Митра

Позната и непозната...
shturman
Регистриран: 08 авг 2011, 15:25

Re: Митра

Непрочетено мнение от shturman » 24 авг 2011, 21:41

Аве на одрисите!
А това да съм го написал аз ?!
…”Тоест одрисите може би са колели овните си точно както и ние правим на Гергьовден… извън храма, на поляни... където се събира мало и голямо. Това са факти, от които може да се направи заключението, че нашият официален национален празник има одриски корени.”
„За празника определено ме развеселихте. Да бяхте копирали преди това какво пише за Есенните празници: октомври: Петковден (Петки) - 14 октомври, защото във вашето предходно копи-пейст ставаше въпрос за Илинден, който се празнува на 20 юли.
Нещо доста се объркахте…”
/не ми изглеждате много весел!/
И да знаете, така не става! – тези пинизи отдавна сме ги виждали – просто няма как да отречете,че и на БЪЛГАРСКИ ПРАЗНИЦИ СЕ КОЛИЯТ - бик, вол или овни!!!, - не се правете на ударени.
Относно фотоса/артефакта: - не зная на какъв език вече да ви го кажа: - този артефакт няма нищо общо с никакъв митраизъм, кибелизъм и какъвто и да е друг …изъм !!!, а е "най-обикновено” , творческо пресъздаване на древногръцки мит-легенда, при това в/у ПОГРЕБАЛНА УРНА ?!?, и при това намерена в Италия!
Това,че Вие си фантазирате си е ваш проблем, но не ни смятайте за чайки, защото и те ще си умрат от смях, че Вие смисъла на най-обикновено художествено произведение не можете да сФанете, а сте тръгнали да чепкате такива сложни въпроси ?!

„ Неговата сцена с онези ужасени погледи и да се целуваха пак щеше да изглежда агресивна, но при по-стария вариант погледите са миловидни и не може да се каже че има агресия.”
Сцената не е моя приятел, а е на един маестро-творец, сътворил я е много отдавна – виж забележката – и едва ли горкият, и в най-лошите си сънища е сънувал,че ще дойдат едни „специалисти” които да му „разкажат играта”/ пардон, да му анализират творбата/ .
Просто сгафихте с този „фотос”!, а това обърка цялата Ви идилия. Въпреки,че се правите на малко недоразбрали.
Не се заблуждавайте , не ви мисля злото – единствено ме интересува истината и как можем да се доближим възможно най-близко до нея, но пътя по който Вие сте поели /според мен/ - много се съмнявам,че ще ни отведе до там.
Civis Romanus sum
Щурман.
п.п. – в случая творбите са две, очевидно от различни автори но с едно и също съдържание – независимо от изразните средства!

иво

Непрочетено мнение от иво » 24 авг 2011, 22:18

"И да знаете, така не става! – тези пинизи отдавна сме ги виждали – просто няма как да отречете,че и на БЪЛГАРСКИ ПРАЗНИЦИ СЕ КОЛИЯТ - бик, вол или овни!!!, - не се правете на ударени."

Не съм чел досега някой от нас да отрича че въобще колим животни.. митре. :)
Да ти обясня както обяснявам на детето Митко (на комшията)..... :D Одрисите нямат кървави ритуали с които да почитат боговете си. РАЗБРАЛИ.. митре? Това е основното което ВИЕ двамцата със Инвиктуса си скъсахте задниците.. за да намерите някакви изсмукани пишман факти , че това не е така. И се удавихте в глупоста си...... :lol:
Сега вдянали за какво пишем 14 страници? Или вие от величайшите си разработки не можете да понесете, че сте се осрали до ушите и че некви там са ви направили за две стотинки като се изложихте пред хора.. които от над 50 държави четат този форум.

Боцманееее.... боцмане........ ела си прибери версиите :lol: :lol:

"Вие смисъла на най-обикновено художествено произведение не можете да сФанете, а сте тръгнали да чепкате такива сложни въпроси ?!

Ти ли ще ми говориш за сложни въпроси бре....... :lol: на които отговорът им също като дъновистите води до Слънцето. *hihi* ама и танглистите са там да знаиш...... и розенкроицерите.. и йеховисти.. и кабалисти.. въобще сте готови за каре белот с викач и предател.... само гледаите да не слънчасате там :idea: (приятелски съвет)

Просто сгафихте с този „фотос”!, а това обърка цялата Ви идилия. Въпреки,че се правите на малко недоразбрали.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :uaaaha: висиляк.....

