Митра

Позната и непозната...
bozman
Регистриран: 27 юни 2011, 21:23

Re: Митра

Непрочетено мнение от bozman » 10 авг 2011, 15:42

По първата снимка - Ами обикновено човек като го сложат на кръста тялото от тежестта пада надолу и се получава формата на Y. То голяма философия да се сетиш.... :)
--- Всеки се сеща различни неща, НО на църквата Sagrada familia
http://misfondos.com.es/wallpaper/Sagrada-Familia/
Исус НЕ Е разпънат на кръст, а на "Т". И това Т е "присламчване" към днешния вид на равнораменният кръст, защото тази форма на наказание, съществува минимум от ІІІ в. пр.н.е. в Рим. имп. и формата на "уреда" е точно като Т, хоризонталната греда е върху вертикалната.

А какво ще кажеш за тази Митра
--- Само че, Каталунеца НЕ Е казал, че това "е Митра".

Това не е какво да е разпятие, а тризъбеца на Нептун. :D Нали Исус удавил в морето бесовете от свинете и затова Нептун го хванал и го разпънал на своя тризъбец за наказание. Ама не го убил и го пуснал като му казал, че това било само тренировка за оня другия кръст дето с него щял да стане известен. В един надпис "има такова споменаване".
--- Интересното тук Е, че разпятието от Sagrada familia и разпятието от Навара са ДВА ВИДА кръст-ове. Не съм го чел този надпис за бесовете и свинете, но затова пък твърдя, че българите разпъват точно на такъв "уред" показан в църквата, в Навара и това се нарича "разпъване на хурка". И това разпъване на хурка, няма нищо общо с вярата и религията, а си е военно наказание - не се сещам в момента, къде беше споменато, но че съществува - гарантирам. Тук разбира се (според мен), Х-то на което е разпънат онзи юнак-светец по-горе и Х-то от началната дума на "хурка" са съвпадения, НО до доказване на обратното. Вида на истинската днешна хурка за предене има ето този вид " >----< " и този вид е много близък до разпятието в Навара.
Това което иска да каже Каталунеца (но го върти и суче, че се загубва нишката на мисълта му) Е, че между военните Римски наказания, наказанията на Крум пред КПол (през Златната врата), наказанието осъществено от българи - разпъване на хурка, ДОРИ наказанията на Симеон (горене на църкви, които СА данъчнооблагаеми църкви, а не първохристиянски, свободни от тежестите на държавата) СА в същността си по-близко до Митраизма, отколкото до Християнството, Езичеството, Тенгрианството други съвременни схващания. Всички тези монети в другата тема, с поднасяне на "мазило" в амфора, ритуално целене със стрела, Кибела (Сибела), факлите, "това", което е наречено "митреуми" и над тях площадките на "веста" и девиците (весталките) и т.н. и т.н. са именно ТОВА, което векове по-късно е наречено, като "персийски ритуали", "религиозни източни заемки", "митраизъм" и т.н. от папагалите. Тази тема на Каталунеца е убиец и е несериозно да се сравнява с чатал от ластик (аз например бих сложил друг по-предпочитан "чатал" :inlove: ), А да се схване, че точно това, което е наречено "митраизъм" си е ТОЧНО кибелизъм, сибелизъм, кукер-изъм, сурвакар-изъм и др. НАРОДНОСТНИ "МЕРОПРИЯТИЯ" и е ТОЧНО родено на Балканите.
Поздрави.

miroki
Регистриран: 31 авг 2010, 14:11

Непрочетено мнение от miroki » 10 авг 2011, 18:44

То този храм е нов и каквото и да има в него, не смятам да е мерило.

time
Регистриран: 22 дек 2008, 19:48

Непрочетено мнение от time » 10 авг 2011, 19:41

bozman написа: Интересното тук Е, че разпятието от Sagrada familia и разпятието от Навара са ДВА ВИДА кръст-ове.
Боцман, ето тук има малко снимков материал относно Х-овете. http://forum.tisitova.com/viewtopic.php ... &start=120

Х си е Х Боцман, а не кръст + (въпреки че в днешно време са взимнозаменяеми като термини). Това е сакрално знание и всеки знак е с точно определено значение.
Не просто, че някой така си го е измислил или така му е харесало. Всеки знак предава определено знание. Това е „картината”, която заменя хиляди думи.

