Митра

Позната и непозната...
sum
Регистриран: 15 дек 2012, 13:10

Re: ОДРИСКО ЦАРСТВО - БОСФОРСКО ЦАРСТВО

Непрочетено мнение от sum » 06 сеп 2011, 16:46

Много добре. :applause:

Да подкрепим тогава колежката Rea с малко факти за жрицата Сибила и Великата майка Кибела, които изобилстват по наши и чужди музеи.
Например ето Великата майка на етрусите и Сибилите до нея:
1.jpg
1.jpg (27.39 KиБ) Видяна 4026 пъти
Вижте сега малко пеласгийски Сибили на глинени вази /6-4 в.пр.Хр./:
2.jpg
2.jpg (50.82 KиБ) Видяна 4019 пъти
А ето как са били изобразявани в Месембия през 4-2 в.пр.Хр.:
3.jpg
3.jpg (35.42 KиБ) Видяна 4019 пъти
Все пак нека видим Сибелите и Кибела от музеите в „Пергамон”, „Ватикана” и Бургас в периода 6-2 в.пр.Хр.
4.jpg
4.jpg (45.35 KиБ) Видяна 4020 пъти
a4ovek, ако артефактите не са достатъчни имам още… ::up::
Р.Ч.

a4ovek

Непрочетено мнение от a4ovek » 07 сеп 2011, 09:38

Sum темата в АБВ за Кибела става много яка. Ако имаш още снимки на Кибела със Сибилите ги публикувай, защото всички факти ще са от голяма полза за възвръщането на Кибела при българите.

sum

Непрочетено мнение от sum » 07 сеп 2011, 12:07

Добре. Ето артефактите. На първата снимка е Кибела и Сибила от Панагюрското златно съкровище, а следващите Сибили са от колекцията на В.Божков:
1.jpg
1.jpg (31.55 KиБ) Видяна 3911 пъти
1.1.jpg
2.2.JPG
2.jpg
3.jpg
4.jpg
Следват пеласгийските Сибили, които съм снимал в „Пергамон”. На първата снимка ясно се виждат Бал и Кибела, а Сибила е с крилата, държаща венеца над скута на Майката. Бичият череп също е за отбелязване:
7.jpg
6.jpg
5.jpg
6.6.JPG
А ето Сибилите на златен етруски нагръдник от музея във Ватикана:
8.JPG
8.JPG (128.65 KиБ) Видяна 3914 пъти
9.JPG
Имам още артефакти, ако искаш тях също мога да ги покажа… :D
Р.Ч.

a4ovek

Непрочетено мнение от a4ovek » 08 сеп 2011, 00:28

Sum не знам дали следиш темата за Кибела във абв форума, но в нея Боцмана те пита нещо интересно. Защо не се регистрираш за да задълбаете по темата за Кибела? Вие поне можете да изкарате неща които заедно със Rea ще подпрат много фактите за българската богиня.
::hat::

sum

Непрочетено мнение от sum » 08 сеп 2011, 11:03

a4ovek, нямам много свободно време и затова не следя редовно темата на Rea за Кибела.
За сега не мисля да се регистрирам във форума на АБВ и да пиша там. Ще видим… може би по нататък.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Здравей, bozman.
Виж, от години се ровя и намирам най-различни изображения на Великата Майка и съм свикнал… как да ти кажа… директно да представям фактите за нея, без да се съобразявам, че някои хора за първи път виждат нейни оригинали изображения. А това неминуемо може да предизвика въпроси, подобни на тези, каквито отправяш към мен.
Да, на пръв поглед се вижда разминаване в образите, но, когато прехвърлиш няколко сандъка с артефакти ще разбереш, че разминаване всъщност няма.
Преди да обясня къде е проблемът искам да обърна внимание на обясненото от теб от снимка 5. Пишеш: „Набузници за шлем ги пропускм – там жената няма абсолютно никакви крила, бомбета и т.н. за да се счита за божество, освен това седи и на кирка. Наречена Бал и Кибела.
Не, не си разбрал. Това не са Бал и Кибела. Лявата фигура е с крила – тоест това е жрицата Сибила. Относно дясната мъжът не седи върху кирка… :)

Така.

