, Симеон починал, “обхванат от безумие и сърдечна болест”.
…….
От 1 до 4 век Одриските Басилевси на Боспорското царство продължават да почитат Великата Богиня Майка Кибела и това е отразено на монети от 1 и 2 век. На златния венец на Раскопорис /4 век/ има златна плочка с изображение на същия сюжет изрисуван в Храма в Свещари мнооого години преди това - Кибела подава златния венец на Басилевса качен на кон. От 1 до 4 век Боспорските Басилевси не са изневерили на почитта си към Великата Богиня Майка Кибела. Същото важи и за обикновените гражданите засвидетелствано в просъществувалия до 4-5 век храм на Кибела в Дионисополис/Балчик/ открит наскоро.

Поздрави!

п.п. Тайм, монетите на Басилевса на Тракия със занака ІYІ са трепач! Браво!

Отговори