"в случая творбите са две, очевидно от различни автори но с едно и също съдържание – независимо от изразните средства!"
Ама как лъжеш..... ;)] На едната творба има нож и убийство , а на другата НЯМА. В такъв случай как можеш да кажеш че имали едно и също съдържание.. Ако не знаеш да ти кажа, че като те убият тогава те заравят под земята. А ако не те убият продължаваш да живееш НА земята. И кое във двата случая е „едно и също съдържание” митро? :lol:

Аве и Ай...... отивай да си пишеш доклада.
Голям резил.

иво

Непрочетено мнение от иво » 25 авг 2011, 02:08

Нас хич не ни интересува как някакъв пещерен митреум е трансформиран в раннористянска църквичка......... ти не проумя ли че след Христо не търсим щото няма връзка с одрисите? :) Тъй че кървавиците.. езически капища.. си ги развявайте някъде другаде.
Много ва трахме..ама много......... :cry:

Та след като са ги "романизирали" одрисите продължили са да почитат Кибела или ...не?

Щом като храма й до Балчик е действал до 4 век направи си сметката... и не ма питай повече тъпотии щот ми спада коефициента.

Ти пак ли почна селските си номера с копирането на цели мнения :?: Изпробваш търпението на админа ли к'во ли......

Dimitar
Регистриран: 24 дек 2008, 01:59

Непрочетено мнение от Dimitar » 25 авг 2011, 02:49

Solinvictuse, то беше очевидно, че нямаш виСше и никога не си писал и защитавал дипломна работа...Ама след като си изкласил средно образование, поне в часовете по литература да се беше научил как се пишат анализи с увод, теза, изложение и заключение...
И този човек, който представа си няма от логическо мислене, ще ми изнася уроци по история. То май верно сте рабфак-овци...
Червената църква е абсолютен пример как се трансформира един митреум в раннористянска църквичка
Преди да направиш заключение, първо представи тезата и се аргументирай, по какво позна че основите на този езически храм са на пещерен митреум?

Сега относно въпросната сцена от етрутската урна - Според гръцката митология (след като вече Пелопс е спечелил Хиподамея) една вечер Хиподамея, Пелопс и Миртилос излезли на разходка с колесница, докато Пелопс бил за вода, Миртилос се опитал да изнасили Хиподамея. На връщане, Пелопс хвърля Миртилос в морето, а последният имал достатъчно време преди да умре да прокълне Пелопс и цялото му семейство.
Така че, какво точно е искал да покаже авторът на по-новия релеф (в който единият пронизва другия с меч) той си знае. Но това убийство не отговаря на гръцката митология.
Аз лично бих приел че по-старият вариант би имал нещо общо с този сюжет. Но не бих се изненадал ако това не е и някакъв друг сюжет свързан с Кибела, копиран от грцте.

Например вижте тук Кибела в колесница впрегнала два лъва

Изображение

Изображение

Admin
Регистриран: 21 дек 2008, 16:32

Непрочетено мнение от Admin » 25 авг 2011, 11:14

Обръщам се към всички участници във форума.
Оттук нататък мненията на потребителите, които в настоящата тема неуместно публикуват информация, която вече са писали в предни постинги (т.е. повтаря се излишно - така нареченото "спамиране") ще бъдат изтривани без предупреждение.
Ако един и същ потребител си позволи повторно да публикува подобен род "спам", акаунтът му в този форум ще бъде директно изтрит, без повече предупреждения.

Същото правило оттук нататък важи и за копирането на цели мнения.
Постинги, в които се цитират цели мнения на участниците (вместо конкретната част от тях, която касае постинга), ще бъдат директно изтривани. При повторно нарушение от даден участник, акаунтът му ще бъде изтриван без каквито и да е обяснения.

time
Регистриран: 22 дек 2008, 19:48

Непрочетено мнение от time » 25 авг 2011, 12:21

Време беше на тази тема да се сложи „точка”.
Каквото имаше за казване… май всеки си го каза. От повтаряници няма смисъл.

В крайна сметка „не е важно кой е прав, важното е кое е правилно”, нали така беше?