Нека разгледаме въпросите ти:
Какви твърдения имаме – Кибела с крила и без крила, полугола и облечена, с бомбе и без бомбе.
Не. Великата Майка никога не е изобразявана с крила. Крилатият образ е валиден само за нейната жрица.
Кибела винаги е изобразявана с цилиндлична шапка /бомбе според теб/ и с диадема. Образът й от сн.7 е с такава.
Ето например на този артефакт Кибела също е изобразена с диадема:
1.JPG
Както виждаш лъвът е легнал долу до краката й. Кибела държи с дясната ръка съд за дарове, а в лявата пита. Обаче на този артефакт по-интересен е образът на жената срещу нея, защото това нейната жрица Сибила. Държи факла, нали?
Спомняш ли си от темата за „Митра” онази каменна графика, на която ясно се вижда до учениците същата жена с факла?
2.JPG
Оказа се, че жената /заграденото в елипса/ е жрицата на Кибела. И е нормално да е тя, защото държи в ръката си статуетка на Кибела.

Ето сега друг артефакт на Кибела с лъв в скута си, отново държаща купа за дарове и пита. Но забележи, че тук Майката е представена с цилиндричната й шапка, вместо с диадема:
3.JPG
Виждаш, че разлика е само между шапката и диадемата на богинята. Така че, разминавания в образите на Великата Майка няма.
На тази снимки обърни внимание, че жрицата й стои с два факела /долу вдясно/.
Насочвам те към нея, защото на една надгробна плоча от бургаския музей ясно е изобразена жрицата с двата факела, на която й поднасят дарове. На втория ред вече виждаме как същата жрица седи в двуколка с два коне, а факлите сочат напред и нагоре.
Тоест предците ни са запаметили на надгробната плоча какъв ритуал е изпълнявала жрицата на Кибела при погребението на човек!
4.JPG
Помниш ли, че бях писал, че факлите при Кибела означават светлина, която е свързана с духовен път? Ето нагледно потвърждение на думите ми – жрицата с факлите е символ за светлината, която води душата /Съзнанието, Атман/ по пътя към световете на Кибела. Тоест жрицата се явява връзката между починалия и Великата Майка.
Защо обаче Сибела е в двуколка с коне?
Защото конете са символ за времето! Преди време бяхме извели от текстове на "Атхарваведа" XIX.53. един химн за Кала /”кала” означава време на санскрит/:
1.Във времето е впрегнат коня.
Седем лъча,хилядооки,нестареещи,многобройни.
Заблуди се издигат,но мъдрите виждат през тях,
кръга на всичките светове.

Впрегнатият кон е символ за ВРЕМЕТО!
Затова Кибела, когато посреща човека в отвъдното същият често е изобразява да язди кон. Тоест Времето пренася душата на мъртвия до Кибела. Например такава сцена има запаметена в Свещари. Забележи, че конникът е воден от жени войни:
5.jpg
6.jpg
Последна промяна от Anonymous на 08 сеп 2011, 11:13, променено общо 6 пъти.
Р.Ч.

sum

Непрочетено мнение от sum » 08 сеп 2011, 11:05

- продължение -

Защо обръщам внимание на жената-войн? Защото съм сигурен, че жреците Сибили са изпълнявали също и тази функция.
Ето друг артефакт, на който ясно се виждат /от ляво на дясно/ Кибела, Бал и жрицата-войн. Артефактът е от археологическия музей във Велико Търново:
7.jpg
Жрицата тук е представена с цилиндрична шапка, също като свещарските моми /Сибилите/ от храма в Свещари. Същото изображение на жрица виждаме на пергамонския релеф и на златната плочка на скитите.
На този артефакт обаче, Бал и Кибела държат жезъл и паница за дарове. До тях ясно се виждат олтарите им, нали? Обаче забележи, че върху олтара на Бал има много интересна триъгълна фигура. Това не е шишарка според мен, а кристал. Има и друга вероятност това да е огън…
Но към друго искам да те насоча - виж сега как е изглеждал олтарът на Бал:
8.jpg
Бичите глави /букрании/ и гирляндите с шишарките, както и характерното за траките цвете ясно се виждат.