Ще ти дам максимално опростен пример: ако в един квадрат впишеш кръст + ще получиш квадрати, но ако в квадрата впишеш Х какво ще получиш?... триъгълници. Не знам до колко е точен и разбираем, но за друг в момента не се сещам.

Поздрави!

иво

Непрочетено мнение от иво » 10 авг 2011, 19:58

Атъй time...... И аз търсех де бяха тия Х-ове от нашите храмове дето ги показваше sum. :D

Това е проблема Мироки.. че като се пишат твърдения не се дава датировка на обекта и става мазало. :?
Боцмана написа:
Каталунеца НЕ Е казал, че това "е Митра"
Не е, ама като гледам как е тръгнал да пиши де що нещо мяза на Y и айдее.. Митра.
Боцмане вземи да пишеш по-често, че в тази тема нацяло изгубих нишката на това какво иска да каже Солинвиктуса. Голяма мъка бе.. прескача като игличка върху надрана плоча. Тук клъвне там снесе и накрая.....сещай се снахо. Ми не мога да се сетя Митро.
Както виждаш той води темата за Митра и докъде я докара ::thinking:: Тръгна да дава следите на митраизма и даде митанско-хетски договор дето се оказа пази боже. После убедено написа за Дарий че бил върл митраист и спря до там и не обясни защо. :neznam:
Като не можа да стъкми историята че всички богове и символи са Митра тръгна да уточнява, че търси „религиите на Балканите от 100 преди до 700 след”.. За да не ме обвинят в пристрастие ето само в пет коментара Солинвиктуса какво написа:
МИТРА е (Sol Invictus)
Кибела е Митра.
Бал е Митра.
Ахура Мазда е Митра.
Янус е Митра (заради знака Y дето го вижда между двете глави).
Аполон е Митра.
Митра съблюдава спазването на клетвите, договорите между хората
Митра е този който поразява с един уред който някои наши тълкуватели наричат сурвачка или кадуцейя
И накрая - папската Митра е изобразена в отворената уста на шарана дето е на главата на бога Даган.

Люх...... :cry:

sum
Регистриран: 15 дек 2012, 13:10

Непрочетено мнение от sum » 10 авг 2011, 20:54

solinvictus: За Бог Бик имам етруски храм много е шикозен!
Знам го.

И ...бикове има и в Гьобекли тепе ...Сирия(сега) и глигани има
И тях ги знам.

Ще ти покажа "езически" храм в Преслав и митреум в Сердика
Тях също ги знам, но ги покажи заради хората, които четат темата.

Покажи храмове на Баал ,Кибела или "Богинята Майка" използвани от "траките" и по кое време?
Solinvictus, всички храмове в България от времето на т.нар. траки съм ги обиколил, снимал и документирал. Заснел съм дори и тези, които учените ни все още не са отворили за посетители. Имам един камион със снимки… Това, което съм преценил да представя от тези снимки съм го показал в нашия форум.
Вече два пъти ти обяснявам, че храмовете на Бал и Кибела са общи. Различават се по други работи и аз съм обяснил чрез снимки какви. Но това засега не е важно, защото тук темата е за Митра и да ти кажа вече сериозно започвам да се чудя „какво е това животно и има ли почва то у нас?”.

За да не разтягаме повече локуми нека преминем към конкретика. В своята студия bozman е представил един каменен релеф от книгата на Петър Георгиев „Убий Забазий, убий българина”. Преди да я видим искам да обърна внимане на тези думи, написани от него:
Тя се появява /Митра – б.м./ в Римския пантеон на боговете точно, когато Римската империя започва да използва балканските войски като федерати в граничните провинции и Римската империя се превръща предимно в балканска по своя състав и вероизповедания.
Обръщам специално внимание на тези думи, защото авторът ясно подчертава Митра кога точно се появява в Римския пантеон на боговете. Ще разберете по нататък защо обръщам внимание върху това…
А сега за релефа. Ето го:
300px-Mithras_banquet_Louvre_Ma3441.jpg
300px-Mithras_banquet_Louvre_Ma3441.jpg (22.42 KиБ) Видяна 3140 пъти
Дясната фигура долу, изпълнява танц (за което говорят присвитите му колене) и извършва ритуал със сурвачка. Най-интересния атрибут на дясната фигура след сурвакницата , очевидно е пояса /става въпрос за ножа в пояса – б.м./.