От тук нататък, който каквото може ще разбере…..ако не сега, то когато му дойде времето.

sum
Регистриран: 15 дек 2012, 13:10

Непрочетено мнение от sum » 25 авг 2011, 12:52

Dimitar: „Но не бих се изненадал ако това не е и някакъв друг сюжет свързан с Кибела, копиран от грцте.”
Разбира се това е точно така. Всъщност, гръцките учени така са омотали главите на нашите, че като чуят за Бал или за Кибела веднага да ги свързват с кървави или скопски култове. А към тази долна манипулация като прибавиш 350 годишен сатанински ритуал, практикуван с цел преди всичко да се прекъсне съзнателната връзка на българите с Бал…
Dimitar, направи си експеримент – отиди при познати или просто в някой форум напиши, че Бал или Кибела са главните богове на българите и виж каква ще е реакцията. Ще ти споделя, че от години правя такива наблюдения и съм регистрирал, че първосигнално хората реагират с неосъзнато отрицание /”ама как така…”; „не, това не може да бъде вярно…”; „глупости”/.
Разбираш ли прекъсната е съзнателната ни връзка. В такива случаи дори и артефакти да представиш, чрез които доказваш, че Бал и Кибела са били почитани от предците ни… много, ама много трудно ще проникне идеята в главите, че това е така.

Ще дам пример с такъв феномен от нашите музеи.
На втората каменна графика /става въпрос за овена/ отстрани пише: „Оброчен релеф на стратезите на Месембрия в чест на Хеката, II в.пр.Хр.”
Стратезите на Месембрия… колко хубаво звучи. Нека ги видим:
откриване.jpg
В средата е олтарът, а над него на заден план виждаме изображение на полегналите Бал и Кибела. До овена стои младеж, а зад тях върху колона е статуята на богинята Хеката /заграденото в елипса/. Тук овенът е много интересен, защото на главата му /между рогите/ има някакъв вързоп… което ме кара да си мисля, че цялата сцена всъщност представлява откриване на празника, свързан с надбягването с овени. Тоест тъй наречените стратези може би са… одриските общинари на Месембрия, които през II в.пр.Хр. откриват детския празник. А на главата на овена стои наградата за победителя от състезанието.

Когато бях в музея много се чудих коя е тази Хеката, защото за първи попадах на това име. В един момент видях, че археолозите са сложили до релефа статуетка, на която пише „Мраморна скулптурна група на богинята Хеката, II в.пр.Хр.”. Ето я:
-кибела.jpg
Господа музейни работници каква Хеката… това е троичната Кибела!!!

Ето нагледен пример как наши учени съзнателно /или може би не/ крият истинското име на богинята, която виждаме на снимките. Това научен подход ли е?..
Лично аз в този акт на действие не виждам нищо научно.
Р.Ч.

Dimitar
Регистриран: 24 дек 2008, 01:59

Непрочетено мнение от Dimitar » 25 авг 2011, 14:37

Провокиран от последните снимки с децата, се загледах отново в етрутската урна и по-късния релеф.
Според мен на етрутската урна са изобразени деца, изражението на лицата е миловидно и детински. Най-вече структурата на телата е недоразвита, вижте ръцете, бицепсите не са още оформени.
Тук децата сякаш се боричкат - http://forum.tisitova.com/download/file ... &mode=view

До като на по-късния релеф са изобразени зрели мускулести мъже и тук борбата е заменена с очевидно убиийство - http://forum.tisitova.com/download/file ... 8d879ca5fe

Така че това не е една и съща сцена, а по скоро един и същ ритуал, който с времето е преминал в кърваво зрелище...

solinvictus
Регистриран: 17 юли 2011, 21:28

Непрочетено мнение от solinvictus » 25 авг 2011, 20:59

time написа:Време беше на тази тема да се сложи „точка”.
Tочка.
Пунто!
Гейм овър!хехе
Изображение

Adios muchacos!!! ::up::
'He who will not eat of my body and drink of my blood, so that he will be made one with me and I with him, the same shall not know salvation....'

иво

Непрочетено мнение от иво » 25 авг 2011, 22:19

Значи прибираме томахавките.....
Добро решение. :D ::up::

Adios Инвиктусе. Поздрави на пиратите
431px-ColumbiaStahrArtwork(1).jpg
431px-ColumbiaStahrArtwork(1).jpg (55.79 KиБ) Видяна 2562 пъти

Отговори