А ето същият олтар с гирляндите в ХРАМ на БАЛ:
9.jpg
Защо може да се твърди, че на тази каменна плоча е изобразен оригинален одриски храм на Бал?
Защото плочата е от историческия музей в Бургас и другото важно, че горе в триъгълния фронтон до Кибела ясно се виждат две бичи глави! Виж сега олтара, към когото конят на одриския цар е вдигнал крака си. На него ясно се различава елементът „гирлянда с цвете”, нали?
Вече показах същите елементи на олтара на Бал с бичите глави.
Както лъвът е изобразяван с Кибела, а това означава, че е "свързан" с нея... същото важи за бика и неговата връзка с Бал!!!
Така че при тези факти лесно е да се свърже две и две.

Докато за разлика от олтара на Бал при олтара на Кибела присъства само знакът „кръг с точка”.
Ето друга сцена в храма на Кибела /плочата също е изложена в бургаския музей/:
10.jpg
Както виждаш горе до Кибела няма бичи глави, а по олтара липсват букраниите и гирляндите.

Предполагам вече всичко е ясно.
Поздрави.

Р.Р. Междувпрочем вчера men е публикувал втората от шесте каменни плочи с кирилски букви, за които пише Н.Гигов в книгите си. Има много интересни графеми между кирилските букви… Виж ги:
viewtopic.php?f=16&t=41&start=100

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

a4ovek, имам още артефакти, ако искаш тях също мога да ги покажа… :D
Р.Ч.

иво

Непрочетено мнение от иво » 08 сеп 2011, 16:48

:shock: малейй.... :facepalm: пак ШАХ И МАТ :!:

2 : 0 за одрисите :) :D

sum така и така си почнал я дай да видим и други такива факти.. че да има с какво да торпелираме митраисчетата :lol:

sum

Непрочетено мнение от sum » 08 сеп 2011, 20:34

Няма проблем. :)
Но преди това искам да покажа един храм на Кибела с жреците Сибели в нея:
1.JPG
Този релеф беше без датировка. Снимал съм го в музея „Пергамон” в залата за етруски артефакти.
Както добре се вижда жената с крилата е Главната жрица /Сибела/, която стои до олтара на Великата Майка. Срещу нея има друга жрица /Сибела/, която държи с лявата си ръка лира, а с дясната поддържа плитък съд, в който Главната жрица налива течност от каничката.
Зад жрицата с лирата виждаме друга жрица /Сибела/, която държи факел. В предния си пост показах какво е значението на жрицата с факела… Зад нея виждаме още една жрица /Сибела/, която държи много интересен жезъл.
Всичките жени държат атрибутите си по много интересен начин с палеца и показалеца. Сигурно позицията на пръстите има значение, но засега не мога да кажа какво…