Нека помислим - това сурвачка ли е?
Р.Ч.

solinvictus
Регистриран: 17 юли 2011, 21:28

Непрочетено мнение от solinvictus » 10 авг 2011, 22:00

иво написа:.................
За да не ме обвинят в пристрастие ето само в пет коментара Солинвиктуса какво написа:
МИТРА е (Sol Invictus)
Кибела е Митра.
Бал е Митра.
Ахура Мазда е Митра.
Янус е Митра (заради знака Y дето го вижда между двете глави).
Аполон е Митра.
Митра съблюдава спазването на клетвите, договорите между хората
Митра е този който поразява с един уред който някои наши тълкуватели наричат сурвачка или кадуцейя
И накрая - папската Митра е изобразена в отворената уста на шарана дето е на главата на бога Даган.

Люх...... :cry:
хахахахаха щом и шарани взе да виждаш ,вече е супер!Кажи на жаната да ти стопли и някой картф или кифтета ...хаха

Виж може би четеш това което пиша ,но си чел някои мои дискусии другаде и сега се опитваш да ме изкараш че съм се пристрастил...но си прав и Боцмана ще ти потвърди ,че откакто съм фен на РТ постоянно ровичкам в тази тема.
И както виждаш или ако искаш да видиш

1.Показах ли ти знакът "IYI" в митреум и то на ОЛТАР ...не някъде по стените където се образува и с много фантазия трябва да видиш?
На олтарът в митреумите се коли бик и се дава банкет ,тези които могат да участват в яденето трябва да са в степен "леон-лъв" в този банкет не могат да участват ЖЕНИ и за това е глупаво да се твърди ,че Митра е жена!

2.Показах ли ти същият знак "IYI" на римски надпис където се обяснява ,от там можеш да си вземеш "ключовите" думички и да ти излезне много инфо за тази каста която е организирала всички зрелища в РИ ...сигурен съм ,че някои са провеждани и до днес!
Ако прочетеш малко за коридите ще видиш че не ВСЕКИ може да прави това или онова.Съвременната корида е ОТГЛАС ,като ехо е ,но има някои неща които са .

3.Надписа на Дарии и наследниците му са ценни като инфо ,но има много разбирачи на СЗ
където го изкараха и хейдей!Ще ти го намеря точно къде е и ще ти го покажа!

4.За Аполон ,че е Митра го казва един ристянски поп ,мисля ,че беше Кирил Александрийски (ся на него ли да вервам или на някакъв пъпчив евангелист?)

5.За Янус сега ровичкам и мога да ти кажа че е супер!
Син на Митра ,не го казвам аз и после Порфирий от 4 век (антиристянин-бащата на науката логика) си го казва в пряк текст Кой кой е!
Пещерата е основна "обител" на Митра и там е казано защо !

6.Червената Църква е изографисана с Митра и е построена върху митреум 4 век (май беше)После е нарочена за арианска(възможно е защото фанариотите са я изоставили) на запад им казват ДУАлистични!
Директно ни казват за Трета Църква(център) български различен от рим и Константинопол ...обяснявайки си тези неща ни казват за такива църкви на балканите които идват от зороастризма и митраизма ,даже имат и имена!
И български папа който е бил на катарския събор през 1167 г.

Ще ти покажа някои руини на храмове ...примерно на "раннористянски" и митреуми ...разликата във времето е само 100 г. -преди забраната и след на другите религии!

Поздрави !