Горе в триъгълния фронтон е Кибела, а от двете й страни са изобразени две много интересни божества с дълги риби опашки.
2.jpg
Обръщам внимание на тези божества, защото на каменен релеф, намиращ се в музея във В.Търново съм снимал абсолютно същата композиция – Кибела в триъгълен фронтон, а от двете й страни по едно божество с рибя опашка.
3.jpg
Показвам тези артефакти, защото напълно е възможно на фриза да е Кибела, а не Сибила, както вече писах.
/става въпрос за фриза на следващата снимка, за който bozman повдигна въпрос в АБВ/.
4.jpg
Мислех, че това е жрица Сибила, защото има сходство с формата на дрехите, както и с цилиндричните шапки на свещарските моми.
Но е възможно също така Rea да е права, че това е самата Кибела, защото е „изображение на жена като риба с разцепена опашка”, която е свързана с митове за Мелузина в Западна Европа.
Въобще не го изключвам този вариант…
Точно поради тази причина показах артефакт на Кибела с двете божества с рибите опашки, защото, както пише Rea, може да се окаже, че помежду им има древна връзка от Лемурийски времена.
Много интересно…

~~~~~~~~~~~~~~~~~

Иво, утре ще продължа с другите артефакти за Бал и Кибела…
Последна промяна от Anonymous на 09 сеп 2011, 09:36, променено общо 1 път.
Р.Ч.

dion
Регистриран: 06 сеп 2010, 19:20

Непрочетено мнение от dion » 08 сеп 2011, 22:28

sum ,голяма колекция имаш, браво! много снимки много нещо. Артрфактите са убиец. 8-) :D

Прави ми впечатление змията, която се подава от дървото ,а надолу си личи че е увита около стъблото му.
Вижда се и на двете снимки с конниците и олтарите. сякаш нещо /взимане-даване/ има между змията и коня, но какво :?: ....... ::thinking:: :neznam:
На първата снимка много ясно се вижда змията която се подава от короната на дървото и се е насочила към главата на коня. а в краката му има друга змия, която отива към олтара.
много е интересно това.
Живей свободен, за да умреш свободен

bozman
Регистриран: 27 юни 2011, 21:23

Непрочетено мнение от bozman » 09 сеп 2011, 14:54

--- Здравей Sum,
Тюрлюгювеча (който споменах оттатък в абв-то) продължава да се задълбочава както виждам. Много картинки и тяхното тълкуване са много превратни и всяка страница си менят критериите. Например:

Защо обръщам внимание на жената-войн? Защото съм сигурен, че жреците Сибили са изпълнявали също и тази функция.
--- Ами нали Кибела беше с бомбе ? Как исега стана "жена войн" ?

Ето друг артефакт, на който ясно се виждат /от ляво на дясно/ Кибела, Бал и жрицата-войн. Артефактът е от археологическия музей във Велико Търново: Жрицата тук е представена с цилиндрична шапка, също като свещарските моми /Сибилите/ от храма в Свещари.
--- Ето и потвърждението. Тъй характерното бомбе, което индикира Кибела (по твои собствени думи), сега се приписва на "жрица". Кибела не приема ли много фантомски белези и превъплащения ?

Същото изображение на жрица виждаме на пергамонския релеф и на златната плочка на скитите.
--- Пише се много, картинки - също много, но приказките в тълкуването се разминават. Предполагам, че се забравя какво се пишете по-преди, но аз пък по случайност помня. Ами така не става. АКО има промяна на мнението то трябва да се делегира, а не да се наслагва върху обратното, като негово потвърждение. При тази ситуация какво имаме - и със бомбе е без бомбе - все Кибела, и с бомбе и без бомбе - все жрица, и с раздвоена опашка и с една опашка и без опашка - все Велика майка и т.н. Вземи си попрочети писанията назад, тегли една черта и нека видим с пет приказки - коя е Кибела, коя жрица и кои образи са кавендиш. Иначе е весело, за да вика Иво 2:0, 3:0, но като позитивни резултати - няма нищо подредено налице. Има тюрлю-гювеч. Аз разбира се нямам никакво изискване към Кибела, Бал и т.н. - те слабо ме вълнуват, но като сте решили да извеждате тук ( и Рея и Елло оттатък) Кибела (и другите от тумбата) като "български божества", то само забелязвам, че още преди да се стигне до българското, кашата е голяма със самата йм индикация, кой какво е. А като се конкретизира "кой какво е", пък ще трябва да се отчете и "откога е", но засега това е далечна работа.
Поздрави.

Отговори