п.п.моята персона не е интересна ! ;)]
'He who will not eat of my body and drink of my blood, so that he will be made one with me and I with him, the same shall not know salvation....'

solinvictus

Непрочетено мнение от solinvictus » 10 авг 2011, 22:26

sum написа:Дясната фигура долу, изпълнява танц (за което говорят присвитите му колене) и извършва ритуал със сурвачка. Най-интересния атрибут на дясната фигура след сурвакницата , очевидно е пояса /става въпрос за ножа в пояса – б.м./.

Нека помислим - това сурвачка ли е?
Не е никаква сурвачка!

Това е уред с който се наказват лошите!
Образуването на осмицата е астрология ,обяснява го един англичанин и той също твърди ,че "бащата" на изследванията за Митра ,нещо ката златарски е допуснал грешки и едната от тях е тази ,че е от Индия!
И той го обяснява с прецесията и това е един цикъл на движение на планетите.
На един релеф е стъпил един фен с глава на лъв и е обвит с няколко ленти на ГЛОБУС с "Х" и в него са изографисани звезди!
Има две точки на пресичне и целиятцикъле х2 и затова става "8"

Тия двамата с факлите са "утрото " и "залеза" понякога единия държи рог(в случая) или му е кацнала една птица "corax"/гарван ...тя е приносителя на веста!

Идеята в Митраизма ,че той(Богът) следи всички дали правят ДОБРИ ДЕЛА и ако не ...ги наказва!Затова се надпреварват да пишат на всекакви носители какви добри неща са построили или направили!
Я мост,я фонтан(водоскок) я ...някой банкет!хехехе
'He who will not eat of my body and drink of my blood, so that he will be made one with me and I with him, the same shall not know salvation....'

solinvictus

Непрочетено мнение от solinvictus » 10 авг 2011, 22:42

Боцмане ,оказа се че в хиспанско има много стари релефи които не знаят как да ги обясняват през католицизма и се получва мого смешно!
Този "кръст" дето са го провесили Иисус се казва "кракът на патката" прилича ли ти на пачи крак?хехехе
Запазили са го в Навара щото са излъгали някой неграмотен падре ,че така е изобразена ТРОИЦАТА ,показах на младежите тука един такъв глинен печат от 2-3 000 години преди и там така ТРИГЛАВ БИК!

Сега да те питам ,
"траките" в РИ римски граждани ли са(мисля че Каракала ги прави всички в пределите с едикт)?
Според мен тези "траки" са етносно различни ,но са ги турили в един кюп за да ги изтребят по лесно до нахлуването на славЯните и тези славяни идвайки отнякъде + протобулгариансите обезличават цялото хистори и започват новите писанки!
Именно тези "траки" стават "бургарии"-те и това е градско население ,те са поклонници на Янус и Бакхус!
Но съм сигурен ,че този Тодосий не ги е измислил той?
Трябва да ги има и по рано!
Ти на хамон ли си или кифтета? ::thinking::

shturman
Регистриран: 08 авг 2011, 15:25

Непрочетено мнение от shturman » 10 авг 2011, 22:52

sum написа:В темата за „Одриското царство” bozman даде линк към една студия, в която са изведени обобщаващи факти, касаещи бога Митра.
https://sites.google.com/site/runiyisto ... -bulgarite

Статията си струва да се прочете, защото на базата на представеното в нея искам да разгледаме някой твърдения.

..............
..............

Нека да тръгнем от тези три въпроса и да видим докъде ще стигнем.
Здравейте,
Позволявам си да напомня на потребителите тук, как започва темата на sum:
„В темата за „Одриското царство” bozman даде линк към една студия, в която са изведени обобщаващи факти, касаещи бога Митра.
https://sites.google.com/site/runiyisto ... -bulgarite
- след което автора на темата недвусмислено продължава:
…”Статията си струва да се прочете, защото на базата на представеното в нея искам да разгледаме някой твърдения….”
Да, определено статията си струва да се прочете, но моля внимателно забележете,че вниманието ни в нея е насочено преди всичко в/у : - МИТРАИЗМА НА БЪЛГАРИТЕ, а не , що е митраизъм по принцип // или кой какво знае за митраизма // - нещо което и sum не е забелязал ?!
...”Понятието „Митраизъм” или „Мистерии на Митра” е една мистериозна религия разпространена в Римската Империя между І и ІVв., като божествен култ наречен Митра или Митри специално между римските войници…”
Но не кои да са римски войници, а „българите” като част от римската армия, но за да се разбере това трябва да се прочете „Римска военна теза за българското име”/ задължително условие-в противен случай, няма как да се коментира!/!!!
…”Тук му е мястото да напомним за българщината. В „Римска военна теза за българското име”.
По- нататък в краткото изложение са дадени в телеграфен /фактологически/ стил основни понятия от митраизма като религия , които недвусмислено показват верността на заключението:
…”Така, предположението в нашият материал, че МИТРА Е ИЗКОННО БАЛКАНСКА (БЪЛГАРСКА) БОГИНЯ СИ ИМА СВОИТЕ ЗАКОННИ ИСТОРИЧЕСКИ ФАКТОЛОГИЧЕСКИ ОСНОВАНИЯ. Тя се появява в Римския пантеон на боговете точно, когато Римската империя започва да използва балканските войски като федерати в граничните провинции и Римската империя се превръща предимно в балканска по своя състав и вероизповедания…”
Въпроса ми е към всички писали по темата:
Защо след като темата на sum е зададена по повод горе-посочената статия и в нея определено се изисква: - …” защото на базата на представеното в нея искам да разгледаме някой твърдения….”, липсва Вашия коментар ?, къде и кой от Вас е казал нещо за „Mitraisma na bulgarite” – и къде тук е „професионалното пипане ”?
В този смисъл, малко съм учуден от нападките Ви към Solinvictus , който за разлика от Вас пише точно по темата.
Може би защото постингите му не са в стил копи-пeйст !, и изискват повече време за размисъл!
/вижте например пак постинга от Нед Авг 07, 2011 11:22 pm/
Поздрави,
Щурман.

sum
Регистриран: 15 дек 2012, 13:10

Непрочетено мнение от sum » 11 авг 2011, 00:29

Здрасти, shturman. Добре си дошъл на раздумка. Пишеш:
но моля внимателно забележете,че вниманието ни в нея е насочено преди всичко в/у : - МИТРАИЗМА НА БЪЛГАРИТЕ, а не , що е митраизъм по принцип // или кой какво знае за митраизма // - нещо което и sum не е забелязал ?!”

Кой ти е казал, че не съм забелязал и защо си мислиш така?
Имам усещането, че нещо още с първия си пост се мъчиш да тръгваш с рогите напред. Недей.

Дадох линк към статията на bozman и от нея съм извел това, което съм счел за необходимо, а на когото му е интересно може да я прочете цялата. Затова са линковете.
На мен ми беше интересно написаното и това ме накара да прочета диалозите ви, които сте провели по повод Митра в абв-форума… и отново виждам какафония.
Bozman, пише в статията си, че Митра е жена и се обосновава с женските имена при нас.
Обаче solinvictus днес писа, че е „глупаво да се твърди,че Митра е жена, защото в ритуала не могат да участват жени”.
Значи Митра е мъж. Ха сега?!?
Добре, но в абв-форума по темата за книгата на Петър Георгиев същият пише:
Слънцето и Митра ,които са на скала (петра)
Но там образът е на жена. И къде я видя тази скала като това пред двамата е бик.

Всъщност, bozman, що не вземете да се разберете относно Митра и да стиковате нещата помежду си? Взе да ми омръзва от тази тъпотия…
И все пак веднъж за винаги се изяснете коя от трите фигури е Митра:
300px-Mithras_banquet_Louvre_Ma3441.jpg
300px-Mithras_banquet_Louvre_Ma3441.jpg (92.4 KиБ) Видяна 3124 пъти
solinvictus:
Не е никаква сурвачка!
Това е уред с който се наказват лошите!

Кои са лошите?
Какъв е този уред защо не уточниш? И с ток ли работи, или е нещо като перпето мобиле.., или е нещо като ръчна дрелка?.. Или...

/явно по другите форуми сте свикнали да копирате цели мнения, когато отговаряте на някой потребител. Тук не правим така, защото се размива връзката между написаното. Моля, съобразявайте се и не копирайте повече целите мнения на потребителите/
Р.Ч.

Отговори